Wypadanie włosów - czy to już łysienie?

Człowiek codziennie traci od 50 do 150 włosów - liczba ta jest indywidualna i norma dla każdej osoby może być inna, dlatego średnio przyjmuje się, że jest to około 100 włosów. Jest to związane z cyklem życia włosa. W normalnych warunkach około 90% włosów jest w fazie wzrostu, a pozostała część w spoczynku. Gdy te wypadają, są zastępowane nowymi włosami. Można przyjąć, że gdy włosy wypadają w normie, raczej tego nie zauważamy. Gdy jednak coraz więcej pojawia się ich na szczotce, gdy zapychają odpływ po myciu i wypadają dziesiątkami podczas suszenia suszarką, to znak, że mamy do czynienia z nadmiernym wypadaniem włosów.Przyczyn wypadania włosów jest bardzo wiele: długotrwały stres, niedobór witamin i składników mineralnych, przyjmowanie niektórych leków czy zaburzenia hormonalne to tylko kilka powodów, dla których tracimy zbyt wiele włosów. Właśnie dlatego punktem wyjścia w diagnostyce problemu powinny być szeroko zakrojone badania krwi oraz szczegółowy wywiad lekarski dotyczący m.in. obecnego stanu zdrowia, aktualnie przyjmowanych leków, przebytych operacji, stosowanej diety. Co jednak, gdy parametry są w normie, a włosów na głowie ubywa w zastraszającym tempie? Gdzie przebiega cienka granica między nadmiernym wypadaniem włosów a łysieniem?

Rodzaje łysienia

Ze względu na to, iż włosy mogą nadmiernie wypadać z wielu powodów, wyróżniamy różne rodzaje łysienia. Poniżej opisujemy te, które występują najczęściej.

Łysienie plackowate

O łysieniu plackowatym mówimy, gdy - jak jego nazwa wskazuje - na owłosionej skórze zaczynają tworzyć się coraz bardziej rozległe, pozbawione włosów „placki”. Dzieje się tak wskutek uszkodzenia mieszków włosowych. Zmiany mogą powstawać nie tylko na skórze głowy, lecz w każdej owłosionej okolicy, np. na brodzie. Pozostawione samo sobie łysienie plackowate może doprowadzić nawet do całkowitej utraty włosów, dlatego ważne jest jak najszybsze zgłoszenie się z tym problemem do lekarza.

Przyczyny łysienia plackowatego nie są do końca poznane, jednak przypuszcza się, iż choroba ta ma podłoże autoimmunologiczne, co oznacza, że układ odpornościowy uznaje mieszki włosowe za “obce” i zaczyna je atakować. Wskutek tego procesu dochodzi do zmian o charakterze zapalnym, które przyczyniają się do nadmiernego wypadania włosów. Co ciekawe, z obserwacji lekarzy wynika, iż z tego typu łysieniem najczęściej zmagają się dzieci oraz osoby dorosłe mające mniej niż 30 lat.

Łysienie androgenowe u mężczyzn

Charakterystyczna dla łysienia androgenowego jest utrata włosów zaczynająca się od skroni. Z początku niewielkie zakola coraz bardziej się pogłębiają, a z czasem na głowie zostaje jedynie wąski pas włosów - z tyłu i po bokach.

Łysienie androgenowe jest skutkiem nadmiaru DHT (dihydrotestosteronu) - pochodnej testosteronu. Mieszki włosowe są na niego wrażliwe, dlatego jeśli jest go zbyt dużo, dochodzi do nadmiernego wypadania włosów. W przebiegu tego typu łysienia całkowita utrata włosów jest niemożliwa, ponieważ mieszki znajdujące się w pasie wokół głowy nie posiadają receptorów dla DHT.

Łysienie androgenowe u kobiet 

Co ciekawe, łysienie u kobiet również może występować na tle androgenowym. Dochodzi do niego wskutek zaburzeń hormonalnych, a dokładnie zbyt dużego stężenia androgenów lub zbyt małej ilości hormonów żeńskich we krwi. Objawy żeńskiego łysienia androgenowego u są takie same, jak u mężczyzn, a jednym z najbardziej charakterystycznych symptomów są zakola u kobiet.

Łysienie telogenowe 

Łysienie telogenowe pojawia się wtedy, gdy zbyt duża liczba włosów na głowie przechodzi w fazę spoczynku (telogenu). W odróżnieniu od innych typów łysienia, nie dochodzi tu do stanu zapalnego czy uszkodzenia mieszków włosowych. A zatem jakie są przyczyny takiej sytuacji?

Warto pamiętać: Włosy mogą przedwcześnie przejść do telogenu z różnych powodów, jednak najogólniej można opisać to sformułowaniem zaburzonej równowagi w organizmie. Mogą to być silne przeżycia psychiczne, niedobory żywieniowe czy choroby skóry.

Na liście najczęściej występujących przyczyn łysienia telogenowego znajdują się:

 • silny stres
 • uraz lub operacja
 • choroby skóry (np. łojotokowe zapalenie skóry głowy)
 • poród i związane z nim wahania hormonalne
 • brak żelaza lub witamin z grupy B w diecie
 • przyjmowanie niektórych leków (np. przeciwpadaczkowych)
 • choroby przewlekłe, np. toczeń układowy

Leczenie łysienia

Leczenie łysienia powinno być uzależnione od jego przyczyn i zdecydowanie nie należy prowadzić go na własną rękę, korzystając jedynie z szamponów i suplementów na wypadanie włosów. Kluczowe role w diagnostyce pełnią: wywiad lekarski i badania krwi. Dzięki nim, lekarz często jest w stanie ocenić z jakim rodzajem łysienia boryka się jego pacjent. Często wykonywanym badaniem jest również trichogram, czyli mikroskopowa analiza kondycji włosów. Pozwala ona wykryć włosy zmienione chorobowo, jak również ocenić ile włosów znajduje się w poszczególnych fazach wzrostu.

Po postawieniu diagnozy, lekarz opracowuje dla pacjenta odpowiednią terapię. W przypadku łysienia telogenowego, spowodowanego niedoborem żelaza, konieczna jest suplementacja i/lub zmiana diety. Jeśli utrata włosów została wywołana silnym przeżyciem, konieczna może okazać się wizyta u psychoterapeuty. W przypadku zaburzeń hormonalnych (np. niedoczynności tarczycy), pacjent z pewnością zostanie skierowany do endokrynologa.

W leczeniu łysienia plackowatego niestety nie można zastosować żadnej terapii przyczynowej, w związku z czym wykorzystuje się różnego rodzaju substancje, np. minoksydyl. Preparaty na nim oparte stosuje się miejscowo, co jest zaletą, ponieważ nie ma wówczas mowy o działaniu ogólnoustrojowym. Niektórzy specjaliści proponują wdrożenie terapii immunomodulującej, która wpływa na właściwości prozapalne skóry.

W leczeniu łysienia androgenowego u mężczyzn stosuje się substancje hamujące aktywność enzymu 5alfa-reduktazy, odpowiedzialnego za przemianę testosteronu w DHT. Jednym z takich preparatów jest finasteryd. U kobiet blokery receptorów androgenowych podaje się często w skojarzeniu z estrogenami, o ile nie ma ku temu przeciwwskazań ginekologicznych. Miejscowo stosuje się także wspomniany już wcześniej minoksydyl. Niestety, im później zostanie wdrożone leczenie, tym mniejsza szansa na pełne przywrócenie wzrost włosów. W przypadku braku prawidłowej diagnozy lub odpowiedniej terapii, zmiany w mieszkach włosowych mogą stać się nieodwracalne - wówczas jedynym sposobem na odzyskanie włosów zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, jest przeszczep.

Trycholog - lekarz od włosów

Osoby, które szukają specjalisty od włosów, powinny udać się do trychologa. Trychologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem wszelkich dolegliwości związanych z włosami oraz skórą głowy. Choć w Polsce jest to ciągle nowość, w coraz większej liczbie miast można znaleźć specjalistów zajmujących się tą dziedziną. Trycholog dokładnie obejrzy skórę głowy z pomocą specjalnej kamery, przeprowadzi szczegółowy wywiad i zleci niezbędne badania. W razie potrzeby przeprowadzi także zabiegi, takie jak peeling czy mezoterapia.

Ważne: Jeśli na leczenie zachowawcze będzie już zbyt późno, warto zapoznać się z ofertami klinik, które specjalizują się w przeszczepianiu włosów. Takimi zabiegami zwykle zajmują się chirurdzy plastyczni.

Przeszczep włosów - dla kogo?

Przeszczep włosów to najbardziej radykalna metoda leczenia łysienia, którą zwykle stosuje się w sytuacjach, w których inne sposoby są nieskuteczne. Transplantacja polega na pobraniu włosów z owłosionych miejsc skóry głowy lub innych części ciała (zależy to od konkretnej techniki), a następnie umieszczeniu ich w łysych miejscach.

Włosy można przeszczepić również w obszary po urazach lub oparzeniach. Po wygojeniu się rany i powstaniu blizny, często stosuje się transplantację lub leczenie z wykorzystaniem ekspandera. Małe blizny są zazwyczaj zakrywane graftami pozyskanymi z nieuszkodzonej owłosionej skóry głowy. Jeśli jednak na głowie pacjenta znajduje się niewielka ilość włosów, wówczas można zastosować mieszki włosowe pobrane z innej części ciała. 

Techniki przeszczepiania włosów ulegają ciągłemu rozwojowi i różnią się od siebie m.in. miejscami dawczymi oraz samymi sposobami poboru tak zwanych graftów. Poniżej opisujemy dostępne w Polsce techniki transplantacji włosów.

Przeszczep włosów FUE

FUE (Follicular Unit Extraction) to jedna z najnowocześniejszych metod transplantacji włosów. Charakteryzuje się ona mniejszą inwazyjnością niż powszechnie stosowana wcześniej metoda FUT (zwana także paskową – STRIP) umożliwia szybsze gojenie się ran i pozostawia mniej widoczne blizny.

W przeszczepie włosów metodą FUE używa się bardzo cienkich, punkcyjnych igieł o średnicy od 0,75 mm do 1 mm, które posiadają specjalny kształt oraz konstrukcję. Pozwalają one na pobranie tzw. graftów lub unitów – zespołów mieszkowych (od 1 do 4 włosów z tyłu lub boku głowy), przy bardzo niewielkim uszkodzeniu skóry. Następnie każdy unit jest analizowany pod mikroskopem, gdzie oceniana jest jego jakość (sprawdza się ilość zdrowych, nieuszkodzonych włosów w danym zespole mieszkowym). Po zakończeniu ekstrakcji włosów, przeprowadzana jest ich implantacja w miejsce biorcze (najczęściej okolice czoła). Wówczas, również za pomocą cienkich igieł wykonywane są niewielkie otworki w skórze, do których następnie wprowadza się pobrane wcześniej włosy. W ten sposób w czasie jednego zabiegu można przeszczepić nawet 3 tys. włosów!

Transplantacja włosów metodą FUE to zabieg, który zajmuje od 5 do 8 godzin. Finalna długość zabiegu zależy od liczby włosów, jaka jest przeszczepiana. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Najczęściej ekstrakcja dokonywana jest w pozycji leżącej, a implantacja - w pozycji siedzącej. Okres rekonwalescencji trwa zwykle od 3 do 5 dni. Po tym okresie najczęściej ustępuje zaczerwienienie w miejscu pobrania włosów i w miejscu implantacji.

Przeszczep włosów FUT

W transplantacji włosów FUT (Follicular Unit Transplantation) konieczne jest pobranie paska włosów. Ponieważ mieszki włosowe pobierane z okolicy dawczej są nienaruszone, szanse na przyjęcie się przeszczepu są bardzo wysokie. Włosy pobierane są z okolic genetycznie odpornych na łysienie, np. z tyłu głowy. To sprawia, że przeszczepione włosy zachowują się tak, jak w tamtej okolicy, a wyrastające w ich pobliżu nowe włosy nie wypadają. Pobranie paska włosów pozwala chirurgowi łatwiej zaplanować zabieg, ponieważ będzie od razu wiedział jaką ilością materiału dysponuje. Poszczególne jednostki włosów są umieszczane w skórze głowy w mikroskopijnych nacięciach, cienkich niczym igła.

Chociaż metoda FUT pozostawia cienką, linijną bliznę w miejscu pobrania, to najlepszy sposób na pozyskanie w krótkim czasie dużej ilości materiału, który szybko może zostać wykorzystany – dzięki czemu włosy nie obumierają przebywając poza ciałem. Przeszczep włosów FUT gwarantuje też, że nie pojawią się problemy z nadmierną pigmentacją skóry, uniesieniem lub odpadnięciem włosów. Z drugiej strony, czas potrzebny na rekonwalescencję po przeszczepie FUT jest dłuższy, ponieważ metoda ta cechuje się większą inwazyjnością.

Najlepszymi kandydatami do zabiegu przeszczepu włosów FUT są pacjenci, u których łysienia nie da się już ukryć poprzez odpowiednią stylizację fryzury, a leczenie nie daje pożądanych rezultatów. Im większy ubytek włosów, tym większe są potencjalne korzyści. Przeszczep włosów FUT skuteczny jest szczególnie w łysieniu androgenowym. Zdaniem specjalistów, wskazaniem do przeszczepu włosów tą techniką jest również ich utrata wskutek urazu, napromieniania czy oparzeń - zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Zabiegu nie wykonuje się jedynie u osób, które całkowicie utraciły włosy, lub przyjmujących leki obniżające krzepliwość krwi (np. Warfin, Plavix, Clexane).

Przeszczep włosów SAFER

W metodzie przeszczepu włosów S.A.F.E.R. (Suction Assisted Follicular Extraction and Re-implantation) proces pobierania pojedynczych zespołów mieszkowych jest w pełni zautomatyzowany. Specjalny aparat za pomocą podciśnienia pobiera z okolicy dawczej poszczególne mieszki włosowe w taki sposób, że ryzyko ich mechanicznego uszkodzenia jest maksymalnie zniwelowane. W następnym etapie pobrane mieszki włosowe są wprowadzane do przygotowanych otworów, wykonanych za pomocą mikronacięć.

Włosy do przeszczepu pobiera się najczęściej z okolicy potylicy pacjenta. Sam zabieg charakteryzuje się minimalną inwazyjnością, a procedura nie pozostawia blizn. Automatyzacja procesu pobierania mieszków włosowych sprawia, że w przebiegu tej metody nie dochodzi do uszkodzeń pobranego materiału. Całość zabiegu odbywa się zazwyczaj w warunkach ambulatoryjnych z zastosowaniem technik znieczulenia miejscowego, co wpływa pozytywnie na komfort pacjenta podczas całego procesu.

Znaczącą zaletą przeszczepu włosów metodą S.A.F.E.R. jest fakt, że metoda ta może zostać wykorzystana również w korekcji czy zagęszczeniu brwi pacjenta. Z wykorzystaniem techniki S.A.F.E.R. możliwe jest dodatkowo odtworzenie lub uzupełnienie ubytków zarostu w okolicach brody czy wąsów pacjenta. S.A.F.E.R. nadaje się także do korekcji ubytków owłosienia skóry w przebiegu niekorzystnego zejścia procesu zapalnego czy urazów głowy, m.in. oparzeń. Za pomocą tej techniki możliwe jest uzyskanie dobrego efektu kosmetycznego w przebiegu łysienia po napromienianiu, np. w powodu nowotworów okolicy głowy i szyi.

Efekty uzyskanej korekcji włosów za pomocą techniki S.A.F.E.R. widoczne są natychmiast po zabiegu, jednakże na ostateczny rezultat należy poczekać około 3-6 miesięcy. Bezpośrednio po zabiegu u pacjenta może dojść po przejściowego wypadania włosów, co jest zjawiskiem normalnym spowodowanym szokiem pooperacyjnym. Mogące pojawić się bóle głowy zazwyczaj dobrze reagują na ogólnodostępne środki przeciwbólowe i zazwyczaj ustępują w przeciągu kilku dni. W związku z minimalną inwazyjnością techniki S.A.F.E.R., sam zabieg obarczony jest znikomym ryzykiem wystąpienia powikłań, wśród których wymienia się m.in. infekcję czy przedłużające krwawienie.

Przeszczep włosów GHO

Przeszczep włosów metodą GHO rozpoczyna się od przystrzyżenia włosów okolicy biorczej (zwykle jest nią część potyliczna). Następnie specjalista rozpoczyna proces pobierania wszczepów za pomocą specjalnej mikroigły o średnicy 0,60 i 0,65 mm. Jeden wszczep, zwany również transplantem, zawiera od 1 do około 3 torebek włosowych. Pobrane implanty są zanurzane w specjalnym roztworze, który ma im zapewnić odpowiednią ochronę przed mikrouszkodzeniami, ale również ułatwić adaptację mieszka w miejscu biorczym oraz przyspieszyć procesy regeneracyjne.

