Z czym do trychologa?

Kiedy pacjent może mieć pewność, że najlepszym specjalistą, który zaradzi jego problemom, jest trycholog? Taki, który np. obserwuje u siebie nadmierne wypadanie włosów. To z tą dolegliwością najbardziej kojarzony jest lekarz o tej specjalizacji. Łysienie, czyli postępujący zanik włosa w mieszku włosowym, jest dolegliwością skórną, która właśnie w tym obszarze wymaga podjęcia leczenia. 

Kolejnym z problemów, który może być poruszony w gabinecie trychologa, jest łupież. Ta objawiająca się poprzez gromadzenie się na włosach drobnych białych łupinek i wywołana przez nadmierne złuszczanie się naskórka dolegliwość może być wyleczona metodami trychologicznymi. 

Do trychologa należy udać się też wtedy, gdy zmagamy się z łojotokowym zapaleniem skóry (ŁZS), świądem lub z łuszczycą. A konkretniej wtedy, gdy objawy tych dermatologicznych schorzeń widoczne są na skórze głowy. 

Zadaniem trychologa jest przede wszystkim zdiagnozowanie danej dolegliwości i ustalenie strategii leczenia w celu jej wyeliminowania. Specjalista pomaga także w ustaleniu odpowiednich rozwiązań pielęgnacyjnych. Może on polecić odpowiedni dla pacjenta szampon, wcierkę lub inne kosmetyki używane w obrębie głowy. 

 Jak wygląda konsultacja trychologiczna?

Tak jak podczas każdej wizyty lekarskiej, tak i wizyta u trychologa rozpoczyna się od wywiadu. W jego trakcie pacjent poprzez opowiedzenie o trapiącej go przypadłości, ukierunkuje lekarza pod kątem ewentualnej diagnozy. Gdy trycholog chce potwierdzić lub wykluczyć swoje przypuszczenia, wykonuje stosowne badania. Może to być:

  • trichoskopia - nieinwazyjne diagnozowanie skóry głowy i włosów oparte o działanie kamery, nazywanej trychoskopem. Umożliwia ona oglądanie obiektów w cyfrowym powiększeniu. Trycholog podczas trichoskopii może zdiagnozować np. łysienie plackowate;
  • trichogram - pobranie kilkudziesięciu lub ponad stu włosów wraz z cebulkami i obserwowanie ich pod mikroskopem;
  • fototrichogram - wykonanie całej serii zdjęć w ciągu 72 godzin. Podczas badania fotografowane obszary głowy powinny być ogolone. Zdjęcia są wnikliwie analizowane w celu ustalenia gęstości, grubości i dynamiki wzrostu włosa. 

Czy do trychologa trzeba mieć skierowanie?

Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) nie refunduje wizyt u trychologa. Dlatego też, by udać się do tego specjalisty, nie trzeba posiadać stosownego skierowania, tak jak w przypadku konsultacji dermatologicznej. Trzeba jednak zapłacić. 

Ile kosztuje wizyta u trychologa?

Trycholog jako lekarz od skóry głowy za swe usługi pobiera określone sumy pieniężne. Nie istnieje natomiast jeden ogólnoobowiązujący cennik dla wszystkich specjalistów. 

W pewnych przypadkach pacjent może ubiegać się o dofinansowanie na wizytę trychologiczną. Zdarza się też, że placówki medyczne obejmują te świadczenia medyczne rabatem.

Statystycznie, usługi te wynoszą pacjentów od 100 do 200 złotych. Oczywiście stawka zależna jest od liczby badań, jakie zleci specjalista, a także od renomy jego gabinetu.