Wskazania do wizyty u laryngologa

Dokucza Ci przewlekły katar? Męczy Cię ból gardła albo zatok? A może doskwierają Ci nawracające anginy? Konieczna będzie wizyta u laryngologa. Do tego specjalisty należy się udać w przypadku dolegliwości ze strony nosa, gardła lub uszu, choć na liście wskazań do konsultacji są także zaburzenia równowagi, węchu i smaku, chrapanie oraz zawroty głowy. Oczywiście nie znaczy to, że z każdą infekcją dróg oddechowych musimy od razu umawiać wizytę do laryngologa. Częste lub długo utrzymujące się stany zapalne gardła, uszu czy zatok powinny nas jednak skłonić do konsultacji z tym specjalistą.

Jak wygląda konsultacja laryngologiczna?

W przypadku wizyty u laryngologa ciężko mówić o jednym przebiegu badania. Wszystko zależy tu bowiem od problemu, z jakim znajdziemy się w gabinecie specjalisty. Jeśli objawy będą dotyczyć nosa, laryngolog przeprowadzi rynoskopię przy zastosowaniu specjalnego donosowego wziernika. Jeżeli problem będzie związany z uchem, lekarz obejrzy ucho środkowe i zbada stan błony bębenkowej. Pacjenci zgłaszający się z objawami ze strony gardła zostaną zbadaniu za pomocą szpatułki.

Pamiętaj: Laryngolog przeprowadzi też standardowy wywiad, podczas którego zapyta o szczegóły dolegliwości, przewlekłe choroby oraz skłonności genetyczne do niektórych schorzeń.

Laryngolog na NFZ

Osoby, które chciałyby udać się na wizytę do laryngologa w ramach NFZ, muszą otrzymać skierowanie od lekarza rodzinnego. Dopiero po jego otrzymaniu można zapisać się na wizytę. Jeśli zależy nam na czasie, warto zapoznać się z ofertami prywatnych placówek. Koszt konsultacji laryngologicznej to średnio 190 zł, ale ceny zaczynają się już od 80 zł.

Najpopularniejsze zabiegi z zakresu laryngologia