Dla kogo operacja plastyczna uszu?

Uszy to z pewnością jedne z bardziej charakterystycznych elementów ludzkiej głowy. Korekcja plastyczna uszu, bardziej fachowo określana mianem otoplastyki, to zabieg mający na celu zmianę wyglądu małżowiny usznej. Najczęściej chodzi tutaj o jej kształt, wielkość oraz pozycję.

Istnieje wiele wskazań do operacji plastycznej uszu. Operacje uszu przeprowadzane są najczęściej u dzieci i młodzieży, jednakże na zabieg decydują się również osoby w starszym wieku. Korekcja operacyjna uszu zalecana jest w przypadku wystąpienia wad wrodzonych lub nabytych, które znacznie częściej występują wśród dziewcząt niż chłopców. Poprawa wyglądu małżowiny znacząco podnosi pewność siebie.

Większość wad budowy małżowin usznych u ludzi w żaden sposób nie wpływa na odbieranie dźwięków. Operacyjne korekcje uszu mają zatem jedynie charakter estetyczny i wizualny. Jednak u większości dzieci, u których takie wady wystąpiły, obserwuje się problemy z akceptacją samego siebie oraz relacjami rówieśniczymi. Zdecydowanie się na operacyjną korekcję uszu u dzieci i młodzieży jest zatem kluczowym aspektem w rozwiązaniu potencjalnych problemów na tle psychologicznym.

Do najczęściej korygowanych wad małżowin usznych zaliczyć można:

 • usunięcie tzw. Guzka Darwina – zgrubienia w tylnej górnej części małżowiny usznej. Jest to cecha wrodzona występująca u co dziesiątego człowieka,
 • korekcja odstających uszu,
 • anocja oraz mikrocja – wady wrodzone polegające odpowiednio na całkowitym lub częściowym braku małżowin usznych,
 • zwinięcie małżowiny usznej

Do specjalistów z dziedziny medycyny estetycznej zgłaszają się również osoby, którym przeszkadza zbyt mały lub zbyt duży rozmiar małżowin czy płatków usznych. W przypadku pacjentów, którzy uważają, że ich uszy są zbyt duże, działanie operacyjne polega na resekcji nadmiernej ilości skóry i tkanki budującej ucho. Chirurg plastyk koryguje również odpowiednio kształt zgodnie ze wskazaniami leczonego. 

W sytuacji, gdy tkanki uległy zniszczeniu (np. na skutek nowotworu skóry lub po oparzeniach), zastosowanie znajduje zaś chirurgia rekonstrukcyjna.

Operacja plastyczna uszu u dzieci

Korekcja uszu u dzieci jest wykonywana dosyć często. Jednak – jak podkreślają specjaliści z zakresu chirurgii plastycznej – decyzja o tym zabiegu powinna być skonsultowana również z psychologiem dziecięcym. Pomoże on zdiagnozować ewentualne problemy na tle psychologicznym. Okazuje się bowiem, że czasem to rodzice naciskają na plastykę uszu, podczas gdy dla dziecka nie ma on większego znaczenia.  

Operacja plastyczna uszu nie jest zalecana u dzieci poniżej szóstego roku życia. Małżowina powinna być wykształcona. Operacja wykonana przed szóstym rokiem życia mogłaby spowodować zatrzymanie rozwoju chrzęstnego ucha. Szacuje się, że w wieku siedmiu lat uszy wykształcone są niemal w 90 procentach. Idealnym rozwiązaniem jest zatem wykonanie operacji w okolicach tego wieku. Często rodzice decydują się na zabieg jeszcze zanim ich malec pójdzie do szkoły. Decyzje takie podyktowane są tym, aby jak najbardziej zmniejszyć stres dziecka związany z akceptacją go przez środowisko rówieśników w szkole.

Dużym problemem dla rodziców może być także trudny czas rekonwalescencji pozabiegowej. Dzieci z reguły znoszą go znacznie gorzej niż dorośli.

Jak przygotować się do operacji plastycznej uszu?

Przygotowania zaczynają się konsultacją ze specjalistą. To w czasie tej wizyty pacjent podaje, jakiego efektu oczekuje po zakończonym zabiegu. Lekarz zaleci również, aby w tym okresie powstrzymać się od palenia papierosów. Pomoże to w szybszym gojeniu się ran.  Operacji plastycznej uszu nie przeprowadza się u kobiet w okresie okołomiesiączkowym.

 Ważne: Na około sześć tygodni przed operacją plastyczną uszu należy odstawić leki rozrzedzające krew (np. aspiryna, acard) oraz leki i suplementy zawierające witaminę E.

W przypadku dzieci bardzo ważne jest przygotowanie psychiczne malucha. Należy rozmawiać z dzieckiem o możliwych przykrych następstwach operacji, takich jak ból czy konieczność noszenia opatrunków. Tak jak w przypadku innych operacji plastycznych, również korekcja uszu wymaga standardowych badań krwi (morfologia, wskaźniki krzepliwości, grupa krwi, OB., poziom glukozy).

Przed operacją wymagane będzie także okazanie aktualnego szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Operacja plastyczna uszu – jak wygląda zabieg?

Operacja plastyczna uszu u dorosłych przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym oraz przy podaniu leków uspokajających. U dzieci natomiast, ze względu na trudniejszą współpracę podczas zabiegu, stosuje się znieczulenie ogólne.
Cała operacja rozpoczyna się od wykonania nacięć skóry, odsłonięciu chrząstki ucha. W kolejnym kroku lekarz modeluje chrząstkę ucha poprzez jej nacinanie lub częściowe wycinanie. Chrząstka stabilizowana jest we właściwym położeniu za pomocą szwów. Korekcja większych wad budowy uszu wymaga często wycięcia znacznej ilości chrząstki. Zabieg kończy się szyciem skóry i założeniem opatrunku.

Operacja plastyczna uszu trwa zazwyczaj od półtorej do dwóch godzin. W większości przypadków pacjent wypisywany jest do domu jeszcze tego samego dnia. Pierwsze efekty zabiegu widoczne są tuż po zdjęciu opatrunków – zazwyczaj po siedmiu dniach od zabiegu. Należy jednak pamiętać, że efekt zostanie osiągnięty dopiero po zrośnięciu się chrząstek małżowiny. Po operacji plastycznej uszu należy mi.in. przyjmować antybiotyki przez kilka dni od zabiegu. Zaleca się także powstrzymanie się od mycia głowy do momentu zdjęcia opatrunków i szwów. Niektórzy specjaliści radzą także, aby zrezygnować z aktywności fizycznej na przynajmniej dwa tygodnie.

Przeciwwskazania i skutki uboczne plastyki uszu

Pomimo tego, że operacyjna korekcja uszu jest zabiegiem bezpiecznym, istnieje szereg przeciwwskazań, które mogą ograniczyć jej wykonanie u niektórych osób. Do głównych ograniczeń zalicza się: 

 • zaburzenia krzepliwości krwi,
 • infekcyjne choroby skóry,
 • choroby nowotworowe,
 • choroby tkanki łącznej,
 • epilepsja

Po zabiegu mogą wystąpić: krwiaki, infekcje chrząstki, zaburzenia czucia czy obrzęki. Zazwyczaj wszystkie efekty uboczne zanikają samoczynnie w ciągu 2-3 tygodni od zabiegu. W przypadku ostrych stanów zapalnych chrząstki konieczna może być antybiotykoterapia lub powtórna ingerencja chirurgiczna.

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania o operacje plastyczne uszu

 • Operacja plastyczna uszu - gdzie najlepiej wykonać zabieg?

  Przed decyzją o operacji plastycznej uszu warto zapoznać się z ofertą najbliższych klinik. Dobrze jest również przeczytać opinie pacjentów o danej placówce, dowiedzieć się czegoś więcej o jej wyposażeniu oraz o doświadczeniu przyjmującego w niej lekarza.

 • Ile kosztuje operacja plastyczna uszu?

  Ceny operacji plastycznych uszu są uzależnione przede wszystkim od stopnia zaawansowania zabiegu. Im większa będzie ingerencja chirurgiczna w strukturę małżowin usznych, tym zabieg będzie droższy. Za niewielkie korekcje trzeba zapłacić od 600 do 1500 zł. Średniozaawansowane przypadki to koszt rzędu 3000-4000 zł. Najbardziej skomplikowane modyfikacje małżowin kosztować mogą nawet 10 000-14 000 zł. W cenę wliczone są konsultacje z lekarzem oraz pobyt w klinice/szpitalu.

 • Operacja plastyczna uszu – czy jest refundowana przez NFZ?

  Operacja odstających uszu jest refundowana przez NFZ dla wszystkich dzieci do 14. roku życia. Z reguły jednak wiąże się do z dosyć długim czasem oczekiwania.

 • Jakie są skutki uboczne operacji plastycznej uszu?

  Po modyfikacji małżowin usznych mogą wystąpić pewne skutki uboczne: krwiaki, infekcja chrząstki, zaburzenia czucia czy obrzęki. Zazwyczaj wszystkie efekty uboczne zanikają samoczynnie w ciągu kilku tygodni od zabiegu. Wystąpienie ostrych stanów zapalnych chrząstki jest dosyć rzadkie, a ich pojawienie się można oznaczać antybiotykoterapię lub powtórny zabieg chirurgiczny.

Filmy

Przedstawiamy poniżej filmy, na których lek. Robert Jamont (chirurg plastyczny) - eksperci tematyki operacje plastyczne uszu, dzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą na ten temat.

Operacje plastyczne uszu przed i po – zdjęcia

Chcesz zobaczyć jak wyglądają uszy przed i po operacji plastycznej? Zdjęcia znajdujące się w poniższej galerii zostały wykonane u tych samych pacjentów przed i po procedurze.

Operacja plastyczna uszu – opinie pacjentów

Poniżej przeczytasz opinie pacjentów, którzy zdecydowali się na otoplastykę. Wszystkie zamieszczone komentarze pochodzą od osób, które zapisały się na zabieg za pośrednictwem naszego portalu, dzięki czemu są one w 100% rzetelne i zweryfikowane.

Korekcja uszu
  
Aneta B

Zabieg szybki i całkowicie bezbolesny. Jestem w trakcie gojenia ale już widzę że jest kolosalna różnica - w końcu moje uszy nie odstają :) Na pełny efekt muszę poczekać jeszcze trochę ale na dzień dzisiejszy jestem bardzo zadowolona :) Po zabiegu zero bólu...tylko przez 5 dni przyjmowałam leki przeciwbólowe...po odstawieniu nadal zero bólu :) Po 10 dniach miałam bezboleśnie ściągnięte szwy i aktualnie chodzę w opasce :) Mam długie włosy i już nie mogę doczekać się tych warkoczy i koków, które w końcu mam w zasięgu ręki. Żałuję tylko że tak późno zdecydowałam się na zabieg...

Opinia o: Centrum Wielospecjalistyczne Osteodex, Nowy Sącz (lek. Andrzej Krupa)
Wszystko ok
  
Son.wid

Sam zabieg przebiegł w porządku i miłej atmosferze. Na efekty jeszcze muszę poczekać.

Opinia o: NawMedica dr Ryszard Nawrocki, Wrocław (lek. Ryszard Nawrocki)
Jestem bardzo zadowolona z wizyty w placówce i wszystkim ją polecam.
  
Ula R.

Zabieg przeszedł bezproblemowo .

Opinia o: Centrum Medyczne Gizińscy, Bydgoszcz (dr n. med. Jarosław Markowicz)
Polecam
  
Bartek

Efekt niesamowity

  
Js

Jestem dopiero parę dni po zabiegu...zobaczymy jak się wszystko zagoi

Opinia o: Bieniek Clinic, Wrocław (dr hab. n. med. Andrzej Bieniek)

Umów wizytę!

Jeśli Ty także myślisz o operacji plastycznej uszu, nie wahaj się dłużej - skontaktuj się z nami. Nasz doradca bezpłatnie przedstawi Ci pełną ofertę leczenia spośród 92 klinik w Polsce wraz ze szczegółowymi cenami. Pomoże również w umówieniu wizyty konsultacyjnej u wybranego specjalisty na dogodny termin.

Zadzwoń do nas:  (telefon czynny pon - pt, w godz. 8:00 - 18:00)

Źródła:

 • B. Latkowski, "Otorynolaryngologia. Podręcznik dla studentów i specjalizujących się lekarzy", Warszawa, 2017, ISBN: 978-83-200-5404-0
 • red. A. Przylipiak, "Podstawy medycyny estetycznej. Podręcznik dla studentów kosmetologii", Białystok, 2014, ISBN: 978-83-937785-4-6
 • A. Naumann, "Otoplasty – techniques, characteristics and risks", GMS Current Topics in Otorhinolaryngology - Head and Neck Surgery, 2007, ISSN 1865-1011