Co to jest plastyka brzucha (lifting brzucha)?
Zwisająca i wiotka skóra pozostała po zbyt szybkim odchudzaniu lub ciąży może być nieestetyczna i staje się narażona na odparzenia oraz stany zapalne. Wilgoć i ciepło sprzyjają namnażaniu się bakterii i grzybów w fałdach.
Taka skóra wymaga specjalistycznego leczenie dermatologicznego, nie zawsze z dobrym skutkiem. Jedną z metod poradzenia sobie z taką sytuacją jest plastyka brzucha, czyli abdominoplastyka, znana też jako operacja plastyczna brzucha / lifting brzucha. To zabieg likwidacji wystającego fałdu brzusznego w środkowej i dolnej części brzucha poprzez wycięcie nadmiaru skóry i tłuszczu. Równocześnie dokonuje się korekty mięśni prostych brzucha i zamknięcia rozstępów, które są następstwem np. ciąży.
Plastyka brzucha to jeden z częściej wykonywanych zabiegów chirurgii plastycznej.
Metody liftingu brzucha
W zależności od stopnia deformacji powłok brzusznych pacjent może poddać się następującym rodzajom plastyki:
- klasyczna plastyka brzucha - z podbrzusza oraz śródbrzusza usuwa się nadmiar obwisłej skóry i podskórnej tkanki tłuszczowej. Wykonuje się to metodą chirurgiczną. Lekarz przeprowadza dwa nacięcia w obrębie brzucha pacjenta, przez co może on zbliżyć do siebie mięśnie tworzące ścianę jamy brzusznej. Celem klasycznej plastyki brzucha jest wzmocnienie napięcia mięśni, dzięki czemu talia się zwęża, a brzuch staje się płaski i jędrny;
- klasyczna plastyka brzucha z liposukcją - przed dokonaniem nacięć wprowadza się pompę ssącą, która odsysa podskórną tkankę tłuszczową;
- abdominoplastyce częściowej/miniabdominoplastyce – przeprowadza się ją u pacjentów, u których problem dotyczy podbrzusza. To zabieg mniej inwazyjny. Oprócz usunięcia fałdu skóry poniżej pępka lekarz usuwa tłuszcz i koryguje mięśnie;
- abdominoplastyce odwróconej – jest rozważana w przypadku, kiedy istnieją wskazania do wykonania cięcia w górnej części brzucha;
- umbilikoplastyce – to mniej skomplikowany zabieg poprawiający wygląd pępka. Podczas zabiegu poprawia się tylko jego kształt (przeprowadza się go głównie u pacjentów z wypukłym pępkiem), a nie przesuwa, jak przy plastyce brzucha. Blizna pozostaje wewnątrz pępka, a nie wokół niego.
Dla kogo jest plastyka brzucha?
Zabiegowi abdominoplastyki poddają się kobiety po przebytej ciąży, które nie planują już kolejnego dziecka, a których mięśnie po porodzie rozeszły się, w skutek czego brzuch i skóra nie wróciły do stanu sprzed ciąży, osoby po dużej utracie masy ciała, osoby, które mają wiotką, obwisłą skórę na brzuchu, często z obecną przepukliną mięśni prostych oraz osoby z nadmiarem tkanki tłuszczowej, której w obwisłej części brzucha nie da się zlikwidować przy pomocy diety i ćwiczeń fizycznych.
Należy wiedzieć, że plastyka brzucha nie jest jedną z metod odchudzania. Poprawia jedynie wygląd brzucha. Przed samym zabiegiem należy spełnić szereg zaleceń i przestrzegać wytycznych lekarskich.
Osoby, które decydują się na plastykę brzucha, nie powinny palić, gdyż palenie utrudnia gojenie ran i zwiększa ryzyko powikłań. Powinny być w dobrej kondycji i mieć stabilną wagę. Nadmierna otyłość może stanowić ograniczenie podczas kwalifikacji do zabiegu.
Plastyka brzucha po ciąży
Jeśli po porodzie dieta, ćwiczenia, masaże nie pomagają; skóra nadal jest rozciągnięta i przypomina „suszoną śliwkę”, a po jedzeniu brzuch uwypukla się niczym w zaawansowanej ciąży (rozstęp mięśni prostych brzucha), często jedynym sposobem na poprawienie wyglądu jest operacja plastyczna brzucha. Wykonuje się ją:
- po upływie co najmniej 6 miesięcy od porodu, gdyż mięśnie muszą wrócić do normy, a skóra obkurczyć się. Ważne jest również to, że kilka miesięcy po porodzie masa ciała spada. Warto więc poczekać aż wszystko się ustabilizuje;
- kiedy kobieta nie karmi już piersią (środki znieczulające przechodzą do mleka matki).
Przed zabiegiem plastyki brzucha
Zanim rozpocznie się zabieg, pacjent konsultuje się z chirurgiem. Przeprowadzenie szczegółowego wywiadu jest niezbędne. Chirurg ocenia stan zdrowia pacjenta z dokładnym wywiadem dotyczącym przeszłości chorobowej i sprawdza, czy są przeciwwskazania do zabiegu. Bada również elastyczność skóry oraz nadmiar tkanki tłuszczowej do usunięcia.
Podczas wywiadu padają pytania o zażywane leki (niektóre mogą zwiększać możliwość wystąpienia powikłań) i palenie papierosów. Istotne jest także omówienie z pacjentem szczegółów zabiegu, możliwych do zrealizowania rezultatów, możliwego ryzyka oraz alternatywnych rozwiązań. Specjalista kieruje pacjenta na badania (krwi, parametrów biochemicznych metabolizmu i moczu), szczegółową konsultację anestezjologiczną oraz ewentualne inne konsultacje specjalistyczne związane ze współistniejącymi chorobami.
Przeciwwskazania do wykonania liftingu brzucha
Lekarz może podjąć decyzję o rezygnacji z liftingu (plastyki) brzucha. Powodów jego decyzji może być wiele. Wśród nich są m.in.:
- trwające u pacjenta infekcje,
- choroby, które wykluczają znieczulenie,
- choroby utrudniające gojenie,
- choroby nowotworowe,
- zaburzenie krzepnięcia krwi,
- nadciśnienie tętnicze (wymaga unormowania),
- nadczynność tarczycy (wymaga unormowania),
- ropne zmiany na brzuchu (mogłyby doprowadzić do zakażenia),
- zrosty i blizny na brzuchu (utrudniają operację lub pogarszają jej efekt).
Jak wygląda zabieg plastyki brzucha (liftingu brzucha)?
Przed rozpoczęciem procedury operacji, pacjent jest odpowiednio przygotowywany już na oddziale. Przed zabiegiem na sali operacyjnej pacjent zostaje uśpiony przez anestezjologa. Zastosowanie znieczulenia ogólnego ułatwia korektę mięśni. Przy miniplastyce brzucha można stosować znieczulenie miejscowe.
Następnie chirurg wykonuje cięcie: przecina powłoki od biodra do biodra oraz nad i wokół pępka (w ten sposób oddziela pępek). Przy miniplastyce brzucha pępek nie jest oddzielany, a cięcie wykonuje się tuż nad linią włosów łonowych. Kolejny etap to odseparowanie skóry i tkanki tłuszczowej od powięzi mięśniowej aż do łuków żebrowych. Chirurg odsłania w ten sposób mięśnie brzucha, zszywa je zamykając rozstęp mięśni prostych brzucha powodując wypłaszczenie brzucha i zaznaczenie talii.
Chirurg ocenia teraz jak duży płat skóry poniżej pępka należy usunąć. Od tego zależy, gdzie będzie blizna: czy tuż nad linią włosów łonowych, czy nieco wyżej. Powyżej blizny chirurg wycina niewielki otwór, w który wszywa pępek. Blizna, która powstanie wokół niego jest niewielka. Przy miniplastyce brzucha chirurg wykonuje cięcie w kształcie małej elipsy, likwidując zbędną skórę i tkankę tłuszczową.
Po zabiegu lekarz zakłada dreny w części operowanej, dzięki czemu na zewnątrz odprowadzana jest krew.
Cały zabieg plastyki brzucha trwa od 2 do 4 godzin (miniplastyka – o połowę krócej).
Po zabiegu plastyki brzucha
Po zabiegu operacyjnym pacjent otrzymuje płyny i leki przeciwbólowe dożylnie. Ich celem jest zapobieganie dolegliwościom bólowym, zawrotom głowy oraz mdłościom. Przez kilka dni brzuch może być obrzęknięty. Ból może być odczuwany nawet przez miesiąc po zabiegu. Typowym objawem jest zaburzenie czucia powłok brzusznych. Dreny najczęściej usuwa się w drugiej dobie po zabiegu. Po tygodniu usuwane są szwy niewchłanialne. Szwy wchłanialne nie wymagają zdjęcia.
Rekonwalescencja może potrwać nawet do pół roku.
Zalecenia dla pacjentów po plastyce brzucha
Po operacji plastycznej brzucha zaleca się noszenie specjalistycznego pasa uciskowego przez kilka dni (zapobiega powstawaniu zakrzepów), natłuszczanie blizny. Wskazany jest oszczędzający tryb życia (unikanie wysiłku fizycznego). Organizm potrzebuje energii niezbędnej do gojenia się rany.
Po plastyce brzucha wskazana jest dieta lekkostrawna: unikamy potraw smażonych, ciężkich. Wybieramy warzywa, owoce przygotowane bez tłuszczu, na parze, w folii lub w wodzie.
W pierwszych dniach po zabiegu, aby blizna nie była narażona na naciąganie, bardzo dobre jest odpoczywanie w pozycji półsiedzącej. Pod głowę i kolana podkładamy wtedy duże poduszki. Po plastyce brzucha w czasie snu i odpoczynku najlepsza jest pozycja embrionalna lub lekko zgięta.
Po zabiegu należy zostać kilka dni w łóżku, nie wolno pić alkoholu, palić papierosów, dźwigać. Nie należy zanurzać rany w stojącej wodzie np. nie wolno korzystać z kąpieli w wannie. Lekkie ćwiczenia można zacząć wykonywać po upływie 6 do 8 tygodni. Termin rozpoczęcia ćwiczeń należy uzgodnić z lekarzem. Dość bezpieczne po tym czasie są: nordic walking, pływanie na basenie. W okresie rekonwalescencji zalecane są spacery na stopniowo zwiększających się dystansach. Warto rozważyć rozpoczęcie rehabilitacji i zabiegów fizjoterapeutycznych.
Należy unikać intensywnych treningów, np. podnoszenia ciężarów, przeprostów (wyginanie kręgosłupa do tyłu). Po plastyce brzucha skóra staje się napięta, więc obciążające ćwiczenia mogą doprowadzić do ponownego otwarcia rany. Intensywniejsze ćwiczenia można zacząć po zagojeniu się rany, czyli zwykle po okresie 4-6 miesięcy.
Ile kosztuje plastyka brzucha?
Najniższa cena za plastykę brzucha to ok. 7000 zł, natomiast najwyższa – ok. 22000 zł. Ceny są ustalane indywidualnie i często wynikają z innych – dodatkowych procedur np. plastyki przepukliny brzucha. Ostateczną cenę lekarz podaje podczas wizyty kwalifikującej do zabiegu, kiedy to będzie w stanie ustalić wspólnie z pacjentem zakres zabiegu i jego rozległość.
Narodowy Fundusz Zdrowia ostrożnie kwalifikuje pacjentów do operacji plastycznych brzucha. Refunduje zabiegi plastyczne ze wskazaniami medycznymi. Przed podjęciem decyzji o operacji plastycznej brzucha wskazane jest zwrócenie się do swojego oddziału NFZ aby dowiedzieć się, które szpitale mają zakontraktowaną taką usługę. Aby uzyskać refundację, należy wykazać istniejące wskazania medyczne (np. odparzenia, infekcje, pogarszanie znacząco komfortu życia).
FAQ, czyli najczęstsze pytania o plastykę brzucha
Jaką dietę stosować po plastyce brzucha?
Po zabiegu należy stosować – podobnie, jak w innych sytuacjach, gdy chcemy odciążyć organizm – dietę lekkostrawną. Przeważają w niej produkty bogate w witaminy i mikroelementy, przygotowane bez użycia tłuszczu. Spożywamy wtedy warzywa i owoce, gotowane na parze lub w folii. Dieta lekkostrawna wyklucza produkty smażone, ciężkie
Jak spać po plastyce brzucha?
Po plastyce brzucha najlepiej spać tak, by wyeliminować napięcie środkowej części ciała. Najlepsza jest pozycja embrionalna lub lekko zgięta. Pozycja lekko zgięta najlepsza jest też przy siedzeniu, a pozycja wyprostowana podczas spacerów. W pierwszych dniach po operacji, aby blizna po abdominolastyce nie była narażona na naciąganie, bardzo dobre jest odpoczywanie w pozycji półsiedzącej. Pomagają w jej utrzymaniu poduszki podpierające głowę i kolana.
Ile kosztuje plastyka brzucha?
Plastyka brzucha kosztuje od 5 tys. zł do 22 tys. zł.
Kiedy można zacząć ćwiczyć po plastyce brzucha?
W zależności od tego, jak goi się rana, po plastyce brzucha lekkie ćwiczenia można zacząć wykonywać po 6-8 tygodni. Dość bezpieczne są: nordic walking, pływanie na basenie. Należy unikać intensywnych treningów, np. podnoszenia ciężarów, przeprostów (wyginanie kręgosłupa do tyłu). Po plastyce brzucha skóra staje się napięta, więc wykonywanie przeprostów mogłoby spowodować ponowne otwarcie rany. Treningi mogą być intensywniejsze po zagojeniu się rany, czyli zwykle po okresie 6-8 miesięcy.
Filmy
Przedstawiamy poniżej filmy, na których dr Marta Wilczyńska (chirurg plastyczny) - eksperci tematyki plastyka brzucha, dzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą na ten temat.
Plastyka brzucha przed i po – zdjęcia
Chcesz zobaczyć jak wygląda brzuch po operacji plastycznej? Zdjęcia znajdujące się w poniższej galerii zostały wykonane u tych samych pacjentów przed i po procedurze.
Plastyka brzucha – opinie pacjentów
Poniżej przeczytasz opinie pacjentów, którzy zdecydowali się na plastykę brzucha. Wszystkie zamieszczone komentarze pochodzą od osób, które zapisały się na zabieg za pośrednictwem naszego portalu, dzięki czemu są one w 100% rzetelne i zweryfikowane.
Krótki okres oczekiwania na zabieg. Efekt przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Dr Nawrocki spisał się na medal.
Bez wahania zrobiłabym to jeszcze raz. Niezbyt duży ból po zabiegu, a efekty już są rewelacyjne, pomimo iż wszystko jest nadal spuchnięte.
Zabieg usuwania nadmiaru skóry z brzucha. Minął dopiero 3 tydzień, ale już czuje się dobrze. Na efekt końcowy muszę jeszcze poczekać, ale wiem, że będę zadowolona :)
Uważam, że zabieg, który miałem przeprowadzony przebiegł zgodnie z moimi oczekiwaniami. Począwszy od czasu w jakim został wykonany poprzez estetykę.J estem mega zadowolony
Spełniło się moje marzenie. Jestem 2 tygodnie po zabiegu, wszystko pięknie się goi. Widoczny pierwszy efekt był praktycznie od razu. Z dnia na dzień widok coraz lepszy. Zero siniaków, obrzęków - tylko lekkie opuchnięcie. Trudny był pierwszy tydzień, ale wystarczyły tabletki przeciwbólowe. Brałam je przez pierwsze 4 dni. Potem każdego dnia coraz lepiej. Jestem mało odporna na ból, ale zniosłam to bez trudu. Gdybym miała cofnąć czas moja decyzja była by ta sama, a przede wszystkim ten sam lekarz. Efekt jest dużo lepszy niż się spodziewałam. Jestem szczęśliwą matką , żoną i kobietą.
Zabieg przebiegł bezproblemowo. Po dobie, gdy zobaczyłam efekt to przeszło to moje wszelkie oczekiwania. Może zabrzmi to nieprawdopodobnie, ale od przebudzenia do dzisiaj kompletnie nic mnie nie boli. Tabletki przeciwbólowe do dzisiaj są nieruszone. Nie mogę się doczekać 6 miesiąca po zabiegu ponieważ, wtedy będzie widać pełen efekt. Teraz jest super, a co to będzie za 5 miesięcy - bo tyle mi jeszcze zostało. Jeszcze raz warto wspomnieć i że ekipa specjalistów z Panią doktor Sybillą na czele zrobili kawał dobrej roboty. Dziękuję im za to.
Zabieg odbył się planowo, bez jakichkolwiek komplikacji. Polecam każdemu.
Zabieg przeprowadzono w pełnym znieczuleniu i z tego co mi przekazano bez większych problemów. Efekt na obecną chwile 10 dni po zabiegu zadowalający, bo co można powiedzieć więcej o efekcie kiedy człowiek jest obolały i jeszcze z ranami ale 5 kg lżejszy. Super!
Zabieg wykonany sprawnie i szybko. Brzuszek jeszcze się goi, ale już jestem zadowolona z efektów.
Wszystko przebiegło dobrze i profesjonalnie, bez komplikacji. Miła opieka i kontakt. Klinika przyjemna - przyjazna i czyściutka.
Operacja przeprowadzona dobrze. Jestem zadowolona z zabiegu.
Czekam na ściągnięcie szwów, efekty bardzo dobre, widoczne za kilka miesięcy, ale wszystko dobrze się goi i nie boli bardzo szybko dochodzę do siebie. Póki co jestem bardzo zadowolona.
Wszystko szybko, sprawnie i bezstresowo.
Efekt przeszedł moje oczekiwania
Zabieg przebiegł pomyślnie bez komplikacji. Efekt jest lepszy niż się tego spodziewałam. Jestem bardzo zadowolona.
Jestem zadowolona.
Umów wizytę!
Jeśli Ty także zastanawiasz się nad plastyką brzucha, nie wahaj się dłużej - skontaktuj się z nami. Nasz doradca bezpłatnie przedstawi Ci pełną ofertę leczenia spośród 41 klinik w Polsce wraz ze szczegółowymi cenami. Pomoże również w umówieniu wizyty konsultacyjnej u wybranego specjalisty na dogodny termin.
Zadzwoń do nas: (telefon czynny pon - pt, w godz. 8:00 - 18:00)
Źródła:
- red. Andrzej Przylipiak, "Podstawy medycyny estetycznej. Podręcznik dla studentów kosmetologii", Białystok, 2014, ISBN: 978-83-937785-4-6
- Kuokkanen H., Saariniemi K., Salmi A., Peltoniemi H., Helle M., Charpentier, "Abdominoplasty improves quality of life, psychological distress and eating disorder symptoms a prospective study.", Plast Surg Int. 2014, 2014
- Journals, "Introduction" (journals.lww.com)
4.5/5 (opinie 55)