Z czym do dermatologa?

Na wizytę do dermatologa powinny zgłosić się osoby, które zaobserwowały u siebie wypryski, łuszczenie się naskórka, świąd, przebarwienia, nadmierną suchość skóry, znamiona, brodawki czy nadmierne wypadanie włosów. Specjalista ten będzie mógł zaproponować odpowiednie postępowanie lecznicze w przypadku stwierdzenia m.in.:

 • atopowego zapalenia skóry (AZS),
 • łojotokowego zapalenia skóry,
 • łuszczycy,
 • egzemy,
 • znamion barwnikowych,
 • brodawek wirusowych
 • łupieżu,
 • łysienia,
 • nadpotliwości pach, dłoni i stóp,
 • liszaja,
 • chorób przenoszonych drogą płciową,
 • nowotworu skóry.

Warto wiedzieć: Dermatolog leczy nie tylko choroby skóry, włosów i paznokci, ale też choroby ogólnoustrojowe, które dają objawy na powierzchni skóry i błon śluzowych.

Rodzaj dobranego leczenia dermatologicznego jest zawsze uzależniony od rodzaju i stopnia zaawansowania choroby. W wielu przypadkach całkowicie wystarczająca okazuje się terapia farmakologiczna, jednak przy niektórych zmianach skórnych dodatkowo wdraża się małoinwazyjne zabiegi laserowe. Inne wykonywane przez dermatologa procedury lecznicze to elektrokoagulacja, łyżeczkowanie i wymrażanie ciekłym azotem.

Jak wygląda konsultacja dermatologiczna?

Wizyta u dermatologa rozpoczyna się od zebrania wywiadu. Lekarz pyta o rodzaj problemu, z jakim przyszedł do niego pacjent, prosi także o ustalenie kiedy zmiany zaczęły się pojawiać i jakiego rodzaju dodatkowe objawy im towarzyszą. Często konieczne okazuje się poinformowanie dermatologa o aktualnej diecie, przyjmowanych na stałe lekach i ewentualnych chorobach przewlekłych. Po otrzymaniu niezbędnych informacji lekarz przystępuje do oglądania skóry.  W tym celu wykorzystuje dermatoskop, czyli specjalne urządzenie umożliwiające obejrzenie skóry w dużym powiększeniu. W razie konieczności wykonania pogłębionej diagnostyki, dermatolog zleca pacjentowi wykonanie wymazu, badań krwi, alergicznych testów skórnych bądź biopsji.

Czy do dermatologa trzeba mieć skierowanie?

Osoby, które chciałyby dostać się do dermatologa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, muszą okazać skierowanie do dermatologa. Taki dokument może wystawić lekarz pierwszego kontaktu bądź inny specjalista działający w ramach kontraktu z NFZ. Na uwadze trzeba mieć fakt, iż w zależności od miasta, czas oczekiwania na bezpłatną wizytę u specjalisty może wynosić od dwóch tygodni do nawet dwóch miesięcy. Osoby, którym zależy na pilnym kontakcie z dermatologiem mogą zapisać się do niego prywatnie - skierowanie nie jest wówczas wymagane, za wizytę trzeba jednak zapłacić.

Ile kosztuje wizyta u dermatologa?

Na cenę konsultacji dermatologicznej wpływ ma kilka czynników. Pierwszym z nich jest doświadczenie specjalisty oraz renoma placówki, w której przyjmuje. Za wizytę u znanego lekarza dermatologa przyjmującego w nowoczesnej klinice trzeba będzie zapłacić więcej niż u świeżo upieczonego specjalisty. Nie bez znaczenia jest także lokalizacja placówki. Dla przykładu, ceny wizyty u dermatologa w Warszawie zaczynają się od 120 zł a kończą na około 250 zł. W mniejszej Bydgoszczy za konsultację trzeba będzie zapłacić co najmniej 100 zł, najwięcej zaś - 217 zł (dane z czerwca 2021 r.).

Najpopularniejsze zabiegi z zakresu dermatologia