Następny etap zabiegu rozpoczyna się od nastrzyknięcia środkiem znieczulającym okolicy biorczej. Wykorzystując specjalnie wyprofilowaną igłę, specjalista wykonuje mikronacięcia, w których osadzone zostaną wszczepy mieszków włosowych. Warto podkreślić, że igła stosowana do pobierania mieszków ma kształt niemal identyczny z tą, która służy do przygotowania otworków pod implanty. Dzięki temu otwór i pobrany implant idealnie do siebie pasują, a to ułatwia właściwe procesy regeneracyjne. Już po upływie około 3-4 dni dochodzi do zagojenia się ranek.

Olbrzymią zaletą zabiegu metodą GHO jest jego bezbolesność, jednak do niewątpliwych wad takiego postępowania należy zaliczyć czas trwania takiego zabiegu, który może sięgać nawet 6 godzin. Z tego względu procedurę czasem należy przerywać w celu umożliwienia odpoczynku zarówno pacjentowi, jak i personelowi medycznemu. Zabieg można także rozłożyć na kilka dni, wszczepiając w tym czasie nawet do 4000 transplantów.

Bezpośrednio po zabiegu należy wstrzymać się z myciem głowy przez 48h. Po tym czasie można umyć głowę delikatnym szamponem, uważając jednak, by strumień wody nie był zbyt silny. Ważne jest także unikanie ekspozycji na promienie słoneczne przez około miesiąc od zabiegu.

Włosy, które rozwiną się jako pierwsze z przeszczepionych mieszków, dość szybko wypadną - jest to zjawisko jak najbardziej normalne, związane z szokiem doznanym przez transplantowane mieszki i koniecznością ich adaptacji do nowych warunków. Dopiero po upływie kilku miesięcy, a nawet roku, można ocenić ostateczne efekty zabiegu i zadecydować o konieczności dodatkowego zagęszczenia okolicy biorczej.

Warto wiedzieć, że przeszczep włosów metodą GHO może służyć uzupełnieniu ubytków owłosienia w miejscach innych niż skóra głowy - także w przypadku brody lub brwi. Co więcej, zadowalające efekty obserwuje się także w przypadku obszarów pozbawionych owłosienia z powodu oparzeń czy przebytych chorób skóry, np zapalnych.

Przeszczep włosów BHT

Skrót BHT (Body Hair Transplantation) to swego rodzaju modyfikacja techniki FUE, w której poszczególne mieszki włosowe pobiera się ze skóry głowy. W metodzie BHT pozyskać je można również z klatki piersiowej, nóg, rąk, brody, pachy czy okolic brzucha. U pacjentów może w związku z tym pojawić się pewna wątpliwość, związana z tym, że owłosienie w tamtych miejscach wygląda inaczej niż włosy rosnące na głowie. Po transplantacji włosy zaczynają jednak przybierać wygląd kosmyków wcześniej tam rosnących.

Przebieg zabiegu jest analogiczny do techniki FUE. Na samym początku włosy w miejscu, z którego będą przenoszone w okolicę biorczą, ulegają przystrzyżeniu. Po wykonaniu okrężnych nacięć wielkości około 0,7 do 1,2 mm bezpośrednio pobierane są pojedyncze jednostki mieszkowe, umieszcza się je następnie w specjalnych płynach odżywczych, które zapobiegają obumieraniu znajdujących się poza organizmem komórek. Ostatecznym krokiem jest umieszczenie przeszczepów (przy pomocy igieł lub bardzo małych skalpeli) w okolicy dotkniętej nadmierną utratą włosów.

Dzięki minimalnej wielkości nacięć, zabieg nie pozostawia widocznych blizn - istotne jest to szczególnie w przypadku mężczyzn, którzy preferują noszenie krótkich fryzur. Przeprowadzany jest on w znieczuleniu miejscowym.

BHT stosować można nie tylko w uzupełnieniu ilości włosów na głowie - z powodzeniem służyć może ono odtworzeniu wyglądu brwi. W przypadku mieszków pobieranych ze skóry potylicy, przeszczepione struktury często rosną zbyt długie, konieczne jest ich przycinanie, przy BHT pobrać je można z takiej strefy ciała, w której włosy morfologicznie przypominają brwi. Technika jest szczególnie przydatna przy nasilonym łysieniu androgenowym u mężczyzn.

Kwalifikowani do zabiegu przeszczepu włosów są pacjenci o odpowiednim typie owłosienia na ciele. Ocenia się gęstość włosów w danym miejscu (najlepszą byłaby taka powyżej 40 mieszków włosowych na cm kwadratowy), ich długość, strukturę (korzystne jest gdy jak najbardziej przypominają włosy obecne na głowie) oraz wielkość obszaru podlegającego zabiegowi.

Ze względu na różnice w gospodarce hormonalnej oraz fizjologicznej ilości włosów na ciele, metoda preferowana jest raczej u pacjentów płci męskiej. Oczywiście, u kobiet może ono zostać rozważona, aczkolwiek tutaj decyduje indywidualny charakter przypadku oraz decyzja lekarza.

Efekty podobne są do tych przy zastosowaniu standardowej metody FUE są niestety trudniejsze do osiągnięcia, co wynika z charakteru owłosienia używanego w BHT. Mieszki włosowe na głowie zawierają od jednego do trzech włosów, w przypadku tych z innych okolic najczęściej obecny jest tylko jeden. Wynika z tego również wydłużenie czasu zabiegu oraz mniejsza ilość ostatecznie przeszczepionych włosów podczas jednej procedury, przez co częstsze niż w przypadku innych sposobów leczenia konieczne może być powtórzeniu zabiegu BHT.

Zalety i wady przeszczepiania włosów

Do zalet leczenia łysienia metodą przeszczepu włosów zaliczyć można fakt, że często wystarczające jest przeprowadzenie tylko pojedynczego zabiegu, aby osiągnąć zadowalające efekty. Sama procedura charakteryzuje się minimalną inwazyjnością, co powoduje, że w jej przebiegu zwykle nie dochodzi do wystąpienia poważnych powikłań.

Za pomocą przeszczepu włosów możliwe jest również dyskretne zakrycie blizn, które powstały w przebiegu m.in. chorób zapalnych skóry czy urazów głowy i szyi. W zależności od wybranej techniki przeszczepu włosów, możliwe jest także przeprowadzenie zabiegu u osób, które mają tendencję do powstawania i rozwoju szerokich, przerostowych blizn.

Do wad leczenia łysienia metodą przeszczepu włosów można natomiast zaliczyć fakt, że na ostateczny efekt dokonanej transplantacji trzeba poczekać minimum 3-6 miesięcy. Sam okres pozabiegowy natomiast związany może być z wystąpieniem bólów głowy czy obrzęków tkanek poddanych interwencji. Aby uzyskać jak najlepszy efekt po zabiegu przeszczepu włosów pacjent powinien stosować się do zaleceń lekarskich, które dotyczą m.in.:

 • ograniczenia spożywania alkoholu
 • zaprzestania palenia papierosów
 • unikania nadmiernej aktywności fizycznej
Wszystko to w bezpośrednim okresie pozabiegowym.


Dla wielu osób wadą przeszczepu włosów jest także wysoki koszt samej procedury. Cena przeszczepu włosów uzależniona jest m.in. od zastosowanej techniki oraz liczby przeszczepionych graftów i może wynieść nawet ponad 20 tys. zł.

Warto pamiętać, że w wielu przypadkach zalety leczenia łysienia metodą przeszczepu włosów przyćmiewają wady tej metody korekcji, a sam zabieg i jego efekty wywierają nieoceniony i pozytywny wpływ na samopoczucie, pewność i samoocenę pacjenta.

Najczęstsze pytania o przeszczep włosów

 • Ile kosztuje przeszczep włosów?

  Koszt przeszczepu włosów jest uzależniony od wielu czynników, m.in. danej placówki i jej lokalizacji. Nie bez znaczenia jest oczywiście także wybrana metoda transplantacji oraz liczba przeszczepianych graftów. Ceny zaczynają się już od 2500 zł, a kończą nawet na blisko 20 tys. zł.

 • Czy zagęszczenie włosów to to samo, co przeszczep?

  Przeszczep włosów czasami potocznie nazywa się także ich zagęszczaniem, jednak w rzeczywistości są to dwie, zupełnie inne procedury. Zagęszczanie włosów najczęściej polega na doczepieniu dodatkowych kosmyków do tych, które rosną naturalnie. Może ono również opierać się na ostrzykiwaniu skóry głowy specjalnymi preparatami.

 • Na czym polega niechirurgiczne uzupełnianie włosów?

  Istotą metody leczenia łysienia przy pomocy niechirurgicznych implantów włosów jest przymocowanie naturalnych lub syntetycznych włosów do tzw. mikroskóry, która jest następnie umieszczana w miejscu pozbawionym włosów. W dopasowywaniu implantu włosów uwzględniane są krzywizny, ubytki i indywidualny kształt czaszki. Lekarz dokonuje integracji implantu ze skórą tak, że włosy zdają się wyrastać z głowy pacjenta. Udaje się w ten sposób uzyskać bardzo naturalny efekt.

 • Czy przeszczep włosów u kobiet wygląda tak samo, jak u mężczyzn?

  U kobiet stosuje się te same metody przeszczepiania włosów, co u mężczyzn. Wyjątkiem jest technika BHT, która w przypadku pań praktycznie nie znajduje zastosowania. Sama procedura pobierania, jak i wszczepiania mieszków włosowych, wygląda u kobiet i mężczyzn tak samo.

 • Czy przeszczep włosów wystarczy na zawsze?

  To pytanie zadaje wielu pacjentów. Jeżeli mieszki włosowe zostały wszczepione w sposób prawidłowy, cebulki włosów będą produkowały włosy przez całe życie. Wszystko zależy zatem od tego, czy zabieg został przeprowadzony profesjonalnie.

Przeszczep włosów - opinie pacjentów

Poniżej przeczytasz opinie pacjentów, którzy zdecydowali się na przeszczep włosów. Wszystkie zamieszczone komentarze pochodzą od osób, które zapisały się na zabieg za pośrednictwem naszego portalu, dzięki czemu są one w 100% rzetelne i zweryfikowane.

Teresa M.

Polecam
  

Wszystko przebiegło sprawnie. Mam nadzieję, że przeszczep się udał.

Opinia o: San-Medical Centrum Medyczne, Bielsko-Biała (dr n. med. Artur Sandelewski)
zadowolona

Mogę polecić tą placówkę innym osobom, które potrzebują pomocy
  

Na razie mogę skomentować zabieg, czuję że był dobrze przeprowadzony, a na jego efekty jeszcze muszę zaczekać

Opinia o: Skin Laser Lubelscy - Katowice, Katowice (dr n. med. Katarzyna Mierzwińska)
Andrzej

Polecam
  

Sam zabieg trwał 5 godzin. Nie mam wykształcenia medycznego więc nie będę oceniał pracy lekarzy, a o efektach widocznych dla mnie mogę napisać za pół roku. Jeśli chodzi natomiast o opiekę zainteresowanie moim samopoczuciem podczas zabiegu to jak najbardziej pozytywnie.

Opinia o: Piękno i Medycyna Dr Pernak, Gdańsk (lek. Mikołaj Pernak)


Powyżej przedstawiliśmy jedynie wybrane opinie o przeszczepach włosów, przesłane bezpośrednio przez zadowolonych pacjentów Kliniki.pl. Każdego roku, przy pomocy naszych wykwalifikowanych doradców, umawiamy na zabiegi leczenia żylaków przeszło 1000 pacjentów w kilkudziesięciu miastach w całej Polsce.

Umów wizytę!

Jeśli Ty także borykasz się z problemem łysienia, nie wahaj się dłużej - skontaktuj się z nami. Nasz doradca bezpłatnie przedstawi Ci pełną ofertę leczenia spośród 27 klinik w Polsce wraz ze szczegółowymi cenami. Pomoże również w umówieniu wizyty konsultacyjnej u wybranego specjalisty na dogodny termin.
Zadzwoń do nas: 22 417 40 43 (telefon czynny pon - pt, w godz. 8:00 - 18:00)

Źródła: