Co dzieje się w skaleczonej skórze?

Gdy ktoś się skaleczy albo oparzy, tkanka łączna włóknista wypełnia miejsce rany. Tak powstaje blizna. Jest zgrubiała i twardawa, bo inaczej niż w ciele wokół zachowują się w niej kolagen i elastyna. To białka odpowiedzialne za jędrność i elastyczność skóry. Żeby blizna była mniej widoczna, trzeba ją wygładzić i poprawić jej koloryt. Do pewnego stopnia da się to załatwić „babcinymi sposobami”, chociażby maścią z nagietka. Ale są pacjenci, których to nie uratuje. Na pomoc im musi przybyć mocniejsza siła – laser.

W trybie frakcyjnym, czyli estetycznym, promienie lasera dokonują w skórze wielu mikrouszkodzeń. Ich cel to mobilizacja organizmu do gojenia ran. Zaczyna się gwałtowna produkcja kolagenu i elastyny, więc znikają nierówności, skóra się napręża.

Jaki laser na blizny?

Wybór techniki zabiegowej zależy od rodzaju blizn, stanu skóry, ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Dlatego, zanim laser przystąpi do pracy, konieczna jest konsultacja lekarska.

Złuszczanie laserem

Jedna z metod to dermabrazja – stosowana najczęściej. Laser emituje wiązki światła o takiej średnicy i długości fali, by woda w skórze przejęła tę energię i wyparowała wraz z tkankami, których pacjent chce się pozbyć (zjawisko ablacji). Wiązki te działają jak mikroskopijne igły, nakłuwając powierzchnię skóry w równych odległościach. 

Naskórek i wierzchnie warstwy skóry właściwej odparowują na dużych powierzchniach. A to doprowadza do ich złuszczenia. Metoda sprawdza się zwłaszcza przy usuwaniu blizn potrądzikowych

Należy podkreślić, że wiązka światła jest bardzo precyzyjna. Pozbywa się bardzo cienkiej warstwy naskórka, a nie tyka głębszych warstw. Robi akurat tyle, by organizm zabrał się do pracy nad gojeniem. 

Ważne: Choć używa się określenia „odparowanie", to promienie lasera frakcyjnego nie parzą, nie powodują krwawienia ani bólu. Czuje się tylko lekkie mrowienie.

Przez kilka dni po zabiegu skóra może być zaróżowiona i nadwrażliwa, jak po opalaniu. Nowy naskórek wykształca się po około siedmiu dniach, a ciało pod nim uelastycznia się i ujędrnia.

Zwykle przy stosowaniu lasera na blizny potrądzikowe wystarcza jeden zabieg. Usuwanie blizn pooperacyjnych, podobnie jak innych śladów głębszych urazów, może wymagać kilku sesji z laserem. Zabiegi te nie są inwazyjne. Stosuje się znieczulenie, lecz tylko miejscowe. Hospitalizacja nie jest potrzebna, można od razu wracać do domu i zwykłych zajęć. Oczywiście przez jakiś czas trzeba żyć z pewnymi ograniczeniami (patrz niżej).

Biostymulacja

Inna metoda usuwania blizn polega na użyciu lasera biostymulującego. Jego światło ma taką długość fali, że zwiększa przemianę materii komórek. Taka stymulacja również owocuje uruchomieniem produkcji elastyny i kolagenu. To z kolei sprzyja powstawaniu tkanki łącznej – budulca zdrowej skóry. Przyspiesza też mikrokrążenie.

W rezultacie tkanki są lepiej dotlenione, a więc gojenie ran i wchłanianie się obrzęków trwa krócej.

Fotoodmładzanie

To technika nieablacyjna. Wykorzystuje intensywne źródło światła. Dociera ono do konkretnych tkanek jako impuls cieplny, uruchamia wytwarzanie kolagenu, natomiast nie uszkadza naskórka. Metoda ta sprawdza się przy usuwaniu wielu zmian skórnych. Gojenie po niej trwa krótko, a ryzyko powikłań jest niewielkie. Od razu wraca się do codziennych zajęć.

