Kiedy zgłosić się do okulisty?

Regularne kontrole okulistyczne są wskazane w kilku przypadkach. Przede wszystkim, gabinet okulisty odpowiednio często powinny odwiedzać osoby, u których w rodzinie występowały przypadki jaskry lub zaćmy. Systematycznie wykonywane badania umożliwią wczesne wykrycie zmian chorobowych, co pozwoli na szybkie wdrożenie leczenia. Na regularne wizyty powinny umawiać się ponadto pracownicy, którzy spędzają codziennie więcej niż 4 godziny przed komputerem. Coroczne kontrole wzroku są przeznaczone także dla osób po 40. roku życia. Z wiekiem rośnie bowiem ryzyko powstawania wad wzroku.

Objawy konieczne do skonsultowania z okulistą to ponadto:

  • mrużenie oczu podczas patrzenia w dal, oglądania telewizji lub czytania,
  • zbyt częste mruganie,
  • nawracające stany zapalne spojówek,
  • uczucie suchych oczu,
  • intensywne łzawienie oczu,
  • odczuwanie notorycznego zmęczenia oczu.

Przebieg wizyty u okulisty

Podobnie jak w przypadku lekarzy innych specjalizacji, również wizyta u okulisty zaczyna się od zebrania wywiadu. Pacjent zostanie zapytany m.in. o odczuwane dolegliwości (jeśli przyszedł z konkretnym problemem, a nie na rutynową kontrolę), jak również o to, ile czasu dziennie spędza przed komputerem. Kolejny krok to z reguły badanie ostrości wzroku za pomocą specjalnych tablic okulistycznych. Podczas wizyty mierzone jest ciśnienie wewnątrzgałkowe oka, okulista określa także ustawienie, osadzenie i ruchomość gałek ocznych, źrenic, rogówki, tęczówki, soczewki oraz dna oka. W razie jakichkolwiek wątpliwości specjalista może zlecić wykonanie dodatkowych badań takich jak m.in. OCT czy pachymetria.

Warto wiedzieć: Okulistę czasami myli się z optometrystą. Optometrysta nie leczy jednak chorób oczu - specjalizuje się w korygowaniu wad wzroku za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych. 

Ile kosztuje wizyta u okulisty?

Za wizytę u okulisty trzeba zapłacić od 50 do 300 zł. Średnia cena konsultacji to 180 zł, przy czym warto pamiętać, że jest ona uzależniona od różnych czynników. Spośród nich warto wymienić choćby lokalizację i wyposażenie kliniki, w której przyjmuje dany lekarz.

Najpopularniejsze zabiegi z zakresu okulistyka