Co to jest biopsja aspiracyjna endometrium?

Rak endometrium jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych kobiecych narządów płciowych. Jednym z pierwszych objawów może być wystąpienie nieprawidłowego krwawienia z dróg rodnych. Głównym celem opieki ginekologicznej kobiet jest wczesne wykrywanie stanów przedrakowych i raków, co ma ogromne znacznie w skutecznym ich leczeniu. Dlatego potrzebne są metody skryningowe, które w tani i prosty sposób pozwoliły by na weryfikację podejrzanych przypadków. Przykładem takiego badania może być biopsja aspiracyjna endometrium.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Biopsja aspiracyjna endometrium (ang. Endometrial Aspiration Biopsy - EAB) jest mało inwazyjnym badaniem diagnostycznym dróg rodnych kobiety. Metoda to w bardzo prosty sposób umożliwia diagnozę chorób błony śluzowej macicy (endometrium) poprzez pobranie fragmentu błony z jamy macicy i jej histopatologicznej oceny. 

Jednym z podstawowych wskazań do wykonania tego badania jest wystąpienie nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych kobiety, kiedy to badanie ultrasonograficzne jamy macicy wykazało niepokojące cechy w warstwie jej błony śluzowej.

Do 1982 roku głównym badaniem diagnostycznym w przypadku wystąpienia nieprawidłowego krwawienia z dróg rodnych było inwazyjne rozszerzenie kanału szyjki macicy i wyłyżeczkowaniu jej jamy. Od tego czasu wiele się zmieniło i współczesna medycyna oferuje szeregi minimalnie inwazyjnych możliwości dogłębnej diagnostyki, w tym między innymi wykonywania biopsji aspiracyjnej endometrium.

Kierunek wyboru odpowiedniej metody diagnostycznej opiera się przede wszystkim na dużej czułości i skuteczności przeprowadzanego badania, ale pod uwagę brana jest również prostota, koszt oraz inwazyjność badania. Biopsja aspiracyjna endometrium poprzez swoją łatwość wykonania, niski koszt, minimalną inwazyjność oraz możliwość przeprowadzenia badania w warunkach ambulatoryjnych zbiera coraz większą ilość zwolenników. Biopsja aspiracyjna endometrium często umożliwia wykrycie zmian w endometrium występujących na większej powierzchni, w tym rozrostów i raka endometrium. 

Na czym polega biopsja aspiracyjna endometrium?

Samo badanie jest bardzo proste i polega na wprowadzeniu specjalnej plastikowej rurki, nazywanej Pipelle (Pipelle de Cornier). Dokładniej jest to cienka, giętka kaniula stworzona z polipropylenu o długości około 23 cm i średnicy wewnętrznej 2,6 mm (zewnętrzna 3,1 mm). Zakończona jest zaokrąglonym brzegiem, a w jej wnętrzu znajduje się specjalny tłoczek.

Przy zastosowaniu tej metody pobranie próbki endometrium nie wymaga mechanicznego rozszerzenia kanału szyjki macicy. Kaniula Pipelle wkładana jest poprzez kanał szyjki macicy do jamy trzony macicy i dalej poprzez wyciągnięcie tłoczka w kaniuli wytwarzane jest podciśnienie, które umożliwia zasysanie  elementów tkanki błony śluzowej macicy i w efekcie pobranie materiału do badania histopatologicznego. 

Cała procedura trwa zazwyczaj około kilkudziesięciu sekund i nie wymaga stosowania środków znieczulających. Niemniej część pacjentek (nieródki i kobiety po menopauzie z atrofią dolnego odcinka narządu rodnego) może odczuwać nieprzyjemne dolegliwości i w związku z tym w razie konieczności wykonania powtórnego badania zaleca się wówczas zastosowanie znieczulenia. Wykonywana najczęściej przez ginekologa w warunkach ambulatoryjnych. 

Biopsja aspiracyjna endometrium w swoim założeniu badania diagnostycznego ma służyć do wykrywania zmian nowotworowych endometrium oraz wszelkich rozrostów śluzówki macicy. Badanie Pipelle stosowane jest zarówno w diagnostyce nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych jak i weryfikacji obrazu USG, a również u kobiet zagrożonych wystąpieniem wyżej wymienionych zmian w ramach programów systematycznych badań skryningowych. Dodatkowo badanie to znajduje zastosowanie w diagnostyce zaburzeń cyklu miesiączkowego, niepłodności, wahań hormonalnych, czy też podejrzenia ciąży pozamacicznej. 

Biopsja aspiracyjna endometrium jest bardzo skutecznym narzędziem diagnostycznym, a poprzez swoje bezpieczeństwo i łatwość technicznego wykonania może stanowić jedno z podstawowych badań w ramach wstępnego rozpoznania lub wykluczenia niepokojących zmian rozrostowych w obrębie endometrium. Wedle dotychczas przeprowadzonych badań służących ocenie skuteczności tej metody, badanie Pipelle jest równie skuteczne jak wyłyżeczkowanie jamy macicy. 

Zabieg można wykonać w wielu klinikach ginekologicznych, a jego koszt oscyluje w granicach 300 - 500 złotych.

Źródła:

  • Evaluation of endometrium in peri-menopausal abnormal uterine bleeding Parul Kotdawala, Sonal Kotdawala, and Nidhi Naga, "Evaluation of endometrium in peri-menopausal abnormal uterine bleeding" (www.ncbi.nlm.nih.gov), https://www.ncbi.nlm.nih.gov, 2013
  • Grzegorz Surkont,Edyta Wlaźlak,Adam Bitner,Tomasz Stetkiewicz,Katarzyna Topczewska-Tylińska,Jacek Suzin, "Biopsja aspiracyjna endometrium (EAB) jako sposób diagnostyki ultrasonograficznego podejrzenia chorób endometrium u kobiet bez nieprawidłowych krwawień", Przegląd Menopauzalny, 171-174

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (5)

kobitka 5 lata temu

Proszę nie słuchać bredni , badanie trochę nie przyjemne , ale proszę się nie bać , trochę boli ale do wytrzymania lekkie uszczypnięcie powtórzone kilkakrotnie .Po badaniu poszłam do pracy, czułam się dobrze , troszkę krwawiłam , ale dostałam podpaskę . Odpowiedz

natalia 6 lata temu

Wcale nie jest źle. Po prostu wsadza się rurkę i można odczuwać dyskomfort, ale jeśli lekarz jest delikatny, to da się wytrzymać. Później po badaniu brzuch boli i występuje krwawienie, ale jest ono mniejsze niż w cyklu miesiączkowym. Na drugi dzień wszystko wróciło do normy. Nie ma się czego bać i jak najbardziej zachęcam do tych badań, bo pomagają wykryć wszelkie nieprawidłowości albo wczesne objawy raka. Odpowiedz

pacjentka 8 lata temu

Chyba facet pisał ten artykuł i to ze badanie to nie boli.... Najgorsze badanie jakie przezylam Odpowiedz

Oja do pacjentka 7 lata temu

czy coś więcej możesz mi napisać o tej biopsji mam ją mieć wykonaną 5 lutego [email protected] Odpowiedz

elajot do Oja 7 lata temu

Ja miałam robioną biopsję wczoraj w gabinecie ginekologicznym. Samo badanie troszķę bolało, ale znieczulenie wogóle nie było potrzebne. Po badaniu brzuch boli mnie dużo mocniej niż w trakcie. Budziłam się kilka razy w nocy z bólu pomimo brania tabletek przeciwbólowych i rozkurczowych. Trochę krwawienia, ale mniej niź przy miesiączkę. Dziś leżę w łóżku bo jestem osłabiona. Jutro mam nadzieję, że będzie już w miarę dobrze.

Biopsja aspiracyjna endometrium

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…