Od czego zależy kolor zębów?

Na kolor naszych zębów wpływ ma wiele czynników. Zaliczamy do nich m.in. geny, które są odpowiedzialne za kolor zębiny, grubość i odcień szkliwa. Nie bez znaczenia jest także czas, ponieważ z wiekiem szkliwo coraz bardziej się ściera, przez co ciemniejsza tkanka zębiny staje się bardziej widoczna. Istotnym czynnikiem jest także dieta. Częste picie kaw, herbaty czy czerwonego wina oraz palenie papierosów są w stanie zmienić kolor zębów, zwłaszcza w połączeniu z ich niedokładnym myciem. Jak pozbyć się powstałych przebarwień? Zamiast sięgać po reklamowane w telewizji pasty wybielające, lepiej zdecydować się na wizytę u stomatologa. Tylko profesjonalne wybielanie zębów przyniesie zadowalające efekty i zapewni nam pełne bezpieczeństwo. Wybielanie zębów w domu, bez wcześniejszej konsultacji ze stomatologiem, może skończyć się np. nadwrażliwością lub zniszczeniem szkliwa.

Wybielanie zębów u dentysty

Nim będziemy mogli rozpocząć proces profesjonalnego wybielania zębów, stomatolog przeprowadzi z nami wywiad lekarski, celem ustalenia odpowiedniej metody oraz efektów, na jakich zależy pacjentowi. Konieczne jest także sprawdzenie stanu jamy ustnej, aby upewnić się, czy zabieg w ogóle może zostać przeprowadzony. Należy koniecznie wyleczyć wszystkie ubytki i upewnić się, że plomby są szczelne – w przeciwnym wypadku przeprowadzenie zabiegu może spowodować podrażnienie miazgi zębowej przez zawarte w żelu wybielającym substancje chemiczne.

Na liście przeciwwskazań do wybielania zębów znajdują się:

 • próchnica
 • paradontoza
 • choroby przyzębia
 • nadwrażliwość zębów
 • ciąża i karmienie piersią
 • przyjmowanie niektórych leków
 • stan zapalny w jamie ustnej

Zębów nie wybiela się także u osób będących aktualnie w trakcie leczenia ortodontycznego - zabieg można wykonać najwcześniej 6 miesięcy po zdjęciu aparatu. Po ustaleniu z pacjentem wszelkich szczegółów, dentysta zaleci przeprowadzenie zabiegów, w przebiegu których zostanie usunięty kamień nazębny oraz osad.

Wybielanie zębów lampą

Gabinetowe wybielanie zębów lampą to zabieg prosty, bezpieczny i szybki, ponieważ czas jego trwania wynosi zwykle około godziny. W jego przebiegu stomatolog najpierw nanosi na zęby specjalny preparat wybielający, który - w przypadku popularnego amerykańskiego systemy Beyond - zawiera 35% nadtlenku wodoru. Kolejny krok to naświetlenie zębów przy pomocy specjalnej lampy. Pod wpływem jej światła nadtlenek wodoru ulega utlenieniu na powierzchni zęba, dzięki czemu rozjaśnia szkliwo. Proces ten powtarza się trzykrotnie, a każde naświetlanie trwa około 15 minut. Popularna jest również metoda Brite Smile. Taki zabieg trwa godzinę, gdzie w trzech 20-minutowych sesjach na zęby aplikowany jest żel zawierający 15% roztwór nadtlenku wodoru.

Wybielanie zębów lampą w gabinecie stomatologicznym pozwala osiągnąć spektakularne efekty w krótkim czasie. Tą techniką powierzchnię zębów można rozjaśnić nawet o 5-14 tonów w skali Vita, podczas gdy produkty wybielające w postaci past dają efekt rzędu 1-2 tonów.

 Warto wiedzieć: Wybielanie zębów lampą jest całkowicie bezpieczne dla zębów i dziąseł, a jedynym skutkiem ubocznym może być utrzymująca się przez około dobę nadwrażliwość.

Na uwadze trzeba mieć fakt, że substancje wybielające oddziałują tylko na żywą tkankę zęba. W trakcie zabiegu rozjaśnieniu nie ulegną zęby martwe, a także plomby, korony i wypełnienia.

Laserowe wybielanie zębów

W przypadku wybielania zębów laserem, tak jak i przy lampie, należy przed zabiegiem wyleczyć wszystkie zęby oraz oczyścić je z osadu i kamienia. Konieczna jest także wstępna wizyta u stomatologa, który wykluczy ewentualne przeciwwskazania (są one takie, jak w przypadku opisanej już wcześniej metody). Cała procedura zwykle trwa od 30 minut do godziny i rozpoczyna się ją nałożeniem na zęby specjalnego żelu ochraniającego dziąsła, a następnie utwardzenia go przy pomocy lampy UV. Następnie na zęby nakłada się preparat wybielający i naświetla się go laserem diodowym przez 20 do 40 minut. Po upływie tego czasu usuwa się preparat oraz ochronę z dziąseł, a usta płucze się ciepłą wodą. Do zabiegu używa się np. wielofunkcyjnego lasera Picasso, który wykorzystywany jest także do ablacji oraz koagulacji miękkich tkanek jamy ustnej.

Aby uzyskać wymarzony kolor zwykle wymagana jest seria kilku zabiegów, powtarzana w odstępach od 3 do 7 dni. Stabilizacja koloru zębów może potrwać nawet 2 tygodnie i to właśnie wtedy można dopiero ocenić finalny efekt. W pierwszych dniach po zabiegu u pacjenta może wystąpić nadwrażliwość zębów. Trwałość laserowego wybielania zębów w dużym stopniu zależy od pacjenta – jeśli ograniczy on spożywanie mocno barwiących potraw, przestanie palić i będzie regularnie usuwać kamień nazębny i przebarwienia, będzie cieszył się pięknym uśmiechem dłużej.

Wybielanie nakładkowe

Nakładkowe wybielanie zębów wymaga zdecydowanie więcej czasu, a co za tym idzie - samodyscypliny pacjenta. Niekiedy niesie ze sobą powikłania w postaci nadwrażliwości zębów (powinny minąć one po kilku tygodniach), przynosi jednak zadowalające efekty, które mogą się utrzymywać nawet do 3 lat. Zęby wybielone tym sposobem mogą stać się jaśniejsze o 6 odcieni.

Tak jak przy opisywanych już wcześniej metodach, tak również przed przystąpieniem do wybielania nakładkowego, pacjent musi poddać się dokładnemu badaniu stanu zębów i dziąseł. W trakcie pierwszej wizyty u stomatologa, specjalista pobiera wyciski na łyżkach wyciskowych. Po odlaniu gipsowych modeli, technik przygotowuje dwie przezroczyste szyny, pełniące funkcję nakładek. W trakcie drugiej wizyty pacjent mierzy je i otrzymuje strzykawki z żelem wybielającym. Lekarz dopasowuje stężenie preparatu do wrażliwości zębów danego pacjenta.

Wybielanie nakładkowe w domu trwa zwykle 2-4 tygodnie. Nakładki trzeba stosować zgodnie z zaleceniami stomatologa – zwykle nosi się je przez 4 godziny dziennie lub zakłada je na noc. Niekiedy pacjenci skarżą się na nadwrażliwość zębów po zakończeniu wybielania. Stomatolodzy często zalecają wtedy stosowanie specjalnych past na nadwrażliwość zębów, zarówno przed rozpoczęciem procesu wybielania nakładkowego, jak i przez jakiś czas po jego zakończeniu.

Zalecenia po wybielaniu zębów

Przez pierwsze dwa dni po wykonanym zabiegu należy przestrzegać tzw. białej diety. Oznacza to, że w tym czasie nie należy spożywać produktów silnie barwiących, czyli kawy, mocnej czarnej herbaty, czerwonego wina, jagód czy wiśni. Mogłyby one zniwelować efekty zabiegu.

Podstawą “białej diety” są:

 • twaróg
 • jogurty, kefiry, maślanki
 • białe pieczywo
 • białe mięso / białe ryby

Produkty “kolorowe” można wprowadzić do diety dopiero w trzeciej dobie, jednak te najsilniej barwiąca, takie jak kawa czy mocna herbata warto wykluczyć na nieco dłużej i zacząć pić dopiero po dwóch tygodniach.

Ważne: W trakcie wybielania zębów metodą nakładkową pacjent powinien stosować tzw. „białą dietę” już w trakcie tego procesu.

FAQ, czyli najczęstsze pytania o wybielanie zębów

 • Ile kosztuje wybielanie zębów?

  Cena wybielania zębów jest uzależniona przede wszystkim od wybranej metody. Za jednowizytowe wybielanie zębów lampą zapłacimy od 250 do nawet 1600 zł. Koszty związane z laserowym wybielaniem zębów są podobne i średnio wynoszą one około 1100 zł. Wybielanie nakładkowe zwykle wiąże się z kolei z wydatkiem rzędu 700-900 zł.

 • Jak wybielić zęby domowym sposobem?

  Domowe sposoby wybielania zębów nie pozwolą osiągnąć tak spektakularnych efektów, jak profesjonalne techniki dostępne w gabinetach stomatologicznych. Popularny węgiel aktywny na zęby - mimo iż skuteczny - może spowodować mechaniczne uszkodzenie szkliwa, dlatego z domowymi sposobami wybielania zębów warto uważać.

 • Czy po wybielaniu zęby mogą nie stać się białe?

  W zdecydowanej większości przypadków wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym przynosi zauważalną zmianę. Jeśli jednak efekty nie są satysfakcjonujące dla pacjenta, można zastanowić się nad tak zwanymi licówkami, które nie tylko zapewnią idealny kolor, ale również kształt uzębienia.

 • Czy wybielanie zębów boli?

  Na tak postawione pytanie ciężko odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ wiele zależy tu od indywidualnej wrażliwości na ból. Podczas, gdy jedni pacjenci nie odczuwają żadnego dyskomfortu, inni opisują zabieg jako dość nieprzyjemny. Osoby, u których pod wpływem wybielania występuje czasowa nadwrażliwość zębów, powinny omówić z lekarzem możliwe dalsze postępowanie w tej sytuacji. Rzadko kiedy jednak doznania bólowe są intensywne.-

Wybielanie zębów przed i po – zdjęcia

Chcesz zobaczyć jak wyglądają zęby po wybielaniu? Zdjęcia znajdujące się w poniższej galerii zostały wykonane u tych samych pacjentów przed i po procedurze.

Umów wizytę!

Jeśli Ty także planujesz wybielić zęby, nie wahaj się dłużej - skontaktuj się z nami. Nasz doradca bezpłatnie przedstawi Ci pełną ofertę spośród 78 klinik w Polsce wraz ze szczegółowymi cenami. Pomoże również w umówieniu wizyty konsultacyjnej u wybranego specjalisty na dogodny termin.

Źródła: