Kiedy do stomatologa?

Na kontrolne wizyty do dentysty należy chodzić co najmniej raz w roku. Pozwoli to ustrzec się przed rozległymi ubytkami i skomplikowanym leczeniem endodontycznym (kanałowym). Do stomatologa warto udać się także w przypadku nadwrażliwości zębów, która objawia się silnymi reakcjami na zimne, ciepłe, słodkie lub kwaśnie napoje oraz potrawy. Prawidłowa higiena  jamy ustnej zakłada ponadto regularne korzystanie z zabiegów usuwania kamienia i osadu nazębnego, takich jak piaskowanie czy skaling. Do gabinetu dentystycznego można wybrać się również w celu wybielenia zębów.

Jak wygląda wizyta u dentysty?

Badanie kontrolne obejmuje wywiad lekarski oraz ocenę stanu uzębienia, dziąseł i błon śluzowych przy użyciu odpowiednich narzędzi stomatologicznych. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się wykonanie zdjęcia rentgenowskiego zęba lub tak zwanego pantomogramu, czyli zdjęcia RTG pozwalającego uzyskać obraz wszystkich zębów.

Choroby najczęściej stwierdzane przez dentystów to:

  • próchnica
  • schorzenia przyzębia
  • afty

Zabiegi w gabinecie stomatologicznym

Do najczęściej wykonywanych zabiegów stomatologicznych zaliczyć możemy leczenie zębów - zarówno zachowawcze, jak i kanałowe, płukanie kieszonki dziąsłowej oraz usuwanie ropni i torbieli. W przypadku zębów łatwych do ekstrakcji, one również są usuwane przez dentystę. Jeśli specjalista ma do czynienia z zębem o wyjątkowo trudnym położeniu lub niecałkowicie wyrżniętym, skieruje pacjenta do chirurga szczękowego.

Pamiętaj: Czasy, gdy wizyta w gabinecie stomatologicznym wiązała się z bólem, dawno minęły. Niemal każdy zabieg można wykonać dziś w znieczuleniu miejscowym (o ile nie ma przeciwwskazań do jego zastosowania), a sprzęt w większości gabinetów jest nowoczesny, co ułatwia i przyspiesza dentyście pracę.

Ile kosztuje wizyta u dentysty?

Średni koszt kontroli dentystycznej wynosi 90 zł, jednak niektóre gabinety oferują taką usługę bezpłatnie. W razie stwierdzenia ubytku, jego światłoutwardzalne wypełnienie będzie kosztować od 70 do 600 zł. W przypadku konieczności przeprowadzenia leczenia kanałowego pacjent będzie musiał liczyć się z wydatkiem rzędu od 300 do nawet 3000 zł. Cena zależy tu m.in. od liczby kanałów znajdujących się w leczonym zębie oraz tego, czy leczenie będzie prowadzone pod mikroskopem. Warto pamiętać, że na koszt usług stomatologicznych wpływ ma również lokalizacja oraz renoma danej placówki.

Najpopularniejsze zabiegi z zakresu stomatologia