Wizyta u ginekologa - jak często?
Każda kobieta będąca w wieku rozrodczym powinna raz w roku odwiedzać ginekologa. Regularne kontrole pozwolą w porę zdiagnozować niektóre schorzenia - zwłaszcza te, które z początku nie dają objawów. Wykonując cytologię można natomiast stwierdzić zakażenie bardzo rozpowszechnionym wirusem HPV. Właśnie dlatego, odwiedzając ginekologa co roku, warto poprosić o wykonanie tego badania. O ile nie pojawią się żadne niepokojące symptomy, pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się po wystąpieniu pierwszej miesiączki. Wówczas lekarz oceni czy układ rozrodczy rozwija się prawidłowo. Ponadto do specjalisty ginekologii należy wybrać się także po zaobserwowaniu objawów takich jak m.in.:
- upławy,
- świąd lub pieczenie,
- bóle w podbrzuszu,
- powiększający się obwód brzucha,
- nieregularne lub bardzo obfite miesiączki.
Jak przebiega wizyta u ginekologa?
Badanie ginekologiczne rozpoczyna się od wywiadu. Po uzyskaniu wszelkich istotnych informacji lekarz zaprasza pacjentkę na fotel ginekologiczny. Do badania należy rozebrać się od pasa w dół. Specjalista najpierw ogląda zewnętrzne narządy płciowe, a następnie przechodzi do wziernikowania, czyli badania ujścia szyjki macicy przez specjalny wziernik wprowadzany do pochwy. Kolejny etap to badanie palpacyjne, podczas którego ginekolog sprawdza stan macicy oraz jajników. Na koniec ginekolog bada jeszcze piersi pacjentki. Prawidłowo przeprowadzone badanie ginekologiczne nie powinno być bolesne, może jednak sprawiać pewien dyskomfort.
Ile kosztuje konsultacja ginekologiczna?
Średni koszt wizyty u ginekologa to 200 zł, przy czym ceny zaczynają się już od 100, a kończą nawet na 300 zł. To, ile zapłacimy za konsultację, zależy m.in. od renomy i lokalizacji odwiedzonej przez nas placówki, jak również doświadczenia lekarza. Warto pamiętać, że badania takie jak cytologia czy USG dopochwowe są dodatkowo płatne.