Implanty Pillar - leczenie chrapania

Według badań CBOS przeprowadzonych jesienią 2010 roku chrapie ponad połowa Polaków, z czego niemal 2/3 stanowią mężczyźni. Prawie połowa kobiet przyznaje, że chrapanie partnera jest dla nich kłopotliwe, ponieważ nie pozwala im się wyspać. Nie wysypia się również niemal 1/3 samych chrapiących.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Zmęczenie to jednak tylko jeden z wielu skutków chrapania – do listy można również dopisać:

  • bóle głowy
  • trudności z koncentracją i zapamiętywaniem
  • osłabienie organizmu
  • spadek libido
  • depresję

Osoby chrapiące są również znacznie bardziej skłonne do zapadania na:

  • udary mózgu
  • zawały serca
  • choroby metaboliczne (np. cukrzyce).

Chrapanie należy więc leczyć, a implanty Pillar® firmy Medtronic mogą okazać się rozwiązaniem problemu.

Jak leczyć chrapanie i bezdech implantami

Sam zabieg wszczepiania implantów jest niezwykle prosty, bezbolesny i nie wiąże się z komplikacjami dla pacjenta. Odbywa się w znieczuleniu miejscowym nasiękowym. Za pomocą specjalnego urządzenia jednorazowego użytku przypominającego pistolet lekarz specjalista umieszcza w podniebieniu miękkim trzy (rzadziej pięć) implantów o włókienkowej budowie wykonanych z poliestru, z których każdy ma około 18 mm długości, a jego zewnętrzna średnica wynosi około 2 mm. Są one niewidoczne, nie zmieniają barwy głosu ani nie mają wpływu na połykanie. Z czasem, w miarę postępowania procesu gojenia, implanty integrują się z otaczającymi je tkankami wskutek rozrastania się tkanki włóknistej, dzięki czemu wzmacniają podparcie podniebienia miękkiego i podtrzymują je. Jeszcze tego samego dnia pacjent wychodzi do domu, może powrócić do codziennych czynności, zazwyczaj także spożywać ulubione potrawy.

Ważne: Wszczepienie implantów Pillar jest metodą małoinwazyjną. Zaraz po zabiegu pacjent może udać się do domu i wykonywać codzienne czynności.

Implanty - skuteczna metoda walki z chrapaniem ?

Zarówno opinie lekarzy, jak i pacjentów są pozytywne. Ci pierwsi efektywność implantów Pillar® sprawdzali przede wszystkim w testach klinicznych. W badaniach zespołu niemieckich lekarzy opublikowanych w „Otolaryngology–Head and Neck Surgery” w roku 2005 stwierdzono znaczną redukcję chrapania oraz senności w ciągu dnia w okresie roku od wykonania zabiegu na grupie 10 pacjentów. Potwierdzono również brak komplikacji w przypadku wszystkich zabiegów.

Lekarze norwescy w 2006 roku opublikowali w tym samym periodyku wyniki badań przeprowadzonych na próbie 35 pacjentów i stwierdzili równie wysoką redukcję chrapania, a przy tym również ustalili wysokość zadowolenia partnera lub partnerki z zabiegu na poziomie aż 70,6%.

Wreszcie w 2009 roku grupa lekarzy z Turcji opublikowała w czasopiśmie branżowym „The Laryngoscope” wyniki badań na próbie 21 pacjentów, w których stwierdzili redukcję intensywności chrapania do 50% u ponad połowy po szóstym miesiącu, a po 12-tym - o ponad połowę. Po półtora roku od zabiegu lekarze odbyli wizytę z pacjentami oraz ich partnerami, z których oboje byli zdecydowanie skłonni polecić zabieg innym. Wskaźnik satysfakcji z zabiegu u 14 pacjentów wyniósł po roku ponad 80%, a sam zabieg nie wiązał się z żadnymi komplikacjami (krwawienie, infekcja czy wypchnięcie implantu z tkanek).

 Uwaga: Metoda wszczepienia implantów Pillar charakteryzuje dużą skutecznością, brakiem komplikacji, zaś większość pacjentów jest usatysfakcjonowana z rezultatów przeprowadzonego zabiegu.

Leczenie chrapania implantami Pillar w polskich klinikach

Również w Polsce leczenie chrapania implantami Pillar® cieszy się popularnością – ok. 90% pacjentów i ich partnerów rekomenduje tę metodę, doceniając efekt zmniejszenia chrapania - potwierdzają dr n. med. Agnieszka Strzembosz, Koordynator Otolaryngologii w Szpitalu Medicover oraz dr n. med. Michał Michalik – specjalista otolaryngolog i chirurg, założyciel i właściciel Centrum Medycznego MML, założyciel pierwszego w Polsce Centrum Leczenia Chrapania, uznany w branży specjalista, wyróżniony w 2010 roku przez American Academy of Sleep Medicine oraz International Surgical Sleep Society. Opinie samych pacjentów można poczytać na stronie producenta implantów - http://www.pillarprocedure.com/patient-stories/index.htm.

Źródło:

http://www.pillarprocedure.com/


Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Leczenia chrapania i bezdechu

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…