Co to jest osocze bogatopłytkowe?

Wszyscy znamy ten mechanizm: skaleczysz się, krew wypływa, stopniowo robi się coraz gęstsza, zatyka ranę, krzepnie, a skóra pod strupem zaczyna się stopniowo goić. Proces jest możliwy dzięki płytkom krwi zawartym w jej osoczu. Płytki, gromadząc się w miejscu uszkodzenia tkanki, zaczynają wydzielać substancje, które pobudzają skórę do odnowy:

 • uruchamiają działanie warstwy twórczej naskórka,
 • poprawiają jego odżywienie,
 • zwiększają liczbę komórek produkujących kolagen.

To wszystko sprawia, że rany się goją, a ciało wygładza. Zaś im płytek więcej, tym efekty szybsze i lepsze. Ten właśnie naturalny mechanizm wykorzystała medycyna estetyczna. Metoda polega na zaaplikowaniu pacjentowi pod skórę preparatu z jego własnej krwi. To tzw. osocze bogatopłytkowe. Od zwykłego różni się znacznie większą liczbą płytek. Rezultatem jego podania jest regeneracja skóry oraz poprawa jej elastyczności, kolorytu, nawilżenia, gęstości i napięcia. Efekt? Wygładzenie lub przynajmniej spłycenie zmarszczek.

Metoda z użyciem osocza bogatopłytkowego sprawdza się nie tylko na twarzy, ale też na szyi, dekolcie i dłoniach.

Zabiegi z osoczem nie dla każdego

Jak w przypadku każdej terapii, nie wszyscy mogą się poddać leczeniu osoczem bogatopłytkowym. Przeciwwskazania do zabiegu to przede wszystkim:

 • zaburzenia krzepliwości krwi,
 • choroby krwi,
 • choroby, w trakcie których zaburzone zostają funkcje albo liczba płytek krwi,
 • choroby nowotworowe,
 • choroby autoimmunologiczne, np. stwardnienie rozsiane, łuszczyca,
 • aktywne infekcje bakteryjne, grzybicze lub wirusowe skóry, np. opryszczka,
 • ciąża i okres karmienia piersią.

Warto wiedzieć: Zastrzyki z osocza rekomenduje się raczej osobom młodszym. Starsze mają we krwi mniej składników uruchamiających regenerację skóry, więc efekt zabiegu jest u nich mniej widoczny.

Jak przebiega wampirzy lifting?

Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania. Poza pobraniem od pacjenta zaledwie 8 ml krwi i odwirowaniem jej w specjalnym urządzeniu. Oddziela się w ten sposób osocze z płytkami od czerwonych krwinek, niepotrzebnych do zabiegu.

Ważne, by proces ten odbywał się w sprawdzonej placówce, z doświadczeniem. Siłę i czas wirowania trzeba bowiem odpowiednio dobrać. Nie można też dopuścić, by zagęszczone płytki zaczęły zbyt szybko wydzielać substancje stymulujące skórę do odnowy. Najlepiej, by stało się to dopiero po wstrzyknięciu preparatu. Miejsca i sposób iniekcji koncentratu płytek krwi lekarz dobiera indywidualnie dla każdego pacjenta.

W czasie zabiegu wykorzystuje się jedną z dwóch metod. Technika mezoterapii polega na wykonaniu serii wkłuć, zaś technika wolumetrii opiera się na wstrzyknięciu preparatu wzdłuż zmarszczek i rozprowadzeniu go dzięki lekkiemu masażowi.

Zabieg trwa mniej więcej godzinę. W miejscach po igle mogą się pokazać krótkotrwałe zaczerwienienia. Znikają po kilku minutach, choć bywa, że niektóre zlewają się w drobne siniaki. Jedne i drugie da się zakryć makijażem. Zabieg nie wiąże się z koniecznością hospitalizacji czy rekonwalescencji.

Osocze bogatopłytkowe: efekty i powikłania

Żeby wrażenie odmłodzenia było pełne, trzeba się liczyć z koniecznością kilku podań koncentratu płytek krwi. Optymalnie jest to od czterech do sześciu zabiegów w odstępach trzytygodniowych.

Powstanie nowych włókien kolagenowych wymaga czasu, dlatego na pierwsze efekty podania osocza bogatopłytkowego trzeba poczekać jakieś dwa tygodnie. Na pełne – półtora miesiąca. Po pół roku zaczną zanikać. Terapię można jednak powtarzać – co 6 albo co 12 miesięcy.

Natomiast skutków ubocznych podania osocza bogatopłytkowego właściwie nie ma. Pacjenci przyjmują preparat z ich własnej krwi, co minimalizuje ryzyko powikłań i reakcji alergicznych. Ewentualne komplikacje okazują się zwykle rezultatem niefachowej aplikacji preparatu – źle przeprowadzonej mezoterapii czy wolumetrii. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej placówki medycznej.

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania

 • Ile kosztuje osocze bogatopłytkowe?

  Leczenie osoczem bogatopłytkowym nie jest refundowane przez NFZ. Trzeba je opłacić samemu. Oto przykładowe ceny: twarz – od 400 zł do 1 tys. zł, szyja – od 250 zł do 800 zł, dekolt – od 350 zł do 1,65 tys. zł, dłonie – od 600 zł do 900 zł, twarz, szyja i dekolt razem – od 800 zł do 1,35 tys. zł.

 • Osocze bogatopłytkowe - ile zabiegów?

  Zaleca się od czterech do sześciu podań osocza co trzy tygodnie. Taką serię można powtarzać co pół roku. Wszystko zależy jednak od stanu skóry pacjenta i jej zdolności regeneracyjnych.

 • Osocze bogatopłytkowe - jak często?

  Koncentrat płytek krwi można przyjmować co sześć miesięcy. Tak długo utrzymują się rezultaty zabiegu.

 • Osocze bogatopłytkowe - kiedy efekty?

  Pierwsze widoczne efekty podania osocza bogatopłytkowego pojawiają się zwykle po dwóch tygodniach. Pełne – po sześciu.

 • Co to jest wampirzy lifting?

  To zabieg uruchamiający w skórze procesy regeneracji. Polega on na wstrzykiwaniu pacjentom preparatu z ich własnej krwi – osocza z wysoką zawartością płytek krwi. Skoncentrowane składniki osocza stymulują skórę do odnowy.

 • Czy osocze bogatopłytkowe jest skuteczne?

  Zabiegi z osoczem bogatopłytkowym sprawdzają się raczej u ludzi młodszych, mających we krwi więcej składników uruchamiających regenerację skóry. U osób starszych efekty zabiegu mogą być słabiej widoczne.

Zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego przed i po – zdjęcia

Chcesz zobaczyć jak wygląda skóra po zabiegu z użyciem osocza bogatopłytkowego? Zdjęcia znajdujące się w poniższej galerii zostały wykonane u tych samych pacjentów przed i po procedurze.


Osocze bogatopłytkowe - opinie pacjentów

Poniżej przeczytasz opinie pacjentów, którzy zdecydowali się na zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. Wszystkie zamieszczone komentarze pochodzą od osób, które zapisały się na nie za pośrednictwem naszego portalu, dzięki czemu są one w 100% rzetelne i zweryfikowane.

ok.
  
Beata P.

Zabieg przebiegł sprawnie i dość szybko. Jak na razie jestem zadowolona z efektów.

Opinia o: San-Medical Centrum Medyczne, Bielsko-Biała (dr n. med. Artur Sandelewski)

Źródła:

 • J.L. Pfenninger, G.C. Flower, A. Kaszuba, "Procedury zabiegowe i diagnostyczne w dermatologii i medycynie estetycznej", Wrocław, 2012, 978-83-7609-730-5
 • B. Miękoś-Zydek, P. Czyż, A. Ograczyk, "Mezoterapia w dermatologii i dermatologii estetycznej", Dermatologia dla kosmetologów, Wrocław, 2010, 978-83-7609-147-1
 • J. Nowak, M. Adamiec, B. Iwańczyk, M. Czerniuk, "Czy zastosowanie autologicznych preparatów krwiopochodnych będzie złotym standardem w różnych specjalizacjach medycyny XXI wieku?", Hematologia, tom 11, 2020