Videodermatoskopia w diagnostyce zmian skórnych

Rozwój komputerów i nowoczesnych technik obrazowych sprawił, że coraz większe znaczenie w rozpoznawaniu zmian skórnych ma urządzenie, jakim jest videodermatoskop. Badanie z jego wykorzystaniem jest nieinwazyjne i nie narusza ciągłości naskórka. Co ważne, jest ono niezastąpione w diagnostyce czerniaka.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Wskazania do wykonania videodermatoskopii

Nie wszystkie zmiany pojawiające się na skórze wymagają pogłębionej diagnostyki. Wszelkie nowe czy zmieniające swój wygląd znamiona barwnikowe trzeba jednak dokładnie zbadać – mogą one bowiem mieć charakter nowotworowy. Urządzenie, jakim jest videodermatoskop, umożliwia obejrzenie powstałych zmian w dużym powiększeniu, dzięki czemu lekarz może wstępnie ocenić czy są one groźne dla pacjenta, czy nie. Mimo iż stuprocentowo pewne rozpoznanie czerniaka zapewnia tylko biopsja i następujące później badanie histopatologiczne, a videodermatoskopia daje jedynie podejrzenie, a nie rozpoznanie procesu nowotworowego, w przypadku niepokojącego znamienia skórnego warto zastosować ją w charakterze pierwszego kroku w diagnostyce.

Warto wiedzieć: Badanie videodermatoskopowe nie wymaga specjalnego przygotowania i jest całkowicie bezbolesne.

Dermatoskopia a videodermatoskopia

Czym videodermatoskopia różni się od dermatoskopii? Podczas badania dermatoskopowego lekarz ocenia kolor i wielkość znamienia, ewentualną asymetrię, obecność dodatkowych struktur w jego obrębie oraz to, czy granice pieprzyka są wyraźne, czy zatarte. Następnie musi do każdego z powyższych parametrów przypisać odpowiednią wartość liczbową. Badanie dermatoskopowe zapewnia powiększenie 10x, podczas gdy w badaniu wideodermatoskopem można uzyskać nawet 50x powiększenie z bezpośrednim przekazem cyfrowym obrazu do komputera. Kolejną zaletą badania wideodermatoskopem jest możliwość dokładnego monitorowania dynamiki zmian w obrębie znamion poprzez archiwizację zdjęć w odpowiednim powiększeniu, co nie jest możliwe podczas badania dermatoskopem. Umożliwia to dokładną analizę znamienia w czasie i nie zawsze wiąże się z koniecznością wycięcia zmiany, której charakter w badaniu przy mniejszym powiększeniu może być niejasny i stanowić wskazanie do usunięcia znamienia. Wideodermatoskop jest dodatkowo wyposażony w system automatycznej analizy znamion, co nierzadko stanowi wsparcie diagnostyczne dla lekarza.

Zalety videodermatoskopii

Urządzenie do videodermatoskopii umożliwia archiwizację przechwyconych przez aparat obrazów, a także ich komputerową analizę. Dzięki temu ocena ewentualnego rozwoju zmian podczas badań kontrolnych jest znacznie prostsza. Co więcej, w porównaniu do zwykłego dermatoskopu, który zapewnia około dziesięciokrotne powiększenie obserwowanego obszaru skóry, videodermatoskop jest w stanie zapewnić najczęściej co najmniej pięćdziesięciokrotne powiększenie obrazu. Oglądanie znamion w tak znacznym powiększeniu, a także możliwość ich komputerowej oceny sprawia, że diagnostyka videodermatoskopowa cechuje się większą precyzyjnością we wstępnym rozpoznaniu czerniaka, w porównaniu do dermatoskopii i innych nieinwazyjnych badań.

Ile kosztuje videodermatoskopia?

Średni koszt videodermatoskopii w prywatnych placówkach to 270 zł, przy czym ceny zaczynają się już od 150 zł. Należy pamiętać, że jeśli konieczna okaże się biopsja oraz badanie histopatologiczne, trzeba będzie za nie dodatkowo zapłacić.

Źródła:

  • J. Dąbkowski, D. Czubiński, "Atlas dermatoskopii", Lublin, 2019, ISBN: 978-83-7563-276-7

Inne przydatne linki


Dodaj pierwszy komentarz

Badanie videodermatoskopowe skóry

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…