Jak powstają rozstępy?

Każdy, kto za szybko urósł, gwałtownie przybrał na wadze albo schudł, ma rozstępy. Skóra nie mogła nadążyć za zmianami w jego ciele i miejscami trochę jakby popękała. A właściwie zrobiły to włókna kolagenowe, nie wytrzymując naprężeń.

 • U kobiet w ciąży charakterystyczne, podłużne blizny pojawiają się na brzuchu i piersiach.
 • U osób otyłych – także na udach, biodrach, pośladkach i ramionach.
 • U dwumetrowych wysportowanych chłopaków – na plecach oraz okolicach ramion.

Inną przyczyną powstania rozstępów są zmiany hormonalne typowe dla okresu dojrzewania i ciąży. Organizm produkuje wtedy więcej kortyzolu. Jego nadmierna ilość zaburza pracę komórek wytwarzających kolagen i elastynę. Włókna kolagenowe, które wtedy powstają, są słabsze niż normalnie. Dlatego pękają, gdy dochodzi do napięcia skóry przy jej naciąganiu.

Zabieg laserowy na rozstępy

Ślady pęknięć na skórze chyba nikomu się nie podobają. Wiele osób chce się ich pozbyć, stosuje więc peelingi, nacierania kremami i olejkami. Albo rozważa decyzję o znacznie bardziej skutecznym, profesjonalnym zabiegu.

Ważne: Wybór metody usuwania rozstępów nie zależy od ich ulokowania na ciele, lecz od ich rozległości i czasu powstania.

Jak ustalić to ostatnie? Po kolorze. 

 • Różowe lub w odcieniu fioletu są młode, więc redukuje się je łatwo
 • Białawe, lekko połyskujące, z wyczuwalną pod dotykiem nierównością skóry to już blizny uformowane. Schodzą opornie. 

Oporne są też te po ciąży, skoncentrowane na brzuchu, większe od pozostałych.

Lekarstwem na trudniejsze przypadki rozstępów jest laser. 

Wiązka światła uszkadza tkanki, więc organizm mobilizuje siły do gojenia ran. Powstają nowe włókna kolagenowe, a stare się obkurczają. W rezultacie znikają nierówności, skóra się wygładza i napręża.

Metody usuwania rozstępów laserem

 • Lasery frakcyjne są kierowane w miejsca niedoskonałości. Działają punktowo jednocześnie pokrywając duże obszary tkanek. Jeden impuls lasera powoduje serię mikrouszkodzeń w skórze. Uszkodzenia te powstają w sposób kontrolowany, bezpieczny i powtarzalny, dzięki czemu nie dochodzi do oparzenia całej powierzchni tkanki. Każdy punkt uszkodzenia wraz z towarzyszącą mu strefą przegrzania jest przyczynkiem do stymulacji produkcji nowych włókien kolagenu i elastyny. Za tym idzie poprawa wyglądu rozstępów. Rozróżniamy dwa rodzaje laserów frakcyjnych.
 • Laser ablacyjny – emituje wiązkę światła o takiej długości fali, która – uszkadzając skórę – doprowadza do częściowego odparowania jej powierzchni. Laserowe impulsy są jak mikroskopijne igły: nakłuwają powierzchnię skóry w regularnych odstępach, tworzą siatkę mikroskopijnych oparzeń. Uszkodzenia te nazywamy kolumnami ablacyjnymi. Ich głębokość zależy od mocy lasera – może dochodzić nawet do kilku milimetrów w przypadku bardzo zaawansowanych blizn.
 • Laser nieablacyjnyemituje mikrowiązki światła, które wnikają w skórę na różną głębokość, koagulując tkanki (ścina się obecne w nich białko). Powierzchnia skóry nie zostaje jednak uszkodzona podczas zabiegu. Dzięki temu po użyciu lasera frakcyjnego nieablacyjnego rekonwalescencja będzie krótsza.

Ważne: Lepsze efekty w usuwaniu rozstępów daje korzystanie z kilku technologii. Dlatego warto umówić się na zabieg w placówce, która dysponuje różnymi typami laserów.

Przeciwwskazania do laserowego usuwania rozstępów

Na liście przeciwwskazań do laserowego usuwania rozstępów znajdują się:

 • ciąża i okres karmienia piersią,
 • choroby przewlekłe, w tym autoimmunologiczne (cukrzyca, łuszczyca),
 • aktywne, bakteryjne, grzybicze lub wirusowe infekcje skóry, np. opryszczka,
 • choroby nowotworowe,
 • podatność na tworzenie się blizn,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • przyjmowanie antykoagulantów,
 • przyjmowanie leków uczulających na światło (np. niektóre środki antykoncepcyjne),
 • terapia izotretynoiną (muszą upłynąć co najmniej 3 miesiące od jej zakończenia, by poddać się zabiegom laserowym),
 • świeża opalenizna (to także przeszkoda przemijająca, wystarczy poczekać, aż sama zniknie).

Co się dzieje w trakcie zabiegu?

Zabieg laserowego usuwania rozstępów poprzedza konsultacja lekarska. Nie ma natomiast specjalnych przygotowań skóry ani diagnostyki laboratoryjnej. Pół godziny przed usuwaniem rozstępów pacjent zostaje miejscowo znieczulony za pomocą specjalistycznego kremu. 

Wraz z uruchomieniem lasera, na skórę pacjenta może zostać skierowany strumień zimnego powietrza. To po to, by jeszcze bardziej zmniejszyć niekomfortowe wrażenia towarzyszące zabiegowi – odczuwalne na skórze lekkie ukłucia.

Czas trwania zabiegu zależny jest od rozległości rozstępów i może trwać od kilkunastu minut do nawet dwóch godzin.

Jeśli rozstępy są głębokie, zastarzałe i obejmują duży obszar ciała, trzeba się liczyć z koniecznością kilkukrotnego powtórzenia zabiegu. Przy laserze frakcyjnym będzie to od trzech do pięciu sesji z czterotygodniowymi przerwami na gojenie. Warto pamiętać, że rozstępy nie znikną całkowicie. Zostaną jednak wygładzone, więc będą znacznie mniej widoczne. Do tego zabieg wyraźnie ujędrni skórę.

Zalecenia pozabiegowe

Do pracy i codziennych zajęć można wracać od razu. Trzeba jednak pomóc skórze – starannie unikać słońca i smarować ją preparatami chroniącymi przed zakażeniem (maści przeciwbakteryjne z antybiotykiem, kremy nawilżające wspomagające gojenie, preparaty do dezynfekcji skóry). Każdy lekarz ma swoje upodobania, jednak na pewno poinformuje pacjenta, jakie preparaty należy stosować. Przez kilka pierwszych dni nie wolno używać:

 • mydła,
 • kosmetyków, które mogłyby podrażnić skórę,
 • kosmetyków złuszczających,
 • gąbki do mycia,
 • ręcznika do wycierania miejsc po zabiegu.

Miejsca, na które działał laser, rzadko pozostają bez śladu. Zwykle są zaczerwienione. Im rozstępy były głębsze, tym reakcja na skórze silniejszy. Bywa, że wygląda jak oparzenie, zwłaszcza gdy wraz z zaczerwienieniem pojawiają się drobne pęcherze, strupy. Nic dziwnego, że gojenie po laserowym usuwaniu rozstępów trwa nawet kilka tygodni. Efekt działań pojawia się po kilku miesiącach, gdy ostatecznie ustąpi zaczerwienienie pozabiegowe w obszarze poddanym działaniu lasera.

Możliwe powikłania 

Usuwanie rozstępów laserem jest względnie bezpieczne, acz niewolne od efektów ubocznych. Te mogą być bardzo różne, bo każda skóra reaguje trochę inaczej. 

Małe ranki po laserze frakcyjnym goją się bardzo szybko, ale mogą im towarzyszyć podbiegnięcia krwawe (tzw. siniaki).

Możliwym powikłaniem jest także wydłużony proces gojenia, na przykład z powodu zakażenia skóry. Lekarz wykonujący zabieg zastosuje i wdroży wtedy odpowiednie leczenie.

Najgorsze są przebarwienia pozapalne. Kłopot z nimi polega na tym, że trudno przewidzieć z góry, jak długo pozostaną widoczne. Może to być kilka tygodni, a może i kilka miesięcy. Może też się zdarzyć, że – aby nie pozostały na stałe – potrzebne będą osobne zabiegi.

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania o usuwanie rozstępów

 • Czy laserowe usuwanie rozstępów boli?

  Zabieg laserowego usuwania rozstępów nie jest bolesny, jednak w jego trakcie może pojawić się pewien dyskomfort. U większości pacjentów nie trzeba stosować maści znieczulającej, jednak w przypadku szczególnie wrażliwych osób jest to jak najbardziej możliwe.

 • Laserowe usuwanie rozstępów - ile zabiegów?

  Aby osiągnąć w pełni zadowalające efekty, zwykle trzeba poddać się serii trzech do pięciu zabiegów. W tym miejscu warto wspomnieć, że rozstępy nie znikną całkowicie. Zostaną jednak wygładzone, przez co staną się znacznie mniej widoczne.

 • Ile kosztuje usunięcie rozstępów?

  Średnio będzie to wydatek 500 zł. Rozpiętość cenowa sięga tu od 100 zł do 2 tys. zł. Laserowe usuwanie rozstępów kosztuje od 100 zł do 1,2 tys. zł na udach, od 850 zł do 2 tys. zł na brzuchu i od 200 zł do 1 tys. zł na pośladkach. Sprawdź cenę w swoim mieście!

Laserowe usuwanie rozstępów przed i po – zdjęcia

Chcesz zobaczyć jak wygląda skóra po laserowym usunięciu rozstępów? Zdjęcia znajdujące się w poniższej galerii zostały wykonane u tych samych pacjentów przed i po procedurze.

Źródła: