Cysta (torbiel) Bakera to wypełniona treścią płynną struktura w dole podkolanowym pojawiająca się najczęściej w następstwie procesu zwyrodnieniowego, zapalnego lub nadmiernego obciążenia stawu kolanowego, a podstawowym objawem jest wzrost ciśnienia w stawie kolanowym. Torbiel podkolanowa to jeden ganglionów sklasyfikowany jako nieszkodliwy guzek umiejscowiony pod skórą. Usunięcie cysty dołu podkolanowego jest najczęściej skutkiem braku rezultatów leczenia zachowawczego oraz wykonanej punkcji.
Artroskopia kolana
Wzrost ciśnienie śródstawowego w stawie kolanowym wskutek nadprodukcji płynu wysiękowego stwarza ryzyko jego wypłynięcia przez miejsca osłabionego oporu w torebce stawowej. Może to być bezpośrednią przyczyną powstawania przepuklin stąd zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu cysty (torbiel Bekera) i zaszyciu torebki stawowej. Procedurę tę świadczy w ramach Ortopedii – Centrum Medyczne Meritum w Kamieniu Pomorskim, a zabieg wykonywany jest w trybie jednego dnia. Oferta ponadto obejmuje diagnostykę artroskopową oraz leczenie schorzeń stawu kolanowego.
Torbiel Bakera, jak wyjaśnia lek. med. Maciej Kamiński, specjalista ortopedii i traumatolgii narządu ruchu, nie jest groźną zmianą, jednak kiedy staje się uporczywa i ogranicza ruch w kolanie można ją wyeliminować artroskopowo. Członek Polskiego Towarzystwa Ortopedii i Traumatologii, przyjmuje m.in. w Centrum Medycznym w Kościanie oraz w Poznaniu – w Klinice Chirurgii Kolana Artroskopii i Urazów Sportowych. W zakresie stawu kolanowego, oprócz torbieli Bakera oferuje szereg procedur z wykorzystaniem artroskopu oraz edoprotezoplastyki.
Powstawanie torbieli Bakera może powodować reumatoidalne zapalenie stawów oraz choroby zwyrodnieniowe. Zabiegi jej usunięcia w warszawskim Szpitalu Lux Med wykonuje dr n. med. Michała Kabacyja, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu i, jak tłumaczy, jest to jeden z przypadków torbieli klasyfikowanych jako nienowotworowe guzki. Diagnozowane podczas USG, usuwane są w trakcie artroskopii kolana, jaką poprzedza fizjoterapia i punkcja. Dr Kabacyja specjalizuje się w ortopedii u dzieci i nastolatków w leczeniu m.in. nawykowego zwichnięcia rzepki.
Endoskopowe leczenie torbieli Bakera to zabieg proponowany przez Zespół Ortopedyczny Artro z Częstochowy i obejmuje dwie procedury jednocześnie: artroskopię i operację usunięcia torbieli podkolanowej. Pozwala to na równoległą naprawę uszkodzeń wewnątrzstawowych oraz usunięcie cysty. Kadrę medyczną tworzy m.in. lek. med. Arkadiusz Koniarski, specjalista II stopnia ortopedii i traumatologii narządu ruchu, który specjalizuje się m.in. w artroskopowej oraz klasycznej chirurgii kolana wraz z rekonstrukcją wielowięzadłowych uszkodzeń stawu.
Leczenie nieoperacyjne oraz terapię inwazyjną w leczeniu torbieli podkolanowych odnajdziemy w ofercie Artromedical Konrada Malinowskiego – Centrum Artroskopii i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Stawów w Bełchatowie. Dr n. med. Malinowski jest specjalistą II stopnia ortopedii i traumatologii narządu ruchu oraz członkiem European Society of Sports Traumatology, Knee Surgery and Arthroscopy, a w ramach leczenia zmian w okolicy podkolanowej (torbieli Bakera) stosuje również małoinwazyjne metody jej endoskopowego/artroskopowego usunięcia, poprawiając efekty leczenia i zmniejsza liczbę jej nawrotów.
Kolano stanowi odrębny panel zabiegów centrum ortopedyczno-rehabilitacyjnego Ortopedicum w Krakowie gdzie, w zakresie chrząstki, lekarze wykonują resekcje torbieli Bakera sposobem klasycznym oraz artroskopowe usunięcie cysty Bakera. Placówka ukierunkowana na kompleksowe leczenie schorzeń narządów ruchu, posiada dwie nowoczesne sale operacyjne wyposażone m.in. w nawigację komputerową do implantacji endoprotez stawów. Dyrektorem ds. Medycznych jest lek. med. Marcin Kasprzyk, a wśród lekarzy współpracujących z Centrum jest m.in. prof. dr hab. n. med. Daniel Zarzycki.