Endoskopowa plastyka żołądka - kiedy zdecydować się na zabieg?

Według Narodowego Testu Zdrowia Polaków przeprowadzonego w 2020 r. aż 61% obywateli przyznaje, że zmaga się z nadmierną masą swojego ciała. Jak udowadniają bardziej szczegółowe wyniki, problem ten dotyczy głównie dorosłych. Wśród osób w przedziale wiekowym 18-24 mierzy się z nim 29% badanych, z kolei aż 72% w przypadku osób w wieku 45-54. Pocieszający jednak może być fakt, że wraz z eskalacją otyłości zwiększa liczba dostępnych metod pozwalających na zmaganie się z tą dolegliwością. Jedną z nich jest endoskopowa plastyka żołądka Overstitch.

Data publikacji
Czas czytania
5 min.

Kiedy można mówić o nadmiernej masie ciała?

Jak definiować nadmierną masę ciała? Powszechnie znanym miernikiem tej przypadłości jest BMI, czyli indeks masy ciała ustalany względem płci i wzrostu. Wzór na body mass index to współczynnik będący ilorazem masy ciała podanej w kilogramach oraz wysokości ciała do kwadratu - podanej w metrach. 

Tak też według klasyfikacji BMI dla osób dorosłych nadwaga zaczyna się od wartości 25. Taki wynik można uznać za świadectwo nadmiernej masy ciała. Jeśli współczynnik wynosi 30, to można mówić już o otyłości I stopnia

Jeśli wartość BMI wskazuje na nadwagę, to wcale nie musi być to nadto niepokojące. Nadwaga bowiem nie wiąże się z dużym ryzykiem pojawienia się dolegliwości zdrowotnych. Jednak w przypadku otyłości - zwłaszcza tej II i III stopnia - zagrożenie staje się większe.

Jakie zagrożenia dla zdrowia niesie za sobą otyłość?

O ile kult bycia szczupłym staje się niekiedy chorobliwy i jest przyczyną wielu kompleksów - zwłaszcza u ludzi młodych - o tyle przestrzeganie zdrowej diety i unikanie nadmiernej ilości tłuszczów jest jak najbardziej korzystne. 

Otyłość jest niczym innym, jak zachwianiem równowagi między ilością energii otrzymywanej z pokarmu a ilością energii, którą ciało wydatkuje się na różnego rodzaju czynności. Niestety oddziałuje ona na cały organizm i tym samym wiąże się z wieloma niebezpiecznymi powikłaniami. Komórki tłuszczowe bowiem wytwarzają adipokiny, które odpowiedzialne są chociażby za rozwój insulinooporności będącej jednym z głównych patomechanizmów, takich schorzeń jak np.: 

  • miażdżyca,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • choroba niedokrwienna serca,
  • cukrzyca typu 2

To jednak nie wszystkie schorzenia, które są następstwami otyłości. Może ona prowadzić nawet do powstania nowotworów złośliwych. Dość często też nadmierna waga jest przyczyną chorób zwyrodnieniowym stawów

Co gorsza, otyłość jest chorobą, która nie ustępuje ot tak. Aby się jej pozbyć, należy obrać plan działania, który niekiedy wiąże się z bardzo wieloma wyrzeczeniami i całkowitą zmianą dotychczasowych przyzwyczajeń.

Jak walczyć z otyłością?

Chęć pozbycia się otyłości, czy jakakolwiek wola zrzucenia zbędnych kilogramów, wymaga od osoby zainteresowanej niemało wysiłku - najczęściej tego związanego z ruchem. Ćwiczenia na siłowni, uprawianie sportów, jogging czy jakakolwiek aktywność fizyczna to pomysły, które nasuwają się wręcz instynktownie. Istotnie, są to metody, które pomogły już niejednej kobiecie i niejednemu mężczyźnie. Tak samo, jak stosowanie diet. W końcu bardzo częstą przyczyną otyłości jest właśnie spożywanie zbyt dużej ilości pokarmów. Dlatego też ustalanie nowej strategii żywieniowej może wydatnie przyczynić się do zmniejszenia tkanki tłuszczowej w organizmie.  

Wyżej wymienione sposoby nie zawsze jednak okazują się skuteczne. Kwestie związane z wagą i tempem przemiany materii nierzadko mają podłoże genetyczne lub hormonalne, a wtedy ingerencja w sposób funkcjonowania organizmu może być utrudniona. 

