Jak zbudowany jest nos?

Nos ludzki składa się z 

 • nosa zewnętrznego zbudowanego z chrząstek, kości przykrytych warstwą mięśni; nos zewnętrzny ma: nasadę, grzbiet, koniuszek oraz skrzydełka; 
 • jamy nosowej umiejscowionej w czaszce; przegroda dzieli jamę na dwie części; w jej wnętrzu znajdują się gruczoły potowe i łojowe. 

Nos dostarcza organizmowi tlenu, rozpoznaje zapachy, filtruje i ogrzewa powietrze, chroni przed bakteriami i wirusami.

Urazy nosa 

Nos jest narażony na częste urazy, ale – dzięki budowie – te drobniejsze nie wpływają na jego strukturę.

Silniejsze mogą spowodować złamania, przemieszczenia, wklęśnięcia, czyli deformację nosa. Nos jest silnie ukrwiony, więc każdy silniejszy uraz powoduje intensywne krwawienie. 

Ważne: Nieleczony złamany nos zrasta się sam, ale nie zawsze prawidłowo. Problemy nie muszą ujawniać się natychmiast. Czasem to nawet kwestia lat.

Nos – wizytówka człowieka?

Kształt nosa ma ogromny wpływ na wygląd i postrzeganie naszej twarzy. Nic więc dziwnego, że próbowano go poprawiać już w starożytności. W egipskich papirusach z XVIII wieku p.n.e. są informacje o wykonywanych przez kapłanów operacjach nosa. Indyjskie opisy z VII-VI wieku p.n.e. mówią o rekonstrukcji nosa fragmentami skóry z czoła (metoda nazywana „płatem indyjskim” wykorzystywana jest do dziś). 

Dziś operacje plastyczne nosa są jednymi z najpopularniejszych na świecie. Kiedy w 2018 roku ​​Meghan Markle została żoną księcia Harry’ego, jej nos stał się „gorącym tematem” w kręgach chirurgii plastycznej na całym świecie. 

Wpływ znanych osób na zabiegi kosmetyczne nie jest już niczym nadzwyczajnym. Przez lata dla chirurgii plastycznej wzorcem była rodzina Kardashian. Zdetronizowało ją wejście Meghan Markle do rodziny królewskiej. Nos Markle – jak można przeczytać na stronie ISAPS (Międzynarodowe Stowarzyszenie Chirurgii Plastycznej) – jest „zarówno wspaniały, jak i przystępny”. Ma prosty profil, konkretną końcówkę, niewielki garb grzbietowy, który doskonale współgra z rysami twarzy. 

Korekta nosa polega na przywróceniu estetycznej równowagi na twarzy – nie do każdej „nos a la Meghan” pasuje. Dlatego przed poprawieniem wyglądu nosa tak ważna jest konsultacja z doświadczonym chirurgiem.

Plastyka nosa

Operacja nosa (rhinoplastyka) może być wykonywana w celu poprawienia jego:

 • kształtu – zwiększanie lub zmniejszanie nosa, wypełnianie nozdrza, usuwanie garbu, prostowanie, 
 • funkcji – usuwanie trudności w oddychaniu, np. przez operację zatok, septoplastykę korygującą skrzywioną przegrodę (sprzyja nawracającym stanom zapalnym nosa, trudnościom w oddychaniu, krwawieniu z nosa).

Istnieje również rhinoplastyka wtórna. Taki zabieg ma na celu poprawę niezadowalających efektów poprzedniej operacji i można go przeprowadzić nie wcześniej niż po upływie 12 miesięcy od pierwszej procedury. Zabiegi rhinoplastyki przeprowadza się u pacjentów, którzy ukończyli 18 lat (chrząstka nosowa kończy wtedy wzrost). 

Nos kostny a nos chrzęstny

Korekcja nosa chrzęstnego polega na odpowiednim modelowaniu chrząstki bocznej i skrzydłowej nosa, prowadząc w ten sposób do zmiany wyglądu dolnej nosa, tak aby jak najbardziej sprostał on oczekiwaniom pacjenta. Dzięki odpowiedniemu nacinaniu i usuwaniu fragmentów chrząstek, chirurg ma m.in. możliwość korekcji wysokości czubka nosa (jego obniżenia lub uniesienia) czy regulacji rozpiętości skrzydełek nosa.

Operacja nosa kostnego polega na ingerencji w jego kostne rusztowanie, które jest utworzone z parzystych kości nosowych, wyrostka czołowego szczęki oraz przyśrodkowego brzegu trzonu szczęki. Operacja taka umożliwia korekcję m.in. osi długiej nosa czy też usunięcie garbu na grzebiecie nosa. W przypadku bardziej skomplikowanych deformacji może zaistnieć konieczność leczenia etapowego i wykonania serii zabiegów. Często dzieje się tak w przypadku złożonych urazów i złamań. Ból pooperacyjny po korekcji części kostnej jest zazwyczaj większy i w pierwszych dniach po zabiegu może wymagać podania dożylnych środków przeciwbólowych

W przypadku, gdy ingerencji chirurgicznej podlega zarówno nos kostny, jak i chrzęstny, mówimy o tak zwanej totalnej korekcie nosa.

Przed zabiegiem

Korekcja nosa jest jedną z najbardziej skomplikowanych operacji plastycznych. Kanały nosowe są delikatne, a sam nos jest mały. Potrzeba więc wprawnej ręki, aby zmienić lub poprawiać nos i uzyskać naturalny wygląd. 

Dlatego przed operacją chirurg omówi z pacjentem jego historię medyczną i obecny stan zdrowia (również czy pacjent nie chrapie). Zapyta o przyjmowane leki, uczulenie. Sprawdzi wziernikiem jamę nosową, czy nic nie utrudnia oddychania. Skieruje na badania. Lekarz dokonuje też oceny możliwości zmian, omawia sposób wykonania zabiegu i charakteryzuje możliwe do uzyskania rezultaty. 

Przed zabiegiem plastyki nosa najczęściej wykonywane są badania: 

 • morfologia krwi,
 • krzepnięcie krwi (poziom APTT, INR),
 • poziom antygenu HBS (HBsAg) na obecność wirusowego zapalenia wątroby typu B,
 • poziom anty-HCV (wirusowe zapalenie wątroby typu C),
 • poziom glukozy we krwi,
 • grupa krwi pacjenta,
 • EKG serca,
 • RTG nosa i zatok przynosowych.

Dwa tygodnie przed zabiegiem – podobnie jak przed każdą operacją – pacjent powinien przestać palić, pić alkohol, zażywać leki na krzepliwość krwi (np. zawierające kwas acetylosalicylowy), opalać się. Zabieg nie powinien być przeprowadzany w okresie krwawienia miesięcznego. 

W dniu przeprowadzania zabiegu pacjent powinien być na czczo.

Jak przebiega operacja plastyczna nosa?

W trackie zabiegu plastyki nosa stosuje się znieczulenie miejscowe lub pełną narkozę - decyzja o zastosowanym znieczuleniu zależy przede wszystkim od zakresu operacji i tego, czy będzie ona przeprowadzana z ingerencją w tkanki kostne. Czas trwania operacji plastycznej nosa zależy od wielu różnych czynników. W przypadku pierwotnego zabiegu , u chorego nieobciążonego poważnymi chorobami współistniejącymi, przeciętny czas trwania operacji waha się średnio w przedziale od 1 do 3 godzin, przy czym najwięcej czasu zajmuje totalna korekcja nosa. Najkrócej trwają procedury obejmujące jedynie część chrzestną nosa, dłużej zaś zabiegi ingerujące w poszczególne struktury rusztowania kostnego.

Operację wykonuje się jedną z metod: 

 • otwartą – nacięcia łączą się na słupku nosa; metoda ta zapewnia lepszy dostęp do pola operacyjnego, a chirurg ma większe możliwości; pozostają jednak widoczne blizny;
 • zamkniętą – nacięcia wykonuje się wewnątrz nosa.  

