Dla kogo wypełnianie warg sromowych?

Niezadowalający wygląd okolic intymnych bywa przyczyną kompleksów, które prowadzą do braku satysfakcji ze współżycia lub wręcz całkowitego wycofania się z życia seksualnego. Za zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych odpowiada przede wszystkim proces starzenia się skóry, jednak wpływ na wygląd okolic intymnych mają także porody naturalne. U niektórych kobiet wargi sromowe większe są naturalnie zbyt małe lub wiotkie. Może to skutkować zwiększoną częstotliwością infekcji intymnych czy podrażnieniami, ponieważ wargi sromowe większe mają za zadanie ochraniać przedsionek pochwy m.in. przed wnikaniem do niej drobnoustrojów.

Przeciwwskazania do powiększania warg sromowych

Mimo iż wypełnianie warg sromowych większych kwasem hialuronowym jest procedurą bezpieczną, istnieją pewne przeciwwskazania do jej przeprowadzenia. Zabiegowi nie mogą poddać się kobiety, które:

Zastanawiasz się
nad
antykoncepcją

hormonalną?
Umów wizytę u ginekologa ze zniżką 75 zł
i porozmawiaj o tym ze specjalistą.
 • są w ciąży,
 • cierpią z powodu choroby nowotworowej,
 • borykają się z chorobą skórną narządów płciowych,
 • są uczulone na jakikolwiek składnik wstrzykiwanego preparatu,
 • przeprowadzenie zabiegu wyklucza ponadto aktywny stan zapalny oraz infekcja okolic intymnych.

Wypełnianie warg sromowych – przebieg zabiegu

Do zabiegu powiększania warg sromowych kwasem hialuronowym nie trzeba przygotowywać się w szczególny sposób. Jedyne, o czym należy pamiętać, to ogolenie lub wydepilowanie okolic intymnych przed wizytą w klinice. Jeszcze przed procedurą pacjentka musi odbyć z lekarzem rozmowę, w trakcie której skonfrontuje swoje oczekiwania z możliwymi do osiągnięcia efektami. Podczas konsultacji wyklucza się także przeciwwskazania do zabiegu. Kobieta powinna mieć przy sobie aktualne wyniki cytologii.

Po przybyciu do gabinetu lekarz dezynfekuje wargi sromowe większe i stosuje znieczulenie miejscowe – dzięki temu zabieg jest bezbolesny. Następnie podawany jest preparat z gęsto usieciowanym kwasem hialuronowym, który stymuluje komórki do produkcji kolagenu oraz nawadnia skórę. Cały zabieg trwa zwykle od 30 do 45 minut.

Zalecenia po powiększaniu warg sromowych

Bezpośrednio po zabiegu pacjentka może wrócić do codziennych zajęć, pamiętając jednak o zaleceniach lekarskich. Te obejmują:

 • wstrzemięźliwość seksualną przez 5 dni po procedurze,
 • unikanie siłowni, basenu, sauny i długich kąpieli przez 10 dni,
 • unikanie nacisku na obszar poddany zabiegowi przez 14 dni – oznacza to rezygnację z jazdy na rowerze oraz jazdy konnej.

Warto pamiętać: Przez pierwszych kilka dni po wypełnianiu warg sromowych obszar ten może być obolały i lekko opuchnięty.

Wypełnianie warg sromowych kwasem hialuronowym – efekty

Pierwsze efekty powiększania warg sromowych większych widać od razu po zakończeniu zabiegu, jednak te ostateczne będzie można ocenić dopiero po dwóch tygodniach od iniekcji. Ze względu na biodegradację kwasu hialuronowego rezultaty te utrzymują się od roku do dwóch lat.

Oprócz poprawy wyglądu okolic intymnych zabieg pozwala też uwolnić się od nawracających infekcji czy urazów. Poprawia się także wilgotność pochwy, co ma duże znaczenie przy kontaktach seksualnych.

FAQ, czyli najczęstsze pytania o powiększanie warg sromowych

 • Czy wypełnianie warg sromowych boli?

  Przed zabiegiem stosowane jest znieczulenie miejscowe, dzięki czemu procedura jest bezbolesna.

 • Czy efekty powiększania warg sromowych widać od razu?

  Pierwsze rezultaty zabiegu widać tuż po jego zakończeniu, jednak ostateczne efekty stają się widoczne po dwóch tygodniach.

 • Jakie są możliwe skutki uboczne wypełniania warg sromowych?

  Kwas hialuronowy jest substancją naturalnie występującą w ludzkim organizmie, dzięki czemu osoby bez alergii nie muszą obawiać się skutków ubocznych. Warunkiem jest jednak przeprowadzenie zabiegu w sprawdzonym gabinecie, przez doświadczonego lekarza.

 • Jak często trzeba powtarzać zabieg?

  Efekty procedury utrzymują się maksymalnie przez 2 lata. Po tym czasie należy udać się na konsultację do lekarza, który oceni czy można wykonać kolejny zabieg.

 • Jaka jest cena wypełniania warg sromowych?

  Średni koszt powiększania warg sromowych kwasem hialuronowym wynosi 2200 zł. Cena ta jest uzależniona m.in. od lokalizacji i renomy danej placówki, jak również ilości podanego preparatu.

Wypełnianie warg sromowych - opinie pacjentek

Poniżej przeczytasz opinie pacjentek, które zdecydowały się na powiększanie warg sromowych kwasem hialuronowym. Wszystkie zamieszczone komentarze pochodzą od osób, które zapisały się na zabieg za pośrednictwem naszego portalu, dzięki czemu są one w 100% rzetelne i zweryfikowane.

Warto korzystać z centrum lekarze
  
Marzena

Warto korzystać z tego typu zabiegu

Opinia o: Centrum Medyczne – Lekarze, Poznań (lek. Joanna Babik)

Źródła: