Co to jest liposukcja?
Liposukcja polega na usuwaniu nadmiaru tłuszczu znajdującego się między skórą a mięśniami. Używa się do tego tzw. kaniuli, czyli cienkiej, tępo zakończonej metalowej rurki. Do usunięcia rozbitego wcześniej tłuszczu przez wprowadzoną pod skórę kaniulę wykorzystuje się podciśnienie.
Wykonuje się odsysanie tłuszczu z brzucha, talii, wewnętrznej i zewnętrznej części ud, z bioder, ramion, pośladków, podbródka, policzków, pleców, męskich piersi, kolan... Ze względu na bezpieczeństwo pacjenta ogranicza się
- rozległość operacji – do dwóch obszarów w trakcie jednego zabiegu; np. liposukcja przedniej ściany brzucha i talia, uda wewnątrz i na zewnątrz;
- ilość odsysanego tłuszczu – do 4-5 litrów w czasie jednego zabiegu; usunięcie jednorazowo zbyt dużej ilość tłuszczu (Amerykańskie Towarzystwo Chirurgów Plastycznych – American Society of Plastic Surgeons – określiło je jako większy niż 5 litrów) jest skomplikowane i może zagrażać zdrowiu pacjenta.
Liposukcję wykonuje się już ponad 30 lat (w latach 70. ubiegłego wieku jej pionierami byli bracia Fischer). Przez ten czas zabieg był więc ulepszany, uproszczony, zmniejszono dyskomfort pacjenta i ryzyko powikłań. W 1987 roku Uniwersytet Tulane w USA jako pierwszy włączył liposukcję do obowiązkowego szkolenia przyszłych dermatologów. Przed ponad 20 laty wprowadzono wibrującą kaniulę, która ułatwiła pracę lekarzom, poprawiła precyzję operacji i jej bezpieczeństwo. Powstały systemy ultradźwiękowe do rozbijania tłuszczu, który łatwiej było odessać. Obecnie tłuszcz rozbija i upłynnia również światło lasera neodymowo-yagowego (1064 nm), które aplikuje się za pomocą światłowodu wprowadzonego podskórnie. W 2006 roku tzw. Smart-lipolaser został zaaprobowany przez amerykańską Administrację Kontroli Żywności i Leków (FDA).
Tłuszcz pobrany w czasie liposukcji może być stosowany:
- jako naturalny wypełniacz (autogenny przeszczep tłuszczu). Usuwa się go z jednej części ciała pacjenta (np. brzucha), oczyszcza, a następnie wprowadza w inne miejsce, by nadać mu pożądany kształt. Tłuszcz wykorzystywany jest np. do zmniejszenia lub wyeliminowania zmarszczek lub modelowania piersi;
- do pozyskiwania komórek macierzystych. Te pobrane z tłuszczu mogą przekształcać się w różne linie komórkowe. Dzięki temu możliwe jest ich zastosowanie m.in. do regeneracji zniszczonego stawu, podczas zabiegu medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej, w chorobach neurodegeneracyjnych, po urazach.
Przed liposukcją brzucha
Przed zabiegiem liposukcji brzucha konieczna jest konsultacja z lekarzem i ocena stanu zdrowia. Lekarz zapyta o przebyte choroby i przyjmowane leki, określi zakres zabiegu, możliwe do osiągnięcia rezultaty, potencjalne ryzyka oraz postępowanie alternatywne. Następnie zleci badania.
Dwa tygodnie przed liposukcją brzucha należy:
- wykonać badań. Zazwyczaj konieczne jest badanie USG jamy brzusznej oraz badania laboratoryjne: morfologia, krzepnięcie krwi, poziom elektrolitów, badanie moczu. Czasem potrzebne są też: oznaczenie grupy krwi i szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B,
- przestać przyjmować: witaminę E, polopirynę, aspirynę i leki przeciwzakrzepowe,
- przestać palić (najlepiej jeszcze wcześniej, gdyż u osób palących po liposukcji w miejscu zabiegu mogą pojawić się siniaki),
- zacząć stosować lekkostrawną dietę zaleconą przez lekarza,
- informować lekarza o wszelkich infekcjach, przeziębieniach,
- przestać pić alkohol.
W dniu zabiegu należy:
- być na czczo, jeśli zabieg ma być wykonany w znieczuleniu ogólnym; przy znieczuleniu miejscowym nie jest to wymagane,
- na zabieg przyjechać w niekrępującym stroju,
- zapewnić sobie transport do domu,
- nie aplikować kosmetyków na skórę poddawaną zabiegowi,
- przywieźć z sobą środki higieny i ubiór na zmianę, jeśli po zabiegu zostaje się w szpitalu.
Jak wygląda liposukcja brzucha?
Zabieg odbywa się najczęściej w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Przez kilka drobnych (1,5-2,5 mm) nacięć na skórze tkanka tłuszczowa jest nastrzykiwana roztworem znieczulającym. Następnie rozbija się ją specjalnym aparatem. Tak rozpulchniony tłuszcz zasysa się przez wprowadzone do ciała kaniule i odprowadza do specjalnego zbiornika.
Liposukcja brzucha trwa od 2 do 6 godzin. Założenie opatrunków i ubrania uciskowego kończy zabieg. Pacjent może udać się do domu lub nocować w klinice.
Tak wygląda klasyczna liposukcja brzucha. Są jednak jeszcze inne metody usuwania tłuszczu z brzucha.
Liposukcja ultradźwiękowa brzucha (Vaser Lipo)
Nazywana jest też liposukcją kawitacyjną brzucha lub liposukcją brzucha bez skalpela. To zabieg nieinwazyjny, po którym można wrócić do codziennej aktywności. Ultradźwięki rozbijają błony komórek tłuszczowych, a uwolniony z nich tłuszcz zostaje przetransportowany do wątroby. Ta metabolizuje go tak jak tłuszcz z pożywienia.
Obecnie dostępna jest już liposukcja ultradźwiękowej trzeciej generacji, czyli Vaser Lipo HD. Technologia ta łączy odsysanie tkanki tłuszczowej wraz z modelowaniem sylwetki. To właśnie dlatego Vaser Lipo HD szczególnie poleca się pacjentom, którzy skarżą się na nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha. System pozwala bowiem dodatkowo wyrzeźbić mięśnie i nadać w ten sposób wysportowanego wyglądu.
Liposukcję Vaser Lipo można wzbogacić także o zabieg Renuvion, czyli zimną plazmę, która potęguje pożądany efekt obkurczania skóry.
Zaleca się wykonanie 5-10 zabiegów. Pierwsza seria (3-5) wykonywana jest co 5 dni. Następne – co 2-5 dni.
Aby ułatwić i przyspieszyć procesy metaboliczne, warto stosować w trakcie zabiegów liposukcji kawitacyjnej dietę:
- unikać: żywności proteinowej, z tłuszczami nasyconymi, solonej, nadmiernie przyprawionej,
- zwiększyć do 2 litrów ilość wypijanych napojów: niegazowanej wody mineralnej, świeżych soków, herbaty (prócz czarnej).
Liposukcji ultradźwiękowej brzucha nie należy wykonywać w czasie ciąży, laktacji, menstruacji, u chorujących m.in. na osteoporozę, cukrzycę, epilepsję, z rozrusznikiem lub zastawką serca.
Liposukcja wodna brzucha
W tej metodzie – przed odessaniem – komórki tłuszczowe od tkanki łącznej oddziela strumień wody pod ciśnieniem.
Podczas liposukcji wodnej wtrysk następuje bezpośrednio do ciała. Dlatego tłuszcz łatwiej się rozpuszcza, można go szybciej odessać, więc zabieg jest krótszy. Zmniejsza się również ryzyko uszkodzenia skóry i mięśni.