Co po operacji nosa?

Pacjent pozostaje w szpitalu przynajmniej na jedna noc. Powinien odpoczywać  z uniesioną głową. Opatrunek pozostaje przez 8-10 dni. Tampony z przewodów nosowych usuwane są po 48-72 godzinach. Obrzęki i zasinienie w okolicach nosa i oczu utrzymują się do czterech tygodni. Można na nie stosować zimne okłady. W pierwszym tygodniu po zabiegu pacjent może mieć problemy z oddychaniem przez nos.

Przez pierwsze dni po zabiegu należy unikać: jedzenia gorących, twardych oraz mocno przyprawionych potraw (zwiększają ryzyko krwawienia z nosa), sytuacji mogących doprowadzić do urazów, wysiłku, spania na boku (przez 6 tygodni zalecana jest pozycja na wznak z poduszkami pod głową) oraz sauny, słońca i solarium (przez 4 tygodnie).

Ostateczne rezultaty zabiegu widać po około 1-1,5 roku.

Aktywność fizyczna po rynoplastyce

Powrót do codziennych aktywności jest możliwy po 7-14 dniach. Zazwyczaj już po dwóch tygodniach pacjent może wrócić do pracy. Najczęściej pierwszą umiarkowaną aktywność, np. spacerowanie, zaleca się podjąć nie wcześniej niż po upływie 1-2 tygodni. Natomiast wszelkie sporty związane z nieznacznym przyspieszeniem akcji serca, można wykonywać po upływie około 4 tygodni. Zawsze w takich przypadkach należy obserwować, czy wykonywana aktywność nie powoduje puchnięcia nosa lub jego pulsowania, co jest oznaką, iż jest jeszcze zbyt wcześnie na sport. Wszelkich gier kontaktowych, w których istnieje ryzyko uderzenia operowanej okolicy, należy unikać przez około 6-8 tygodni od rynoplastyki. Podobnie jest z pływaniem oraz bardzo intensywnym wysiłkiem fizycznym, takim jak bieganie, szybka jazda na rowerze czy intensywne ćwiczenia siłowe.

Możliwe powikłania

Powikłania po korekcie nosa  występują bardzo rzadko. By jednak jeszcze bardziej je ograniczyć, należy przestrzegać zaleceń pozabiegowych oraz zdecydować się na zabieg w renomowanej klinice u doświadczonego lekarza.  

Możliwe powikłania to przedłużający się obrzęk nosa, zaburzenia węchu i utrudnione oddychanie.

Błędy popełnione w trakcie operacji mogą prowadzić do zniekształcenia  lub zbytniego skrócenia nosa. Jeśli do nich dojdzie, konieczna może być ponowna operacja plastyczna nosa. Będzie jednak trudniejsza m.in. z powodu blizn pozabiegowych.

Korekcja nosa kwasem hialuronowym

Niewielkie korekty nosa można wprowadzać wstrzykując w wybrane miejsca kwas hialuronowy. Zabieg trwa 20 minut. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. Pacjent po zabiegu może opuścić klinikę.

Efekt jest natychmiastowy, ale utrzymuje się kilka-kilkanaście miesięcy. 

Ważne: Jeśli pacjent nie jest zadowolony z efektu, może wrócić do swego naturalnego wyglądu.

Iniekcje z kwasu hialuronowego wykorzystywane są do tuszowanie niewielkich niedoskonałości po chirurgicznej korekcie nosa. 

Operacje plastyczne nosa - efekty zabiegów

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania o operację plastyczną nosa

 • Ile kosztuje operacja plastyczna nosa?

  Cena – na podstawie danych z 84 klinik oraz od 58 lekarzy – za korektę nosa wynosi od 1 500 zł do 29 000 zł. Sprawdź ofertę naszych Partnerów!

 • Czy NFZ refunduje operację plastyczną nosa?

  Operacja plastyczna nosa wykonywana z powodów estetycznych jest w pełni odpłatna. Jeśli zabieg wykonywany jest z powodu wad wrodzonych lub urazów, które upośledzają funkcje nosa i utrudniają oddychanie, pacjent może ubiegać się o refundację zabiegu w Narodowym Funduszu Zdrowia.

 • Jak dbać o nos po operacji plastycznej?

  Po korekcie nosa pacjent powinien odpoczywać z uniesioną głową. Opatrunek pozostaje przez 8-10 dni. Na obrzęki i zasinienie w okolicach nosa i oczu można stosować zimne okłady.  Przez pierwsze dni po zabiegu należy unikać  jedzenia gorących, twardych oraz mocno przyprawionych potraw (zwiększają ryzyko krwawienia z nosa), urazów, wysiłku, spania na boku; zalecana jest pozycja na wznak z poduszkami pod głową (6 tygodni), sauny, słońca i solarium (przez 4 tygodnie). Powrót do codziennych aktywności jest możliwy po 7-14 dniach. Zazwyczaj już po dwóch tygodniach pacjent może wrócić do pracy.

 • Jak masować nos po operacji plastycznej?

  Po operacji specjaliści nie radzą masowania całego nosa. W części kostnej zachodzi proces gojenia, naruszanie tej okolicy może źle wpłynąć na kształt nosa. Blizna natomiast może zostać podrażniona. Czasem – dopiero po kilku miesiącach – delikatne można masować nos w jednym kierunku. Najlepiej jednak skonsultować się w tej sprawie z lekarzem, który przeprowadził operację.

 • Czy operacja nosa boli?

  W trakcie zabiegu plastyki nosa stosuje się znieczulenie miejscowe lub pełną narkozę. Dlatego pacjent nie odczuwa bólu.

 • Ile zwolnienia po operacji plastycznej nosa?

  Powrót do codziennych aktywności jest możliwy po 7-14 dniach. Zazwyczaj już po dwóch tygodniach pacjent może wrócić do pracy.

 • Operacja nosa – Kraków – gdzie najlepiej?

  Korekcja nosa jest jedną z najbardziej skomplikowanych operacji plastycznych. Kanały nosowe są delikatne, a sam nos jest mały. Potrzeba więc wprawnej ręki, aby zmienić lub poprawiać nos i uzyskać naturalny wygląd. Jeśli pacjent chce wykonać zabieg w Krakowie, ma spory wybór dobrych klinik i doświadczonych chirurgów plastycznych. Są wśród nich członkowie Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej, specjaliści, którzy wiedzę i doświadczenie zdobywali w Polsce, ale też w USA, Francji, Hiszpanii, Austrii, Brazylii. Wśród krakowskich klinik, które przeprowadzają operacje plastyczne nosa, są m.in. Szpital na Klinach, Klinika La Perla SPA, Europejskie Centrum Zdrowia i Urody ArtClinique, Specjalistyczne Centrum Medycznym Chirurgii Małoinwazyjnej.

Operacje plastyczne nosa - opinie pacjentów

Poniżej przeczytasz opinie pacjentów, którzy zdecydowali się na operację plastyczną nosa. Wszystkie zamieszczone komentarze pochodzą od osób, które zapisały się na zabieg za pośrednictwem naszego portalu, dzięki czemu są one w 100% rzetelne i zweryfikowane.

Klaudia

Operacja plastyczna nosa
  

Jestem świeżo po przebytej operacji nosa, która spełniła moje oczekiwania. Zabieg przebiegł bezproblemowo. Na tym etapie jestem bardzo zadowolona, występuje delikatna opuchlizna, lecz na efekt końcowy należy poczekać minimum pół roku.

Opinia o: NawMedica, Wrocław (lek. Ryszard Nawrocki)
Magda

Klinika CM Bieniek - polecam w 100%
  

Zabieg przeprowadzony nad wyraz starannie, efekt pojawi się po paru tygodniach ale już mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że to jest to czego pragnęłam. Moje oczekiwania spełnione. Na pewno skorzystam nieraz, gdy przyjdzie taka potrzeba

Opinia o: Centrum Medyczne Bieniek, Wrocław (dr hab. n. med. Andrzej Bieniek)
Magda

Naprawdę warto :-)
  

Operacja przebiegła bezproblemowo, rekonwalescencja też (typowe dolegliwości, na które byłam przygotowana). Na ocenę efektu operacji za wcześnie (tydzień po operacji).

