Na czym polega odbudowa zęba kompozytem?
Poważne zniszczenie zęba często wymusza na pacjentach zdecydowanie się na implanty. Jeśli jednak odpowiednia ilość tkanki zostanie zachowana, wówczas stomatolog może ją opracować i przygotować sobie w ten sposób pole do odbudowy zęba, czyli bondingu. To, jaki materiał zostanie wykorzystany w tym procesie, zależy w dużej mierze od tego, w jakim stanie jest ząb oraz gdzie jest on położony. W zależności od stopnia zniszczenia korony, ząb można odbudować na:
- kompozycie
- włóknie szklanym
- korzeniu
Bonding stosuje się czasami także w celu nadania ładnego wyglądu zębom przebarwionym, zniekształconym czy nierównym. W porównaniu do licówek, metoda ta jest mniej inwazyjna i zdecydowanie tańsza.
Rodzaje materiałów kompozytowych
Ze względu na sposób utwardzania żywic łączących, wyróżniamy następujące rodzaje kompozytów:
- chemoutwardzalne
- światłoutwardzalne
- termoutwardzalne
- chemo- i światłoutwardzalne
Materiały służące do odbudowy zębów kompozytem można podzielić również ze względu na wielkości cząsteczek wypełniacza. Wówczas mówimy o kompozytach makrocząsteczkowych, mikrocząsteczkowych i hybrydowych.
Jak przebiega odbudowa zębów kompozytem?
Celem bondingu zębów jest połączenie wypełnienia kompozytowego z tkankami twardymi zęba. Wykorzystywany w tym procesie materiał jest wykonany ze specjalnej żywicy i świetnie przylega do powierzchni zęba.
Odbudowa zęba kompozytem wymaga minimalnej preparacji zęba. Cały proces składa się z trzech zasadniczych kroków: wytrawienia szkliwa delikatnym kwasem, wypełnienia żywicą kompozytową ubytków oraz nałożenia kompozytu właściwego. Jego kolor dopasowuje się wcześniej do koloru naturalnych zębów. Po aplikacji nadaje się mu natomiast odpowiedni kształt, utwardza przy pomocy specjalnego światła, a na koniec wygładza i poleruje.
Odbudowa zęba metodą bondingu to zabieg, który można przeprowadzić w trakcie jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Czas trwania procedury zależy przede wszystkim od wyjściowego stanu zęba.
Odbudowa kompozytem czy włóknem szklanym?
Odbudowy zęba często dokonuje się po leczeniu kanałowym. Zęby są wówczas martwe i puste, co sprawia, że stają się kruche. Bonding może w takiej sytuacji zapobiec uszkodzeniom mechanicznym oraz ponownej infekcji kanałów. Jeżeli ściany zęba leczonego kanałowego istnieją, wówczas do odbudowy można zastosować kompozyt. W przypadku słabego korzenia wykonuje się odbudowę kompozytową na włóknie szklanym. To jeden z najtrwalszych materiałów stosowanych w stomatologii, który doceniają także periodontolodzy i protetycy.
Jak długo utrzymują się rezultaty?
Odbudowa zęba kompozytem daje dobre efekty, a dobrej jakości mieszanka świetnie imituje naturalne szkliwo. Niestety jest to rozwiązanie mniej trwałe niż tradycyjne uzupełnienia protetyczne, a zęby mu poddane szybciej ulegają uszkodzeniom. Ze względu na to, iż mogą one się także przebarwić, konieczna jest odpowiednia higiena zębów po bondingu. Częste szczotkowanie zębów, nitkowanie oraz płukanie jamy ustnej z pewnością przedłużą trwałość efektów.
Profesjonalna odbudowa zęba, przy użyciu wysokiej jakości kompozytu, powinna “wytrzymać” maksymalnie 5 lat. Niedokładne wykonanie zabiegu może natomiast przyczynić się do rozwoju niektórych chorób przyzębia, a także negatywnie wpłynąć na tkanki mocujące ząb w zębodole. Właśnie dlatego, przed ostatecznym wyborem gabinetu stomatologicznego, warto zapoznać się z opisem placówki oraz opiniami zamieszczonymi na jej temat w internecie. Pomoże to w podjęciu możliwie najlepszej decyzji.
Na koniec warto wspomnieć, że bonding wykonuje się jedynie na zdrowych zębach. Przeciwwskazania do zabiegu to choroby przyzębia oraz próchnica. Przed procedurą wszelkie zmiany muszą być one wyleczone.
FAQ, czyli najczęstsze pytania o odbudowę zębów kompozytem
Ile kosztuje bonding zębów?
Cena bondingu zębów jest uzależniona od tego, ile zębów ma zostać odbudowanych. Jeden bond kosztuje zwykle od 150 do 200 zł.
Czy odbudowa zębów kompozytem boli?
Bonding zębów to zabieg bezbolesny i nie wymagający podania znieczulenia. Pacjenci nie muszą się go zatem obawiać.
Odbudowa zęba kompozytem przed i po – zdjęcia
Chcesz zobaczyć jak wyglądają zęby po zabiegu bondingu? Zdjęcia znajdujące się w poniższej galerii zostały wykonane u tych samych pacjentów przed i po procedurze.
Źródła:
- Theodore M. Roberson, Harald O. Heymann, Edward J. Swift Jr. (red. wyd. pol. Stanisław Suliborski), "Stomatologia zachowawcza tom 1-2", Lublin, 2010, ISBN: 978-83-60608-54-8
3.4/5 (opinie 147)