Operacja palucha sztywnego z użyciem implantu

Lekarze wykonujący operacja palucha sztywnego z użyciem implantu

Posiadamy w ofercie 4 specjalistów w 4 polskich miastach, którzy są ekspertami od tej usługi. Lekarze przyjmują pacjentów w 6 różnych placówkach. Usługa operacja palucha sztywnego z użyciem implantu jest najczęściej wykonywana przez ortopedy.

lek. Artur Pisarski

ortopeda, traumatolog

w Poradnia Chorób Stopy

10 / 10
lek. Krzysztof Bryłka

ortopeda, traumatolog

w Poradnia Chorób Stopy

9,7 / 10
dr n. med. Andrzej Suwara

ortopeda, traumatolog

w Medi Horizon Clinic

9,2 / 10
dr n. med. Paweł Kołodziejski

ortopeda, traumatolog

w Poradnia Chorób Stopy

8,9 / 10

Operacja palucha sztywnego z użyciem implantu - informacje

Paluch sztywny to schorzenie pierwszego stawu śródstopno-paliczkowego u podstawy dużego palca stopy, które wiąże się z postępującym ograniczeniem ruchomości, co dotyczy zgięcia grzbietowego, przy zachowaniu prawidłowego zgięcia podeszwowego palca. Towarzyszące próbie zgięcia sztywność i ból z czasem się nasilają i mogą poważnie ograniczyć sprawność. Schorzenie najczęściej spowodowane jest pojedynczym urazem z przeszłości bądź rodzinnymi predyspozycjami, a także kształtem głowy i kości śródstopia. Choroba ma charakter zwyrodnienia stawu, u podstaw czego leży wadliwa biomechanika stopy i nieprawidłowości jej struktury w obszarze chrząstki. Operacyjne leczenie palucha sztywnego, w tym leczenie z zastosowaniem implantu, przeprowadza specjalista ortopeda.

Hallux rigidus – leczenie palucha sztywnego z użyciem implantu w polskich placówkach

Schorzenia stopy w zakresie chirurgii ortopedycznej leczą specjaliści Ośrodka Galen-Ortopedia w Bieruniu. Oferta placówki obejmuje leczenie palca szponiastego stopy oraz palca młotkowatego stopy, znajduje się w niej także operacja palucha sztywnego z użyciem implantu. W przypadkach skrajnie dużych paluchów koślawych lub palucha sztywnego stosowane są usztywnienia stawu śródstopno-palcowego, w leczeniu operacyjnym natomiast wykorzystywane są implanty tytanowe bez usztywnienia gipsowego. Pacjent zaraz po zabiegu ma możliwość chodzenia w specjalnej ortezie z pełnym obciążaniem kończyny. 

Ograniczenie zgięcia grzbietowego w stawie śródstopno-palcowym palucha leczą również ortopedzi Poradnii Chorób Stopy w Warszawie. Placówka stosuje leczenie zachowawcze oraz rehabilitację, a w przypadku braku poprawy, także operacje. Tak jak w przypadku paluchów koślawych, w leczeniu palucha sztywnego stosowane są nowoczesne metody z użyciem implantów biowchłanialnych lub tytanowych, co zależy od stopnia zaawansowania choroby,  zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawu, a także od stopnia aktywności pacjenta.

W zaawansowanej deformacji stawu śródstopno-paliczkowego, przy znacznym nasileniu zmian zwyrodnieniowych i dolegliwościach bólowych leczenie operacyjne palucha sztywnego przeprowadza zespół Oddziału Ortopedycznego Centrum Zdrowia Salus w Słupsku. Zabieg, najczęściej w znieczuleniu dokręgowym lub ogólnym, polega na usunięciu wyrośli kostnych ograniczających ruchomość stawu bądź usunięciu całych powierzchni stawowych z pozostawieniem tzw. stawu wiszącego, a we wczesnym okresie pooperacyjnym staw fiksowany jest drutem. Procedura uwzględnia również metodę usztywnienia stawu za pomocą metalowych implantów (druty, wkręty), a stopa zwykle nie wymaga unieruchomienia.

Więcej na temat operacja palucha sztywnego z użyciem implantu

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…