Artroskopia to małoinwazyjna metoda leczenia stawów, którą wykorzystuje się do przeprowadzania operacji wewnątrz stawu podskokowego, skokowego, nadgarstka oraz w obrębie kolan, barków i łokci. Artroskopia lecznicza stawu podskokowego trwa około 45 minut i wykonywana jest przeważnie w znieczuleniu dolędźwiowym. Metoda ta pozwala na chirurgiczne zajrzenie do wnętrza stawów, a blizny po zabiegu są o wiele mniejsze niż w przypadku tradycyjnej operacji. Artroskopia pozwala na znalezienie przyczyn problemów takich, jak stany zapalne, obrzęk czy ból. Wykonuje się ją również w przypadku uszkodzeń chrząstki lub więzadeł. Po zabiegu pacjent przeważnie wraca do domu tego samego dnia, najpóźniej w dniu następnym.
Polscy specjaliści artroskopii leczniczej stawu podskokowego
W Krakowie artroskopią leczniczą stawu podskokowego zajmuje się między innymi ortopeda lek. med. Jan Paradowski. Odbywał on staże między innymi w St. Johans-Spital na oddzale chirurgicznym w Salzburgu oraz Ludwig-Maximilians Universitaet na oddziale internistycznym w Monachium. Jest licencjonowanym lekarzem reprezentacji Polski juniorów w piłce nożnej oraz członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Medycyny Sportowej i Międzynarodowego Towarzystwa Leczenia Chrząstki. Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia takie, jak 2011 Debiut Roku w kategorii Sport przyznawany przez Naczelną Izbę Lekarską w Warszawie czy 2014 Supermedicus w kategorii pracowni USG oraz gabinetów lekarskich w Krakowie.
W Warszawie zabieg artroskopii leczniczej stawu podskokowego wykonać można u ortopedy, chirurga dr n. med. Pawła Ambroziaka, absolwenta Akademii Medycznej w Warszawie. Odbywał on liczne zagraniczne staże, między innymi w Univeristy Hospital Aachen, Fondazione IRCCS Ca’Granda, Ospedale Maggiore Policlinico w Mediolanie czy Southern California Orthopedic Institute w Van Nuys. Jest autorem rozprawy doktorskiej pod tytułem „Ocena wczesnych wyników endoprotezoplastyki całkowitej stawu kolanowego u chorych na wrodzone skazy krwotoczne”.
Artroskopię leczniczą stawu podskokowego w Olsztynie przeprowadza ortopeda lek. Waldemar Michalak, absolwent Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jest członkiem International Society of Arthroscopy, Knee Surgery and Orthopedic Sports Medicine oraz Oddziału Warmińsko-Mazurskiego Polskiego Towarzystwa Ortopedii i Traumatologii.
Zabiegi artroskopii leczniczej stawu podskokowego we Wrocławiu wykonać można w centrum medycznym ArteMed. Podczas wykonywanych tu operacji stosuje się nowoczesne nici First Lift, których wprowadzanie jest małoinwazyjne i nie powoduje pozostawiania blizn czy nacięć. W zakresie rehabilitacji wykorzystywane są tu metody McKenzie, Kaltenborna, osteopatia oraz kinesiotaping.
W Opolu artroskopią leczniczą stawu podskokowego zajmują się specjaliści z Centrum Medycznego Na Dobre i Na Złe. Placówka ta była organizatorem pierwszego w Polsce kursu kadawerowego w 2009 roku. Otrzymała liczne certyfikaty takie, jak certyfikat Szpital bez bólu, Medicast oraz Linvatec Polska. Jej pracownicy uczestniczą w szeregu konferencji naukowych, między innymi w V Międzynarodowym Kursie Chirugii Barku, Łokcia i Nadgarstka w 2001 roku czy IX Bielskim Sympozjum Ortopedycznym – “West meets East” w 2014 roku.
Placówką która w Łodzi wykonuje zabiegi artroskopii leczniczej stawu podskokowego jest Centrum Medyczne Medyceusz. W 2011 uzyskało ono certyfikat jakości SAI GLOBAL ISO 9001 obejmujący zakres leczenia zachowawczego i zabiegowego oraz świadczenia usług medycznych w zakresie oddziału chirurgii urazowo – ortopedycznej, oddziału chirurgii ogólnej oraz oddziału chirurgii jednego dnia. Wykorzystywany jest tu najwyższej jakości niemiecki oraz amerykański sprzęt firm Philips, Siemens, Stryker oraz GE healthcare.