Dla kogo rewitalizacja pochwy?

Zmiany zachodzące z biegiem lat dotyczą nie tylko wyglądu zewnętrznego. Upływ czasu jest odczuwalny także w sferze intymnej – wargi sromowe tracą elastyczność, a pochwa staje się luźniejsza i mniej nawilżona. Wpływa to nie tylko na zdrowie (np. częstsze występowanie infekcji), ale także obniża przyjemność płynącą ze współżycia. Dolegliwości te, choć występują przede wszystkim w okresie menopauzy, dotyczą także kobiet po przebytych porodach naturalnych. Z myślą o paniach, które chciałyby poprawić funkcjonowanie pochwy, powstał zabieg laserowego obkurczania tego narządu. Pomaga on także przy problemie, jakim jest nietrzymanie moczu.

Przeciwwskazania do laserowego odmładzania pochwy

Mimo iż zabieg laserowego obkurczania pochwy jest nieinwazyjny, istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Na szczęście większa część z nich ma charakter przemijający. Są to:

Zastanawiasz się
nad
antykoncepcją

hormonalną?
Umów wizytę u ginekologa ze zniżką 75 zł
i porozmawiaj o tym ze specjalistą.
 • aktywne infekcje pochwy
 • ciąża
 • trwająca miesiączka
 • nieuregulowana lekami cukrzyca

Laserowej rewitalizacji pochwy nie mogą ponadto poddać się kobiety, które cierpią z powodu choroby nowotworowej, padaczki lub schorzeń autoimmunologicznych tkanki łącznej.

Przebieg laserowego odmładzania miejsc intymnych

Do obkurczania pochwy laserem nie trzeba przygotowywać się w specjalny sposób. Zabieg musi poprzedzić jedynie konsultacja, podczas której pacjentka zostanie zakwalifikowana do procedury. Podczas takiej wizyty lekarz pyta kobietę o jej ogólny stan zdrowia i historię chorób, wyklucza także obecność jakichkolwiek przeciwwskazań. Co ważne, kobieta zgłaszająca się na zabieg musi mieć aktualny wynik cytologii, przy czym badanie powinno być wykonanie maksymalnie pół roku wcześniej.

Laserowe obkurczanie pochwy nie wymaga podania znieczulenia. Do pochwy pacjentki wprowadza się głowicę lasera. Jego wiązka podgrzewa kolagen znajdujący się w tkankach u wejścia oraz w kanale pochwy. Pod wpływem wysokiej temperatury włókna kolagenowe ulegają pogrubieniu i skróceniu. W efekcie naświetlone tkanki stają się bardziej napięte, a błona śluzowa – uelastyczniona. Działanie lasera wpływa ponadto na tworzenie się nowych komórek kolagenu, dzięki czemu pochwa staje się bardziej ciasna.

Warto wiedzieć: Zabieg trwa jedynie 20-30 minut i przeprowadza się go w trybie ambulatoryjnym, co oznacza, że nie wymaga on hospitalizacji.

Rewitalizacja pochwy – efekty i zalecenia

Bezpośrednio po obkurczaniu pochwy laserem pacjentka może powrócić do swoich codziennych zajęć. Przez tydzień nie powinna jednak podnosić ciężkich przedmiotów, intensywnie ćwiczyć oraz kąpać się w gorącej w wodzie. W tym czasie należy też powstrzymać się od współżycia.

Pełne efekty laserowej rewitalizacji pochwy stają się odczuwalne po miesiącu i utrzymują przez mniej więcej 2 lata. Ściany pochwy stają się jędrniejsze, zwiększa się także nawilżenie, co podnosi codzienny komfort (poprzez zmniejszenie częstotliwości występowania otarć oraz infekcji) i zwiększa doznania seksualne kobiety oraz jej partnera. W przypadku młodszych kobiet rezultaty utrzymują się dłużej.

Pamiętaj: Jeśli planujesz zajść w ciążę, odłóż wykonanie zabiegu na czas po porodzie.

Jeśli procedura została przeprowadzona w okresie menopauzy, czas utrzymywania się efektów wydłuży wdrożenie odpowiedniej terapii hormonalnej. To dlatego, że prawidłowy poziom hormonów ma wpływ na kondycję narządów rodnych.

FAQ, czyli najczęstsze pytania o laserowe odmładzanie pochwy

 • Jak szybko mogę wykonać rewitalizację pochwy po porodzie?

  Czas potrzebny na regenerację jest kwestią indywidualną, jednak przyjmuje się, że ciało kobiety potrzebuje około 6 tygodni na powrót do stanu sprzed ciąży. W tym czasie macica obkurcza się, a pochwa również wraca do poprzedniego rozmiaru. Jeśli po tym czasie niekorzystne zmiany będą odczuwalne, warto udać się na konsultację do ginekologa, który oceni czy można już wykonać zabieg.

 • Jaka jest cena rewitalizacji pochwy laserem?

  Średnia cena odmładzania pochwy laserem wynosi 1600 zł. Koszt jest uzależniony m.in. od renomy i lokalizacji danego gabinetu, jak również doświadczenia lekarza wykonującego zabieg.

 • Czy po rewitalizacji pochwy mogą wystąpić skutki uboczne?

  Jeśli pacjentka będzie przestrzegać zaleceń pozabiegowych, nie powinny wystąpić żadne powikłania.

 • Czy zabieg odmładzania pochwy boli?

  Procedura nie jest bolesna, w trakcie zabiegu można jednak odczuwać delikatne uczucie ciepła.

Filmy

Przedstawiamy poniżej filmy, na których lek. Dawid Lisiecki (ginekolog-położnik) - eksperci tematyki odmładzanie pochwy laserem, dzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą na ten temat.

Laserowa rewitalizacja pochwy - opinie pacjentek

Poniżej przeczytasz opinie pacjentek, które zdecydowały się na odmładzanie pochwy. Wszystkie zamieszczone komentarze pochodzą od kobiet, które zapisały się na laserową rewitalizację pochwy za pośrednictwem naszego portalu, dzięki czemu są one w 100% rzetelne i zweryfikowane.

Labioplastyka
  
Aurelia

Jestem zadowolona, ale na efekt końcowy myślę, że trzeba poczekać. Oczywiście efekty było widać od razu chociaż obrzęk jeszcze jest, bo jestem niecałe 1.5 tygodnia od zabiegu.

Opinia o: BIEŃKOWSCY CLINIC® - Bydgoszcz, Bydgoszcz (lek. Jacek Skórczewski)

Źródła:

 • M. Uchman-Musielak, "Zastosowanie wiązki laserowej w ginekologii", Ginekologia plastyczna, Warszawa, 2015, ISBN: 978-83-200-5020-2
 • M. Barwijuk. P. Kolczewski, R. Kuźlik, "Techniki małoinwazyjne w ginekologii plastycznej", Techniki małoinwazyjne w ginekologii plastycznej, Warszawa, 2018, ISBN: 978-83-200-5548-1
 • J. B. Samuels, "Noninvasive Vaginal Rejuvenation" (www.advancesincosmeticsurgery.com), Advances in Cosmetic Surgery, 2018