Leczenie zaburzeń zgryzu

Zaburzenia zgryzu to przede wszystkim: przodozgryz, tyłozgryz, zgryz otwarty oraz zgryz krzyżowy. Zazwyczaj pojawiają się jeszcze w młodym wieku, a nieleczone mogą mieć poważne konsekwencje. Ich skutki to między innymi zwiększona podatność na próchnicę (poprzez zbytnie stłoczenie zębów), rozchwianie zębów (skutkujące ich wypadaniem), choroby przyzębia, wysuwanie zębów, zmiany w stawach żuchwowo-skroniowych (bolesne!), kłopoty z gryzieniem czy nawet duże wady wymowy. Jak je leczyć? Co robić, by się przed nimi uchronić?

Data publikacji
Czas czytania
4 min.

Badania przeprowadzone w maju 2014 roku w Rybniku przez Konsorcjum Róży Żukowskiej pokazują, że aż 62% przedszkolaków ma problemy z prawidłową wymową. U części z nich problem ustąpi samodzielnie, z wiekiem. Jednak każdy przypadek należy skonsultować ze specjalistą, który w przypadku wystąpienia wad zgryzu zaleci odpowiednie leczenie wad zgryzu. Naszą szczególną uwagę powinny też przykuć takie objawy jak problemy z prawidłowym gryzieniem, zbyt ścisłe ułożenie zębów czy wysunięcie ich do przodu lub nachodzenie ich na siebie oraz znaczne rozchwianie zębowe. Wszystko to bowiem może świadczyć o jednej z poniższych wad:

  • zgryz krzyżowy - mówimy o nim w przypadku, gdy zęby odwrotnie nachodzą na siebie;
  • zgryz otwarty - dotyczy sytuacji, w której poszczególne zęby nie mają ze sobą kontaktu w płaszczyźnie pionowej;
  • tyłozgryz - jego objawem jest żuchwa wycofana w stosunku do zębów szczęki;
  • przodozgryz (częściowy bądź całkowity) - w tym wypadku żuchwa będzie bardziej rozrośnięta do przodu bądź też wzrost szczęki zostanie zahamowany.

Przyczyny wad zgryzu mogą być różne. Najrzadziej są to wady dziedziczne, których powstawanie rozpoczyna się nawet w pierwszej fazie ciąży. Sama matka może przyczynić się do pojawienia się omawianych schorzeń - poprzez palenie tytoniu, pracę w szkodliwych warunkach, zbytni stres, używanie alkoholu, chorowanie na grypę, używanie zbyt dużej ilości leków czy zbytnie narażenie na promieniowanie urządzeń RTV. Kolejne niebezpieczeństwo pojawienia się wad zgryzu powstaje w momencie porodu - zwłaszcza tego kleszczowego lub twarzyczkowego (na szczęście jest ono nieznaczne). Jednakże główne powody schorzenia są inne. Zalicza się do nich złe nawyki utrwalone od pierwszych dni życia: zbyt częste ssanie palca, smoczka czy poduszki, częste oddychanie przez usta, wkładanie języka między zęby, złe ssanie pokarmów czy ssanie dolnej wargi. Do tego dochodzi próchnica oraz urazy takie jak złamanie szczęki żuchwy czy utrata zębów.

Skuteczne leczenie zaburzeń zgryzu - o czym należy pamiętać?

Diagnozowaniem oraz leczeniem schorzeń związanych ze zgryzem zajmuje się ortodoncja. W przypadku dużych problemów konieczne jest leczenie ortodontyczno-chirurgiczne. Jako, że opisywane problemy są najczęściej skutkiem wieloletnich zaniechań i złych nawyków, samo leczenie także nie należy do krótkich. Zazwyczaj od rozpoczęcia do zakończenia terapii ortodontycznej mija nawet kilka lat.

Proces leczenia zaburzeń zgryzu dzieli się na dwa etapy. Pierwszy, zwany aktywnym, to dobranie i założenie właściwie dopasowanego aparatu ortodontycznego. Z jego pomocą zęby są prawidłowo szeregowane, a zgryz zostaje skorygowany. Niestety, po zdjęciu aparatu zgryz ma tendencję do powracania na wcześniejszą pozycję. W związku z tym konieczne jest przeprowadzenie drugiej fazy leczenia wad zgryzu. Określana jest jako retencja i ma za zadanie utrwalić efekty osiągnięte przy użyciu aparatu ortodontycznego. 

Jeśli wada nie jest bardzo duża, wtedy zamiast leczenia ortodontycznego można zastosować takie elementy terapii jak: usunięcie zębów będących powodem wady, szlifowanie wybranych zębów do takiego poziomu, by zgryz układał się prawidłowo czy ćwiczenia mięśni twarzoczaszki. Inne skuteczne metody to leczenie przy użyciu procy bródkowej, szpatułki czy płytki przedsionkowej oraz ponowna nauka prawidłowego oddychania, żucia, mówienia oraz połykania.

Są jednak wady, w których sam aparat lub ćwiczenia nie do końca pomogą. Dotyczy to tych zaburzeń zgryzu, które są skutkiem nieprawidłowej pozycji szczęk lub złej jej wielkości. Wtedy potrzebna jest pomoc chirurga szczękowego. Jego interwencja jest konieczna tak dla zdrowia pacjenta, jak i niejednokrotnie dla poprawy wyglądu, którego zmiany są bardzo zauważalne.

Na koniec pozostaje pytanie: w jakim wieku należy podjąć leczenie zaburzeń zgryzu? Jeśli wada jest bardzo widoczna i przeszkadza pacjentowi w prawidłowym funkcjonowaniu, leczenie rozpoczyna się już u kilkuletnich dzieci. W innych przypadkach terapię podejmuje się u dziewcząt mających około 10-11 lat (przed rozpoczęciem procesu dojrzewania) i chłopców mających 11-13 lat (przed rozpoczęciem procesu pokwitania). Oczywiście skuteczne leczenie możliwe jest także u osób dorosłych, jednak wtedy trwa ono znacznie dłużej niż u dzieci, u których zgryz jest jeszcze w fazie rozwoju.

Koszt terapii wad zgryzu - ceny poszczególnych zabiegów

Aby skutecznie wyleczyć schorzenia zgryzu należy zacząć od profesjonalnej diagnostyki, obejmującej między innymi ustalenie pomiarów zwarciowo-zgryzowych na wzornikach woskowych. Za proces diagnostyczny zapłacimy: 150-200 złotych w Centrum Ortodoncji i Implantologii Odent w Warszawie, 200 złotych w Klinice Stomatologii Estetycznej BJB w Krakowie, 150 złotych w Klinice Ars Dentica w Szczecinie.

Za terapię polegająca na założeniu na zęby aparatu stałego stalowego pełnołukowego w obrębie jednego łuku przyjdzie nam natomiast wydać następujące kwoty: 2 000 złotych w Centrum Odent, 2 100 złotych w klinice BJB, 2 000 złotych w Klinice Ars Dentica.

Nie ignorujmy zaburzeń zgryzu!

Jak wspomniano na początku artykułu, wady zgryzu mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, które niejednokrotnie będą bardzo utrudniały życie. Wspomnijmy tu też o względach estetycznych - asymetryczna twarz czy ta posiadająca zbyt wysuniętą szczękę wygląda po prostu brzydko, zwracając uwagę otoczenia. Dlatego gdy u siebie lub swojego dziecka zauważy się niepokojące objawy, jak najszybciej należy udać się do ortodonty. Profesjonalnie oceni stopień zaawansowania leczenia i wskaże najodpowiedniejsze leczenie. Bo, na szczęście, zdecydowaną większość problemów ze zgryzem da się skutecznie wyleczyć. Trzeba tylko regularnie odwiedzać ortodontę i w pełni stosować się do jego zaleceń.


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Leczenie zaburzeń zgryzu

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…