W przypadku liposukcji wodnej stosuje się znieczulenie miejscowe.
Liposukcja laserowa brzucha
W czasie tego zabiegu to promień lasera rozbija komórki tłuszczowe. Po uwolnieniu z nich tłuszcz albo zostaje naturalne wydalony z organizmu, albo odessany. Zależy to od ilości usuwanego tłuszczu.
Liposukcję laserową brzucha przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Zabieg trwa 1-2 godziny. Jednorazowo można usunąć do 500 ml tkanki tłuszczowej. Rekonwalescencja po liposukcji laserowej brzucha jest znacznie krótsza i mniej uciążliwa niż w przypadku zabiegu tradycyjnego.
W liposukcji laserowej brzucha światło działa również na komórki produkujące kolagen. To on odpowiada za elastyczność i jędrność skóry. Dlatego liposukcja laserowa pomaga też przywrócić naszej skórze elastyczność.
Co po odsysaniu tłuszczu z brzucha?
Po liposukcji brzucha pacjent zakłada bieliznę uciskową. Trzeba ją nosić bez przerw 24 godziny po zabiegu. Pomaga ona prawidłowo goić się, modelować sylwetkę, skóra szybciej się obkurcza, a obrzęki zmniejszają. Jest tak uszyta, aby pacjent mógł swobodnie się ruszać i np. korzystać z toalety. Bieliznę taką nosi się przez 2-6 tygodni po zabiegu. Niektórzy pacjenci z lżejszej wersji korzystają nawet pół roku.
Następnego dnia po odsysaniu tłuszczu z brzucha następuje zmiana opatrunków i pierwsza kontrola w klinice. Kolejne kontrole: po tygodniu, po trzech miesiącach.
Po zabiegu występować mogą nierówności skóry. Zazwyczaj ustępują po trzech tygodniach, ale czasem po pół roku.
Przez pierwsze dni po zabiegu pacjent odczuwa też umiarkowany ból, pieczenie lub sztywność w miejscu odsysania tłuszczu. Pomogą na te dolegliwości leki przeciwbólowe. Obrzęki okolic brzucha zanikają po 7-10 dniach. Czasem jednak utrzymują się dłużej.
Jeśli drobne nacięcia do wkładania kaniuli były zszywane, szwy zdejmowane są po ok. 7 dniach. Gojenie blizn jest uzależnione od indywidualnych predyspozycji organizmu oraz zastosowania się do zaleceń lekarza.
Przez 4-6 tygodni po liposukcji brzucha należy unikać:
- intensywnego wysiłku fizycznego,
- basenów,
- ciepła, czyli opalania na słońcu i w solarium, sauny, koca elektrycznego itp.; łamanie zakazu grozi wystąpieniem ciemnych, trudnych do usunięcia plam na skórze.
Ruch po operacji jest bardzo ważny. Zapobiega powstawaniu zakrzepów krwi w żyłach. Większość pacjentów po zabiegu liposukcji wraca do normalnej aktywności zawodowej już w drugiej lub trzeciej dobie po opuszczeniu kliniki.
Masaż po liposukcji brzucha
Obrzęk po liposukcji brzucha może występować do sześciu tygodni. Czas ten może jednak skrócić wykonywany przez profesjonalnego fizjoterapeutę masaż limfatyczny. Pobudza do krążenia unieruchomioną chłonkę, dzięki czemu zwiększony zostaje jej odpływ i obrzęk się zmniejsza.
W trakcie odsysania tłuszczu komórki tej tkanki rozpadają się. Do krwi dostają się więc pochodzące z nich wolne kwasy tłuszczowe. Ich usuwanie może przyspieszyć masaż po liposukcji. Masowanie ciała sprawia, że substancje te szybciej trafiają do krążenia i zostają wydalone z organizmu.
Masaż zapobiega też jednemu z możliwych powikłań liposukcji: włóknieniu. Utrzymujące się przez długi czas obrzęki mogą spowodować nadmierny rozrost tkanki łącznej włóknistej. Z tego powodu na ciele pacjenta mogą pojawiać się nierówności. Zapobiegać tym komplikacjom można właśnie masując odpowiednie rejony ciała.
Dzięki masażom skraca się też czas rekonwalescencji po zabiegu liposukcji.
FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania o liposukcję brzucha
Co to jest liposukcja brzucha?
Liposukcja brzucha polega na usuwaniu nadmiaru tłuszczu znajdującego się między skórą a mięśniami. Używa się do tego tzw. kaniuli, czyli cienkiej, tępo zakończonej metalowej rurki. Do usunięcia rozbitego wcześniej tłuszczu przez wprowadzoną pod skórę kaniulę wykorzystuje się podciśnienie. To liposukcja klasyczna. Istnieją również małoinwazyjne metody odsysania tłuszczu: liposukcja ultradźwiękowa, wodna i laserowa.
Ile kosztuje liposukcja brzucha?
Cena za liposukcję brzucha – na podstawie danych ze 145 klinik oraz od 107 lekarzy – wynosi od 1 490 zł do 24 000 zł. Ostateczną cenę zabiegu można określić dopiero podczas wizyty kwalifikacyjnej. Zależy ona m.in. od zakresu, techniki, metody znieczulenia, które omawia lekarz podczas wizyty.
Ile kosztuje liposukcja laserowa brzucha?
Liposukcja laserowa brzucha kosztuje od 2 tys. zł. Ostateczną cenę zabiegu można określić dopiero podczas wizyty kwalifikacyjnej.
Odsysanie tłuszczu z brzucha przed i po – zdjęcia
Chcesz zobaczyć jak wygląda brzuch po liposukcji? Zdjęcia znajdujące się w poniższej galerii zostały wykonane u tych samych pacjentów przed i po procedurze.
Liposukcja brzucha - opinie pacjentów
Poniżej przeczytasz opinie pacjentów, którzy zdecydowali się na liposukcję brzucha. Wszystkie zamieszczone komentarze pochodzą od osób, które zapisały się na zabieg za pośrednictwem naszego portalu, dzięki czemu są one w 100% rzetelne i zweryfikowane.
Zabieg przebiegł bezproblemowo, więcej strachu niż to warte... efekty są bardzo zadowalające. To jest to na co czekałam. Po prostu spełnione marzenie na maksa.
Zabieg przeszedł moje oczekiwania. Zero bólu, siniaków i tym podobnie jak piszą w internecie.
Ciężko mi ocenić efekty bo minęło zbyt mało czasu. Nadal jest duża opuchlizna.
Umów wizytę!
Jeśli Ty także zastanawiasz się nas zabiegiem liposukcji brzucha, nie wahaj się dłużej - skontaktuj się z nami. Nasz doradca bezpłatnie przedstawi Ci pełną ofertę leczenia spośród 24 klinik w Polsce wraz ze szczegółowymi cenami. Pomoże również w umówieniu wizyty konsultacyjnej u wybranego specjalisty na dogodny termin.
Zadzwoń do nas: (telefon czynny pon - pt, w godz. 8:00 - 18:00)
Źródła:
- Andrzej Przylipiak, "Podstawy Medycyny Estetycznej. Podręcznik dla studentów kosmetologii", Białystok, 2014, ISBN: 978-83-937785-4-6
- Bruce E. Katz, Neil S. Sadick, red. wydania polskiego Andrzej Kaszuba, Elsevier Urban & Partner, "Modelowanie sylwetki", Wrocław, 2011, ISBN: 978-83-7609-345-1
- Wikipedia, "Liposukcja" (pl.wikipedia.org)
- ABCS, "Liposuction guide" (www.americanboardcosmeticsurgery.org)
4.7/5 (opinie 23)