Co to jest lifting brazylijski?

Wiele kobiet ma kłopot z tzw. oponką i bryczesami. To dlatego, że tłuszcz w zbyt dużej ilości odkłada się im odpowiednio na brzuchu i udach. Właśnie takie panie są wprost idealnymi kandydatkami do tzw. liftingu brazylijskiego. To powiększeniu pośladków własnym tłuszczem. 

Już samo usunięcie zbędnej tkanki tłuszczowej znad talii i z ud wyszczupla i nadaje ich sylwetce lepsze proporcje. A gdy tym, co odessane, wypełni się pośladki, rezultatem są jeszcze bardziej kobiece kształty. Takie jak u tancerek na sambodromie w Rio. 

Jednak to nie od skojarzenia z nimi wzięła się nazwa zabiegu. Pochodzi stąd, że właśnie w Brazylii go wymyślono. I to dawno, bo w latach 60. ubiegłego wieku.

Oczywiście nie zawsze lipofilling ma służyć eksponowaniu pośladków. Czasem są one zbyt płaskie, niesymetryczne bądź z defektem kształtu spowodowanym choćby przez uraz.

Wtedy z pomocą przychodzi medycyna estetyczna. Można zastosować zabieg modelowania własnym tłuszczem.

Ważne: Ponieważ tkanka do zabiegu brana jest od samego pacjenta, nie ma obawy, że organizm odrzuci przeszczep.

Takie ryzyko istnieje przy innych materiałach wypełniających, np. syntetykach. Z tego samego powodu nie będzie reakcji alergicznej. Ani zauważalnej obecności sztucznego wypełnienia, który to efekt pozostaje po operacji z użyciem implantów. Pośladki będą wyglądały naturalnie.

Procedury przed przeszczepem tłuszczu do pośladków

Żeby zakwalifikować się do powiększania pośladków tłuszczem, trzeba być w dobrym stanie zdrowia i nie palić papierosów.

Przeciwwskazania do przeszczepu tłuszczu do pośladków

Bezwzględne:

  • za niska masa ciała: nie ma skąd pobrać wystarczającej ilości tkanki tłuszczowej do przeszczepu,
  • ciąża i okres karmienia piersią,
  • choroby nowotworowe,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • infekcja.

Względne:

  • choroby przewlekłe takie jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy, niewydolność nerek, nadciśnienie tętnicze, przewlekła obturacyjna choroba płuc,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi spowodowane albo przez choroby, albo przez przyjmowane stale leki (chyba że preparaty te można czasowo odstawić).

Przed procedurą wykonuje się standardowe badania wykonywane zwykle przed zabiegiem, choć ich zakres jest kwestią indywidualną. Stosuje się je przy lipofillingu, choć nie jest to procedura zaliczana do wysoce inwazyjnych. Do badań tych należą: 

  • morfologia krwi,
  • oznaczenie poziomu sodu, potasu i chlorków w organizmie,
  • badania krzepliwości krwi APTT i INR,
  • ocena funkcji wątroby: AspAT, AlAT, bilirubina,
  • ocena funkcji nerek: mocznik, kreatynina,
  • oznaczenie stężenia przeciwciał wirusa zapalenia wątroby typu B (anty HBs),
  • potwierdzenie lub wykluczenie zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B (HBs antygen),
  • badanie HCV na nosicielstwo wirusa zapalenia wątroby typu C.

Co się dzieje w trakcie powiększenia pośladków tłuszczem?

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym uzupełnionym w razie potrzeby analgosedacją. Po podaniu znieczulenia pobiera się pacjentowi tłuszcz metodą liposukcji. Z różnych jej rodzajów wybiera się te delikatniejsze, np. liposukcję wibracyjną NIL lub wodną. Niezmiernie bowiem ważne jest, by materiał do przeszczepu był  jak najmniej uszkodzony.

Potem pobraną tkankę tłuszczową oczyszcza się poprzez płukanie w roztworze buforowym oraz zagęszcza. Tak przygotowany materiał wstrzykuje się wielopoziomowo pod skórę pośladków nadając im pożądany kształt. Wstrzyknięcia dokonuje się za pomocą tępej kaniuli. A zatem nie będzie na skórze właściwie żadnych śladów po interwencji operatora, jedynie czasowy obrzęk i zaczerwienienie. Natomiast w miejscach pozyskiwania tłuszczu mogą pozostać 3-4 milimetrowe blizny. Taką średnicę mają kaniule (metalowe rurki) do pobierania tkanek. Zabieg kończy się założeniem opatrunków i pooperacyjnej bielizny uciskowej. Ubranko zakładane jest na okolice poddane liposukcji. Dzięki niemu zapobiegamy tworzeniu się nadmiernych obrzęków w obszarach po liposukcji oraz modelujemy ciało, w tym również pośladki.

Zwykle na jeden pośladek przeznacza się 200-400 ml materiału wypełniającego. Ile faktycznie? Wpływ na to ma ilość odessanego tłuszczu, rozmiar pośladków przed zabiegiem oraz jak duże mają być pośladki po zabiegu, czego zresztą do końca nie da się przewidzieć. Nie wiadomo bowiem, jak będzie przebiegał proces gojenia, jak dużo tłuszczu się wchłonie, a ile utrzyma się w dłuższym terminie pod skórą. Zwykle zostaje połowa, ale ostatecznie zależy to od organizmu pacjenta. Jeśli wchłonie się za dużo, efekty lipofillingu będą słabo zauważalne.

