Czy do chirurga naczyniowego trzeba mieć skierowanie?

Chirurgia naczyniowa to jedna ze specjalności zabiegowych. Wśród chorób leczonych przez specjalistów tej dziedziny, znajdują się m.in. żylaki nóg czy zwężenia tętnic szyjnych. Zanim jednak leczenie zostanie rozpoczęte, musi dojść do konsultacji. Jakie objawy powinny skłonić pacjenta do odwiedzenia chirurga naczyniowego i czy potrzebne jest do tego skierowanie?

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Składniki odżywcze oraz tlen doprowadzane są do wszystkich komórek i tkanek organizmu za pośrednictwem naczyń krwionośnych. Wspominany fakt powinien być wystarczającym dowodem na to, że struktury, transportujące krew, odgrywają niezwykle ważną funkcję w organizmie. Między innymi to właśnie ze względu na dużą rolę naczyń krwionośnych, tak bardzo groźne mogą być schorzenia, które dotyczą tych struktur. Choroby naczyń krwionośnych diagnozują i leczą specjaliści chirurgii naczyniowej. Lekarze, zajmujący się tą dziedziną, leczą szereg różnych jednostek, w tym żylaki kończyn dolnych, tętniaki różnych naczyń czy zwężenia tętnic szyjnych. Pacjenci nie odwiedzają jednak chirurga naczyniowego bez powodu: do wizyty skłaniają chorych pojawiające się u nich objawy. 

Choroby leczone przez chirurga naczyniowego

Dolegliwości, pojawiające się w przebiegu chorób naczyniowych, mogą mieć rozmaity charakter. Jednym z potencjalnych objawów tych schorzeń jest ból, doświadczany np. w okolicy kończyn dolnych. Takie doznania mogą wynikać np. ze zwężenia światła naczyń tętniczych, przez co - okresowo lub stale - dochodzi do niedokrwienia tkanek i pojawiania się właśnie tego rodzaju dolegliwości.

Zwężenia naczyń krwionośnych skutkować mogą nie tylko dolegliwościami bólowymi. Innym problemem, związanym z tym zjawiskiem, bywają okresowe utraty świadomości, wynikające ze zbyt małego dostarczania krwi do ośrodkowego układu nerwowego. Dochodzić do tego może na skutek zwężeń, zlokalizowanych w obrębie tętnic szyjnych. W razie występowania okresowych objawów neurologicznych (np. nagłych omdleń) wskazana jest konsultacja u chirurga naczyniowego - zwężenie może się z czasem pogłębiać, co może doprowadzić nawet do zagrożenia życia pacjenta.

Kiedy wybrać się do chirurga naczyniowego?

Odwrotna do wcześniej opisywanych sytuacja - poszerzenie naczyń żylnych - również stanowić może przyczynę wizyty u chirurga naczyniowego. Żylaki kończyn dolnych w początkowych stadiach stanowią głównie defekt estetyczny, bardziej zaawansowane zmiany mogą jednak być groźne dla zdrowia pacjenta. Skutkiem posiadania patologicznie poszerzonych naczyń żylnych mogą być obrzęki kończyn dolnych czy ból tych części ciała, przez zaleganie krwi w obrębie żylaków dochodzić może też do powstawania zakrzepów. Twory te są niezwykle niebezpieczne ze względu na to, że - jeżeli zostaną porwane wraz z prądem krwi - mogą zamykać światło naczyń i doprowadzać do rozwoju np. zatorowości płucnej. Takie ryzyko stanowi jedną z przyczyn, dla których pacjenci z żylakami powinni zasięgnąć porady u specjalisty.

Innymi objawami, przy których obecności powinno się rozważyć odwiedzenie chirurga naczyniowego, są:

  • zaburzenia czucia w obrębie kończyn,
  • pojawianie się nagłego bólu w trakcie chodzenia (tzw. chromanie przestankowe),
  • dolegliwości związane z tzw. stopą cukrzycową (wynikające z procesów miażdżycowych w przebiegu cukrzycy, polegające m.in. na zasinieniu skóry stopy, bólu tej okolicy oraz zwiększonej tendencji do tworzenia się na stopie ran).

Czy do chirurga naczyniowego trzeba mieć skierowanie?

Konsultacja u chirurga naczyniowego znajduje się wśród świadczeń refundowanych przez NFZ, jednak chcąc odwiedzić specjalistę bezpłatnie, należy posiadać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Na uwadze warto mieć również fakt, iż czas oczekiwania na wizytę będzie znacznie dłuższy niż w przypadku prywatnych placówek medycznych. Dla przykładu, warszawiacy posiadający skierowanie do chirurga naczyniowego będą musieli poczekać na konsultację średnio trzy miesiące. Jeszcze gorzej sytuacja przedstawia się w Szczecinie, gdzie najbliższe wolne terminy są dostępne dopiero w sierpniu 2023 roku (dane z 09.03.2021). Średnia cena wizyty u chirurga naczyniowego to 200 zł, przy czym za konsultację zapłacimy najmniej 100, a najwięcej 330 zł. Koszt jest uzależniony m.in. od renomy danej placówki, jak i doświadczenia lekarza.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Konsultacja z chirurgiem naczyniowym

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…