Kto to ginekolog?

Ginekolog to specjalista medycyny zajmujący się zdrowiem kobiet, ze szczególnym naciskiem na układ rozrodczy. Obejmuje to zarówno profilaktykę, diagnostykę oraz leczenie chorób i zaburzeń związanych z narządami płciowymi, jak i opiekę nad kobietą w ciąży, porodem oraz okresem połogu.

Zastanawiasz się
nad
antykoncepcją

hormonalną?
Umów wizytę u ginekologa ze zniżką 75 zł
i porozmawiaj o tym ze specjalistą.

Ginekologia łączy w sobie aspekty medyczne i chirurgiczne, oferując kompleksową opiekę na każdym etapie życia kobiety – od okresu dojrzewania, przez lata reprodukcyjne, menopauzę, aż po późniejsze lata. Wizyta u ginekologa to kluczowy element profilaktyki zdrowotnej, umożliwiający wczesne wykrywanie i leczenie wielu schorzeń, takich jak infekcje, zaburzenia miesiączkowania, niepłodność czy nowotwory narządów płciowych.

Specjalista ten współpracuje również z innymi lekarzami, np. endokrynologami, w celu zapewnienia holistycznego podejścia do zdrowia kobiety.

Czy wiesz, że:  Ginekolog pełni kluczową rolę w zapewnieniu kompleksowej opieki zdrowotnej dla kobiet na każdym etapie ich życia, od dojrzewania, poprzez lata reprodukcyjne, aż po menopauzę i późniejsze lata.
 

Wizyta u ginekologa - jak często?

Każda kobieta będąca w wieku rozrodczym powinna raz w roku odwiedzać ginekologa. Regularne kontrole pozwolą w porę zdiagnozować niektóre schorzenia - zwłaszcza te, które z początku nie dają objawów. Wykonując cytologię można natomiast stwierdzić zakażenie bardzo rozpowszechnionym wirusem HPV. Właśnie dlatego, odwiedzając ginekologa co roku, warto poprosić o wykonanie tego badania.

O ile nie pojawią się żadne niepokojące symptomy, pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się po wystąpieniu pierwszej miesiączki. Wówczas lekarz oceni czy układ rozrodczy rozwija się prawidłowo.

Ponadto do specjalisty ginekologii należy wybrać się także po zaobserwowaniu objawów takich jak m.in.:

 • upławy,
 • świąd lub pieczenie,
 • bóle w podbrzuszu,
 • powiększający się obwód brzucha,
 • nieregularne lub bardzo obfite miesiączki.

Ważne: Na wizytę u ginekologa powinnyśmy się umówić, gdy zauważymy nieregularne cykle miesięczne, obfite lub bolesne krwawienia miesiączkowe, niepokojące upławy, ból w okolicy miednicy lub dyskomfort podczas stosunków seksualnych.

Jak przebiega wizyta u ginekologa?

Badanie ginekologiczne rozpoczyna się od wywiadu. Po uzyskaniu wszelkich istotnych informacji lekarz zaprasza pacjentkę na fotel ginekologiczny. Do badania należy rozebrać się od pasa w dół. Specjalista najpierw ogląda zewnętrzne narządy płciowe, a następnie przechodzi do wziernikowania, czyli badania ujścia szyjki macicy przez specjalny wziernik wprowadzany do pochwy.

Kolejny etap to badanie palpacyjne, podczas którego ginekolog sprawdza stan macicy oraz jajników. Na koniec ginekolog bada jeszcze piersi pacjentki. Prawidłowo przeprowadzone badanie ginekologiczne nie powinno być bolesne, może jednak sprawiać pewien dyskomfort.

Pamiętaj: Jeśli stosujesz antykoncepcję hormonalną, powinnaś odwiedzać ginekologa częściej niż raz do roku, np. co 6 miesięcy.

Jakie są rodzaje badań ginekologicznych?

Badania ginekologiczne obejmują szeroki zakres procedur diagnostycznych, które pomagają w ocenie zdrowia kobiecego układu rozrodczego. Oto niektóre z głównych rodzajów badań:

 • Badanie ginekologiczne z wykorzystaniem wziernika - podstawowe badanie obejmujące inspekcję zewnętrznych narządów płciowych, pochwy i szyjki macicy przy użyciu wziernika, co pozwala na ocenę ewentualnych nieprawidłowości.

 • Badanie cytologiczne (test Pap) - pobranie próbki komórek z szyjki macicy w celu wykrycia zmian przedrakowych, raka szyjki macicy lub innych infekcji.

 • USG transwaginalne i brzuszne - ultradźwiękowe badanie narządów miednicy mniejszej, w tym macicy, jajników i jajowodów, które może być przeprowadzane przez brzuch lub transwaginalnie dla dokładniejszej oceny.

 • Kolposkopia - inspekcja szyjki macicy za pomocą kolposkopu, urządzenia z systemem optycznym powiększającym, które pozwala na szczegółową ocenę zmian w tkance.

 • Biopsja - pobranie niewielkiego fragmentu tkanki z szyjki macicy, endometrium lub z innego obszaru narządów płciowych w celu dalszej analizy histopatologicznej.

 • Histeroskopia - badanie wnętrza macicy przy użyciu histeroskopu, umożliwiające ocenę wnętrza macicy i identyfikację potencjalnych nieprawidłowości, takich jak polipy czy mięśniaki.

 • Laparoskopia - minimalnie inwazyjna procedura chirurgiczna, która umożliwia lekarzowi oglądanie narządów wewnętrznych miednicy mniejszej i brzucha za pomocą kamery wprowadzonej przez niewielkie nacięcie.

 • Badanie mammograficzne - badanie radiologiczne piersi, służące do wykrywania guzów oraz innych zmian, które mogą wskazywać na obecność raka piersi.

 • Testy na obecność infekcji przenoszonych drogą płciową (STD) - badania laboratoryjne próbek krwi, moczu lub wydzieliny z pochwy w celu wykrycia infekcji, takich jak chlamydia, gonorrhea, wirus HIV, HPV i inne.

 

Ile kosztuje konsultacja ginekologiczna? 

Średni koszt wizyty u ginekologa to 200 zł, przy czym ceny zaczynają się już od 100, a kończą nawet na 300 zł. To, ile zapłacimy za konsultację, zależy m.in. od renomy i lokalizacji odwiedzonej przez nas placówki, jak również doświadczenia lekarza. Warto pamiętać, że badania takie jak cytologia czy USG dopochwowe są dodatkowo płatne.

Najpopularniejsze zabiegi z zakresu ginekologia