Co to jest liposukcja?

Liposukcja polega na rozbiciu i usunięciu nadmiaru podskórnej tkanki tłuszczowej z określonych miejsc. Przed wyssaniem tłuszcz jest zwykle rozkładany za pomocą ultradźwięków (liposukcja ultradźwiękowa, liposukcja kawitacyjna), laserów (liposukcja laserowa) lub wstrzykiwanych płynów. Klasyczny zabieg wykonuje się przy pomocy cienkiej, tępo zakończonej metalowej rurki, tzw. kaniuli. Kaniula wężem połączona jest z urządzeniem wytwarzającym podciśnienie i odsysającym tłuszcz. Pod skórę wprowadza się ją przez niewielkie cięcia wykonane w miejscach mniej widocznych.

Liposukcją koryguje się kontury i kształty jednego lub kilku miejsc.

Ważne: Ze względu na bezpieczeństwo pacjenta ogranicza się rozległość operacji do dwóch obszarów w trakcie jednego zabiegu.

Najczęściej wykonywane zabiegi odsysania tłuszczu to:

W czasie jednego zabiegu liposukcji odsysa się do 4-5 litrów tłuszczu. Ilość tę określiło Amerykańskie Towarzystwo Chirurgów Plastycznych (American Society of Plastic Surgeons). Zdaniem ekspertów Towarzystwa, odsysanie większej ilości jest skomplikowane i może zagrażać zdrowiu pacjenta.

Zabieg odbywa się najczęściej w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Liposukcja trwa od 45 minut do 6 godzin. 

Co dzieje się z komórkami tłuszczowymi po liposukcji?

Po zabiegu liposukcji komórki tłuszczowe już nigdy się nie odrodzą. Ale ciało nadal potrzebuje miejsca do przechowywania tłuszczu. Po operacji można się więc spodziewać zmiany rozkładu niechcianych komórek w ciele. 

Mogą się pojawiać w różnych obszarach ciała, takich jak triceps, górna część brzucha lub zewnętrzne uda. Grozi to zdeformowaniem sylwetki. 

Ważne: Zaraz po okresie rekonwalescencji ważne jest więc zdrowe odżywianie i uprawianie sportu.

Tłuszcz pobrany w czasie liposukcji może być stosowany 

 • jako naturalny wypełniacz (autogenny przeszczep tłuszczu). Usuwa się go z jednej części ciała pacjenta (np. brzucha), oczyszcza, a następnie wprowadza w inne miejsce, by nadać mu pożądany kształt. Przykładowo własnego tłuszczu używa się do powiększenia ust, rekonstrukcji piersi po mastektomii, likwidowania ubytków ciała powstałych w wyniku wypadków, blizn potrądzikowych, zmniejszenia lub wyeliminowania zmarszczek, modelowania piersi;
 • do pozyskiwania komórek macierzystych. Te pobrane z tłuszczu mogą przekształcać się w różne linie komórkowe. Dzięki temu możliwe jest ich zastosowanie m.in. do regeneracji zniszczonego stawu, podczas zabiegu medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej, w chorobach neurodegeneracyjnych, po urazach. Pozyskiwanie komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej pozwala uzyskać największą ich liczbę, nie trzeba ich namnażać. Pobranie dorosłych komórek macierzystych nie powoduje zniszczenia zarodka, więc nie wywołuje wątpliwości etycznych. Ich badania kliniczne są już bardzo zaawansowane.

Odsysanie tłuszczu u mężczyzn

Według statystyk Międzynarodowego Towarzystwa Estetycznej Chirurgii Plastycznej (International Society of Aesthetic Plastic Surgery – ISAPS), kilkanaście procent pacjentów wykonujących operacje plastyczne na świecie to mężczyźni. Liposukcja jest czwartym najpopularniejszym zabiegiem wśród mężczyzn.  

W polskich gabinetach wśród pacjentów wykonujących  liposukcję także jest wielu mężczyzn. Najczęściej nie satysfakcjonuje ich wygląd własnej klatki piersiowej. Dzieje się tak z powodu często występującej u panów lipomastii (nagromadzenia tłuszczu na klatce), czy rozwiniętych gruczołów piersiowych (ginekomastia). 

Ważne: Liposukcja to zabieg przeznaczony zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.

Krótka historia liposukcji

Liposukcję wykonuje się już ponad 30 lat (w latach 70. ubiegłego wieku jej pionierami byli bracia Fischer). Przez ten czas zabieg był więc ulepszany, uproszczony, zmniejszono dyskomfort  pacjenta i ryzyko powikłań. 

W 1987 roku Uniwersytet Tulane w USA jako pierwszy włączył liposukcję do obowiązkowego szkolenia przyszłych dermatologów. 

Przed ponad 20 laty wprowadzono wibrującą kaniulę, która ułatwiła pracę lekarzom, poprawiła precyzję operacji i jej bezpieczeństwo. Powstały systemy ultradźwiękowe do rozbijania tłuszczu, który łatwiej było odessać. 

Obecnie tłuszcz rozbija i upłynnia również światło lasera neodymowo-yagowego (1064 nm). Aplikuje się je za pomocą światłowodu wprowadzonego podskórnie.

W 2006 roku tzw. Smart-lipolaser został zaaprobowany przez amerykańską Administrację Kontroli Żywności i Leków (FDA).

Według statystyk przedstawionych kilka lat temu przez Międzynarodowe Towarzystwo Estetycznej Chirurgii Plastycznej (International Society of Aesthetic Plastic Surgery – ISAPS, zrzesza ponad 2700 członków w 95 krajach), drugim najczęściej wykonywanym na świecie zabiegiem chirurgii estetycznej jest liposukcja.

Rodzaje liposukcji

Są dwie podstawowe metody liposukcji: 

 • sucha – wymaga użycia wyższego podciśnienia, czego efektem mogą być wyraźniejsze nierówności na skórze; obecnie jest stosowana rzadko,
 • mokra – polega na wstrzykiwaniu płynu pod skórę. Poszczególne metody różnią się składem i ilością użytej cieczy. Roztwór składa się z płynu fizjologicznego, adrenaliny (obkurcza naczynia krwionośne) oraz czasem ze środków znieczulenia ogólnego. Metoda ta umożliwia prostsze usunięcie tłuszczu, bez zbytecznej utraty krwi, płyn pomaga minimalizować ilość wysięków po operacji. 

W zależności od typu urządzenia i kaniuli, możemy też liposukcję podzielić m.in. na: 

Liposukcja ultradźwiękowa

To zabieg nieinwazyjny, nie wymaga użycia skalpela. Dlatego też nazywany jest liposukcją bez skalpela. Inna nazwa to: liposukcja kawitacyjna.

W liposukcji kawitacyjnej ultradźwięki rozbijają błony komórek tłuszczowych. Uwolniony z nich tłuszcz zostaje przetransportowany do wątroby. A ta metabolizuje go tak jak tłuszcz z pożywienia.

Zaleca się wykonanie 5-10 zabiegów. Pierwsza seria (3-5) wykonywana jest co 5 dni. Następne – co 2-5 dni.

W związku z tym, że nie kończy się długim procesem gojenia, można po nim wrócić do zwykłej aktywności. 

Aby ułatwić i przyspieszyć procesy metaboliczne, warto stosować w trakcie zabiegów liposukcji kawitacyjnej dietę:

 • unikać: żywności proteinowej, z tłuszczami nasyconymi, solonej, nadmiernie przyprawionej,
 • zwiększyć do 2 litrów ilość wypijanych napojów: niegazowanej wody mineralnej, świeżych soków, herbaty (prócz czarnej).

Przeciwwskazaniem do liposukcji ultradźwiękowej są: ciąża, laktacja, menstruacja, osteoporoza, cukrzyca, epilepsja, wszczepione rozrusznik lub zastawka serca.

Liposukcja wodna

Podczas liposukcji wodnej wtrysk strumienia pod ciśnieniem następuje bezpośrednio do ciała. Oddziela on komórki tłuszczowe od tkanki łącznej. Dlatego tłuszcz łatwiej się rozpuszcza, można go szybciej odessać. Zabieg jest więc krótszy. Zmniejsza się również ryzyko uszkodzenia skóry i mięśni.

Ważne: Przy tej metodzie można usunąć więcej tłuszczu, usuwanie jest dokładniejsze, a efekty widoczne natychmiast.

W przypadku liposukcji wodnej stosuje się znieczulenie miejscowe. 

Liposukcja laserowa

Komórki tłuszczowe rozbija promień lasera. Uwolniony z nich tłuszcz – w zależności od ilości – albo zostaje naturalne wydalony z organizmu, albo odessany. Jednorazowo można usunąć do 500 ml tkanki tłuszczowej.

Liposukcję laserową przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Zabieg trwa 1-2 godziny. 

Wiązka laserowa zamyka drobne naczynia krwionośne, więc zabieg jest niemal bezkrwawy. Obrzęk, zasinienie i ból po zabiegu są niewielkie.

Rekonwalescencja po liposukcji laserowej jest znacznie krótsza i mniej uciążliwa niż w przypadku zabiegu tradycyjnego. 

Ważne: W liposukcji laserowej światło działa również na komórki produkujące kolagen. To on odpowiada za elastyczność i jędrność skóry. Dlatego liposukcja laserowa pomaga przywrócić skórze elastyczność.

Lipoliza iniekcyjna

To zabieg, który nie jest klasyczną liposukcją, bo nie następuje odessanie tkanki tłuszczowe. Polega na wstrzyknięciu w wybrany obszar ciała substancji, która powoduje rozpad komórek tłuszczowych. 

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym (nakłada się maść ze środkiem znieczulającym). Trwa około 15 minut na jedną partię ciała.

Aby osiągnąć zamierzony efekt, zaleca się wykonanie 2-5 zabiegów co 3-4 tygodnie, w zależności o ilości tkanki tłuszczowej.

Przed zabiegiem liposukcji

Przed liposukcją konieczna jest konsultacja z lekarzem i ocena stanu zdrowia. Lekarz zapyta o przebyte choroby i przyjmowane leki, określi zakres zabiegu, możliwe do osiągnięcia rezultaty, potencjalne ryzyka oraz postępowanie alternatywne. Następnie zleci badania:

 • morfologia,
 • koagulogram,
 • próby wątrobowe,
 • lipidogram,
 • glukoza,
 • jonogram,
 • mocznik,
 • kreatynina,
 • EKG (w przypadku pacjentów po 50. roku życia),
 • USG piersi (u kobiet przed przeszczepem tłuszczu oraz mężczyzn przed usunięciem ginekomastii prawdziwej, gruczołowej), jamy brzusznej.

Na podstawie wyników badań lekarz podejmie decyzję o wykonaniu liposukcji, zastosowaniu znieczulenia. Przeciwwskazania do przeprowadzenia liposukcji to m.in.:  

 • cukrzyca, 
 • choroby nerek, 
 • problemy ze skórą, 
 • choroby autoimmunologiczne, 
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • infekcje, przeziębienia.

Ważne: Przynajmniej dwa tygodnie przed zabiegiem nie wolno przyjmować aspiryny i produktów z kwasem acetylosalicylowym, suplementów z witaminami A, E, imbirem, ginko biloba, czosnkiem oraz ginseng. Nie powinno się pić alkoholu i palić papierosów.

W dniu zabiegu należy:

 • być na czczo, jeśli zabieg ma być wykonany w znieczuleniu ogólnym; przy znieczuleniu miejscowym nie jest to wymagane,
 • na zabieg przyjechać w niekrępującym stroju,
 • zapewnić sobie transport do domu, prowadzenie nie jest wskazane, 
 • nie aplikować kosmetyków na skórę poddawaną zabiegowi,
 • ewentualnie wydepilować miejsce zabiegu, 
 • przywieźć z sobą środki higieny i ubiór na zmianę, jeśli po zabiegu zostaje się w szpitalu.

