Jak przebiega badanie kapsułkami endoskopowymi

Badanie kapsułkami endoskopowymi charakteryzuje nieporównywalnie większy komfort i łatwość przygotowania w porównaniu z konwencjonalną endoskopią. Aby jednak badanie było wykonane w sposób prawidłowy i dostarczało obrazów o dobrej jakości, pacjent powinien zastosować się do zaleceń lekarza przed planowaną procedurą.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.
Przed planowanym badaniem kapsułkami endoskopowymi należy udać się do lekarza-gastroenterologa w celu kwalifikacji do procedury i uzyskania niezbędnych informacji dotyczących przygotowania. Należy go poinformować o przyjmowanych lekach, przebytych w przeszłości zabiegach chirurgicznych jamy brzusznej, trudnościach w połykaniu i schorzeniach układu trawiennego, ponieważ te informacje mogą okazać się istotne z punktu bezpieczeństwa procedury i służą ostatecznej kwalifikacji do badania. Jeżeli pacjent posiada implantowany stymulator serca bądź kardiowerter-defibrylator koniecznie musi powiedzieć o tym lekarzowi, ponieważ fale radiowe emitowane przez kapsułkę endoskopową mogą zakłócać pracę tych urządzeń i stanowić poważne zagrożenie dla  zdrowia lub życia.

Jeżeli kryteria kwalifikacyjne zostaną spełnione, będzie można wykonać badanie w bezpieczny sposób. W takim wypadku lekarz udzieli informacji na temat przygotowania do procedury i określi minimalny okres, w którym pacjent powinien pozostać na czczo. Zazwyczaj wynosi on:

  • 2 godziny w przypadku badania przełyku;
  • 10 godzin dla badania jelita cienkiego;
  • 12 godzin dla badania jelita grubego.

W przypadku przygotowania do badania przełyku (ezofagoskopii kapsułkowej) można pić, w przypadku badania jelit termin "na czczo" oznacza także nieprzyjmowanie płynów we wspomnianym okresie.  Przez 24 godziny przed badaniem nie należy palić papierosów, ponieważ nikotyna zwiększa motorykę przewodu pokarmowego,  przez co przyspiesza pasaż kapsułki endoskopowej, a  2 godziny przed badaniem nie wolno przyjmować leków doustnie- nie zdążą one się wchłonąć i wpłyną na jakość uzyskanego obrazu

Badanie kapsułkami endoskopowymi przełyku i niższego piętra układu pokarmowego różnią się między sobą czasem trwania i sposobem przeprowadzania procedury.

Badanie przełyku kapsułkami endoskopowymi

W przypadku ezofagoskopii (badania przełyku) elektrody rejestrujące umieszczane są na klatce piersiowej pacjenta, a następnie podłączane do urządzenia rejestrującego. Te z kolei znajduje się na pasie zapinanym się wokół brzucha pacjenta.

Gdy pacjent jest gotowy do badania, połyka kapsułkę i popija ją niewielką ilością wody. Ważne jest wykonanie tej czynności w pozycji leżącej na stole z regulacją kąta nachylenia. Co kilka minut stół będzie unosił się o 30 stopni, aż do momentu uzyskania pozycji siedzącej pacjenta. Po jej uzyskaniu należy kontynuować badanie przez 15 min. Postępowanie takie służy uzyskaniu  wolnego pasażu kapsułki przez przełyk, co pozwala na zarejestrowanie większej ilości zdjęć oraz daje pewność, że kapsułka została przeprowadzona przez całą długość przełyku.

Badanie trwa około 30 min, nie wymaga znieczulenia, a po jego zakończeniu można opuścić gabinet zabiegowy. W dalszym etapie lekarz dokonuje analizy uzyskanego obrazu i wyciąga wnioski kliniczne. Odbiór wyniku jest możliwy po kilku dniach.

Badanie jelit kapsułkami endoskopowymi

Badanie jelit trwa  dłużej,  ale nie wymaga ciągłego pobytu pacjenta w gabinecie. Elektrody  rejestrujące są umieszczane na brzuchu pacjenta. Jednostka centralna, podobnie jak w poprzednim wypadku jest przypięta do pasa.

Badanie nie wymaga znieczulenia lub podawania środków przeciwbólowych. Po założeniu urządzenia zewnętrznego pacjent połyka kapsułkę w pozycji siedzącej. O nawiązaniu prawidłowego połączenia między kapsułką i rejestratorem świadczy paląca się dioda rejestratora. Pacjent otrzymuje dziennik aktywności, w którym zapisuje czas i rodzaj przyjmowanych posiłków, aktywność fizyczną i objawy ze strony układu pokarmowego, a następnie powraca do codziennych czynności. Podczas rejestracji nie należy wykonywać gwałtownych ruchów, w tym zgięć i skłonów tułowia, aby elektrody rejestrujące nie odkleiły się od skóry.  Z podobnych przyczyn nie zaleca się wykonywania intensywnego wysiłku, podczas którego występuje wzmożone pocenie.  Powinno się także co jakiś czas sprawdzać połączenie między kapsułką a odbiornikiem (obserwacja diody, jeżeli urządzenie nie posiada alarmu dźwiękowego). Lekarz przeprowadzający badanie udzieli informacji po jakim czasie od momentu rozpoczęcia badania można zjeść lekki posiłek.  

Po  8 godzinach należy  udać się do lekarza w celu wyłączenia rejestratora. W dalszym etapie uzyskany obraz zostanie poddany analizie, a po kilku dniach można odebrać wynik badania.

Kapsułka zostaje wydalona z organizmu po 2-3 dniach. W celu uzyskania pewności co do jej wydalenia należy samodzielnie obserwować stolec.

Źródła: portal medscape.com; gastro.org; medicalexpo.com, Interna Szczeklika 2013

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Badania kapsułkami endoskopowymi

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…