Dla kogo konsultacja flebologiczna?

Do flebologa najczęściej trafiają pacjenci z żylakami kończyn dolnych. Ważne jest, aby do specjalisty zgłosić się jak najwcześniej - pozwoli to zastosować małoinwazyjne metody, co skróci czas rekonwalescencji. Pierwsze symptomy, które mogą świadczyć o tym, że z żyłami dzieje się coś niepokojącego, to:

  • uczucie ciężkości w nogach
  • opuchlizna stóp, kostek i łydek (pojawiająca się zwłaszcza wieczorami)
  • teleangiektazje, czyli tak zwane pajączki na nogach

Zlekceważenie tych objawów w końcu doprowadzi do pojawienia się żylaków, które są oznakami niewydolności żylnej. Im bardziej zaawansowany stopień schorzenia, tym trudniej je wyleczyć.

Przebieg wizyty u flebologa

Podczas konsultacji flebologicznej specjalista zbiera wywiad lekarski, może też wykonać USG Dopplera. Pogłębiona diagnostyka pozwala ustalić przyczynę problemu, dzięki czemu możliwe jest wdrożenie leczenia przyczynowego. Usuwanie żylaków bez poznania ich genezy z reguły owocuje nawrotem problemu za jakiś czas. Flebolog z pewnością o styl życia pacjenta - ewentualne nałogi, aktywność fizyczną czy przyjmowane leki. Ważna dla niego będzie także informacja czy problem niewydolności żylnej występował już wcześniej w rodzinie. Po rozmowie specjalista obejrzy kończyny dolne, stwierdzając na jakim etapie znajduje się obecnie schorzenie. Jeśli badania przeprowadzone w trakcie wizyty będą wystarczające do postawienia diagnozy, flebolog zaproponuje pacjentowi preferowaną metodę leczenia.

Ile kosztuje konsultacja z flebologiem?

Średn koszt konsultacji flebologicznej to 160-170 zł, choć w niektórych miastach ceny zaczynają się już od 100 zł. Koszt wizyty jest uzależniony m.in. od renomy i lokalizacji placówki. W najbardziej wyspecjalizowanych ośrodkach konsultacja flebologiczna może kosztować nawet 300 zł.

Najpopularniejsze zabiegi z zakresu chirurgia naczyniowa i flebologia