Czym zajmuje się proktolog?

Proktolog to lekarz specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu chorób dolnego odcinka przewodu pokarmowego, obejmującego odbytnicę, odbyt oraz okolice odbytu.

Zakres zainteresowań proktologa obejmuje różne schorzenia, takie jak:

  • Hemoroidy - powiększone i zapalne naczynia krwionośne w okolicy odbytu, które mogą powodować ból, swędzenie oraz krwawienie.

  • Szczelina odbytu - małe pęknięcie lub rozdarcie w wyściółce odbytu, które może powodować ból i krwawienie podczas wypróżniania.

  • Ropień odbytu - zbiornik ropy w tkankach w okolicy odbytu, często spowodowany infekcją gruczołów odbytniczych.

  • Przetoka odbytu - kanał łączący wnętrze odbytnicy z powierzchnią skóry w okolicy odbytu, najczęściej wynikający z ropnia odbytu.

  • Nowotwory odbytu i odbytnicy - proktolog zajmuje się również diagnostyką i leczeniem raka odbytnicy oraz innych nowotworów zlokalizowanych w okolicy odbytu.

  • Nietrzymanie stolca - problemy z kontrolą wypróżnień, które mogą być spowodowane uszkodzeniem mięśni lub nerwów w okolicy odbytu.

Kiedy potrzebna jest wizyta u proktologa?

Wizyta u proktologa jest wskazana, gdy pojawiają się objawy związane z dolnym odcinkiem przewodu pokarmowego, które mogą sugerować poważniejsze schorzenia lub wymagają specjalistycznej diagnozy i leczenia.

Do najważniejszych sygnałów, które powinny skłonić do konsultacji z proktologiem, należą:

  • Krwawienie z odbytu - jasnoczerwona krew podczas wypróżniania może wskazywać na hemoroidy, szczelinę odbytu, ale także na poważniejsze schorzenia, takie jak rak odbytnicy.

  • Ból lub dyskomfort w okolicy odbytu - ból podczas wypróżniania lub w spoczynku, który może wynikać z hemoroidów, szczeliny odbytu, ropnia lub przetoki.

  • Świąd i podrażnienie - uporczywe swędzenie wokół odbytu, które nie ustępuje mimo stosowania środków łagodzących, może wymagać konsultacji proktologicznej.

  • Zmieniona konsystencja stolca - przewlekła biegunka lub zaparcia, które mogą wskazywać na choroby zapalne jelit lub inne zaburzenia.

  • Obecność guzków lub wyczuwalnych zmian - guzki w okolicy odbytu lub odbytnicy mogą być objawem hemoroidów, ropni, ale także zmian nowotworowych.

  • Nietrzymanie stolca  - problemy z kontrolą wypróżnień, które mogą być związane z uszkodzeniem mięśni lub nerwów.

  • Uczucie niepełnego wypróżnienia - ciągłe uczucie, że jelita nie zostały całkowicie opróżnione, co może być związane z problemami mechanicznymi lub schorzeniami odbytnicy.

Jak przygotować się do wizyty u proktologa?

Pacjenci często obawiają się wizyty u proktologa - wstydzą się opowiadać o swoich dolegliwościach i stresują badaniem odbytu. Warto pamiętać, że dolegliwości części ciała związanych z wydalaniem to takie same schorzenia jak te, dotyczące żołądka czy układu płciowego. Nie należy się ich wstydzić, zwłaszcza że ich leczenie jest znacznie prostsze w początkowym stadium. Osoby, które pierwszy raz wybierają się do proktologa nie muszą przygotowywać się w specjalny sposób. Nie trzeba być na czczo, warto jednak jeść lekkostrawne posiłki i pić dużo płynów. Na wizytę dobrze zabrać wyniki badań robionych wcześniej w kierunku danego schorzenia - pomoże to specjaliście w sprawnym postawieniu diagnozy.

Pamietaj: Przed wizytą przygotuj listę wszystkich objawów, które Cię niepokoją, takich jak ból, krwawienie, świąd, czy zmiany w wypróżnianiu. Warto również wspomnieć o chorobach przewlekłych, przebytych operacjach oraz stosowanych lekach.

Przebieg badania per rectum

Po zebraniu wywiadu lekarskiego proktolog przejdzie do obejrzenia odbytu i jego okolic. Kolejnym krokiem będzie badanie per rectum, które polega na wprowadzeniu palca wskazującego do odbytnicy pacjenta. Ab zminimalizować uczucie dyskomfortu, wcześniej smaruje się ją środkiem znieczulającym. Badana osoba musi przyjąć pozycję kolankowo-łokciową - konieczne jest przyklęknięcie i wypięcie pośladków przy jednoczesnym opieraniu ciężaru ciała na ugiętych łokciach.

Zastosowania badania per rectum:

  • wykrywanie hemoroidów, szczelin odbytu, ropni i innych zmian,
  • ocena powiększenia gruczołu krokowego (w przypadku mężczyzn),
  • diagnostyka przyczyn krwawienia z odbytu, bólu odbytu lub zaburzeń wypróżniania.

Badanie per rectum, choć może być dla pacjentów krępujące, jest ważnym narzędziem diagnostycznym, które może wykryć wiele schorzeń na wczesnym etapie.

Warto wiedzieć: Jeśli specjalista uzna, że potrzebna jest dodatkowa diagnostyka, zleci on pacjentowi wykonanie badań takich jak rektoskopia czy kolonoskopia.

Ile kosztuje wizyta u proktologa?

Osoby, które chciałyby wybrać się do proktologa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, muszą najpierw otrzymać skierowanie (wystawić może je np. lekarz rodzinny). Trzeba też liczyć się z czasem oczekiwania na wizytę - zwykle wynosi on około dwóch miesięcy. Pacjenci, którzy chcą pilnie skonsultować się z proktologiem, powinni zapoznać się z ofertą placówek prywatnych. Cena wizyty waha się w granicach od 200 do 350 zł.

Najpopularniejsze zabiegi z zakresu leczenie chorób odbytu