Kiedy piersi opadają?

Piersi opadają z powodu spadku napięcia skóry. Może być to spowodowane ze związanym z wiekiem spadkiem ilości i osłabieniem włókien kolagenowych w skórze, ale także z ich rozciągnięciem w czasie zwiększenia się objętości piersi (nadwaga, ciąża i karmienie piersią).

A mięśnie? W samym gruczole piersiowym ich nie ma. Gruczoł otoczony jest tkanką tłuszczową i jedynie od tyłu przyczepiony jest do powięzi mięśnia piersiowego za pomocą więzadeł Coopera – czyli pasm tkanki łącznej. Także i one są dużej mierze zbudowane z włókien kolagenowych więc i one słabną z wiekiem i pod wpływem hormonów obecnych w czasie ciąży.

W ograniczonym stopniu można zmniejszyć opadnięcie piersi poprzez wzmocnienie mięśni piersiowych (pływanie, gimnastyka) i włókien kolagenowych (masaże i natryski na przemian gorącą i zimną wodą), ale w końcu przestaje to wystarczać. Wtedy kobiety decydują się na podniesienie, czyli lifting piersi. Ich determinacja jest zrozumiała, gdyż obwisły biust może obniżyć samoocenę nawet do zera.

Trzeba jednak wiedzieć, że jak każdy zabieg, tak i ten ma pewne przeciwskazania. Są nimi:

  • ciąża
  • ogólnie zły stan zdrowia
  • infekcje w obrębie skóry klatki piersiowej
  • zaburzenia gojenia
  • zaburzenia krzepnięcia krwi
  • uczulenie na środki znieczulające

Co się dzieje przed zabiegiem podniesienie biustu i w jego trakcie

Do zabiegu podniesienia piersi należy się przygotować. Wskazane jest, aby na kilka tygodni przed zabiegiem zaprzestać palenia papierosów i ograniczyć spożycie alkoholu. Używki te mogą niekorzystnie wpłynąć na proces gojenia. Pacjentki przyjmujące leki wpływające na krzepliwość krwi powinny je odstawić lub zmodyfikować ich przyjmowanie na kilka dni przed zabiegiem.

Podczas konsultacji poprzedzającej zabieg omawiany jest spodziewany efekt i miejsca przebiegu blizn. Chirurg wydaje też skierowanie na badania laboratoryjne, typowe jak przed każdym zabiegiem chirurgicznym: morfologia, krzepliwość krwi, poziom cukru, białka, elektrolitów, przeciwciał przeciw wirusom zapalenia wątroby, a także USG lub mammografię piersi.

Tuż przed mastopeksją (tak fachowo nazywa się podniesienie piersi) chirurg nanosi na skórę plan zabiegu – przemieszczenia kompleksów brodawka-otoczka i nacięć skóry.

Procedurę, w zależności od jej zakresu można, przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

W trakcie operacji chirurg:

  • nacina skórę i usuwa jej nadmiar,
  • przemieszcza brodawki i otoczki, często zmniejszając i poprawiając ich kształt,
  • podnosi piersi
  • modeluje kształt

Jeżeli sytuacja tego wymaga, chirurg podszywa gruczoł do powięzi mięśnia, stwarzając tak jakby, wewnętrzny stanik zabezpieczający gruczoł przed działaniem grawitacji, może też uzupełnić wielkość piersi implantami. Zabieg trwa od 2 do 4 godzin i w zależności od zakresu zabiegu pacjentka wychodzi do domu w dniu zabiegu lub musi pozostać w ośrodku na noc.

Zalecenia po zabiegu podniesienia piersi

Bezpośrednio po zabiegu występuje obrzęk i zasinienie i piersi, które zanikają z czasem. Pomagają w tym masaże piersi i noszenie specjalnego, dobrze podtrzymującego, niezawierającego fiszbin stanika. Powinno się go nosić nawet przez 6 tygodni po operacji.

W pierwszym okresie po zabiegu (kilka miesięcy) piersi mogą mieć estetycznie niekorzystny kształt. Dopiero po ustąpieniu obrzęku, zmięknięciu blizn, ułożeniu się gruczołu uzyskuje się pożądany kształt.

Warto wiedzieć: Powrót do pełnej aktywności zajmuje kilka tygodni.

Jeżeli założono szwy niewchłanialne, to zdejmuje się je po 2 tygodniach. W tym czasie można też stopniowo zwiększać zakres codziennych zajęć. Przez pierwsze trzy tygodnie należy unikać wysiłku fizycznego. Powrót do pełnej aktywności i uprawiania sportu następuje po około 6 tygodniach.

Ale to nie wszystko. Żeby zminimalizować wielkość blizn stosuje się kremy i dodatkowe zabiegi wygładzające z użyciem lasera. A potem… kobiecie pozostaje cały czas dbać o biust, by jak najdłużej zachować jego nowy kształt – nosić dobrze dobraną bieliznę, unikać zmian masy ciała, gdyż po zabiegu piersi nadal mają tendencję do opuszczenia się (upływ czasu, kolejne ciąże).

Możliwe powikłania

Każdy zabieg niesie za sobą ryzyko powikłań. Może dojść do infekcji rany, co objawia się kilka dni po zabiegu utrzymującym się obrzękiem, zaczerwienieniem, wzrostem ciepłoty ciała. Konieczna jest wtedy konsultacja z lekarzem prowadzącym, który zleci przyjmowanie antybiotyków.

Inne komplikacje mogące wynikać zarówno z nieprawidłowego przeprowadzenia zabiegu, ale też z osobniczych skłonności pacjentki to:

  • krwiak,
  • zwapnienia,
  • martwica skóry,
  • duża blizna,
  • asymetria,
  • brak czucia w obrębie brodawek.

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania o podniesienie piersi

  • Jak podnieść biust?

    Najbardziej spektakularne rezultaty daje chirurgiczna plastyka piersi, czyli mastopeksja. W jej trakcie usuwa się nadmiar skóry, podwiesza gruczoł piersiowy, zabezpieczając go przed działaniem grawitacji (efekt wewnętrznego stanika), zmniejsza otoczkę brodawki, poprawia kształt piersi, unosi je ku górze, wypełnia i powiększa implantami. Zakres działań chirurga zależy od tego, jakie efekty chce osiągnąć pacjentka.

  • Ile kosztuje podniesienie biustu?

    Obecnie ceny mastopeksji w Polsce wahają się między 5 tys. zł a 19 tys. zł.

  • Jakie ćwiczenia na podniesienie biustu?

    Wśród sprawdzonych sposobów ujędrniania biustu są ćwiczenia wzmacniające mięśnie klatki piersiowej. Do mięśni tych bowiem uczepione są więzadła Coopera, drugim końcem trzymające skórę na piersiach. Trenuje się zwykle wyciskanie hantli na leżąco, odwodzenie na boki obciążonych rąk, pompki, łączenie łokci za plecami.

Podniesienie piersi – efekty zabiegu

Chcesz zobaczyć jak wyglądają piersi po zabiegu podniesienia piersi? Zdjęcia znajdujące się w poniższej galerii zostały wykonane u tych samych pacjentów przed i po procedurze.


Podniesienie piersi – opinie pacjentek

Poniżej przeczytasz opinie pacjentek, które zdecydowały się na operacyjne podniesienie piersi. Wszystkie zamieszczone komentarze pochodzą od kobiet, które zapisały się na zabieg za pośrednictwem naszego portalu, dzięki czemu są one w 100% rzetelne i zweryfikowane.

Polecam klinikę
  
Justyna

Zabieg przeprowadzony skrupulatnie, zgodnie z oczekiwaniami, indywidualne podejście do pacjenta.

Opinia o: Chirurgia Plastyczna i Medycyna Estetyczna Barańscy, Słubice (lek. Andrzej Barański)

Umów wizytę!

Jeśli Ty także chcesz poddać się podniesieniu piersi, nie wahaj się dłużej – skontaktuj się z nami. Nasz doradca bezpłatnie przedstawi Ci pełną ofertę spośród 44 klinik w Polsce wraz ze szczegółowymi cenami. Pomoże również w umówieniu wizyty konsultacyjnej u wybranego specjalisty na dogodny termin.

Zadzwoń do nas: (telefon czynny pon - pt, w godz. 8:00 - 18:00)

Źródła:

  • E.Galicka, "Lifting piersi – mastopeksja [w] Medycyna estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii", Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2017, ISBN: 978-83-200-5383-8
  • E.Galicka, "Anatomia i morfologia gruczołu piersiowego [w] Medycyna estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii", Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2017, ISBN 978-83-200-5383-8
  • J.L. Pfenninger, G.C. Flower, A. Kaszuba, "Procedury zabiegowe i diagnostyczne w dermatologii i medycynie estetycznej", Urban & Partner, Wrocław, 2012, ISBN: 978-83-7609-730-5
  • A. Przylipiak, "Medycyna estetyczna", Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2017, ISBN: 978-83-200-5383-8
  • Wikipedia, "Implanty piersi" (pl.wikipedia.org)
  • Wikipedia, "Mastopekcja" (pl.wikipedia.org)
  • ISAPS, "Breast Lift" (www.isaps.org)