Chrapanie to skutek wibracji tkanek miękkich w obrębie gardła środkowego oraz częściowego zamknięcia górnych dróg oddechowych. Jest wiele czynników, które decydują o tym, że ktoś chrapie. Zjawisku sprzyja otyłość, która zmniejsza drożność górnych dróg oddechowych, zwiększając jednocześnie ryzyko pojawienia się bezdechów sennych. Chrapanie nasila także spożycie alkoholu wskutek zwiotczenia mięśni gardła oraz schorzenia laryngologiczne w postaci m.in. skrzywionej przegrody nosa, przerostu migdałków czy wydłużonego podniebienia. Chrapanie nie jest tożsame z bezdechem sennym, jednakże z uwagi na skutki OBS, należy wykonać badania, które to potwierdzą lub wykluczą
Sposoby leczenia chrapania i bezdechu sennego w Rzeszowie
Leczenie chrapania i bezdechu sennego jest celem zabiegu NightLase, jaki oferuje Gabinet Moja Estetyka. Nowoczesna metoda wykorzystuje energię lasera medycznego Fotona Er:YAG, zmniejszając występowanie bezdechów i chrapania poprzez obkurczenia i stymulację odbudowy włókien kolagenowych, co poprawia sprężystość obszaru. Procedura terapeutyczna wymaga zastosowania 3 sesji. Bazując na technologii lasera Fotona, placówka stworzyła ofertę nowoczesnych zabiegów z zakresu dermatologii, chirurgii i medycyny estetycznej.
Bezdech senny, również w postaci obturacyjnego bezdechu sennego (OBPS) leczą specjaliści Pracowni zaburzeń oddychania w czasie snu Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie. Podstawowym badaniem, jakie oferuje Pracownia jest polisomnografia, która pozwala na ocenę snu oraz ewentualnych jego zaburzeń. W ramach placówki działają również Pracownie: Bronchoskopowa, Badań Czynnościowych oraz EKG.
Diagnostyką zaburzeń oddychania w czasie snu oraz jego leczeniem zajmuje się lek. med. Elżbieta Cieszyńska-Samolej, specjalista chorób płuc. Certyfikowana w zakresie klinicznej polisomnografii i leczenia bezdechu sennego, pełną diagnostykę przeprowadza w ramach samodzielnej Pracowni bezdechu sennego, monitorując pracę serca, mózgu (obrazowanie stadiów snu w ciągu nocy elektroencefalogramem), oddechu oraz ruchów i napięcia mięśni. Badany jest także poziom tlenu we krwi i chrapanie. W swojej praktyce, w zakresie leczenia chrapania korzysta z aparatu CPAP.