Cały zabieg powiększania pośladków własnym tłuszczem trwa maksymalnie do dwóch godzin. Hospitalizacja – dobę. Zwykle jednak wraca się do domu jeszcze tego samego dnia. Pierwsza wizyta kontrolna jest po tygodniu, druga po 5-6 tygodniach od zabiegu.

Zalecenia pozabiegowe

Właściwie już po kilku dniach można wracać do pracy. Jednak zwykle zaleca się tygodniową rekonwalescencję w domu. Od drugiego tygodnia należy rozpocząć masaże drenujące mające na celu odprowadzenie zalegających obrzęków i szybszą rekonwalescencję. Najlepiej w tym celu skorzystać z fachowej wiedzy i umiejętności wykwalifikowanych fizjoterapeutów. Po lipofillingu przez pierwszy miesiąc trzeba nosić zaleconą odzież uciskową przez całą dobę z przerwą na kąpiel oraz unikać wysiłku fizycznego, długiego siedzenia w jednej pozycji i spania na plecach. Zaleca się spanie na brzuchu lub boku.

Nie wolno też m.in. brać gorących kąpieli w wannie, korzystać z sauny i solarium. Nie ma dolegliwości bólowych, natomiast trochę czasu trzeba, by zniknęła opuchlizna. Pomocna w tym jest odzież uciskowa. Po miesiącu kończy się proces wchłaniania przeszczepionego tłuszczu. Ustala się zatem rozmiar pośladków. Ale ich ostateczna forma może się kształtować nawet przez rok.

Możliwe komplikacje

Jak przy każdej operacji, także tutaj istnieje ryzyko powikłań i efektów niepożądanych. Mogą to być:

  • stan zapalny w miejscach, z których pobierano i w które wszczepiano tkankę tłuszczową,
  • powstanie krwiaków – na tych samych obszarach,
  • blizny przerostowe,
  • długotrwała opuchlizna,
  • asymetryczny kształt pośladków,
  • siniaki, które ustępują zwykle do 3 tygodni,
  • powikłania zakrzepowo-zatorowe.

Jest też komplikacja, która może pojawić się z czasem. Zdarza się, że efekt powiększenia pośladków zanika po kuracji odchudzającej.

Należy pamiętać, że przeszczepiony tłuszcz podlega takim samym procesom metabolicznym, co tłuszcz w pozostałych miejscach ciała. Jego objętość będzie malała podczas odchudzania i utraty masy ciała. W analogiczny sposób jego objętość będzie rosła w okresie tycia i przyrostu masy ciała.

Ważne: Za najgroźniejsze – choć rzadkie – powikłanie po lipofillingu uznaje się zatorowość płucną spowodowaną przez dostanie się do krążenia drobin tłuszczu. W profilaktyce tego schorzenia stosuje się okołooperacyjnie i przez 7 dni po zabiegu podskórnie podawane preparaty heparyny.

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytanie o modelowanie pośladków własnym tłuszczem

  • Czym lifting brazylijski różni się od zabiegu wszczepienia implantów?

    W liftingu brazylijskim pośladki powiększa się tłuszczem własnym pacjenta. Zabieg ten jest dzięki temu bezpieczny i małoinwazyjny, daje też bardziej naturalne efekty. Jeśli pacjentka nie posiada dostatecznie dużo tkanki tłuszczowej, wówczas pośladki może powiększyć implantami. W takiej sytuacji do organizmu wszczepiane jest ciało obce, co wpływa na zwiększenie inwazyjności operacji i wydłużenie okresu rekonwalescencji.

  • Jak długo utrzymują się efekty brazylijskiego liftingu pośladków?

    Rezultaty zabiegu utrzymują się przez kilka lat, ponieważ tkanka tłuszczowa po pewnym czasie ulega naturalnemu wchłonięciu. Efekty mogą zniknąć szybciej, jeśli pacjentka będzie palić papierosy lub bardzo schudnie. Zabieg można powtórzyć, jednak nie wcześniej niż po pół roku.

  • Ile kosztuje powiększenie pośladków własnym tłuszczem?

    Powiększenie pośladków tłuszczem (cena na podstawie danych z 10 klinik oraz od 3 lekarzy) kosztuje od 3 500 zł do 30 000 zł. Duża rozpiętość cenowa spowodowana jest m.in. wliczeniem (lub nie) kosztów liposukcji oraz samej kliniki.

Efekty po brazylijskim liftingu pośladków

Umów wizytę!

Jeśli Ty także zastanawiasz się nad wykonaniem brazylijskiego liftingu pośladków, nie wahaj się dłużej - skontaktuj się z nami. Nasz doradca bezpłatnie przedstawi Ci pełną ofertę leczenia spośród 5 klinik w Polsce wraz ze szczegółowymi cenami. Pomoże również w umówieniu wizyty konsultacyjnej u wybranego specjalisty na dogodny termin.

Zadzwoń do nas: (telefon czynny pon - pt, w godz. 8:00 - 18:00)

Źródła: