Czy badanie rezonansem magnetycznym jest bezpieczne?

Badanie z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego jest obecnie jednym z najbardziej nowoczesnych badań obrazowych, które jednocześnie stało się badaniem powszechnie dostępnym. Aparaty MRI znajdują się dziś w większości placówek szpitalnych i wielu mniejszych ośrodkach zdrowia. O konieczności wykonania badania zwykle decyduje lekarz wydając na nie odpowiednie skierowanie. Istnieje jednak możliwość poddania się badaniu prywatnie - czy obrazowanie z wykorzystaniem MRI jest badaniem bezpiecznym i o czym warto wiedzieć przed jego wykonaniem?

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Obrazowanie za pomocą rezonansu magnetycznego jest w szczególności przydatne w przypadku dolegliwości ze strony układu kostno-stawowego oraz kręgosłupa. Z jego pomocą poszukuje się także nieprawidłowości w strukturach ośrodkowego układu nerwowego bądź też w diagnostyce guzów i urazów tkanek miękkich. U podstawy techniki obrazowania MRI leży oddziaływanie pola magnetycznego na ludzkie ciało. 

Obrazowanie z wykorzystaniem MRI wiąże się z koniecznością umieszczenia pacjenta w bardzo silnym polu magnetycznym. W związku z tym konieczne jest, aby przed badaniem zdjąć z siebie wszystkie elementy ubioru czy biżuterii, zawierające metal - dotyczy to także wyjmowalnych protez zębowych czy zewnętrznych aparatów słuchowych. Należy również opróżnić kieszenie, wyjmując z nich klucze, telefon komórkowy, scyzoryk czy długopis.  Pole magnetyczne, które znajduje się w pomieszczeniu przeznaczonym do badania jest tak silne, że z łatwością mogłoby spowodować przemieszczenie wspomnianych przedmiotów i doprowadzić do urazu.  Ponadto elementy ubioru, takie jak pasek czy zegarek, mogą wpływać na zakłócanie sygnału rejestrowanego w trakcie badania i pogorszyć jakość uzyskanych obrazów. 

Co trzeba wiedzieć o bezpieczeństwie badania za pomocą MRI?

Bardzo istotne jest, aby przed wykonaniem badania rezonansem magnetycznym poinformować lekarza o wszelkich wszczepionych do ciała urządzeniach elektronicznych. Dotyczy to zwłaszcza rozruszników serca oraz innych urządzeń stymulujących jego pracę. Pole magnetyczne może bowiem zakłócić pracę tych urządzeń, lub nawet doprowadzić do ich zniszczenia. Podobna sytuacja dotyczy także neurostymulatorów, metalowych klipsów wewnątrzczaszkowych, pomp insulinowych czy wewnętrznych aparatów słuchowych. Jeżeli w przeszłości pacjent doznał urazu gałki ocznej np. z powodu zranienia opiłkami metalu lub innym narzędziem tego typu, to badanie z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego może spowodować przemieszczenie ewentualnych ich pozostałości w oku - co wiąże się oczywiście z ryzykiem urazu. 

Przed wykonaniem badania należy także wspomnieć o posiadaniu endoprotez stawowych (choć używane obecnie w ortopedii tytanowe implanty nie stanowią zagrożenia w trakcie badania MRI), stentów wewnątrznaczyniowych czy sztucznej zastawki serca, wkładki wewnątrzmacicznej lub protezy gałki ocznej. Powyższe sytuacje nie stanowią bezwzględnego przeciwwskazania do wykonania badania MRI, ale mogą mieć wpływ na pogorszenie jakości obrazowania. W części przypadków lekarz może zadecydować o konieczności wykonania zdjęcia RTG przed podjęciem decyzji o dalszej diagnostyce z wykorzystaniem MRI.

Badanie MRI nie ma udowodnionego naukowo szkodliwego działania na rozwijający się w macicy płód. Jednakże zaleca się, aby nie przeprowadzać badania MRI u kobiet w I trymestrze ciąży. Jeżeli przed jego wykonaniem kobieta ma wątpliwości co do tego, że może być w ciąży należy poinformować o tym lekarza kierującego.

U części pacjentów, u których badanie MRI przeprowadzono z zastosowaniem środka cieniującego o nazwie gadolina, zaobserwowano występowanie powikłań  w postaci rozwoju nerkopochodnego włóknienia ogólnoustrojowego. 

Obrazowanie za pomocą rezonansu magnetycznego jest badaniem całkowicie bezpiecznym, bezbolesnym i nieinwazyjnym, które dostarcza lekarzom wielu użytecznych informacji w procesie diagnostycznym. Zastosowanie MRI nie uszkadza DNA przez co nie zwiększa ryzyka rozwoju chorób nowotworowych. 

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Rezonans magnetyczny

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…