W miesiąc ilość kolagenu w skórze wzrasta o 300 proc. i utrzymuje się na tym poziomie nawet przez rok, jednak nie zawsze wystarczy jeden zabieg. Na przykład do osiągnięcia zadowalającego efektu przy wykorzystaniu lasera na blizny potrądzikowe potrzebna jest seria nawet czterech spotkań. Zabiegi przeprowadza się co trzy, cztery tygodnie i powtarza co pół roku.

Ważne: Wyboru techniki i urządzenia, które usunie blizny, dokonuje lekarz po zbadaniu skóry pacjenta.

Przeciwwskazania do usuwania blizn laserem

Mimo iż zabiegi z użyciem lasera cechują się niską inwazyjnością, istnieją pewne przeciwwskazania do ich przeprowadzenia. Są to:

 • bakteryjne, grzybicze lub wirusowe infekcje skóry, np. opryszczka,
 • atopowe zapalenie skóry,
 • choroby przewlekłe, np. cukrzyca, łuszczyca,
 • choroby nowotworowe,
 • podatność na tworzenie się blizn,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • przyjmowanie pewnych leków, m.in. niektórych sterydów, antybiotyków, środków przeciwzakrzepowych i antykoncepcyjnych (tym ostatnim zdarza się uczulać pacjentów na światło),
 • ciąża i okres karmienia piersią,
 • świeża i mocna opalenizna.

Co po zabiegu laserowego usuwania blizn?

Przez kilka dni po zabiegu laserowym miejsce wokół blizny jest spuchnięte i zaczerwienione. Może je także pokryć wysypka. Potem skóra zaczyna się łuszczyć. Aby zminimalizować powikłania, trzeba: 

 • stosować krem nawilżający,
 • pić dużo wody niegazowanej,
 • powstrzymać się od robienia peelingu, 
 • unikać gorących kąpieli,
 • schodzić ze słońca,
 • wychodząc z domu, nakładać krem z wysokim filtrami UV.

Ważne: Najlepiej usuwać blizny jesienią i zimą, kiedy słońca jest mało.

Po procedurze skóra regeneruje się przez miesiąc, półtora. Możliwe powikłania po laserowym usuwaniu blizn to trwałe przebarwienie skóry oparzenia oraz tworzenie się blizn po nieprawidłowo przebiegającym procesie gojenia.

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania o laserowe usuwanie blizn

 • Ile kosztuje laserowe usuwanie blizn?

  Ceny laserowego usuwania blizn wahają się od 100 zł do 1,6 tys. zł. Zależą m.in. od głębokości blizn, ich ulokowania i zajmowanego przez nie obszaru.

 • Ile kosztuje laserowe usuwanie blizn po trądziku?

  Za pozbycie się blizn potrądzikowych z całej twarzy trzeba zapłacić od 100 zł do 1,6 tys. zł. Z samego czoła albo z policzków – 100-800 zł. Z pleców – minimum 600 zł. Z dekoltu – 500 zł.

 • Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych – ile zabiegów?

  Liczba zabiegów w usuwaniu blizn potrądzikowych zależy od głębokości blizn. Ustali ją lekarz podczas konsultacji przedzabiegowej.

Laserowe usuwanie blizn przed i po – zdjęcia

Chcesz zobaczyć jak wygląda skóra po laserowym usuwaniu blizn? Zdjęcia znajdujące się w poniższej galerii zostały wykonane u tych samych pacjentów przed i po procedurze.

Laserowe usuwanie blizn - opinie pacjentów

Poniżej przeczytasz opinie pacjentów, którzy zdecydowali się na laserowe usuwanie blizn. Wszystkie zamieszczone komentarze pochodzą od osób, które zapisały się na zabieg za pośrednictwem naszego portalu, dzięki czemu są one w 100% rzetelne i zweryfikowane.

Pozytywna obsługa
  
Patrycja

Był to dopiero drugi zabieg,efektów jeszcze nie widać.

Opinia o: Klinika Ambroziak Sp. z o.o., Warszawa (lek. Katarzyna Bałabańska)

Źródła: