Leczenie chrapania metodą koblacji

Jak podają statystyki, chrapie ok. 70% Polaków. Jedną z najnowszych metod likwidujących uporczywą przypadłość jest tzw. koblacja, czyli zabieg z wykorzystaniem technologii fal radiowych i wytworzonej przez nie plazmy. System pracuje w niskich temperaturach, dzięki czemu nie występuje ryzyko poparzenia, zniszczenia tkanek czy krwawienia. U pacjentów leczonych metodą koblacji okres gojenia jest krótszy niż przy konkurencyjnych technikach, a dolegliwości bólowe mniejsze.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Według statystyk problem chrapania dotyka ok. 80% mężczyzn i 40% kobiet. W Polsce, jak podają badania CBOS przeprowadzone na zlecenie Centrum Medycznego MML, zmaga się z nim prawie 13 milionów osób. W grupie narażonej na występowanie chrapania i związanego z nim zespołu bezdechów sennych znajdują się ludzie w podeszłym wieku, osoby cierpiące na nadwagę, w także nałogowi palacze.

Dlaczego chrapiemy?

Sam proces chrapania wiąże się ze zbytnim zwiotczeniem podniebienia miękkiego. W trakcie snu (zwłaszcza w pozycji na wznak) dochodzi do zwiotczenia mięśni i ich obniżenia, co w efekcie prowadzi do zwężenia cieśni gardła. Przepływające w trakcie procesu oddychania powietrze wywołuje drgania ścian gardła, co objawia się w wydawaniu przez śpiącego mniej lub bardziej głośnych dźwięków.

Oprócz zakłócania snu chrapanie może być przyczyną niedotlenienia organizmu i chronicznego przemęczenia. Nie należy lekceważyć tego problemu – najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u laryngologa.

Leczenie chrapania metodą koblacji (kontrolowanej ablacji)

Metodę leczenia chrapania wybiera lekarz po przeprowadzeniu rzetelnego wywiadu i szeregu badań. W zależności od konkretnego przypadku może doradzić pacjentowi zabieg chirurgiczny bądź mniej inwazyjną procedurę, np. koblację – technikę opatentowaną przez amerykańską firmę ArthroCare Corporation.

Na czym polega koblacja ?

Koblacja jest jedną z najnowszych i najbardziej skutecznych metod małoinwazyjnego leczenia chrapania i bezdechów sennych. Polega na wykorzystaniu zaawansowanej technologii fal radiowych oraz niskich temperatur, dzięki czemu podczas zabiegu nie występuje krwawienie, nie ma też ryzyka poparzenia. W odróżnieniu od operacji chirurgicznej po koblacji nie pojawia się obrzęk tkanek, nie ma też ran. Sam zabieg trwa zaledwie kilkanaście minut i jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym.

Ważne: Koblacja jest zabiegiem małoinwazyjnym, trwającym kilkanaście minut i wykonuje się ją w znieczuleniu miejscowym.

Koblacja (kontrolowana ablacja) wykorzystuje energię fal elektromagnetycznych wytwarzających plazmę o niskiej temperaturze. Zabieg polega nie na przecinaniu tkanek, a na ich dezintegracji na poziomie molekularnym. Umożliwia to praca w temperaturze od 40˚C do 70˚C – to odróżnia system od tradycyjnych technik elektrochirurgicznych, wykorzystujących temperatury rzędu od 400˚C do 700˚C.

W miejscu zadziałania energii wraz z upływem czasu dokonują się procesy regeneracji tkanek z następczym bliznowaceniem i lokalnym usztywnieniem struktur.

Cel koblacji

Celem zabiegu metodą koblacji jest podniesienie i usztywnienie podniebienia, dzięki czemu zwiększa się drożność dróg oddechowych. Pacjent może łatwiej oddychać, co przekłada się na zniwelowanie problemu chrapania. Co jest istotne, zlikwidowanie przyczyn zaburzeń oddychania ma miejsce podczas zaledwie jednej wizyty w gabinecie lekarza. Dodatkową zaletą koblacji jest możliwość połączenia zabiegu z plastyką podniebienia, języczka i gardła.

Sam zabieg kontrolowanej ablacji obarczony jest niewielkim ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Małoinwazyjny charakter zabiegu sprawia, że wszelkiego rodzaju dolegliwości bólowe ograniczone są do minimum.

Ważne: Koblacja całkowicie eliminuje lub w dużym stopniu zmniejsza chrapanie.

Zalecenia po zabiegu koblacji

Mogące wystąpić po zabiegu koblacji niewielkiego stopnia dolegliwości bólowe czy dyskomfort zazwyczaj ustępują w przeciągu tygodnia od zabiegu i reagują dobrze na ogólnodostępne środki przeciwbólowe. Przez ten czas pacjent powinien ograniczyć m.in. spożywanie alkoholu, gorących dań i gazowanych napojów. W miarę możliwości należy unikać nadmiernego wysiłku głosowego w bezpośrednim okresie pozabiegowym.

Bibliografia:

  • www.britishsnoring.co.uk
  • chrapaniestop.pl
  • niechrapanie.pl

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Leczenia chrapania i bezdechu

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…