Kiedy iść do urologa?

Pacjenci zgłaszają się do urologa przede wszystkim w przypadku zaburzeń w oddawaniu moczu, takich jak krwiomocz czy dolegliwości bólowe. Celem konsultacji jest wówczas odnalezienie przyczyny problemu i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Warto jednak pamiętać, że mężczyźni po 40. roku życia powinni potraktować regularne wizyty w gabinecie urologicznym jako element profilaktyki raka prostaty. Wykrycie nowotworu we wczesnej fazie znacznie zwiększa szanse na całkowite wyleczenie, dlatego coroczne badanie gruczołu krokowego powinno znaleźć się w kalendarzu każdego pana po czterdziestce.

Przebieg konsultacji urologicznej

Mężczyźni często odwlekają wizytę u urologa ze względu na obawy co do jej przebiegu. Oprócz standardowego wywiadu lekarskiego podczas konsultacji sprawdzany jest także stan prostaty. Badanie to przeprowadza się per rectum i to właśnie ta metoda powoduje u panów zniechęcenie - podczas badania lekarz wprowadza do odbytnicy palec w jednorazowej rękawiczce. Dzięki zastosowaniu specjalnej maści badanie jest jednak bezbolesne. Jeśli urolog stwierdzi nieprawidłowości, prawdopodobnie zleci pacjentowi wykonanie kolejnych badań, np. laboratoryjnych.

Warto wiedzieć: Nie istnieją żadne zalecenia dotyczące specjalnego sposobu przygotowania się do badania prostaty.

Urolog na NFZ

Aby zapisać się na konsultację urologiczną w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, trzeba mieć skierowanie od lekarza rodzinnego. W przypadku wizyty prywatnej skierowanie nie jest wymagane, co więcej, czas oczekiwania na nią będzie krótszy. Średni koszt konsultacji z urologiem wynosi 190 zł. Ceny zaczynają się od 100 zł, jednak w niektórych placówkach trzeba będzie zapłacić nawet 300 zł. Na koszt wizyty wpływ mają czynniki takie jak lokalizacja i renoma danej kliniki, jak również doświadczenie lekarza specjalisty.

Najpopularniejsze zabiegi z zakresu urologia