Wtedy też przelewanie potu na siłowni, boisku tenisowym lub bieżni może być jałowe i tym samym doprowadzać do rezygnacji. Takie osoby mogą rozważyć inne metody. Jedną z nich jest endoskopowa plastyka żołądka Overstitch.

Na czym polega endoskopowa plastyka żołądka?

Endoskopowa plastyka żołądka, znana inaczej jako endoskopowe zmniejszenie żołądka, to metoda polegająca na zastosowaniu endoskopu. Narzędzie to wprowadzane jest przez gardło i przełyk. Tym samym zabieg nie polega na wykonywaniu żadnych nacięć, a także niewymagane jest dokonywanie żadnych znaczących ingerencji w wewnętrzne struktury. 

Sam żołądek po wcześniejszej jego ocenie jest zaszywany przy zastosowaniu specjalnej i umożliwiającej precyzję techniki Overstitch. Szwy natomiast po jakimś czasie usuwane są z organizmu. System szyjący Overstitch opracowany został w Stanach Zjednoczonych i pozwala na zmniejszenie objętości żołądka nawet do 80%.  

Endoskopowa plastyka żołądka wiąże się z brakiem blizn, co równocześnie skraca okres rekonwalescencji.

Czy endoskopowe zmniejszanie żołądka jest bolesne?

Brak konieczności wykonywania zespoleń jelitowych, nacięć na powłokach jamy brzusznej i tym samym niepozostawianie blizn po zabiegu jest wyraźną zaletą ESG w porównaniu do wielu innych chirurgicznych operacji. Dla zapewnienia całkowitego bezpieczeństwa pacjent przed zabiegiem poddawany jest znieczuleniu ogólnemu.

Wskazania do endoskopowej plastyki żołądka

Najlepsze rezultaty zabiegu widoczne są u osób, których wskaźnik BMI waha się między 30 a 40. Tacy pacjenci mogą liczyć na utratę około 20 kilogramów. 

ESG Overstitch poleca się osobom, których wartość BMI, jest nie mniejsza niż 30.

Endoskopowa plastyka żołądka Overstitch - co trzeba wiedzieć przed poddaniem się zabiegowi?

Każdy, kto zdecyduje się na endoskopowe zmniejszanie żołądka, musi liczyć się z tym, że czekają go pewne przygotowania. Nad wszystkim czuwa lekarz specjalista, który określa predyspozycje każdego pacjenta do przeprowadzenia zabiegu i zobowiązuje go do przestrzegania jego zaleceń. A te dotyczą przede wszystkim aktywności fizycznej, którą pacjent po zabiegu powinien realizować. Taka praktyka pozwoli nie tylko podtrzymać efekt, ale również go zwiększyć.

Kolejną wytyczną, którą pacjent powinien stosować, jest dieta. Strategia żywieniowa również jest niezbędnym elementem procedury pozabiegowej, który wyraźnie przekłada się na osiągane rezultaty. Szczególnie restrykcyjna dieta wdrażana musi być tuż po zabiegu - to jednak wiąże się jeszcze z przebiegiem okresu rekonwalescencji. Dieta przedstawia się następująco:

  • pierwsze 3 dni - jedynie płyny;
  • przez dwa tygodnie od zabiegu - pokarmy płynne (dieta płynna);
  • po dwóch tygodniach - produkty miękkie;
  • po 7 tygodniach od zabiegu - pokarmy stałe.  

Na dzień zabiegu warto zaplanować urlop. Kilka do po nim należy też wstrzymywać się od nadmiernej aktywności fizycznej. Najlepiej jest ten pierwszy “dzień po” spędzić w szpitalu.

Przeciwwskazania do zabiegu

Naturalnie nie każdy ze względu na swoje predyspozycje zdrowotne kwalifikuje się do zabiegu. Istnieje lista przeciwwskazań, w przypadku których nie poleca się go wykonywać. Zaliczają się do nich takie dolegliwości jak np.:

  • zapalenie żołądka,
  • choroby nowotworowe,
  • choroba wrzodowa,
  • przepuklina rozworu przełykowego,
  • krwawienia z przewodu pokarmowego,
  • nieprawidłowości strukturalne przełyku lub gardła.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Endoskopowe zmniejszenie żołądka Overstitch

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 17

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…