Wskazania do wizyty u chirurga

Chirurg ogólny zajmuje się przede wszystkim leczeniem zabiegowym, jednak konsultuje on także pacjentów oczekujących na operację lub mających ją już za sobą. Jakie są wskazania do takiej wizyty? Do gabinetu chirurga można udać się przede wszystkim w razie chęci przeprowadzenia jakiegoś zabiegu, jak również w celu przeanalizowania wskazań do operacji i uzyskania dodatkowej opinii. Podczas konsultacji chirurg ogólny może także ocenić prawidłowość przeprowadzonej już procedury oraz to, czy rana po niej goi się prawidłowo.

Jak przebiega konsultacja chirurgiczna?

Podczas konsultacji chirurgicznej specjalista przeprowadza badanie przedmiotowe oraz wywiad, na podstawie którego określa czy dany przypadek wymaga ingerencji chirurgicznej. Na wizytę warto zabrać ze sobą wyniki dotychczasowych badań - one również będą mieć wpływ na decyzję lekarza. Specjalista może ponadto zlecić wykonanie dodatkowych badań. Po zebraniu wszystkich informacji wybiera on, w porozumieniu z pacjentem, najlepszą dla niego technikę zabiegową.

Pamiętaj: Musisz poinformować chirurga o przyjmowanych aktualnie lekach - być może część z nich trzeba będzie odstawić przed operacją.

Chirurg ogólny na NFZ

Skorzystać z porady chirurga można w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jednak aby tak się stało należy posiadać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. W przypadku korzystania z placówek publicznych trzeba liczyć się także z tym, że czas oczekiwania na poradę u wybranego specjalisty może być długi. Prywatna konsultacja chirurgiczna wiąże się z kosztem w wysokości średnio 190 zł (dane za czerwiec 2021 r.), jednak zazwyczaj można udać się na nią szybciej.

Najpopularniejsze zabiegi z zakresu chirurgia ogólna