Co to jest kwas hialuronowy?

Biopolimer zwany kwasem hialuronowym każdy z nas ma w swoim organizmie, głównie w skórze. Stabilizuje on jej strukturę i wiąże w niej cząsteczki wody. Właśnie dlatego skóra jest sprężysta i elastyczna. Niestety, z wiekiem efekt ten słabnie, bo cudownej substancji ubywa. Trzeba ją organizmowi dostarczyć z zewnątrz. Robi się to wstrzykując kwas hialuronowy pod skórę, wypełniając nim zwłaszcza zmarszczki oraz bruzdy.

Kwas hialuronowy jest całkowicie tolerowany przez organizm, bo nie wpływa na jego układ odpornościowy i jest nietoksyczny. Co jednak nie oznacza, że każdy może sobie wygładzać zmarszczki z jego użyciem.

Wskazania do zabiegu

Wskazaniem do usuwania zmarszczek kwasem hialuronowym jest przede wszystkim utrata jędrności skóry na twarzy z powodu wieku lub po intensywnym odchudzaniu. Pozostałe sytuacje, w których warto rozważyć taki zabieg to:

  • zniekształcenie konturów twarzy
  • głębokie bruzdy nosowo-wargowe
  • opadające kąciki ust
  • bruzdy wokół warg
  • zbyt małe usta
  • zapadnięte policzki
  • zapadnięte skronie
  • wymagające wypełnienia ubytki tkanki podskórnej w oczodołach, tzw. dolina łez
  • za mało wystające kości policzkowe
  • twarz zbyt szczupła, sprawiająca wrażenie wychudzonej
  • zmarszczki na dłoniach

Przeciwwskazania do wypełnienia zmarszczek kwasem hialuronowym

Mimo iż wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym nie jest inwazyjnym zabiegiem, istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Są to przede wszystkim choroby autoimmunologiczne i nowotworowe, niewyleczone infekcje (wciąż aktywne, z gorączką) oraz wirusowe, bakteryjne i grzybicze choroby skóry. Zabiegu nie należy wykonywać również u kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także u osób z alergią na składniki preparatu wypełniającego lub mających inne alergie. Pozostałe przeciwwskazania to przyjmowanie leków leków przeciwzapalnych i obniżających krzepliwość krwi (np. aspiryny) oraz podatność na powstawanie blizn przerostowych.

Ważne: Nie może poddać się usuwaniu zmarszczek kwasem hialuronowym osoba, która przed upływem pięciu lat przeszła podobny zabieg, ale z użyciem innego wypełniacza, na bazie kwasu polimlekowego.

Przebieg usuwania zmarszczek kwasem hialuronowym 

Podawanie kwasu hialuronowego nie wymaga specjalnych przygotowań. Potrzebna jest jednak wcześniejsza wizyta kwalifikacyjna. W jej trakcie przeprowadza się wywiad lekarski z pacjentem, by ustalić, czy nie ma przeszkód dla zabiegu. Ustalane są też miejsca ostrzyknięć i rodzaje preparatów. Te mają bowiem różną gęstość; wybiera się je w zależności od struktury naprawianych tkanek. Nie trzeba natomiast przeprowadzać próby uczuleniowej.

Znieczulenie, choćby miejscowe, nie jest konieczne, zwłaszcza że nowoczesne preparaty mają w swym składzie lidokainę uśmierzającą ból. Zapewnia się je jednak pacjentom szczególnie wrażliwym lub gdy zabieg ma objąć okolice ust. Służy do tego specjalistyczny krem, nakładany w miejscach planowanych wkłuć.

Kwas hialuronowy ma formę żelu. Aplikuje się go strzykawką. Lekarz wprowadza cienką igłę pod skórę, w linie zmarszczek. Żel nie tylko wypełnia bruzdy, ale też działa regenerująco na cerę. Jak? Hamując rozpad starych włókien kolagenowych i stymulując wytwarzanie nowych.

Warto wiedzieć: Aby uzyskać najlepsze z możliwych efekty wygładzenia zmarszczek kwasem hialuronowym, warto na kilka tygodni przed zabiegiem zrezygnować z alkoholu, a przede wszystkim z papierosów.

Zalecenia pozabiegowe

Procedura ostrzykiwania trwa maksymalnie 45 minut. Rezultaty pojawiają się natychmiast, choć na początku może je przesłonić opuchlizna. Możliwe jest też zaczerwienienie lub drobne siniaki w miejscach po igle. Jedno i drugie powinno zniknąć po dwóch, góra trzech dniach i wtedy widać pełny efekt. Jest on bardzo naturalny. Utrzymuje się przez nawet kilkanaście miesięcy – zależy od wieku pacjenta, stanu jego skóry i trybu życia. A także od gęstości wypełniacza: im większa, tym kwas dłużej pozostanie w skórze. Stopniowo wchłaniany przez organizm, w końcu zniknie. Zabieg można jednak regularnie powtarzać.

Nie ma poważniejszych zaleceń co do postępowania po aplikacji kwasu hialuronowego. Właściwie od razu można wracać do zwykłych zajęć. Lekarze żartują nawet, że pacjenci wpadają na zabieg podczas przerwy obiadowej w pracy.

Kwas hialuronowy sprawdzi się nawet przy trudnych do wygładzenia zmarszczkach statycznych, które mają osoby po 65. roku życia.

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania

  • Ile trwa wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym?

    Nie zajmuje więcej niż 45 minut. Potrzebna jest jednak wcześniejsza wizyta kwalifikacyjna do zabiegu. Lekarz musi ustalić, czy nie ma do niego przeciwwskazań, a także wybrać preparat odpowiedni do rodzaju wypełnianych zmarszczek.

  • Czy usuwanie zmarszczek kwasem hialuronowym boli?

    Miejsce, które będzie ostrzykiwane, zwykle znieczula się specjalnym kremem na około 30 minut przed rozpoczęciem zabiegu. Dzięki temu usuwanie zmarszczek kwasem hialuronowym jest niemal bezbolesne.

  • Ile kosztuje wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym?

    Koszt zależy głównie od ilości wykorzystanego preparatu. Ampułka kwasu hialuronowego kosztuje od 1 tys. zł do 1,4 tys., zależnie od gęstości. Ma pojemność 1 ml. Tyle wystarczy, by usunąć niezbyt duże zmiany w jednej części twarzy: lwie zmarszczki, kurze łapki, bruzdy palacza.

Usuwanie zmarszczek kwasem hialuronowym przed i po – zdjęcia

Chcesz zobaczyć jak wygląda twarz po usunięciu zmarszczek kwasem hialuronowym? Zdjęcia znajdujące się w poniższej galerii zostały wykonane u tych samych pacjentów przed i po procedurze.


Źródła:

  • K. Padlewska, "Medycyna estetyczna i kosmetologia", Warszawa, 2014, 978-83-200-4483-6
  • E. Trznadel-Budźko, A. Kaszuba, "Wypełnienia tkanek miękkich; w: Z. Adamski, A. Kaszuba", Dermatologia dla kosmetologów, Wrocław, 2010
  • E. Trznadel-Budźko, "Kwas hialuronowy w rewitalizacji i wypełnianiu tkanek miękkich", Dermatologia Estetyczna, 2009