Webinary:
Histerektomia nie zawsze jest koniecznością

Histerektomia to chirurgiczne usunięcie macicy. Rocznie w naszym kraju wykonuje się ok. 60 tys. takich zabiegów - szacuje się, że większości z nich można było uniknąć.

Co to jest histerektomia?

Histerektomia jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów operacyjnych na świecie. Przeprowadzenie go wiąże się z zaprzestaniem miesiączkowania z powodu braku błony śluzowej macicy, zlokalizowanej w trzonie narządu. W przypadku równoczesnego usunięcia jajników, u kobiet przed menopauzą powstaje natomiast stan chirurgicznie wywołanej menopauzy, z typowymi dla tego okresu objawami.

Coraz częściej mówi się o tym, że zbyt wiele kobiet z mięśniakami macicy niepotrzebnie traci narząd rozrodczy wskutek leczenia operacyjnego. Rezultatem tego przekonania jest dynamiczny rozwój mało inwazyjnych metod usuwania mięśniaków.

Wskazaniami do operacji oszczędzającej są przede wszystkim:

 • pragnienie zachowania płodności
 • chęć pozostawienia macicy ze względów psychologicznych
 • obawa przed możliwymi konsekwencjami histerektomii (nietrzymanie moczu, spadek jakości życia seksualnego)

Metody chirurgicznego usunięcia macicy

Histerektomię można przeprowadzić klasycznie lub laparoskopowo. Metody klasyczne dzielimy na wykonywane z dostępu przezbrzusznego oraz przezpochowowego. Drogą laparoskopową można natomiast przeprowadzić zabieg w całości lub klasycznie (przezpochwowo), jedynie ze wspomaganiem laparoskopu, który umożliwia usunięcie jajników i jajowodów.

W ostatnich latach coraz częściej rezygnuje się jednak z terapii radykalnej na rzecz procedur oszczędzających, z pozostawieniem szyjki macicy oraz przydatków.

Rada dla pacjentek, którym zaproponowano histerektomię

Lekarz zalecił Ci histerektomię? Zapytaj go o alternatywne opcje leczenia zabiegowego.

Coraz więcej placówek stawia na oszczędzające zabiegi, podczas których usuwa się mięśniaki, a nie macicę, a w przypadku obniżenia tego narządu stosuje się operacje naprawcze więzadeł i powięzi. Pamiętaj, że małoinwazyjne zabiegi stosuje się do usuwania guzów niezłośliwych. Jeżeli lekarz, mimo niezdiagnozowanie nowotworu złośliwego, upiera się przy histerektomii, warto zasięgnąć drugiej opinii. Większość pacjentek poddawanych histerektomii bez wskazań onkologicznych może być operowana laparoskopowo bądź przezpochwowo. To właśnie technika przezpochwowa jest zalecana przez Światową Organizację Zdrowia jako metoda pierwszego wyboru. Niestety w Polsce takie zabiegi wykonuje niewiele ośrodków.

Życie po histerektomii

Usunięcie narządu rodnego dla wielu pań oznacza poczucie utraty kobiecości, jak również spadek libido. Właśnie dlatego po procedurze warto skorzystać ze specjalistycznej pomocy psychologicznej lub/i seksuologicznej. Należy także pamiętać, że większość radykalnych zabiegów ginekologicznych wykonuje się z uwagi na dolegliwości takie jak częste, obfite krwawienia czy dokuczliwe bóle podbrzusza, które po operacji znikają. Ich zniwelowanie może przełożyć się natomiast na polepszenie relacji intymnych.

Pacjentki, które planują poddać się histerektomii często zastanawiają się czy utrata narządów wpłynie na ich zadowolenie z życia intymnego. To czynnik, dla którego kobiety decydują się na oszczędzający wariant zabiegu, z pozostawieniem szyjki macicy.

 

Współżycie po histerektomii

Niestety, pomimo powrotu do zdrowia, nie wszystkie panie odzyskują ochotę na zbliżenia intymne. Dzieje się tak, gdyż pojawiają się u nich obawy, że wraz z zabiegiem utraciły część kobiecości. Warto jednak zaznaczyć, że mężczyzna nie odczuje zmian, które zaszły w ciele partnerki. Może jednak dostrzec zmianę w nastawieniu partnerki, dlatego jego wsparcie i zapewnienie o wspólnym czerpaniu przyjemności ze stosunku płciowego jest niezwykle istotne.

Jeśli interwencja chirurgiczna wiązała się z koniecznością skrócenia pochwy, może to wpłynąć na zmniejszenie przyjemności odczuwanej ze współżycia przez kobietę. W takiej sytuacji warto częściej wybierać pozycje, które umożliwiają kobiecie kontrolę głębokości penetracji (najwięcej satysfakcji dają te, w których kobieta znajduje się na górze). Na odczuwanie rozkoszy pozytywnie wpłynie także przywiązywanie większej wagi do stymulacji zewnętrznych narządów płciowych.

 

 

Najczęstsze przyczyny przeprowadzenia histerektomii

 • Mięśniaki macicy
 • Rak szyjki macicy
 • Endometrioza
 • Rak endometrium

Mięśniaki macicy

Mięśniaki to łagodne nowotwory macicy występujące u około 40% kobiet w wieku reprodukcyjnym. Ich obecność może nie dawać żadnych objawów, choć zdarza się, że mięśniaki wywołują poważne dolegliwości bólowe, uczucie ucisku w obrębie podbrzusza i miednicy mniejszej, obfite krwawienia miesiączkowe oraz niezdolność donoszenia ciąży.

Czynniki ryzyka mogące wpływać na powstawanie mięśniaków macicy to przede wszystkim:

 • wiek pacjentki,

 • warunkowania rodzinno-genetyczne,

 • przedłużona ekspozycja na estrogeny i gestageny (zarówno syntetyczne, jak i naturalne).

Do usuwania mięśniaków stosuje się przede wszystkim techniki endoskopowe: histeroskopię i laparoskopię. Metody te pozwalają na skrócenie czasu rekonwalescencji, zmniejszają ryzyko wystąpienia powikłań i zapewniają lepsze efekty kosmetyczne. Wybór sposobu leczenia zależy od wielu czynników, spośród których należy wymienić wiek pacjentki i jej pragnienie zachowania zdolności rozrodczych, choroby współistniejące oraz objawy kliniczne wywołane przez mięśniaki.

Rak szyjki macicy

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u kobiet w wieku rozrodczym. Szczególnie narażone na zachorowanie są panie, które:

 • wcześnie rozpoczęły współżycie płciowe,
 • miały wielu partnerów seksualnych,
 • palą papierosy,
 • stosują doustną antykoncepcję hormonalną.

Najistotniejszym czynnikiem ryzyka jest jednak zakażenie wirusem HPV.

Choroba w początkowym stadium daje szansę na pełne wyleczenie, dlatego tak istotne jest wczesne jej rozpoznanie. Niestety nie jest to proste ze względu na brak jakichkolwiek objawów. Kluczowe są zatem regularne wizyty u ginekologa i wykonywanie raz w roku cytologii. Nieprawidłowy wynik stanowi wskazanie do pogłębienia diagnostyki poprzez pobranie wymazu na obecność infekcji onkogennym typem wirusa HPV, wykonanie kolposkopii, a czasem również biopsji.

Rak szyjki macicy może dotyczyć kobiet, które nie zrealizowały jeszcze swoich planów macierzyńskich, dlatego leczenie stanowi czasem duże wyzwanie dla ginekologów. W przypadku wczesnego stadium zaawansowania choroby wykonuje się tak zwaną konizację szyjki macicy. Procedura ta umożliwia zachowanie szansy na zajście w ciążę. Jeżeli pacjentce nie zależy na zachowaniu płodności, wówczas zalecanym postępowaniem jest usunięcie macicy.

Endometrioza

O endometriozie mówimy, gdy dochodzi do nieprawidłowego wszczepienia się komórek błony śluzowej macicy (tzw. endometrium) w inne tkanki organizmu. Powstające w ten sposób zmiany przyczyniają się m.in. do rozwoju zrostów, a nawet niepłodności. Problem endometriozy jest powszechny – szacuje się, że może on występować nawet u 30% kobiet.

Objawy endometriozy to przede wszystkim:

 • ból zlokalizowany w miednicy,
 • bolesne i obfite miesiączki,
 • dyskomfort w trakcie stosunku,
 • problemy z zajściem w ciążę.

Ze względu na to, iż endometrioza dotyczy przede wszystkim kobiet w wieku rozrodczym, sposób leczenia zależy nie tylko od zaawansowania schorzenia i stanu ogólnego pacjentki, ale również jej planów macierzyńskich. Wyróżniamy dwie podstawowe metody leczenia endometriozy: farmakologiczne i operacyjne. Zabieg można przeprowadzić na drodze laparoskopii lub laparotomii, jednak zwykle metodą z wyboru jest laparoskopia. Procedura ta jest bowiem mniej inwazyjna i zapewnia szybszy powrót do zdrowia. W leczeniu farmakologicznym podaje się natomiast głównie preparaty hormonalne. Ich celem jest wyeliminowanie dolegliwości bólowych, zahamowanie rozwoju choroby oraz powrót lub utrzymanie płodności. W większości przypadków stosuje się leczenie skojarzone, łączące oba sposoby.

Pamiętaj: endometrioza jest chorobą przewlekłą, dlatego nawet po skutecznym leczeniu może dojść do jej nawrotu. Właśnie dlatego bardzo ważnym elementem leczenia jest ułożenie i omówienie z lekarzem długofalowego planu postępowania.

Rak endometrium

Rak endometrium to nowotwór złośliwy błony śluzowej wyścielającej jamę macicy, a przy tym najczęściej wykrywany nowotwór kobiecego narządu płciowego. Wśród czynników predysponujących do zachorowania na raka endometrium znajdują się m.in.: wiek okołomenopauzalny (od 55-69 roku życia), choroby takie jak otyłość, cukrzyca i nadciśnienie tętnicze, bezdzietność. niska aktywność fizyczna oraz stosowanie estrogenowej hormonoterapii zastępczej.

Na szczęście wymienić można także czynniki zmniejszające ryzyko rozwoju choroby. Są to:

 • wczesna menopauza,

 • liczne ciąże,

 • aktywność fizyczna,

 • utrzymywanie prawidłowej masy ciała,

 • zdrowa dieta.

Podobnie jak w przypadku innych nowotworów, czynnikiem mającym największy wpływ na powodzenie leczenia jest rozpoznanie w jak najwcześniejszym stadium choroby. Symptomy, które mogą świadczyć o raku endometrium to krwawienia lub plamienia po menopauzie – zawsze wymagają one pilnej konsultacji ginekologicznej. W przypadku zdiagnozowania choroby konieczne będzie najprawdopodobniej leczenie operacyjne, którego zakres jest uzależniony od zaawansowania procesu nowotworowego, stopnia złośliwości zmiany oraz ogólnego stanu pacjentki. W leczeniu wykorzystuje się również radioterapię, chemioterapię i hormonoterapię.

Terminy webinarów online

Chcesz dowiedzieć się więcej o procedurze: histerektomia nie zawsze jest koniecznością?
Weź udział w bezpłatnym spotkaniu online z jednym z ekspertów!

Zadaj pytanie specjaliście

Wybierz z poniższej listy specjalistę, a następnie wpisz swoje pytanie.
Lekarz odpowie na interesujące Cię kwestie podczas trwania webinaru.

Twoje pytanie do specjalisty:

Często zadawane pytania

Dlaczego operacja przezpochwowa jest najlepszą metodą histerektomii?

Jak przygotować się do histerektomii?

Czy podczas histerektomii usuwa się też jajniki?

Czy po operacji zostaje blizna?

Czy po histerektomii trzeba brać hormony?

Jak wygląda życie seksualne po histerektomii?

Opublikowane na stronie internetowej Kliniki.pl materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Kliniki.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Kliniki.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Kliniki.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Kliniki.pl Sp. z o.o.
ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 25
90-248 Łódź, Polska