Po odsysaniu tłuszczu

Po liposukcji pacjent zakłada bieliznę (lub w przypadku liposukcji podbródka – opaskę) uciskową. Pomaga ona prawidłowo goić się, modelować sylwetkę, skóra szybciej się obkurcza, a obrzęki zmniejszają. Jest tak uszyta, aby pacjent mógł swobodnie się ruszać i np. korzystać z toalety. Trzeba ją nosić bez przerw 24 godziny po zabiegu, a potem jeszcze przez 2-6 tygodni. Niektórzy pacjenci z lżejszej wersji korzystają nawet pół roku.

Następnego dnia po odsysaniu tłuszczu z brzucha następuje zmiana opatrunków i pierwsza kontrola w klinice. Kolejne kontrole: po tygodniu, po trzech miesiącach. 

Jeśli drobne nacięcia do wkładania kaniuli były zszywane, szwy zdejmowane są po ok. 7 dniach. Gojenie blizn jest uzależnione od indywidualnych predyspozycji organizmu oraz zastosowania się do zaleceń lekarza.

Po zabiegu występować mogą:

 • nierówności skóry – zazwyczaj ustępują po trzech tygodniach, ale czasem po pół roku,
 • umiarkowany ból, pieczenie lub sztywność w miejscu odsysania tłuszczu – pomogą na te dolegliwości leki przeciwbólowe, które lekarz przepisze po zabiegu,
 • obrzęki, zaczerwienienia okolic przeprowadzenia zabiegu; zanikają po 7-10 dniach. Czasem jednak utrzymują się dłużej.

Ważne: Wynik usuwania tłuszczu oceniać można dopiero po 6-9 miesiącach. W tym czasie tkanki  obkurczają się, skóra wygładza.

Ruch po operacji jest bardzo ważny. Zapobiega powstawaniu zakrzepów krwi w żyłach. Większość pacjentów po zabiegu liposukcji wraca do normalnej aktywności zawodowej już w drugiej lub trzeciej dobie po opuszczeniu kliniki.

Przez 4-6 tygodni po liposukcji należy jednak unikać: 

 • intensywnego wysiłku fizycznego, 
 • basenów, 
 • ciepła, czyli opalania na słońcu i w solarium, sauny, koca elektrycznego itp.; łamanie zakazu grozi wystąpieniem ciemnych, trudnych do usunięcia plam na skórze. 

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytanie o liposukcję

 • Czy zabieg liposukcji dotyczy tylko okolic brzucha?

  Liposukcja czyli odsysanie tłuszczu to zabieg chirurgii estetycznej vel plastycznej (w zależności od zakresu zabiegu), poprawiający sylwetkę, wykonywany w takich obszarach jak: uda, brzuch, pośladki, biodra, wzgórka łonowego, karku czy podbródek.

 • Kto może poddać się zabiegowi liposukcji dowolnego obszaru ciała?

  Najlepszymi kandydatami do zabiegu liposukcji są osoby ze stosunkowo prawidłową wagą ciała, które mają nadmiar tkanki tłuszczowej w niektórych obszarach ciała tzw. fałdki, które trudno zredukować dietą i ćwiczeniami .Najlepsze wyniki po liposukcji można uzyskać u osób z elastyczną skórą.

 • Jak przebiega liposukcja brzucha ?

  Zabieg liposukcji brzucha przeprowadzany jest głównie w znieczuleniu ogólnym. Istnieje jednak możliwość skorzystania ze znieczulenia miejscowego - w przypadku wykorzystywania najnowszych technik zabiegu. Obecnie najczęściej wykonywana jest liposukcja laserowa (np. Laser-Lipo), oraz liposukcja ultradźwiękowa (np. Vaser-Lipo).W trakcie operacji chirurg wykonuje drobne nacięcia (1,5-2,5 mm), dzięki którym możliwe jest wprowadzenie specjalnej kaniuli zasysającej tłuszcz. Wcześniej jednak doprowadza się do rozbijania grudek i ich upłynniania. Dopiero potem można odprowadzić tłuszcz do specjalnego zbiornika.Zabieg liposukcji brzucha trwa od 2 do 6 godzin. Jednorazowo można odessać nie więcej niż 4 litry tłuszczu.

 • Czy przy obwisłej skórze brzucha po zabiegu bariatrycznym, można wykonać liposukcję?

  Jeśli Pacjent ma dużo nagromadzonego tłuszczu oraz rozciągniętą skórę w dolnej części brzucha, to często wykonywany jest zabieg łączony tzn. plastyka brzucha  wraz z liposukcją. Każdy taki zabieg poprzedzony jest konsultacją chirurgiczną, by wraz z lekarzem zaplanować zakres zabiegu. Sama liposukcja najczęściej w takim przypadku nie zniweluje tzw."fartucha skórnego", pomniejszy go tylko poprzez odessanie tkanki tłuszczowej. 

 • Na czym polega zabieg liposukcji brzucha?

  Liposukcja to zabieg, który w sposób najbardziej skuteczny i nieodwracalny pozwala na pozbycie się zbędnych czy niepożądanych nagromadzeń tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha, pasa. Zabieg nie służy odchudzaniu, a jedynie modelowaniu sylwetki czyli likwidacji nagromadzonego w tych partiach tłuszczu.

 • Czy po zabiegu liposukcji brzucha tkanka tłuszczowa ponownie się pojawi?

  Usunięte komórki tłuszczowe po zabiegu liposukcji już nigdy się nie odrodzą, ale te, które pozostały pod skóra mogą się nadmiernie rozwinąć i zajmą miejsce starych komórek tłuszczowych. Może to spowodować zdeformowanie sylwetki. Tłuszczu nie ma bowiem w miejscach odessanych, ale w innych będzie narastał, tworząc nieregularne wałki i bardzo widoczne zgrubienia.Niezbędne są dwa czynniki zaraz po okresie rekonwalescencji: zdrowe odżywianie i sport.

 • Czy zabieg liposukcji należy powtarzać?

  Po okresie rekonwalescencji (zejściu obrzęku, zasinienia) może się okazać, że równomierne ściągnięcie tłuszczu się nie udało i po zniknięciu opuchlizny na ciele są liczne zgrubienia. Im więcej usunięto tłuszczu, tym większe prawdopodobieństwo powstania nierówności. W takich sytuacjach konieczne jest powtórzenie zabiegu, aby usunąć nieodessane resztki tkanki.

 • Czy można swobodnie pływać i opalać po zabiegu liposukcji brzucha?

  Miejsce w okolicach brzucha, które było poddawane zabiegowi jest zakrywany na około 5-6 dni sterylnymi stripami. Warto jest również mieć na uwadze, iz po procedurze odsysania tłuszczu nie zaleca się opalania przez okres około 3-6 miesięcy. Należy zrezygnować także z pływania (basen, morze itp.) a także z sauny w okresie pełnej rekonwalescencji 3 - 4 tygodnie.

 • Czy mam obowiązek noszenia ubrania uciskowego?

  Po zakończeniu zabiegu personel medyczny pomaga Pacjentowi założyć specjalnie dobraną bieliznę uciskową, która pełni ważną rolę w procesie prawidłowego gojenia oraz modelowania ciała. Przez pierwsze 24 godziny po zabiegu ubrania uciskowego nie zdejmuje się. Jest ono tak zaprojektowane oraz uszyte, aby Pacjent mógł swobodnie się w nim czuć, ma np. otwory pozwalające na swobodne korzystanie z toalety. Obligatoryjny okres stosowania takiej odzieży to 2-3 tygodnie, włącznie z nocami. Niektórym Pacjentom zaleca się dobór  lżejszej odmiany ubrania i korzystać z niego nawet przez pół roku.

 • W jakim czasie zagoją się rany oraz obrzęk po zabiegu liposukcji?

  Obrzęki okolic brzucha / talii zabiegowi zanikają po około 7-10 dniach. Jeśli na drobne nacięcia służące do wkładania kaniuli, były zszywane, to szwy zdejmowane są po około 7 dniach - zakładane są cienkie plastry stripy na okres 5-7 dni. Wszelki dyskomfort związany obrzękiem i uczuciem pieczenia mija po około 3 tygodniach. Gojenie blizn jest uzależnione od indywidualnych predyspozycji organizmu oraz zastosowania się do zaleceń lekarza. Niewątpliwie liczy się tu wytrwałość i cierpliwość w noszeniu odzieży uciskowej, która wpływa na ładne wchłanianie się blizn oraz płynów pozabiegowych. Ważny jest również aspekt pionizacji i aktywności po zabiegu. Ruch po operacji jest bardzo ważny, gdyż zapobiega on powstawaniu zakrzepów krwi w żyłach.

 • Czy jest możliwość rozłożenia ceny zabiegu liposukcji na dogodne raty?

  Tak. Kliniki.pl współpracuje z wiodącą instytucją finansową, która specjalizuje się w finansowaniu pożyczek dedykowanych medycynie. Procedura badania zdolności kredytowej odbywa się drogą on line lub telefoniczną, w dogodnym czasie dla Pacjenta. Dobra historia kredytowa i stałe dochody dają ogromne możliwości korzystania z prywatnej opieki zdrowotnej, usług klinik urody, gabinetów rehabilitacyjnych itp.

 • Czy zabieg liposukcji można wykonać w ramach NFZ?

  Nie. Kliniki.pl oferuje tylko odpłatne konsultacje, badania i zabiegi w prywatnych klinikach.

 • Czy podczas pierwszej wizyty można wykonać zabieg liposukcji?

  Nie. Przed każdym zabiegiem niezbędna jest wizyta kwalifikacyjna, w czasie której lekarz ustala z pacjentem zakres, warunki i termin zabiegu.

 • Jaka jest ostateczna cena zabiegu liposukcji?

  Ostateczną cenę zabiegu można określić dopiero podczas wizyty kwalifikacyjnej. Zależy ona m.in. od zakresu, techniki, metody znieczulenia, które omawia lekarz podczas wizyty.

 • Czy można wykonać zabieg liposukcji podczas miesiączki?

  Nie. Unika się wykonywania tego typu zabiegów podczas trwania miesiączki. Warto zatem uwzględnić ten fakt w momencie ustalania z lekarzem terminu operacji podczas wizyty kwalifikacyjnej.

 • Jakie są podstawowe niezbędne badania przed zabiegiem liposukcji?

  Przed  przystąpieniem do zabiegu niezbędna jest konsultacja lekarska i szczegółowa ocena ogólnego stanu zdrowia. Zazwyczaj konieczne jest badanie USG jamy brzusznej, badanie EKG oraz badania laboratoryjne: morfologia, APTT, poziom elektrolitów. Podczas znieczulenia ogólnego, niezbędne jest też oznaczenie grupy krwi.

 • Czy pobrana tkanka tłuszczowa może być wykorzystana do innego zabiegu np. korekcji zmarszczek własnym tłuszczem?

  Lipotransfer, czyli przeszczep własnego tłuszczu z jednego obszaru ciała w inny, to nie tylko rewelacyjna metoda modelowania i wyszczuplania sylwetki. Lipofilling to również metoda na rewitalizację i wyraźną poprawę kondycji skóry. Pobraną tkankę w I etapie zabiegu można zaaplikować w wybrane obszary ciała, którym Pacjent chce dodać objętości lub skorygować kształt, np. na twarz, szyję, podbródek, okolice oczu, w określone obszary pośladków czy do biustu. Krotko mówiąc: przeszczep tłuszczu. Cały proces zarówno liposukcji, jak i II etap lipotransferu, należy zaplanować z lekarzem podczas konsultacji.   

 • Ile kosztuje liposukcja?

  Liposukcja – cena w zależności m.in. od miejsca odsysania tłuszczu, ilości, rodzaju znieczulenia – kosztuje od 1 490 zł do 24 000 zł.  Dane zaczerpnięto z 145 klinik oraz od 107 lekarzy. Sprawdź ceny, które oferują nasi partnerzy!

 • Ile kosztuje odsysanie tłuszczu?

  Odsysanie tłuszczu – cena na podstawie danych z 145 klinik oraz od 107 lekarzy: wynosi od 1 490 zł do 24 000 zł.

 • Co to jest liposukcja?

  Liposukcja polega na usuwaniu nadmiaru tłuszczu znajdującego się między skórą a mięśniami. Używa się do tego tzw. kaniuli, czyli cienkiej, tępo zakończonej metalowej rurki. Do usunięcia rozbitego wcześniej tłuszczu przez wprowadzoną pod skórę kaniulę wykorzystuje się podciśnienie. Wykonuje się odsysanie tłuszczu z brzucha, talii, wewnętrznej i zewnętrznej części ud, z bioder, ramion, pośladków, podbródka, policzków, pleców, męskich piersi, kolan...

 • Na czym polega liposukcja?

  Liposukcja polega na rozbiciu i usunięciu nadmiaru podskórnej tkanki tłuszczowej z określonych miejsc. Zabieg wykonuje się przy pomocy cienkiej, tępo zakończonej metalowej rurki, tzw. kaniuli. Kaniula wężem połączona jest z urządzeniem wytwarzającym podciśnienie i odsysającym tłuszcz. Kaniulę wprowadza się pod skórę przez niewielkie cięcia wykonane w miejscach mniej widocznych. Liposukcja koryguje kontury i kształty jednego lub kilku miejsc.

 • Liposukcja ultradźwiękowa – jak często?

  Nie ma oficjalnych danych, ja często można wykonywać liposukcję ultradźwiękową. Sugeruje się, by w początkowej serii wykonywano jedną na tydzień. Później – jedną na miesiąc.

 • Liposukcja kawitacyjna – jak często?

  Zaleca się wykonanie 5-10 zabiegów. Pierwsza seria (3-5) wykonywana jest co 5 dni. Następne – co 2-5 dni. Aby ułatwić i przyspieszyć procesy metaboliczne, warto stosować w trakcie zabiegów liposukcji kawitacyjnej dietę.

Opinie o liposukcji

Katarzyna

Zniesmaczona
  

Zabieg bolesny, pomimo zapewnień lekarza o bezbolesności. Brak jakiegokolwiek leku rozluźniającego w stylu "głupi Jaś" by rozładować napięcie i stres związany z zabiegiem. Zabieg przeprowadzony bez komplikacji.

Opinia o: Cleopatra Clinic, Ostrava (dr n. med. Taisir Zakout)
Daga

Z czystym sumieniem polecam WSZYSTKIM
  

Super, różnicę było widać od razu, praktycznie nie miałam siniaków i bólu, ale czekam na końcowy efekt.

Opinia o: Centrum Medyczne Bieniek, Wrocław (dr hab. n. med. Andrzej Bieniek)
Karolina

Szczęśliwa, że mam piękny brzuszek
  

Miałam zrobioną Abdominoplastykę. Operacja wykonana prawidłowo bez żadnych powikłań po operacyjnych.

Opinia o: Centrum Medyczne Bieńkowski, Bydgoszcz (dr hab. n. med. Paweł Szychta)

Umów wizytę!

Jeśli Ty także zastanawiasz się nad liposukcją, nie wahaj się dłużej - skontaktuj się z nami. Nasz doradca bezpłatnie przedstawi Ci pełną ofertę leczenia spośród 97 klinik w Polsce wraz ze szczegółowymi cenami. Pomoże również w umówieniu wizyty konsultacyjnej u wybranego specjalisty na dogodny termin.

Zadzwoń do nas: 22 417 40 79 (telefon czynny pon - pt, w godz. 8:00 - 18:00)

Źródła: