Laserowe leczenie chrapania - jak to działa?

Laserowe usztywnienie obszarów podniebienia i języczka to jedna z częściej stosowanych metod leczenia chrapania, likwidująca dokuczliwe objawy dźwiękowe. Procedura jest szybka, bezbolesna i nie niesie za sobą późniejszych ograniczeń w jedzeniu i piciu. Optymalny efekt zapewnia poddanie się serii trzech zabiegów, których skuteczność terapeutyczna szacowana jest na około 90%.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Przyczyny chrapania

Niewyspanie, zmęczenie, rozdrażnienie i osłabiona koncentracja w ciągu dnia to najbardziej zauważalne efekty źle przespanej nocy, której przyczyną często bywa chrapanie. Charakterystyczny efekt akustyczny powstaje w rezultacie utrudnionego przepływu powietrza przez drogi oddechowe, co powoduje turbulencje, wprawiające podniebienie i języczek w drgania. Utrudnienia te mogą wynikać z alergii (obrzęk ścian dróg oddechowych), otyłości (ucisku tkanki tłuszczowej na gardło) lub, najczęściej, z osłabienia i zwiotczenia mięśniówki gardła.

Zespół bezdechu sennego

Pamiętać należy, że chrapanie nie jest tylko defektem akustycznym. Często bywa jednym z objawów znacznie poważniejszej choroby, czyli tzw. bezdechu sennego. Jest to zespół objawów chorobowych, powodowanych ustaniem wentylacji płuc przez okres dłuższy niż 10 sekund lub spłycenie oddechu poniżej 50% jego normalnej objętości. Cierpiący na tę chorobę mogą w trakcie nocy mieć setki takich epizodów. Podczas bezdechu dochodzi do zmniejszenia wysycenia krwi tlenem, czego efektem może być senność w ciągu dnia, bóle głowy i nadciśnienie. Dlatego osoby, zmagające się z problemem chrapania, powinny udać się do specjalisty laryngologa na odpowiednią diagnostykę, i - w razie potrzeby - leczenie.

Ważne: Chrapanie i bezdech senny mogą być przyczyną niewyspania, a co za tym idzie senności, bólów głowy i nadciśnienia w ciągu dnia.

Skuteczne leczenie chrapania

Wspólnym mianownikiem większości metod leczenia chrapania jest usztywnienie zbyt wiotkiego podniebienia. Dużą popularność zyskały w tym zakresie metody, wykorzystujące energię lasera (m.in. najpopularniejszy w Polsce systemem NightLase - laser erbowo-yagowy Fotona). Łączą one w sobie wysoką skuteczność i efektywność terapii ze znikomą inwazyjnością i minimalnym ryzykiem powikłań.

Na czym polega laserowe leczenie chrapania?

Istotą zabiegu laserowego leczenia chrapania jest naświetlanie łuków podniebiennych, języczka i podniebienia wiązką światła laserowego o odpowiednio dobranej energii. Prowadzi to do usztywnienia tych struktur, poprzez m.in. pobudzenie produkcji nowych włókien kolagenowych, będących podstawowym elementem budulcowym tkanki łącznej. Ich wzrost wymaga czasu, dlatego też pierwsze efekty terapii pojawiają się po około 4-6 tygodniach od zabiegu.

"Laser, naświetlając tkanki miękkie, powoduje obkurczenie podniebienia miękkiego, równoczesną poprawę sprężystości łuków podniebiennych czy nasady języka. Seria zabiegów to trzy naświetlenia odpowiednią długością wiązki świetlnej lasera, która powoduje w późniejszym okresie obkurczenie się tkanek i pozbycie się dolegliwości. Pacjent nie wymaga znieczulenia, żadnych leków podawanych przed zabiegiem, nie musi się w żaden sposób przygotowywać wcześniej. Po zabiegu wychodzi bez żadnych dolegliwości" - wyjaśnia dr Krzysztof Miracki z warszawskiej Kliniki Miracki.

Dla kogo procedura laserowa Nightlase?

Zabieg laserowego leczenia chrapania może być przeprowadzony niemal u każdego pacjenta. Metoda jest szybka i prosta, co zapewnia niemal natychmiastowy powrót do zwykłego trybu życia oraz brak ograniczeń w jedzeniu i piciu po wykonaniu zabiegu. Dla optymalnego efektu zaleca się przeprowadzenie trzech sesji w 1, 15 i 45 dniu cyklu zabiegowego.

Pierwsze efekty laserowego leczenia chrapania widoczne są już po pierwszym wykonaniu procedury u około 50% chorych. Badania, opublikowane przez Journal of the Laser and Health Academy pokazują, że po wykonaniu pełnego cyklu naświetlań laserem Fotona zaobserwowano poprawę u około 85% chorych. Efekty utrzymują się przez kilka lat, jednak po tym okresie może wystąpić konieczność ponownej laseroterapii.

Leczenie chrapania z użyciem lasera można przeprowadzić w wielu gabinetach w Polsce. Koszt procedury oscyluje w granicach 1 500 – 2 000 zł. Seria trzech zabiegów laserem Fotona to koszt ok. 1700 zł (w Warszawie). Niestety terapia nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Bibliografia:

  • nightlase.pl
  • echodnia.eu
  • www.fotona.com
  • www.laserandhealthacademy.com
  • www.sleepdisordersguide.com

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Leczenia chrapania / bezdechu sennego laserem

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…