Laser na zmarszczki

Lasery nie służą w medycynie tylko do cięcia i przypalania. Mogą też pracować w trybie frakcyjnym, czyli estetycznym. Jedne podrażniają skórę odparowując z niej wodę, czyli wykorzystują zjawisko ablacji. Inne penetrują ją głębiej wiązkami światła nie powodując uszkodzeń powierzchownych (zagrzewają skórę głębiej). Te nazywamy laserami nieablacyjnymi. Obydwa typy osiągają to samo: mobilizację organizmu do odnowy.

Dzięki zabiegowi laserowemu, wszystko jedno jakiego typu, osiąga się kilka efektów naraz. Po pierwsze, spłycają się zmarszczki – i te drobne, i głębokie, mimiczne oraz powstałe z efekcie starzenia, (np. kurze łapki, lwie bruzdy, zmarszczki palacza, zmarszczki poprzeczne czoła i inne). Co więcej, zmniejszają się inne niedoskonałości, takie jak rozszerzone pory (ujścia gruczołów łojowych), blizny, rozstępy, a skóra wydaje się bardziej gęsta, napięta i elastyczna (z uwagi na zwiększenie ilości kolagenu i elastyny).

Dotyczy to całej twarzy i jej fragmentów. Ale także podbródka, szyi, dekoltu, rąk... Stosuje się zatem:

 • laserowe usuwanie zmarszczek na czole,
 • laserowe usuwanie zmarszczek pod oczami,
 • usuwanie zmarszczek pod oczami laserem,
 • laserowe usuwanie zmarszczek na twarzy.

Usuwanie zmarszczek laserem ablacyjnym

Ablacja to odparowanie wody z tkanek, z jednoczesnym ich podgrzaniem i uszkodzeniem. Laser emituje wiązki światła o takiej średnicy i długości fali, by woda wypełniająca komórki skóry przejęła tę energię i po prostu się... wygotowała. Wraz z nią w miejscach, gdzie są jakieś niedoskonałości, wyparowują tkanki.

Gdy dochodzi do takich uszkodzeń, uruchamiają się procesy regeneracji i gojenia. Potrzeba do nich materiału – kolagenu, głównego białka w skórze, a także elastyny. Produkujące je komórki zaczynają pracować na potęgę, obkurczając stare włókna kolagenowe i wytwarzając nowe.

Odbywa się to na wielką skalę, bo strumienie laserowych impulsów są jak tysiące mikroskopijnych igieł. Nakłuwają powierzchnię skóry w regularnych odstępach od siebie, tworząc jakby siatkę mikroskopijnych oparzeń. Właśnie ta gęstość decyduje o efektach zabiegu.

Przeciwwskazania do usuwania zmarszczek laserem ablacyjnym

Zabieg poprzedza kwalifikacja: lekarz sprawdza, czy można u pacjenta zastosować laser na zmarszczki.

Przeciwwskazania:

 • ciąża i karmienie piersią,
 • choroby nowotworowe,
 • epilepsja,
 • nadwrażliwość na światło,
 • choroby autoimmunologiczne, na czele z bielactwem i łuszczycą,
 • opryszczka,
 • cukrzyca,
 • podatność na powstawanie blizn przerostowych,
 • opalenizna, wszystko jedno, czy powstała dzięki słońcu, solarium czy kremom brązującym; przynajmniej na miesiąc przed zabiegiem trzeba skończyć z opalaniem i barwieniem skóry (w zależności od rodzaju lasera)

Czasowym przeciwwskazaniem jest przyjmowanie niektórych leków czy suplementów diety. Szczególnie tych, które w reakcji na światło tworzą przebarwienia na skórze. Właśnie dlatego laser można stosować dopiero dwa tygodnie po zakończeniu kuracji antybiotykami bądź preparatami mającymi w składzie wyciągi z m.in. dziurawca, skrzypu polnego, szałwii, pokrzywy, rumianku oraz bratków.

Ważne: Laserowe usuwanie zmarszczek można planować dopiero pół roku od przyjęcia ostatniej dawki retinoidów, czyli pochodnych witaminy A.

Proces gojenia po usuwaniu zmarszczek laserem ablacyjnym 

Po zastosowaniu lasera frakcyjnego i metody ablacji skóra jest zaczerwieniona i opuchnięta. Łagodzi się jej stan tak samo, jak w przypadku oparzenia słonecznego – specjalnymi preparatami.

Obydwie dolegliwości znikają w przeciągu czterech, pięciu dni. Skóra jednak nadal zachowuje się jak po opalaniu. Najpierw ciemnieje, a potem się łuszczy. Potrzebuje tygodnia, by dojść do siebie. Można w tym czasie normalnie funkcjonować, choć z pewnymi ograniczeniami. Po zabiegu z użyciem lasera ablacyjnego trzeba na jakiś czas zrezygnować z przebywania na słońcu, z gorących kąpieli, a tym bardziej sauny. Zakaz opalania dotyczy około 4 tygodni.

Usuwanie zmarszczek laserem nieablacyjnym

Odmładzanie skóry laserem frakcyjnym nieablacyjnym przebiega mniej więcej podobnie. Tyle że tutaj nie powstają mikrouszkodzenia na powierzchni skóry. Głowica lasera frakcyjnego emituje mikrowiązki światła, te zaś wchodzą w skórę na zróżnicowaną głębokość. Uszkodzenie komórek zachodzące z uwagi na ich przegrzanie zmusza organizm do rozpoczęcia procesu gojenia. Każda oparzona strefa indukuje powstawanie nowych włókien kolagenu i elastyny w danym obszarze. Także w tym wypadku nie każdy może poddać się zabiegowi.

Przeciwwskazania do usuwania zmarszczek laserem to: 

 • napady drgawek pod wpływem światła,
 • nowotwory skóry,
 • niezagojone uszkodzenia skóry,
 • zaburzenia w gojeniu się skóry,
 • niewyleczone infekcje,
 • zmniejszona odporność organizmu,
 • choroby układu krwionośnego, np. te wpływające na krzepliwość krwi,
 • podatność na tworzenie się blizn przerostowych.

Tu też trzeba uważać z lekami. Przede wszystkim nie można przed i po zabiegu przyjmować preparatów steroidowych i rozrzedzających krew. A leki hamujące procesy gojenia trzeba odstawić nawet na rok przed zabiegiem.

Ważne: Z uwagi na brak odpowiednich badań, u kobiet w ciąży nie wykonuje się żadnych procedur laserowych - ani ablacyjnych, ani nieablacyjnych. 

Zabieg z wykorzystaniem lasera nieablacyjnego - co trzeba wiedzieć?

W zależności od intensywności zabiegu stosowane jest znieczulenie miejscowe lub nie. Konsekwencją penetracji tkanek wiązkami światła są zaczerwienienie i obrzęk. Zejdą po dwóch, trzech dniach, ale już dobę po zabiegu można przykryć je makijażem. Wcześniej jednak nie należy drażnić skóry kosmetykami, nawet tymi do mycia. Żeby utrzymać cerę w czystości, trzeba sięgnąć po bardzo łagodne środki.

Bardzo ważna jest ochrona przed słońcem. Na co dzień przydadzą się kremy z filtrem 50, przeciwdziałającym promieniowaniu UVA i UVB. Przez co najmniej półtora miesiąca nie można się natomiast opalać. Właśnie dlatego, zdaniem specjalistów, najlepszym okresem dla laserowego usuwania zmarszczek jest jesień. Gojeniu się skóry towarzyszy czasowe wrażenie suchości i uczucie lekkiego swędzenia.

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania o usuwanie zmarszczek laserem

 • Czy usuwanie zmarszczek na twarzy laserem frakcyjnym boli?

  Laserowe usuwanie zmarszczek jest zabiegiem bezbolesnym. Cała procedura trwa krótko, a po jej zakończeniu pacjentka może powrócić do swoich codziennych obowiązków.

 • Czy laserowe usuwanie zmarszczek można połączyć z innymi zabiegami medycyny estetycznej?

  Jak najbardziej! Efekty usuwania zmarszczek laserem można dodatkowo wzmocnić np. osoczem bogatopłytkowym, kwasem hialuronowym czy botoksem. Wcześniej warto to jednak przedyskutować z lekarzem medycyny estetycznej, który powinien przygotować swojemu pacjentowi cały plan terapii.

 • Czy laserowe usuwanie zmarszczek jest bezpieczne?

  Zdecydowanie tak. Wszelkie urządzenia dopuszczone do użytku w medycynie estetycznej przechodzą liczne testy i muszą posiadać niezbędne atesty oraz certyfikaty. Warto jednak pamiętać, że sprawdzony sprzęt jest tak samo ważny jak doświadczenie lekarza wykonującego zabieg. Właśnie dlatego należy korzystać wyłącznie z usług wykwalifikowanych specjalistów.

 • Ile kosztuje laserowe usuwanie zmarszczek?

  Średnio będzie to wydatek 800-900 zł, rozpiętość cenowa sięga tu bowiem od 100 zł do 8,5 tys. zł. Im większy obszar do odmłodzenia, tym cena wyższa.

Laserowe usuwanie zmarszczek przed i po – zdjęcia

Chcesz zobaczyć jak wygląda twarz po usunięciu zmarszczek laserem? Zdjęcia znajdujące się w poniższej galerii zostały wykonane u tych samych pacjentów przed i po procedurze.

Źródła: