Chirurgia onkologiczna w leczeniu nowotworów
Nowotwory są drugą najczęstszą przyczyną zgonów w krajach wysokorozwiniętych. Wykrycie choroby we wczesnej fazie, a co za tym idzie - szybkie wdrożenie leczenia - znacząco zwiększa szansę na powrót do zdrowia. U wielu pacjentów jedną ze stosowanych metod jest chirurgiczne usuwanie zmian nowotworowych. Właśnie tym zajmuje się chirurg onkolog. Choć lekarz ten specjalizuje się w wykonywaniu operacji w leczeniu choroby nowotworowej, musi on posiadać także szeroką wiedzę z zakresu m.in. epidemiologii, profilaktyki, diagnostyki i przebiegu klinicznego nowotworów. Nieobca jest mu również tematyka leczenia bólu oraz rehabilitacji pacjentów po operacjach.
Opieka nad pacjentem onkologicznym
Dzięki posiadanej wiedzy chirurg onkolog może opiekować się pacjentami od momentu rozpoznania, przez cały proces leczenia nowotworu, aż po rehabilitację. Specjalista ten nie tylko operuje, ale też diagnozuje nowotwory (określając przy tym stadium ich rozwoju), a następnie proponuje pacjentowi odpowiednie metody leczenia.
Rodzaje operacji onkologicznych
Należy wiedzieć, że nie każda osoba chora na nowotwór zostanie zakwalifikowana do operacji. Decyzję o przeprowadzeniu zabiegu podejmuje się na podstawie wykonanych badań (obrazowych i laboratoryjnych), ogólnego stanu pacjenta oraz stopnia zaawansowania nowotworu. Chirurg onkolog może wykonać jedną z trzech operacji:
- operację doszczętną, polegającą na całkowitym usunięciu guza nowotworowego
- operację usuwającą możliwie jak najwięcej komórek rakowych - tak, by późniejsza chemio- lub radioterapia doprowadziła do ich całkowitego zniszczenia
- operację paliatywną, którą wykonuje się w sytuacji, gdy zahamowanie choroby nie jest już możliwe, jednak operacja pozwala przedłużyć życie pacjenta