Kiedy piersi opadają?

Piersi opadają, gdy skóra jest rozciągnięta – np. z powodu wieku, bo włókna kolagenowe w niej słabną i tracą zdolność regeneracji. Albo przez kuracje odchudzające (tkanka tłuszczowa znika szybciej niż obkurcza się skóra nad nią). Albo przez ciąże i karmienie piersią.

Sprężystość biustu zależy przede wszystkim od stanu skóry. A mięśnie? W samym biuście ich nie ma. Gruczoły piersiowe otoczone są po prostu tłuszczem. Niemniej mięśnie klatki piersiowej mają tu coś do zrobienia. Przyczepione są do nich więzadła Coopera – pasma mocnej tkanki łącznej drugim końcem trzymające skórę na biuście. Więzadła się zużywają, jak każda tkanka żywego organizmu. Ich siła słabnie z wiekiem i pod wpływem hormonów uwalnianych w czasie ciąży. 

Można im trochę pomóc wzmacniając mięśnie, w których kotwiczą. Dlatego wśród sprawdzonych sposobów na ujędrnienie biustu są pływanie i gimnastyka. A także masaże i natryski z – na przemian – gorącej i zimnej wody. Ale w końcu przestaje to wystarczać. Wtedy kobiety decydują się na lifting. Ich determinacja jest zrozumiała: obwisły biust potrafi zmniejszyć samoocenę nawet do zera.

Przeciwwskazania do operacji podniesienia piersi: 

 • ciąża,
 • ogólnie zły stan zdrowia,
 • infekcje w obrębie klatki piersiowej,
 • zaburzenia wytwarzania tkanki łącznej,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • alergie na środki znieczulające.

Co się dzieje przed zabiegiem podniesienie biustu i w jego trakcie

Do podniesienia biustu należy się przygotować. Co najmniej miesiąc przed nią rzucić palenie i zrezygnować z picia alkoholu, bo używki te spowalniają procesy gojenia. A jeśli ktoś przyjmuje leki rozrzedzające krew, powinien je odstawić.

Podczas konsultacji lekarskiej poprzedzającej operację ustalone zostaje przede wszystkim to, jaki kształt mają osiągnąć piersi pacjentki. Otrzymuje się też skierowanie na analizy – takie same, jak przed każdym zabiegiem chirurgicznym: morfologia, krzepliwość krwi, badanie na obecność wirusa zapalenia wątroby. A także rentgen i USG klatki piersiowej.

Tuż przed mastopeksją (tak fachowo nazywa się chirurgiczna plastyka piersi) pacjentka zostaje poddana narkozie. 

W trakcie zabiegu lekarz nacina skórę i usuwa jej nadmiar, po czym podszywa lub podwiesza gruczoł piersiowy. To jakby nałożenie pod skórę wewnętrznego stanika, który zabezpiecza gruczoł przed działaniem grawitacji. W przebiegu operacji specjalista przesuwa również brodawki, zmniejsza i/lub poprawia kształt ich otoczek, modeluje kształt piersi oraz unosi je ku górze. Może również wypełnić i powiększyć je implantami.

Dobór procedur zależy od tego, jaki efekt chce uzyskać pacjentka. Całość trwa 3-4 godziny. Potem trzeba zostać w szpitalu na mniej więcej dobę.

Zalecenia po zabiegu podniesienia piersi

Bezpośrednim efektem operacji jest czerwona opuchlizna, która z czasem zanika. Pomagają w tym masaże i specjalny biustonosz podtrzymujący (trzeba go nosić przez nawet kilka tygodni). Nie można natomiast wkładać biustonoszy z fiszbinami. Z bielizny dozwolone są staniki miękkie lub sportowe.

Rekonwalescencja trwa najkrócej dwa tygodnie. W tym czasie ściągnięte zostają szwy, chyba że zastosowano rozpuszczalne. Można też wrócić do codziennych zajęć, choć nie wszystkich. 

Przez pierwsze trzy tygodnie od zabiegu należy unikać wysiłku fizycznego. Przez sześć do ośmiu tygodni absolutnie nie wolno uprawiać sportu. 

To jednak nie koniec. Trzeba jeszcze zminimalizować blizny po operacji (tych nie da się uniknąć). Dlatego stosuje się specjalne kremy i dodatkowe zabiegi wygładzające z użyciem lasera. A potem... kobiecie pozostaje cały czas dbać o nowy biust. Czyli m.in. nosić dobrze dobraną bieliznę, nie tyć i nie chudnąć.

Ważne: Operacja podniesienia piersi nie daje efektów na resztę życia. Wiek nadal będzie ujmował biustowi jędrności, podobnie ciąże.

Możliwe powikłania

W czasie rekonwalescencji może się okazać, że doszło do infekcji rany. Objawy zakażenia to utrzymujący się albo powiększający obrzęk, zaczerwienienie, podniesiona temperatura ciała. Konieczna jest wtedy konsultacja z lekarzem prowadzącym.

Inne komplikacje bywają rezultatem nieprawidłowości w trakcie samego zabiegu. Są to:

 • krwiaki,
 • zwapnienia,
 • martwica skóry,
 • za duża blizna,
 • asymetria sutków,
 • brak czucia w brodawkach.

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania o podniesienie piersi

 • Jak podnieść biust?

  Najbardziej spektakularne rezultaty daje chirurgiczna plastyka piersi, czyli mastopeksja. W jej trakcie usuwa się nadmiar skóry, podwiesza gruczoł piersiowy, zabezpieczając go przed działaniem grawitacji (efekt wewnętrznego stanika), zmniejsza otoczkę brodawki, poprawia kształt piersi, unosi je ku górze, wypełnia i powiększa implantami. Zakres działań chirurga zależy od tego, jakie efekty chce osiągnąć pacjentka.

 • Ile kosztuje podniesienie biustu?

  Obecnie ceny mastopeksji w Polsce wahają się między 5 tys. zł a 19 tys. zł.

 • Jakie ćwiczenia na podniesienie biustu?

  Wśród sprawdzonych sposobów ujędrniania biustu są ćwiczenia wzmacniające mięśnie klatki piersiowej. Do mięśni tych bowiem uczepione są więzadła Coopera, drugim końcem trzymające skórę na piersiach. Trenuje się zwykle wyciskanie hantli na leżąco, odwodzenie na boki obciążonych rąk, pompki, łączenie łokci za plecami.

Efekty po zabiegu podniesienia piersi

Chcesz zobaczyć jak wyglądają piersi po zabiegu podniesienia piersi? Zdjęcia znajdujące się w poniższej galerii zostały wykonane u tych samych pacjentów przed i po procedurze.


Podniesienie piersi - opinie pacjentek

Poniżej przeczytasz opinie pacjentek, które zdecydowały się na operacyjne podniesienie piersi. Wszystkie zamieszczone komentarze pochodzą od kobiet, które zapisały się na zabieg za pośrednictwem naszego portalu, dzięki czemu są one w 100% rzetelne i zweryfikowane.

Justyna

Polecam klinikę
  

Zabieg przeprowadzony skrupulatnie, zgodnie z oczekiwaniami, indywidualne podejście do pacjenta.

Opinia o: Chirurgia Plastyczna i Medycyna Estetyczna Barańscy, Słubice (lek. Andrzej Barański)

Umów wizytę!

Jeśli Ty także chcesz poddać się podniesieniu piersi, nie wahaj się dłużej - skontaktuj się z nami. Nasz doradca bezpłatnie przedstawi Ci pełną ofertę spośród 60 klinik w Polsce wraz ze szczegółowymi cenami. Pomoże również w umówieniu wizyty konsultacyjnej u wybranego specjalisty na dogodny termin.

Zadzwoń do nas: 22 417 40 16 (telefon czynny pon - pt, w godz. 8:00 - 18:00)

Źródła:

 • E.Galicka, "Lifting piersi – mastopeksja [w] Medycyna estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii", Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2017, ISBN: 978-83-200-5383-8
 • E.Galicka, "Anatomia i morfologia gruczołu piersiowego [w] Medycyna estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii", Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2017, ISBN 978-83-200-5383-8
 • J.L. Pfenninger, G.C. Flower, A. Kaszuba, "Procedury zabiegowe i diagnostyczne w dermatologii i medycynie estetycznej", Urban & Partner, Wrocław, 2012, ISBN: 978-83-7609-730-5
 • A. Przylipiak, "Medycyna estetyczna", Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2017, ISBN: 978-83-200-5383-8
 • Wikipedia, "Implanty piersi" (pl.wikipedia.org)
 • Wikipedia, "Mastopekcja" (pl.wikipedia.org)
 • ISAPS, "Breast Lift" (www.isaps.org)