Jak działa laser frakcyjny?

Lasery frakcyjne wykorzystują zjawisko fototermolizy frakcyjnej. Oznacza to stosowanie – zamiast jednolitej - podzielonej wiązki światła laserowego. Drobne promienie wnikają na wgłąb skóry, tworząc w niej tzw. strefy mikrotermalne. Pod wpływem ciepła dochodzi do zmian w obrębie włókien kolagenowych – podstawowego składnika, skóry odpowiedzialnego za jej sprężystość i elastyczność. Część z nich ulega reorganizacji, a inne obkurczeniu, wzmacnia się natomiast ich synteza, co skutkuje poprawą wyglądu skóry. Ważnym aspektem jest fakt, iż działaniu lasera frakcyjnego poddają się jedynie małe powierzchnie skóry. Dzięki temu, że leczone obszary (frakcje) są otoczone fragmentami nienaruszonymi, procesy gojenia są znacząco przyśpieszone, a bezpieczeństwo całego zabiegu – zwiększone. Skróceniu ulega dzięki temu czas rekonwalescencji, a objawy uboczne są mniej dokuczliwe. Mimo to, efektywność porównywalna jest do tej, charakterystycznej dla laserów tradycyjnych.

Rodzaje laserów frakcyjnych

Pierwszym dostępnym na rynku laserem frakcyjnym był Fraxel kalifornijskiej firmy Solta Medical. Na rynku pojawił się on w 2004 roku. Od tego momentu powstały już kolejne, jeszcze bardziej zaawansowane wersje tego urządzenia.

Frakcyjne systemy laserowe dzielimy na dwie podstawowe kategorie:

  • lasery frakcyjne ablacyjne, które odparowują tkanki poprzez działanie wysokiej temperatury. Strefy mikrotermalne obejmują tu zarówno naskórek, jak i skórę właściwą, dzięki czemu efekty są bardziej widoczne, ale proces gojenia – dłuższy;
  • lasery frakcyjne nieablacyjne, które powodują zmiany w strukturze białek, ale nie doprowadzają do odparowania. Pozostawią one także nienaruszoną warstwę rogową naskórka, dzięki czemu proces gojenia jest krótszy.

Lasery frakcyjne różnią się od siebie także generowaną długością fali (najpopularniejsza to około 1550 nm) oraz energią wiązki. Parametry dostosowuje się w zależności od tego, na jakiego rodzaju zmiany skórne ma zadziałać laser.

Ciekawostka: Podczas gdy ablacyjny laser frakcyjny CO2 emituje światło o długości 10 600 nm, ablacyjny laser frakcyjny erbowo-yagowy – 2940 nm.

Wskazania i przeciwwskazania do lasera frakcyjnego

Lasery frakcyjne z powodzeniem wykorzystuje się w walce ze zmianami skórnymi, takimi jak:

  • zmarszczki, zarówno te płytkie, jak i głębokie
  • wiotkość i utrata jędrności skóry
  • blizny (potrądzikowe, pooperacyjne, pooparzeniowe)
  • przebarwienia posłoneczne
  • plamy starcze
  • rozstępy

Skorzystać z tej formy leczenia mogą pacjenci bez względu na wiek, a korekty zmian można dokonać w każdym miejscu na ciele – nawet na powiekach. Mimo to istnieją pewne przeciwwskazania do zabiegu z zastosowaniem lasera frakcyjnego.

Zaliczamy do nich przede wszystkim:

  • okres ciąży
  • świeżą opaleniznę (w tym także uzyskaną poprzez stosowanie samoopalacza)
  • aktywne zmiany chorobowe skóry
  • padaczkę
  • aktywną chorobę nowotworową
  • wszczepiony rozrusznik serca
  • skłonności do powstawania bliznowców
  • bielactwo
  • stosowanie środków fotouczulających (m.in. retinolu, izotretynoiny, antybiotyków z grupy tetracyklin, dziurawca oraz nagietka)

Jak widać, większość przeciwwskazań posiada charakter przemijający.

Przygotowanie do zabiegu laserem frakcyjnym

Osoby, które stosują kosmetyki lub leki o charakterze fotouczulającym, a mimo to chciałyby się poddać zabiegowi z wykorzystaniem lasera frakcyjnego, powinny odstawić je na miesiąc przed planowanym zabiegiem. W tym czasie nie należy także wykonywać głębokich peelingów, mikrodermabrazji ani stosować preparatów z kwasami czy witaminą C. Zioła takie jak dziurawiec czy nagietek należy z kolei odstawić na tydzień przed zabiegiem.

Jak wygląda zabieg z użyciem lasera frakcyjnego?

Pierwszy krok to odpowiednie przygotowanie skóry. W przypadku zastosowania lasera frakcyjnego na twarz polega ono przede wszystkim na jej dokładnym oczyszczeniu z makijażu oraz kosmetyków pielęgnacyjnych. Kolejnym etapem jest dezynfekcja skóry, a następnie nałożenie kremu znieczulającego. Gdy zacznie on działać, zabieg można rozpocząć. W jego trakcie mikroskopijna, prowadzona skanerem wiązka laserowa w kontrolowany sposób uszkadza skórę, pozostawiając pomiędzy leczonymi przestrzeniami siatkę nienaruszonej tkanki. To właśnie od tych stref rozpoczyna się proces gojenia, w trakcie którego następuje intensywna regeneracja skóry, a w rezultacie – poprawa jej wyglądu.

Warto wiedzieć: W zależności od powierzchni skóry poddawanej zabiegowi, procedura trwa od 30 do 60 minut.

Laser frakcyjny – efekty

Mimo iż pierwsze efekty zabiegu są widoczne już po kilku dniach, pełne procesy odnowy skóry mogą potrwać nawet pół roku, dlatego dopiero po tym czasie można wydać ostateczną opinię odnośnie kondycji skóry. Na uwadze warto mieć również to, że w niektórych przypadkach (np. głębokich zmarszczek lub dużych blizn) konieczne może być przeprowadzanie więcej niż jednego zabiegu. Jedna seria zwykle składa się z 3-4 procedur, wykonywanych w odstępach 4-5 tygodni.

Bezpośrednio po zabiegu może pojawić się zaczerwienienie oraz lekki obrzęk. Później zaczynają pojawiać się strupki, które same odpadną po kilku dniach – wówczas zauważalne staną się pierwsze rezultaty. Te utrzymują się przez kilkanaście miesięcy. Serii zabiegów można poddawać się nie częściej niż co 1,5 roku.

FAQ, czyli najczęstsze pytania o laser frakcyjny

  • Jak należy dbać o skórę po laserze frakcyjnym?

    W pierwszej dobie po procedurze nie należy wykonywać makijażu. Przez tydzień wskazane jest używanie preparatu ochronnego, wspomagającego regenerację skóry, przez miesiąc zaś wysokiego filtra przeciwsłonecznego (SPF 50). W pierwszych siedmiu dniach dodatkowo należy unikać czynności, które mogłyby doprowadzić do przegrzania i przekrwienia skóry.

  • Jakie są skutki uboczne lasera frakcyjnego?

    Powikłania po zabiegu z wykorzystaniem lasera frakcyjnego występują niezwykle rzadko. Są to głównie przebarwienia pourazowe oraz infekcje. Blizny pojawiają się tylko wtedy, jeśli ktoś ma do nich skłonność lub nie stosuje się do zaleceń pozabiegowych.

  • Czy zabieg laserem frakcyjnym boli?

    Przed rozpoczęciem zabiegu na poddawany mu obszar skóry nakłada się krem znieczulający, dzięki temu dolegliwości bólowe nie są odczuwane przez pacjenta. Procedurze może towarzyszyć jedynie niewielki dyskomfort.

  • Ile kosztuje zabieg laserem frakcyjnym?

    Cena lasera frakcyjnego zależy m.in. od wielkości obszaru poddawanego terapii oraz tego, jakich zmian chce pozbyć się pacjent. Średnio jest to od 200 do 2500 zł.

 

Źródła: