Metody powiększania biustu

Powiększanie piersi to z pewnością najpopularniejszy, choć nie jedyny zabieg z zakresu chirurgii plastycznej, jaki jest wykonywany w obrębie biustu. Na liście takich procedur znajduje się choćby plastyka wciągniętych brodawek sutkowych. W zależności od indywidualnych warunków i oczekiwań pacjentki, stosowane są różne metody powiększania biustu. 

Powiększanie piersi przez wszczepienie implantów

Powiększanie piersi implantami jest najpopularniejszą i najczęściej stosowaną przez chirurgów plastycznych metodą. Wybór rodzaju implantów, ich wielkości i kształtu jest jedną z najważniejszych kwestii przed operacją powiększenia biustu. W zależności od tego, z czego są wykonane, rozróżnia się kilka rodzajów implantów:

 • implanty silikonowe z wypełnieniem silikonowym – były po raz pierwszy zastosowane w latach 60. XX wieku. Obecnie stosowana jest piąta generacja. W implantach silikonowych stosowane są rozwiązania zapobiegające ich obracaniu się, czyli teksturowana tylna powierzchnia. Implanty mogą być okrągłe lub anatomiczne, czyli posiadające kształt łezki. Powiększanie piersi implantami anatomicznymi jest polecane zwłaszcza tym paniom, którym zależy na otrzymaniu naturalnego efektu.
 • implanty silikonowe wypełnione solą fizjologiczną – wypełnia je roztwór chlorku sodu. Powłoka jest z kolei wykonana z silikonu odpornego na zniszczenie i urazy. Implanty tego typu umieszcza się pod mięśniem piersiowym większym albo pod gruczołem piersiowym. Podczas zabiegu wykonuje się niewielkie nacięcie, umieszcza w nim powłokę implantu, a dopiero później napełnia ją solą fizjologiczną. Z czasem wypełnienie implantu zmniejsza się jednak, przez co piersi zmieniają rozmiar i kształt. Może również dochodzić do zniekształceń i powstawania fałd na powierzchni piersi. 
 • implanty poliuretanowe – są wykonane z pianki poliuretanowej. Obecnie tego typu implanty nie są stosowane. Podejrzewa się, że związki zawarte w piance mają działania rakotwórcze. 

Powiększanie piersi przez przeszczep tłuszczu

Powiększanie piersi z wykorzystaniem tkanki tłuszczowej pacjentki jest coraz częściej stosowaną metodą. Zastępuje powiększanie piersi przez wszczepienie implantów.

Tkankę tłuszczową do wszczepienia w piersi pobiera się z innych części ciała pacjentki: ud, pośladków, brzucha. Część wszczepionej tkanki wchłania się, jednak zabieg można powtarzać. Ze względu na to, że wszczepiana tkanka pochodzi od samej pacjentki, ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych jest minimalne. 

Powiększanie piersi – kiedy wykonuje się operację?

Powodów, dla których kobiety poddają się operacji powiększenia biustu, jest wiele. Operacja pozwala nie tylko zwiększyć rozmiar, ale również podnieść biust i poprawić jego jędrność. Wybierają go więc kobiety, które:

 • chcą poprawić proporcje sylwetki,  
 • mają małe piersi i czują się z nimi niekomfortowo,
 • przeszły mastektomię,
 • po ciąży i okresie karmienia ich piersi utraciły jędrność,
 • z powodu utraty wagi znaczne zmniejszył się ich biustu,
 • mają asymetrię piersi.

Powiększanie piersi – jak należy przygotować się do zabiegu?

Przed wykonaniem zabiegu konieczna jest konsultacja z chirurgiem plastycznym.  Wybiera się wtedy metodę augmentacji i rodzaj wypełnienia biustu. 

Ważne: Wielkość oraz kształt implantów lub wypełnienia z własnego tłuszczu musi być odpowiedni do sylwetki i budowy anatomicznej kobiety.

Tylko od właściwie dobranej metody powiększenia piersi zależy, czy efekt będzie zadowalający i spełni oczekiwania pacjentki. Przy doborze kształtu i wielkości piersi stosowane są najnowocześniejsze metody analizy ciała. Czasami przy użyciu programów komputerowych wykonuje się symulacje efektów operacji.

Oprócz tego konieczne jest wykonanie podstawowych badań, które pozwalają na określenie ogólnego stanu zdrowia pacjentki. Zazwyczaj wykonywane są badania krwi i moczu, badanie EKG, a także USG piersi.

Powiększanie piersi – jak przebiega zabieg?

Operację przeprowadza się w znieczuleniu – ogólnym lub miejscowym. Przebieg samej operacji powiększenia biustu zależy od metody powiększania piersi.

Podczas zabiegu powiększania z użyciem implantów cięcia wykonuje się w okolicy otoczek sutkowych, pach albo fałdów podpiersiowych. Przez nacięcie implanty umieszcza się pod gruczołami piersiowymi, albo pod mięśniami piersiowymi. W niektórych przypadkach implanty umiejscawiane są częściowo pod mięśniami, a częściowo pod gruczołami. 

Powiększanie piersi własną tkanką tłuszczową zaczyna się od pobrania tłuszczu. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Następnie pod skórę wprowadzana jest mieszanina soli fizjologicznej, adrenaliny i lidokainy. Obkurcza ona naczynia krwionośne i zmiękcza tkankę tłuszczową. Pobrany tłuszcz oczyszcza się, a następnie pobraną tkankę wszczepia się w obszarze piersi. Często podczas takiego zabiegu dokonuje się rozprężenia piersi za pomocą specjalnego aparatu podciśnieniowego. Dzięki temu wytwarzana jest dodatkowa przestrzeń na wszczepianą tkankę. Pozwala to na uzyskanie lepszych efektów. 

Rekonwalescencja po operacji powiększania biustu

Powrót do sprawności po operacji powiększenia piersi zajmuje zazwyczaj około 1-2 tygodni. Do pełnej aktywności fizycznej można wrócić po około 6-8 tygodniach.

Po zabiegu pacjentka powinna: 

 • ograniczyć aktywność fizyczną, 
 • unikać podnoszenia,
 • noszenia ciężkich przedmiotów,
 • nosić miękkie, sportowe staniki, albo specjalną bieliznę przeznaczoną dla kobiet po zabiegu powiększania piersi,
 • spać na plecach,
 • zrezygnować z sauny i gorących kąpieli. 

Jeśli powiększanie piersi było wykonywane przez wszczepienie implantów, niezwykle ważna jest pielęgnacja skóry. Zapobiega to powstawaniu widocznych blizn. Skórę należy smarować specjalnymi kremami.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Powiększanie piersi wiąże się z przeprowadzeniem operacji w znieczuleniu ogólnym lub zabiegu ze znieczuleniem miejscowym. W związku z czym istnieją pewne przeciwwskazania. Najważniejsze z nich to:

 • nieleczone nadciśnienie tętnicze,
 • niekontrolowana cukrzyca,
 • zaburzenia krzepliwości krwi,
 • HIV,
 • czynna choroba nowotworowa,
 • wirusowe zapalenie wątroby. 

Poza tym operacji nie wykonuje się u kobiet ciężarnych ani u takich, które cierpią na poważne infekcje skóry w okolicy piersi. 

Naturalne powiększanie biustu, czyli powiększanie biustu bez operacji

Z różnych przyczyn, od zdrowotnych po finansowe, nie wszystkie kobiety mogą czy chcą poddać się operacji powiększania piersi. Szukają wtedy sposobu naturalnego powiększenia biustu. Istnieje kilka metod, których jednoczesne stosowanie sprawi, że biust optycznie będzie wydawał się większy. 

 • Ćwiczenia – wzmocnienie mięśni klatki piersiowej, które okalają piersi, sprawi, że biust zostanie uniesiony i stanie się bardziej jędrny. Tym samym piersi będą wydawały się większe. 
 • Prawidłowa postawa – „wciągnij brzuch, wypnij pierś!” – złota rada, by biust wydawał się większy. Dodatkowo za przybranie poprawnej postawy „podziękują” także plecy. 
 • Dobrze dobrany biustonosz – to kolejny sekret świetnie wyglądającego biustu. Tkanka tłuszczowa składająca się na piersi znajduje się również pod pachami. Nierzadko, w wyniku lat noszenia źle dobranego biustonosza, migruje ona także na plecy. Dobrze dobrany biustonosz oraz odpowiednia metoda zakładania go, pozwolą zebrać piersi z przodu, przez co biust objętościowo stanie się większy. Dodatkowo biustonosz uniesie piersi, dzięki czemu będą wyglądały na jędrniejsze. 

FAQ, czyli najczęstsze pytania o powiększanie piersi

 • Ile kosztuje operacja powiększenia biustu?

  Ceny operacji powiększenia piersi są różne w zależności od miasta, kliniki, wybranej metody, stopnia skomplikowania zabiegu. Zazwyczaj ceny mieszczą się w przedziale od około 7 000 złotych do 20 000 złotych. Na całkowitą cenę składa się przede wszystkim koszt operacji. Do tego należy również doliczyć konsultacje i badania przed zabiegiem, pobyt w klinice po operacji oraz profesjonalną pozabiegową pielęgnację. Kliknij, aby sprawdzić ofertę z Twojego miasta!

 • Powiększenie biustu – gdzie najlepiej poddać się operacji?

  Wybierając miejsce zabiegu należy dokładnie sprawdzić klinikę i opinie pacjentek, które korzystały z jej usług. Nie należy kierować się wyłącznie ceną. Powiększanie piersi to poważna operacja, więc zdrowie i bezpieczeństwo powinny stać na pierwszym miejscu.

 • Ile trwa operacja powiększenia biustu?

  Operacja powiększenia biustu za pomocą implantów trwa zazwyczaj około 1-1,5 godziny.

 • U kobiet w jakim wieku można przeprowadzić operację powiększania piersi?

  Operacje powiększania piersi przeprowadza się u kobiet, które ukończyły 18 lat. Ważne jest, żeby nie przeprowadzać operacji przed pełnym zakończeniem rozwoju gruczołów piersiowych. W zasadzie nie ma górnej granicy wieku. Ważny jest jednak dobry ogólny stan zdrowia pacjentki.

 • Czy ćwiczenia na powiększenie biustu działają?

  Systematyczne ćwiczenia to dobra metoda na ujędrnianie i modelowanie piersi. Nie wpływają one jednak na ilość tkanki tłuszczowej, która w głównej mierze stanowi o wielkości biustu. Ćwiczenia mogą jednak wpłynąć na rozbudowanie mięśni klatki piersiowej.

 • Czy po wszczepieniu implantów można karmić piersią?

  Implanty piersi nie są przeszkodą do karmienia piersią. Nie mają one również wpływu na przebieg ciąży. Operację można bez przeszkód przeprowadzić u kobiety, która planuje zajście w ciążę. Należy jednak mieć na uwadze, że okres ciąży oraz karmienia ma duży wpływ na kształt i wielkość biustu. To może spowodować konieczność powtórzenia operacji.

 • Jakie są możliwe powikłania po operacji powiększania biustu?

  Powiększanie piersi, tak jak każda operacja, wiąże się z pewnym ryzykiem wystąpienia powikłań. Najczęstsze z nich to infekcja albo krwiak w okolicy nacięcia. Możliwe są również zaburzenia czucia w obszarze brodawki piersiowej. Po zabiegu wszczepienia implantów dookoła nich mogą się rozwijać torebki włókniste. Najczęściej nie powodują negatywnych skutków. Bardzo rzadko przykurcz torebki włóknistej może spowodować ból, deformację, asymetrię piersi. Wtedy konieczna może być wymiana implantów.

 • Kiedy widoczne są efekty?

  Docelowe efekty powiększania piersi nie są widoczne od razu po zabiegu. W zależności od rodzaju zabiegu obrzęk może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni. Kształt piersi może zmieniać się przez kilka miesięcy.

 • Jakie są przeciwwskazania do operacji powiększania piersi?

  Ważny jest ogólnie dobry stan zdrowia pacjentki. Przeciwwskazaniami są: ciąża, poważne schorzenie skóry wokół piersi, nieleczone nadciśnienie tętnicze, niekontrolowana cukrzyca, zaburzenia krzepliwości krwi, HIV, czynna choroba nowotworowa, wirusowe zapalenie wątroby.

 • Czy można powiększyć piersi implantami różnej wielkości?

  Wcale nie tak rzadkim problemem wśród pań jest posiadanie asymetrycznych piersi. Pewnego stopnia różnice pomiędzy piersiami są fizjologiczne i same w sobie nie są wskazaniem do operacji plastycznej. Jeśli jednak kobieta chce powiększyć piersi przy pomocy implantów, może jednocześnie zlikwidować, lub przynajmniej zmniejszyć istniejącą asymetrię. W tym celu wraz z lekarzem dobiera implant większej piersi, aby ustalić pożądany rozmiar biustu. Następnie, kierując się doświadczeniem chirurga lub wspomagając się programem komputerowym, dobiera się rozmiar implantu, który należy wszczepić w mniejszą pierś, aby zminimalizować asymetrię. m większa asymetria piersi przed zabiegiem, tym trudniej jest osiągnąć optymalny efekt. W przypadkach, gdy różnica rozmiarów biustu jest szczególnie duża, może okazać się konieczne wcześniejsze wszycie ekspandera pod mniejszą pierś, aby wytworzyć miejsce na dużego rozmiaru implant. Możliwe jest również powiększenie jednej piersi przy pomocy implantu z jednoczesnym zmniejszeniem rozmiaru drugiej piersi. Wybór najkorzystniejszej metody zabiegu dokonuje pacjentka wraz ze specjalistą podczas konsultacji.

 • Czy palenie papierosów wpływa na zabieg powiększania piersi?

  Nikotyna zawarta w dymie papierosowym ma działanie wazokonstrykcyjne, czyli obkurcza znacząco naczynia krwionośne, zwłaszcza te o mniejszej średnicy. Tym samym ogranicza ona dopływ krwi do tkanek zaopatrywanych przez te tętniczki. W chirurgii plastycznej właściwe ukrwienie miejsc poddanych zabiegowi ma kluczowe znaczenie dla jego powodzenia. Także podczas operacji powiększenia piersi chirurg przecina celowo wiele naczyń krwionośnych, wypreparowując lożę dla umieszczenia implantu. Te, które pozostają, muszą zaopatrzyć tkanki w odpowiednią ilość krwi, a tym samym tlenu i substancji odżywczych. W przeciwnym razie może dojść do ich obumarcia. Potwierdzają to badania, opublikowane w 2013 roku w Plastic and Reconstructive Surgery Journal, przeprowadzone na grupie ponad 400 pacjentów. U palaczy stwierdzono istotnie wyższy odsetek komplikacji pozabiegowych, a także częstszy rozwój martwicy tkanek, co nierzadko wiąże się z koniecznością wykonywania dalszych zabiegów. Podejmując decyzję o kosztownej operacji powiększenia piersi warto więc pamiętać, że na powodzenie zabiegu realny wpływ ma palenie tytoniu, a specjaliści nie bez powodu zalecają rzucenie palenia przynajmniej miesiąc przed planowanym zabiegiem. 

 • Czy z implantami piersi można nurkować?

  Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna - pacjentka po zabiegu powiększania piersi za pomocą implantów może bezpiecznie nurkować. Oczywiście aktywność taką można podjąć dopiero po całkowitym zakończeniu okresu rekonwalescencji, czyli, według różnych wytycznych, po 3 – 6 miesiącach od zabiegu. Nurkowanie, podobnie jak lot samolotem, jest związane z gwałtowną zmianą ciśnienia. Stąd też pojawiające się obawy – jak w takich warunkach zachowa się implant? Odpowiedzią na to pytanie są badania przeprowadzone przez doktora Richarda Vanna z organizacji DAN (Divers Alert Network), który sprawdził jak różne typy implantów zachowują się po umieszczeniu w komorze dekompresyjnej. Wykazano, że we wszystkich typach implantów (silikonowe, wypełnione solą fizjologiczną) dochodziło do niewielkiego wzrostu objętości implantów (1-4%), przy czym wzrost był najmniej zauważalny w implantach wypełnionych solą fizjologiczną. Implanty wracały do swoich pierwotnych rozmiarów po około 24 - 48 godzinach. W żadnym przypadku nie dochodziło do zniszczenia implantu lub otaczających tkanek, dlatego też posiadanie implantów piersi nie jest przeciwwskazaniem do nurkowania.

Powiększanie piersi przed i po – zdjęcia

Chcesz zobaczyć jak wyglądają piersi po powiększeniu? Zdjęcia znajdujące się w poniższej galerii zostały wykonane u tych samych pacjentek przed i po procedurze.


Powiększanie piersi - opinie pacjentek

Poniżej przeczytasz opinie pacjentek, które zdecydowały się na powiększenie piersi. Wszystkie zamieszczone komentarze pochodzą od kobiet, które zapisały się na zabieg za pośrednictwem naszego portalu, dzięki czemu są one w 100% rzetelne i zweryfikowane.

Powiększenie piersi
  
Aleksandra

Mija 6. tydzień od operacji powiększenia biustu dlatego mogę troszkę więcej powiedzieć i dodać troszkę otuchy przyszłym pacjentkom :) A więc mogę ze spokojnym sumieniem przyznać, że nie ma się czego bać. Sama na początku byłam oszołomiona tym co chcę zrobić i czułam duży strach. Po wizycie u doktora się uspokoiłam i zaczęłam cieszyć z zabiegu, który przeszłam bezproblemowo. Piszę tak ponieważ nie mogę nawet powiedzieć, że coś bardzo bolało :). Po zabiegu pierwsze 2-3 dni byłam trochę jak z krzyża zdjęta, ale to bardziej efekt tabletek i samego leżenia przez dobę plackiem w łóżku niż bólu. Ból jako tak mi w pamięci nie zapadł. W pierwszym tyg zaczęłam już normalnie funkcjonować oczywiście wedle zaleceń lekarza. Opuchlizna po ok 2 tyg zaczęła schodzić, a piersi z każdym dniem piękniały. Po miesiącu miałam wrażenie, że mogę już góry przenosić :). Z biustu jestem zachwycona i jakbym wiedziała, że to wszystko tak właśnie wygląda to zdecydowałabym się wcześniej. Życie z nimi jest piękniejsze! Efekt końcowy wciąż przede mną, ale ja mam wrażenie, że już go widzę:). Dodam iż miałam cięcie okołobrodawkowe, więc żadnego śladu i implanty okrągłe. Piersi wyglądają naturalnie i na takich mi zależało. Dziękuję z całego serducha całemu personelowi przemiłych kobietek dla których opieka nad pacjentem jest priorytetem, a najważniejsze Panu doktorowi, który jest cudotwórcą :). Pozdrawiam Ola

Opinia o: Timeless Chirurgia Plastyczna, Warszawa (lek. Janusz Jaworowski)
Super Polecam
  
Ewa G.

Super! Ja miała najpierw podniesienie piersi, jestem zadowolona czekam na kolejna operacje - powiększenia tym razem.

Opinia o: Szpital Świętego Łukasza, Bydgoszcz (dr n. med. Sylwester Dratwa)
Każdemu polecam tę klinikę
  
Kinga

Bardzo jestem zadowolona ! Efekt niesamowity. Taki ból to nie ból :)

Opinia o: Klinika Galena, Bielsko-Biała (lek. Zbigniew Łucki)
Dziękuję bardzo za opiekę na bardzo wysokim poziomie
  
Wioleta F

Wszystko o czym mówił lekarz się sprawdziło. Lekarz dobrał mi wkładki perfekcyjnie. Efekt rewelacja! Dziękuję Panie Piotrze:)

Opinia o: Prestige Clinic, Wrocław (lek. Piotr Rataj)
Wysoka jakość zabiegów i profesjonalizm lekarzy
  
Agnieszka K

Jestem zadowolona z efektu, jaki uzyskałam dzięki temu zabiegowi. Wrócił mi uśmiech na twarzy

Opinia o: Żagiel Med Szpital, Lublin (dr n. med. Ryszard Mądry)
Lifting piersi jak najbardziej udany.
  
Gosia

Miałam robione pełne podniesienie piersi, jestem w pełni zadowolona z efektu.

Opinia o: Humana Medica Omeda, Białystok (dr n. med. Dorota Żukowska)
Polecam z czystym sumieniem
  
Lolap

Zabieg przeszedł szybko, zwinnie i pomyślnie. Jestem po zabiegu 8 dzień i już pracuje bez problemu

Opinia o: Bieniek Clinic, Wrocław (dr hab. n. med. Andrzej Bieniek)
Bardzo dobrze
  
Anna

Dobra opieka w trakcie i po. Szybko i profesjonalnie.

Opinia o: Gabinety Leszczyński, Legnica (lek. Leszek Leszczyński)
Powiększenie piersi
  
Sylwia

Zachwycona, zadowolona, w końcu szczęśliwa.

Opinia o: Humana Medica Omeda, Białystok (dr n. med. Dorota Żukowska)
Polecam
  
Izabela

Efekt taki jak chciałam, brak efektu sztuczności na czym najbardziej mi zależało

Opinia o: Dr Ziajka, Sopot (dr hab. n. med. Jerzy Jankau)
Polecam
  
Patrycja

Jestem bardzo zadowolona... :)

Opinia o: Mandala Clinic, Poznań (lek. Samir Ibrahim)

Umów wizytę!

Jeśli Ty także chcesz poddać się powiększaniu piersi, nie wahaj się dłużej - skontaktuj się z nami. Nasz doradca bezpłatnie przedstawi Ci pełną ofertę spośród 59 klinik w Polsce wraz ze szczegółowymi cenami. Pomoże również w umówieniu wizyty konsultacyjnej u wybranego specjalisty na dogodny termin.

Zadzwoń do nas: (telefon czynny pon - pt, w godz. 8:00 - 18:00)

Źródła:

 • Izabela Wróblewska, Karolina Chilicka-Jasionowska, "Operacyjne i nieoperacyjne metody powiększania biustu", Puls uczelni 2013, Instytut Kosmetologii, Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu, ISSN 2080-2021
 • Teresa Rzepa, Maciej Pastucha, Wilhelm Grzesiak, Andrzej Modrzejweski, Tymoteusz Leoński, "Wokół operacji plastycznej piersi: oczekiwania i efekty", Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska Lublin-Polonia, VOL. XXV, 1-2, 2012
 • Wikipedia, "Powiększanie biustu" (pl.wikipedia.org)
 • Puls Medycyny, "Kształtne piersi bez komplikacji" (pulsmedycyny.pl)