Co to jest zespół luźnej pochwy?

Zespół luźnej pochwy, nazywany również zespołem relaksacji pochwy (VRS), to dość częsta przypadłość. Dla wielu kobiet jest powodem do skrępowania i wstydu. VRS powoduje zmniejszenie elastyczności pochwy oraz napięcia mięśni pochwy. Wiąże się także z rozciągnięciem tkanki włóknistej, mięśni dna miednicy i skóry, która otacza pochwę. U wielu kobiet wywołuje to suchość pochwy. Co więcej, taki stan może być powodem wystąpienia dyspareunii, czyli bólu podczas stosunku seksualnego. Z tego względu pacjentki cierpiące na rozluźnienie mięśni pochwy skarżą się na utratę satysfakcji seksualnej i znaczne pogorszenie jakości życia seksualnego. 

Zespół relaksacji pochwy może być spowodowany:
  • wielokrotnymi porodami,
  • zaburzeniami poziomu hormonów płciowych,
  • menopauzą i związanym z nią obniżeniem poziomu hormonów płciowych.

Na czym polega laserowe zwężanie pochwy?

Jedną z najlepszych metod poprawiania napięcia tkanek pochwy jest laserowe zwężanie pochwy. To nieinwazyjny zabieg, trwa ok. 20 minut. Ryzyko powikłań jest minimalne, a rekonwalescencja krótka. 

Podczas zabiegu stosuje się laser frakcyjny albo erbowo-yagowy. Głowice lasera (przypomina wziernik) wprowadza się do kanału pochwy. Promieniowanie podnosi temperaturę w tkankach wewnętrznych ścian pochwy. Naświetlanie stymuluje syntezę włókien kolagenowych i prowadzi do ich skrócenia. W efekcie włókna kolagenowe kurczą się i stają się grubsze. Dzięki temu objętość tkanek zmniejsza się. Dla Pań z zaawansowanym zespołem relaksacji pochwy najskuteczniejszym zabiegiem będzie procedura z użyciem HIFU, który oddziałuje najgłębiej w tkankę powodując regenerację i stymulację mięśni okrężnych pochwy oraz obkurczenie więzadeł i powięzi podtrzymujących ściany pochwy. 

Zabieg prowadzi do zwiększenia elastyczności błony śluzowej pochwy, a także obkurczenia pochwy i zwiększenia napięcia tkanek. Procesy regeneracji trwają jeszcze przez pewien czas po zabiegu. Zachodzą wówczas procesy remodelowania kolagenu, produkowane są nowe włókna. Wpływa to na stopniową poprawę napięcia tkanek.

Jakie są wskazania do zabiegu?

Zabieg laserowego zwężania pochwy wykonuje się u kobiet, u których z różnych powodów nastąpiło rozluźnienie mięśni pochwy. Dzieje się tak po porodzie (zwłaszcza po wielu porodach siłami natury), po urazach okołoporodowych, w wyniku zmian hormonalnych, które następują wraz z wiekiem, a także z naturalnym starzeniem się tkanek oraz z powodu wad wrodzonych tkanki łącznej.

Wskazaniami do zabiegu zwężania pochwy są również wysiłkowe nietrzymanie moczu oraz dolegliwości odczuwane podczas stosunków seksualnych, takie jak ból, podrażnienie, swędzenie, pieczenie czy suchość pochwy. 

Zabiegi z wykorzystaniem lasera mogą być również przeprowadzane w celu plastyki okolic intymnych. Wskazaniem do zabiegów tego typu są między innymi uszkodzenia poporodowe przedsionka pochwy oraz blizny po nacięciu krocza.

Jakie są przeciwwskazania?

Do najważniejszych przeciwwskazań, które wykluczają możliwość przeprowadzenia zabiegu laserowego zwężania pochwy, należą:

  • ciąża i okres połogu,
  • choroby nowotworowe, 
  • stany zapalne pochwy,
  • stan zapalny pęcherza,
  • infekcje pochwy,
  • wynik cytologii odbiegający od normy,
  • nieuregulowana cukrzyca.

Zabiegu nie można wykonywać podczas miesiączki. Najlepszy czas to około 2-10 dni po zakończonym krwawieniu.

Jak się przygotować do zwężania pochwy laserem?

Pierwszym etapem kwalifikacji pacjentki do przeprowadzenia zabiegu laserowego zwężania pochwy powinien być dokładny wywiad lekarski. Podczas rozmowy lekarz wykluczy ewentualne przeciwwskazania, pozna oczekiwania pacjentki dotyczące zabiegu oraz nakreśli jej, jak zabieg będzie przebiegał i na czym polega. 

Kolejnym etapem jest przeprowadzenie podstawowych badań. Do obowiązkowych należą: 

  • ogólne badanie moczu,
  • cytologia,
  • wymaz z pochwy w kierunku obecności bakterii
  • wymaz z pochwy w kierunku mykoplasmy, chlamydii i ureaplasmy.

Jak przebiega zabieg?

Obkurczanie pochwy laserem przeprowadza się najpóźniej tydzień przed planowanym wystąpieniem miesiączki.

Ważne: Przed zabiegiem niezbędne jest całkowite wyleczenie infekcji intymnych.

Bezpośrednio przed zwężaniem pochwy wykonuje się zwyczajne czynności higieniczne. Podczas zabiegu do kanału pochwy wprowadza się głowicę, którą wykonuje się kilka serii naświetlania poszczególnych odcinków pochwy.

Działaniu lasera poddawane są tkanki pochwy, wejścia do pochwy, a czasami również zewnętrzne narządy płciowe. 

Po zabiegu pacjentce zaleca się stosowanie wkładek higienicznych, ponieważ może wystąpić przesięk surowiczy (przezroczysty płyn o żółtawym zabarwieniu). 

Jakie zalety ma laserowe zwężanie pochwy?

Dawniej zabiegi modelowania pochwy mogły być wykonywane jedynie chirurgicznie. Oznaczało to: długą rekonwalescencję, uczucie dyskomfortu i większe ryzyko komplikacji. 

Obecnie zabieg zwężania pochwy za pomocą promieniowania laserowego lub HIFU jest doskonałą alternatywą dla interwencji chirurgicznej. Zabieg laserowego zwężania pochwy jest w pełni bezpieczny, a pacjentka od razu po nim może wrócić do domu. Nie jest wymagana hospitalizacja ani rekonwalescencja. Praktycznie natychmiast można wrócić do codziennych obowiązków.

Jakie są efekty zabiegu?

Obkurczanie pochwy laserem lub HIFU prowadzi do poprawy napięcia tkanek i zwiększenia elastyczności, a także polepszenia nawilżenia pochwy. Ma to ogromny wpływ na poprawę satysfakcji seksualnej. Poza tym zabieg redukuje ryzyko wystąpienia wysiłkowego nietrzymania moczu. Ma to związek z poprawą jędrności i ogólnej kondycji tkanek, które są odpowiedzialne za podtrzymywanie cewki i pęcherza moczowego. 

Najważniejsze efekty, jakie daje laserowe zwężanie pochwy to:

  • poprawa stanu błony śluzowej pochwy,
  • obkurczenie pochwy,
  • poprawa elastyczności pochwy.

Pierwsze efekty laserowego zwężania pochwy są zauważalne niedługo po zabiegu. Tworzenie nowych włókien kolagenowych jest jednak długim procesem. Dlatego na pełne efekty zwężania pochwy trzeba czekać nawet około trzech miesięcy. Jeśli rezultaty nie są do końca zadowalające, zabieg można powtórzyć.

Jakich zasad należy przestrzegać po zabiegu?

Bezpośrednio po zwężaniu pochwy laserem pacjentka może wrócić do domu. Zabieg nie jest inwazyjny, więc nie jest konieczna hospitalizacja. 

Żeby ułatwić regenerację tkanek, przez około 7 dni po zabiegu należy ograniczyć aktywność fizyczną i unikać wzmożonego wysiłku oraz współżycia. Nie są wskazane również 

  • gorące kąpiele, 
  • korzystanie z sauny, 
  • pływanie w basenie.

Ważne jest również przestrzeganie zasad higieny, ponieważ po zabiegu mogą występować wzmożone upławy. Do mycia okolic intymnych nie należy jednak stosować mydła ani kosmetyków na bazie alkoholu. Dodatkowo kobietom, które przeszły taki zabieg, zaleca się stosowanie globulek zawierających hormony albo kwas hialuronowy (zależnie od powodu zabiegu).

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania dotyczące laserowego zwężania pochwy

  • Jak długo trwa zabieg laserowego zwężania pochwy?

    Zabieg zwężania pochwy trwa zazwyczaj około 20-30 minut.

  • Ile kosztuje laserowe zwężanie pochwy?

    Cena zabiegu laserowego zwężania pochwy waha się od około 1500 do około 2500 złotych. Do ceny samego zabiegu należy doliczyć koszty konsultacji lekarskiej i przeprowadzenia niezbędnych badań.

  • Kiedy widoczne są efekty zabiegu?

    Pierwsze efekty laserowego zwężania pochwy można zauważyć już po tygodniu. Proces produkcji nowych włókien kolagenowych trwa jednak długo. Dlatego tkanki wzmacniają się nawet przez kilka miesięcy.

  • Jak długo utrzymują się efekty zabiegu?

    W przypadku młodych kobiet efekty zabiegu utrzymują się przez wiele lat. Ponowne rozciągnięcie tkanek może nastąpić podczas porodu. W takich przypadkach kobietom poleca się ćwiczenie mięśni dna miednicy. Dzięki nim po porodzie tkanki pochwy nie staną się mocno rozciągnięte. Efekty zwężania pochwy mogą zanikać w okresie menopauzy. Można je podtrzymywać stosując terapię hormonalną. Niezależnie od wieku po zabiegu zaleca się regularne wykonywanie ćwiczeń mięśni dna miednicy. Pozwala to na dłuższe podtrzymanie efektów. W razie konieczności zabiegi można powtarzać.

  • Jakie są zalecenia po zabiegu laserowego zwężania pochwy?

    Po zabiegu pacjentka nie musi przebywać w szpitalu. Praktycznie od razu może wrócić do swoich codziennych obowiązków. Zaleca się jednak powstrzymanie się od stosunków płciowych co najmniej przez tydzień po zabiegu.

  • Jakie powikłania mogą wystąpić po zabiegu zwężania pochwy?

    Laserowe zwężanie pochwy jest zabiegiem mało inwazyjnym i bardzo bezpiecznym. Może się jednak pojawić przesięk surowiczy z pochwy. Jest to oznaka prawidłowo przebiegającego procesu regeneracji tkanek. Przez 1-2 dni po zabiegu pacjentka może również mieć niewielki dyskomfort okolic intymnych, obrzęk albo delikatne zaczerwienienie.

  • Czy zabieg trzeba powtarzać?

    W większości przypadków jeden zabieg jest wystarczający, aby osiągnąć oczekiwane efekty. Przeprowadzenie kilku zabiegów jest konieczne w przypadku zaawansowanych problemów, m.in. przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu. Zwykle w jednej serii nie wykonuje się więcej niż 2-3 zabiegów. Zabiegi powtarza się co około 3 miesiące.

  • Czy zabieg laserowego zwężania pochwy jest bolesny?

    Zabieg jest mało  bolesny. Nie dochodzi do naruszenia bariery tkanek, w związku z czym nie występuje krwawienie. Jego przeprowadzenie nie wymaga również znieczulenia. Czasami żel znieczulający nakłada się jedynie na zewnętrzne narządy płciowe, ale nie zawsze jest to konieczne. Podczas naświetlania pochwy światłem lasera lub HIFU pacjentka może odczuwać delikatne ciepło.

Laserowym zwężanie pochwy - opinie pacjentek

Poniżej przeczytasz opinie pacjentek, które zdecydowały się na laserowe zwężanie pochwy. Wszystkie zamieszczone komentarze pochodzą od kobiet, które zapisały się na zabieg za pośrednictwem naszego portalu, dzięki czemu są one w 100% rzetelne i zweryfikowane.

Polecam
  
Agnieszka K

Byłam zadowolona już po pierwszym zabiegu.

Opinia o: InviMed Gdynia, Gdynia (dr n. med. Andrzej Rogoza)

Źródła:

  • Agnieszka Skrzypulec-Frankel, Violetta Skrzypulec-Plinta, "Laserowa rewitalizacja pochwy", Forum położnictwa i ginekologii,, 2018, ISSN 2084-011X
  • Karolina Waleśkiewicz-Ogórek, "Dysfunkcja seksualna w gabinecie ginekologa. Od tradycyjnej ginekologii po metody termiczne z zakresu ginekologii estetycznej – vaginal tightening,", Forum położnictwa i ginekologii, nr 49, 2019, ISSN 2084-011X
  • T. Rechberger, A. Bartuzi, K. Perżyła, "Zaburzenia statyki narządu rodnego – przyczyny, diagnostyka, symptomatologia i leczenie", Przegląd Menopauzalny, 2011, ISSN: 1643-8876
  • J.E. Gaviria, J.A. Land, "Laser vaginal tightening (LVT). Evaluation of a novel noninvasive laser treatment for vaginal relaxation syndrome", Journal of LAHA, 1: 32–39, 2012
  • Wikipedia, "Pochwa człowieka" (pl.wikipedia.org)
  • Wikipedia, "Vagina" (en.wikipedia.org)