Webinary:
Leczenie żylaków nóg

W świadomości pacjentów żylaki często funkcjonują jedynie jako defekt estetyczny. W rzeczywistości jest to znacznie poważniejszy problem. Nadmiernie poszerzone i zdeformowane żyły są objawem nieprawidłowego krążenia krwi, co powinno skłonić chorego do konsultacji z lekarzem.

Przyczyny powstawania żylaków

Żylaki są rezultatem przewlekłej niewydolności żylnej. Powstają one, gdy krążąca krew zamiast wrócić do serca, gromadzi się w żyłach kończyn dolnych, stopniowo je poszerzając. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest niewydolność zastawek żył powierzchownych. Skłonność do tej dolegliwości jest zwykle dziedziczona, jednak istnieją także pewne czynniki, które zwiększają ryzyko jej rozwoju. Są to m.in.:

 • nadwaga i otyłość
 • wykonywanie pracy stojącej lub siedzącej
 • brak ruchu
 • nieprawidłowa, bogata w tłuszcze trans dieta
 • przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych

Jak pozbyć się problemu?

Żylaki można usunąć na wiele sposobów – zarówno bardziej, jak i mniej inwazyjnych. Należy jednak pamiętać, że – tak jak w przypadku innych dolegliwości – niezwykle istotne jest rozpoznanie przyczyny problemów z naczyniami podskórnymi. Tylko właściwa diagnoza i podejście terapeutyczne gwarantują skuteczne leczenie. Warto wiedzieć też, że zahamować rozwój niewydolności żylnej znajdującej się w początkowej fazie można dzięki kompresjoterapii oraz wprowadzeniu drobnych zmian wprowadzonym do stylu życia: wprowadzeniu aktywności fizycznej, częstej zmiany pozycji w trakcie siedzenia czy nie zakładania nogi na nogę. Pomoże także unikanie gorących kąpieli.

Jeśli pacjent trafi do lekarza z żylakami w zaawansowanym stanie, konieczny może okazać się zabieg – chirurgiczny bądź małoinwazyjny.

Co mówią specjaliści?

„Leczenie żylaków kończyn dolnych, czyli najczęstszego objawu niewydolności żylnej, powinno mieć charakter przyczynowy. Takie przekonanie wynika z naszych wcześniejszych doświadczeń, tj. częstych niepowodzeń stwierdzanych kilka lat po klasycznym, uproszczonym leczeniu, polegającym na zamykaniu naczyń żylnych nóg, bądź ich usuwaniu. Dopiero kompleksowe podejście diagnostyczne oparte na całościowej diagnostyce układu żylnego od prawej części serca aż do stóp z wykorzystaniem różnych, uzupełniających się technik obrazowych, pozwoliło nam leczyć Pacjentów kompleksowo i skutecznie. Hemodynamiczne leczenie niewydolności żylnej miednicy, wtórnie występującej do niej niewydolności żylnej kończyn dolnych, to klucz do sukcesu i zadowolenia z leczenia przewlekłej choroby żylnej zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.”

dr hab. n. med. Tomasz Grzela, Klinika Flebologii

Obejrzyj webinar

„Dobry efekt zabiegu usuwania żylaków uzyskujemy łącząc wiele technik w ramach jednego zabiegu. Podstawą jest laserowa ablacja niewydolnych żył powierzchownych generujących żylaki. Kolejnym krokiem jest zamknięcie krętych poszerzonych żył przy pomocy skleroterapii. W ostatnim etapie dla pełnego efektu estetycznego usuwamy drobne "pajączki" i teleangiektazje przy użyciu lasera przezskórnego, a także skleroterapii.”

lek. Michał Krefft, Krefft Clinic

Obejrzyj webinar

Metody wykonywania: Leczenie żylaków nóg

 • Laserowe usuwanie żylaków
 • Skleroterapia
 • Operacja żylaków
 • Metody małoinwazyjne

Laserowe usuwanie żylaków

To jedna z najszerzej stosowanych metod leczenia żylaków, która polega na termicznym uszkodzeniu zmienionych chorobowo naczyń poprzez tak zwaną termoablację laserową. Prowadzi to do obkurczania i zwłóknienia, a finalnie – całkowitego, nieodwracalnego zarośnięcia chorego naczynia, które następnie jest stopniowo wchłaniane przez otaczające je tkanki.

Skleroterapia

Popularna metoda polega na wstrzyknięciu do światła żylaków specjalnej substancji chemicznej, zwanej sklerotyzantem. Pod jej wpływem naczynie obkurcza się, a żylaki zarastają. Na końcu dochodzi do ich całkowitego wchłonięcia. Skleroterapię zwykle stosuje się do usuwania żylaków we wczesnym stadium rozwoju lub jako metodę uzupełniającą inny rodzaj leczenia.

Operacja żylaków

Klasyczny zabieg chirurgiczny, zwany strippingiem, opiera się na częściowym lub całkowitym usunięciu zmienionych chorobowo żył. W odróżnieniu od skleroterapii metodę tę stosuje się z reguły w zaawansowanych stadiach niewydolności żylnej. Procedurę przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, a po jej zakończeniu pacjent musi pozostać na obserwacji w szpitalu

Metody małoinwazyjne

Żylaki można usuwać także z pomocą nowoczesnych, minimalnie inwazyjnych technik. Zaliczamy do nich m.in. parę wodnej SVS, fale radiowe, prąd wysokiej częstotliwości, klejenie żylaków oraz metodę Flebogrif. Wybór odpowiedniej metody to zadanie lekarza specjalisty, który podejmie decyzję w oparciu o diagnostykę oraz rozmowę z pacjentem.

Terminy webinarów online

Chcesz dowiedzieć się więcej o procedurze: leczenie żylaków nóg?
Weź udział w bezpłatnym spotkaniu online z jednym z ekspertów!

Webinar już się odbył

dr hab. n. med. Tomasz Grzela

Chirurg ogólny
Klinika Flebologii

Temat webinaru:
"Leczenie przyczynowe żylaków kończyn dolnych"

Obejrzyj webinar

Webinar już się odbył

lek. Michał Krefft

Chirurg ogólny
Krefft Clinic

Temat webinaru:
"Jak przebiega kompleksowe leczenie żylaków?"

Obejrzyj webinar

Zadaj pytanie specjaliście

Wybierz z poniższej listy specjalistę, a następnie wpisz swoje pytanie.
Lekarz odpowie na interesujące Cię kwestie podczas trwania webinaru.

Twoje pytanie do specjalisty:

Często zadawane pytania

Jak leczyć żylaki?

Co na żylaki?

Operacja na żylaki – ile zwolnienia?

Jaki lekarz leczy żylaki?

Jak bolą żylaki nóg?

Jak zamaskować żylaki na nogach?

Partnerzy akcji

Webinary organizujemy z ekspertami z renomowanych placówek medycznych - poznaj je bliżej!

Klinika Flebologii

Warszawa, ul. Wawelska 5

Klinika Flebologii to nowoczesna placówka położona samym centrum Warszawy. Tutejsi specjaliści stosują innowacyjne i sprawdzone metody leczenia, diagnozując i lecząc wszystkie choroby układu żylnego.

Jako jedna z nielicznych placówek w Polsce, Klinika Flebologii oferuje kompleksowe leczenie niewydolności żylnej miednicy i wtórnych do niej żylaków okolic intymnych i żylaków atypowych na nogach. W ofercie ośrodka znajduje się m. in. klejenie żylaków systemem VenaSeal – tutejszy zespół wykonywał ten zabieg jako pierwszy w kraju.

Cennik - leczenie żylaków:

 • Konsultacja z chirurgiem naczyniowym - 300 zł

 • Laserowe leczenie żylaków nóg - 4 000 zł

 • Operacja żylaków nóg - od 3 000 zł

 • Skleroterapia żylaków - od 500 zł

 • Leczenie niewydolności żylnej miednicy - od 8 600 zł

Zadzwoń: 226265468 Zobacz profil kliniki

Webinar odbył się:
Wtorek, 13 kwietnia 2021 godz. 17:00

dr hab. n. med. Tomasz Grzela

Chirurg ogólny
Klinika Flebologii

Obejrzyj webinar

Krefft Clinic

Wrocław, ul. Chałupnicza 65A

Krefft Clinic to rodzinna klinika specjalizująca się w chirurgii naczyniowej i medycynie estetycznej. Zespół bazuje na wieloletnim doświadczeniu założyciela placówki, dra Piotra Kreffta, który specjalizuje się w laserowym usuwaniu żylaków.

Klinika dysponuje pełnym wachlarzem metod leczenia chorób żył, co pozwala odpowiednio dopasować technikę do danego pacjenta, jak również łączyć różne sposoby w celu uzyskania jak najbardziej zadowalającego efektu leczenia.

Cennik - leczenie żylaków:

 • Konsultacja z chirurgiem naczyniowym - 200 zł

 • Laserowe leczenie żylaków nóg - od 3 900 do 5 500 zł

 • Skleroterapia żylaków - 600 zł

 • Usuwanie żylaków prądem (RFITT) - od 5 500 do 6 500 zł

 • Leczenie żylaków metodą ClariVein - od 4 500 zł

Zadzwoń: 713055706 Zobacz profil kliniki

Webinar odbył się:
Wtorek, 20 kwietnia 2021 godz. 18:00

lek. Michał Krefft

Chirurg ogólny
Krefft Clinic

Obejrzyj webinar

Opublikowane na stronie internetowej Kliniki.pl materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Kliniki.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Kliniki.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Kliniki.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Kliniki.pl Sp. z o.o.
ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 25
90-248 Łódź, Polska