Opinia o: Mandala Clinic, Poznań (lek. Andrzej Bielecki)
...

warte polecenia
  

wciąż czekamy na ostateczny wynik, ale córka jest bardzo zadowolona

Opinia o: Este l'arte, Łódź (dr hab. n. med. Jan Rykała)
Elżbieta K

Wszystkim polecam klinikę dr.Bieńka
  

Sam zabieg przebiegł bezproblemowo, wszystko było ok, a na efekty trzeba jeszcze poczekać, ale z tego co widzę, to jest super

Opinia o: Centrum Medyczne Bieniek, Wrocław (dr hab. n. med. Andrzej Bieniek)
Ola

Bardzo profesjonalny lekarz. Jestem bardzo zadowolona!
  

Jeszcze nie mogę powiedzieć bo dopiero po pół roku będzie widać jak wyszło. Na pierwsze spojrzenie jest super, ale w niektórych miejscach jest jeszcze opuchlina. To była operacja nosa. Dziś jest 15 dzień po operacji. Ja byłam po zdjęciu gipsu bardzo szczęnśliwa.

Opinia o: Piękno i Medycyna Dr Pernak, Gdańsk (lek. Mikołaj Pernak)
Pacjent

Opinia
  

Czysty profesjonalizm. Polecam!

Opinia o: Cor-Lar-Med, Świdnik (lek. Arkadiusz Kasztelan)
Agnieszka

Klinika godna polecenia
  

Jestem bardzo zadowolona z zabiegu, który w 100 proc spełnił moje oczekiwania

Opinia o: Prestige Clinic, Wrocław (lek. Piotr Rataj)
Patrycja B

Polecam klinikę osoba potrzebującym
  

Zabieg wykonany fachowo, mało bolało, szybko się goi, szwy wypadają i polatuje krew

Opinia o: Centrum Medyczne Bieniek, Wrocław (dr hab. n. med. Andrzej Bieniek)

Umów wizytę!

Jeśli Ty także myślisz o operacji plastycznej nosa, nie wahaj się dłużej - skontaktuj się z nami. Nasz doradca bezpłatnie przedstawi Ci pełną ofertę leczenia spośród 61 klinik w Polsce wraz ze szczegółowymi cenami. Pomoże również w umówieniu wizyty konsultacyjnej u wybranego specjalisty na dogodny termin.

Zadzwoń do nas: 22 417 40 13 (telefon czynny pon - pt, w godz. 8:00 - 18:00)

Źródła:

 • red. Andrzej Przylipiak, "Podstawy medycyny estetycznej. Podręcznik dla studentów kosmetologii", s. 57-58, Białystok, 2014, ISBN: 978-83-937785-4-6
 • Agnieszka Raniszewska-Wyrwa, "Chirurgia estetyczna. Etyczne aspekty nieterapeutycznych ingerencji medycznych w cielesność [w]: Fizjoterapia 2012", 20, 1, 47-56, ISSN 1230-8323
 • Paweł PIsera, Bogusław Antoszewski, Marta Fijałkowska, Anna Kisielska, Aleksandra Iljin, "Odległe wyniki estetyczne chirurgicznego leczenia wrodzonych zniekształceń nosa – porównanie oceny pacjenta i chirurga [w] Otolaryngologia Polska", tom 66, s. 208-284, 2012
 • Medycyna Praktyczna, "Operacja nosa" (www.mp.pl)
 • ISAPS, "5 interesujących faktów na temat korekcji nosa, o których prawdopodobnie nie wiedziałeś" (www.isaps.org)
 • ISAPS, "Efekt królewski – trendy w korekcji nosa" (www.isaps.org)
 • Wikipedia, "Korekcja nosa" (pl.wikipedia.org)