Co to jest liposukcja?

Liposukcja polega na rozbiciu i usunięciu nadmiaru podskórnej tkanki tłuszczowej z określonych miejsc. Przed odessaniem tłuszcz jest zwykle rozbijany za pomocą ultradźwięków (liposukcja ultradźwiękowa, liposukcja kawitacyjna), laserów (liposukcja laserowa) lub wstrzykiwanych płynów. Klasyczny zabieg wykonuje się przy pomocy cienkiej, tępo zakończonej metalowej rurki, tzw. kaniuli. Kaniula wężem połączona jest z urządzeniem wytwarzającym podciśnienie i odsysającym tłuszcz. Pod skórę wprowadza się ją przez niewielkie nacięcia wykonane w miejscach mniej widocznych.

Liposukcją koryguje się kontury i kształty jednego lub kilku obszarów ciała.

Warto wiedzieć: Ze względu na bezpieczeństwo pacjenta ogranicza się rozległość operacji do dwóch obszarów w trakcie jednego zabiegu.

Najczęściej wykonywane zabiegi odsysania tłuszczu to:

W czasie jednego zabiegu liposukcji można odessać do 4-5 litrów tłuszczu.

Zabieg odbywa się najczęściej w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Liposukcja trwa od 45 minut do 6 godzin. 

Co dzieje się z komórkami tłuszczowymi po liposukcji?

Po zabiegu liposukcji komórki tłuszczowe już nigdy się nie odrodzą. Ale ciało nadal potrzebuje miejsca do przechowywania tłuszczu. Po operacji można się więc spodziewać zmiany rozkładu niechcianych komórek w ciele. 

Mogą się pojawiać w różnych obszarach ciała, takich jak triceps, górna część brzucha lub zewnętrzne uda. Grozi to zdeformowaniem sylwetki. Zaraz po okresie rekonwalescencji ważne jest więc zdrowe odżywianie i uprawianie sportu.

Tłuszcz pobrany w czasie liposukcji może być stosowany 

  • jako naturalny wypełniacz (autogenny przeszczep tłuszczu). Usuwa się go z jednej części ciała pacjenta (np. brzucha), oczyszcza, a następnie wprowadza w inne miejsce, by nadać mu pożądany kształt. Przykładowo własnego tłuszczu używa się do powiększenia ust, rekonstrukcji piersi po mastektomii, likwidowania ubytków ciała powstałych w wyniku wypadków, blizn potrądzikowych, zmniejszenia lub wyeliminowania zmarszczek, modelowania piersi, wolumetrii twarzy;
  • do pozyskiwania komórek macierzystych. Te pobrane z tłuszczu mogą przekształcać się w różne linie komórkowe. Dzięki temu możliwe jest ich zastosowanie m.in. do regeneracji zniszczonego stawu, podczas zabiegu medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej, w chorobach neurodegeneracyjnych, po urazach. Pozyskiwanie komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej pozwala uzyskać największą ich liczbę, nie trzeba ich namnażać. Pobranie dorosłych komórek macierzystych nie powoduje zniszczenia zarodka, więc nie wywołuje wątpliwości etycznych. Ich badania kliniczne są już bardzo zaawansowane.

Lek. Jakub Sazanów-Lubelski: Dużą zaletą liposukcji ultradźwiękowej Vaser Lipo jest stosunkowo mała inwazyjność zabiegu, dzięki temu tkanka tłuszczowa uzyskana po zabiegu bogata jest w wysokiej jakości komórki macierzyste, które mogą być powtórnie wykorzystane podczas tego samego zabiegu np. do rewitalizacji skóry twarzy czy w celu zagęszczania włosów.

Odsysanie tłuszczu u mężczyzn

Według statystyk Międzynarodowego Towarzystwa Estetycznej Chirurgii Plastycznej (International Society of Aesthetic Plastic Surgery – ISAPS), kilkanaście procent pacjentów wykonujących operacje plastyczne na świecie to mężczyźni. Liposukcja jest czwartym najpopularniejszym zabiegiem wśród mężczyzn.  

W polskich gabinetach wśród pacjentów wykonujących  liposukcję także jest wielu mężczyzn. Najczęściej nie satysfakcjonuje ich wygląd własnej klatki piersiowej. Dzieje się tak z powodu często występującej u panów lipomastii (nagromadzenia tłuszczu na klatce), czy rozwiniętych gruczołów piersiowych (ginekomastia). 

Warto wiedzieć: Liposukcja to zabieg przeznaczony zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.

Krótka historia liposukcji

Liposukcję wykonuje się już ponad 30 lat (w latach 70. ubiegłego wieku jej pionierami byli bracia Fischer). Przez ten czas zabieg był więc ulepszany, uproszczony, zmniejszono dyskomfort  pacjenta i ryzyko powikłań. 

W 1987 roku Uniwersytet Tulane w USA jako pierwszy włączył liposukcję do obowiązkowego szkolenia przyszłych dermatologów. 

Przed ponad 20 laty wprowadzono wibrującą kaniulę, która ułatwiła pracę lekarzom, poprawiła precyzję operacji i jej bezpieczeństwo. Powstały systemy ultradźwiękowe do rozbijania tłuszczu, który łatwiej było odessać. 

Obecnie tłuszcz rozbija i upłynnia również światło lasera neodymowo-yagowego (1064 nm). Aplikuje się je za pomocą światłowodu wprowadzonego podskórnie.

W 2006 r. tzw. Smart-lipolaser został zaaprobowany przez amerykańską Administrację Kontroli Żywności i Leków (FDA).

Według statystyk przedstawionych kilka lat temu przez Międzynarodowe Towarzystwo Estetycznej Chirurgii Plastycznej (International Society of Aesthetic Plastic Surgery – ISAPS, zrzesza ponad 2700 członków w 95 krajach), drugim najczęściej wykonywanym na świecie zabiegiem chirurgii estetycznej jest liposukcja.

Rodzaje liposukcji

Są dwie podstawowe metody liposukcji: 

  • sucha – wymaga użycia wyższego podciśnienia, czego efektem mogą być wyraźniejsze nierówności na skórze; obecnie jest stosowana rzadko,
  • mokra – polega na wstrzykiwaniu płynu pod skórę. Poszczególne metody różnią się składem i ilością użytej cieczy. Roztwór składa się z soli fizjologicznej, adrenaliny (obkurcza naczynia krwionośne) oraz czasem ze środków znieczulenia miejscowego. Metoda ta umożliwia prostsze usunięcie tłuszczu, bez zbytecznej utraty krwi, płyn pomaga minimalizować ilość wysięków po operacji. 

W zależności od typu urządzenia i kaniuli, możemy też liposukcję podzielić m.in. na: 

Liposukcja ultradźwiękowa

W liposukcji ultradźwiękowej dochodzi do rozbicia komórek tłuszczowych które następnie są odsysane z organizmu. Po zabiegu należy nosić specjalną bieliznę uciskową, która ma pomóc skórze wrócić do formy. Po kilkudniowym okresie rekonwalescencji można wrócić do swoich codziennych aktywności. Co ważne, najczęściej dla uzyskania satysfakcjonującego efektu wystarczy jeden zabieg.

Lek. Jakub Sazanów-Lubelski: Liposukcję ultradźwiękową VASER lipo wyróżnia precyzja, bezpieczeństwo i skuteczność. To metoda, która dzięki swojej precyzji minimalizuje uszkodzenie okolicznych tkanek, nerwów czy naczyń. Biorąc pod uwagę wszystkie metody liposukcji, w mojej skromnej ocenie Vaser Lipo jest najbardziej optymalnym wyborem: zabieg jest skuteczny, bezpieczny i niesie za sobą najmniejsze ryzyko powikłań.

W liposukcji ultradźwiękowej, ultradźwięki działają również na komórki produkujące kolagen. To on odpowiada za elastyczność i jędrność skóry. Dlatego liposukcja ultradźwiękowa pomaga przywrócić skórze elastyczność.

Przeciwwskazania do liposukcji ultradźwiękowej to: cukrzyca, choroby nerek, choroby skóry, choroby autoimmunologiczne, zaburzenia krzepnięcia krwi, infekcje, przeziębienia, ciąża, laktacja, osteoporoza, epilepsja, wszczepione rozrusznik lub zastawka serca.

Liposukcja wodna

Podczas liposukcji wodnej wtrysk strumienia pod ciśnieniem następuje bezpośrednio do ciała. Oddziela on komórki tłuszczowe od tkanki łącznej. Dlatego tłuszcz łatwiej się rozpuszcza, można go szybciej odessać. Zabieg jest więc krótszy. Zmniejsza się również ryzyko uszkodzenia skóry i mięśni.

Przy tej metodzie można usunąć więcej tłuszczu, usuwanie jest dokładniejsze, a efekty widoczne natychmiast. W przypadku liposukcji wodnej stosuje się znieczulenie miejscowe. 

Liposukcja laserowa

Komórki tłuszczowe rozbija promień lasera. Uwolniony z nich tłuszcz – w zależności od ilości – albo zostaje naturalne wydalony z organizmu, albo odessany. Jednorazowo można usunąć do 500 ml tkanki tłuszczowej.

Liposukcję laserową przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Zabieg trwa 1-2 godziny. 

Wiązka laserowa zamyka drobne naczynia krwionośne, więc zabieg jest niemal bezkrwawy. Obrzęk, zasinienie i ból po zabiegu są niewielkie.

Rekonwalescencja po liposukcji laserowej jest znacznie krótsza i mniej uciążliwa niż w przypadku zabiegu tradycyjnego. 

W liposukcji laserowej światło działa również na komórki produkujące kolagen. To on odpowiada za elastyczność i jędrność skóry. Dlatego liposukcja laserowa pomaga przywrócić skórze elastyczność.

Lipoliza iniekcyjna

To zabieg, który nie jest klasyczną liposukcją, bo nie następuje odessanie tkanki tłuszczowe. Polega na wstrzyknięciu w wybrany obszar ciała substancji, która powoduje rozpad komórek tłuszczowych. 

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym (nakłada się maść ze środkiem znieczulającym). Trwa około 15 minut na jedną partię ciała.

Aby osiągnąć zamierzony efekt, zaleca się wykonanie 2-5 zabiegów co 3-4 tygodnie, w zależności o ilości tkanki tłuszczowej.

Przed zabiegiem liposukcji

Przed liposukcją konieczna jest konsultacja z lekarzem i ocena stanu zdrowia. Lekarz zapyta o przebyte choroby i przyjmowane leki, określi zakres zabiegu, możliwe do osiągnięcia rezultaty, potencjalne ryzyka oraz postępowanie alternatywne. Następnie zleci badania:

  • morfologia,
  • koagulologie,
  • próby wątrobowe,
  • lipidogram,
  • glukoza,
  • jonogram,
  • mocznik,
  • kreatynina,
  • EKG (w przypadku pacjentów po 50. roku życia),
  • USG piersi (u kobiet przed przeszczepem tłuszczu oraz mężczyzn przed usunięciem ginekomastii prawdziwej, gruczołowej), jamy brzusznej.

Na podstawie wyników badań lekarz podejmie decyzję o wykonaniu liposukcji, zastosowaniu znieczulenia. Przeciwwskazania do przeprowadzenia liposukcji to m.in.:  

  • cukrzyca, 
  • choroby nerek, 
  • choroby skóry, 
  • choroby autoimmunologiczne, 
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • infekcje, przeziębienia.

Ważne: Przynajmniej dwa tygodnie przed zabiegiem nie wolno przyjmować aspiryny i produktów z kwasem acetylosalicylowym, suplementów z witaminami A, E, imbirem, ginko biloba, czosnkiem oraz ginseng. Nie powinno się pić alkoholu i palić papierosów.

W dniu zabiegu należy:

  • być na czczo, jeśli zabieg ma być wykonany w znieczuleniu ogólnym; przy znieczuleniu miejscowym nie jest to wymagane,
  • na zabieg przyjechać w niekrępującym stroju,
  • zapewnić sobie transport do domu, prowadzenie nie jest wskazane, 
  • nie aplikować kosmetyków na skórę poddawaną zabiegowi,
  • ewentualnie wydepilować miejsce zabiegu, 
  • przywieźć z sobą środki higieny i ubiór na zmianę, jeśli po zabiegu zostaje się w szpitalu.

Po odsysaniu tłuszczu

Po liposukcji pacjent zakłada bieliznę (lub w przypadku liposukcji podbródka – opaskę) uciskową. Pomaga ona prawidłowo goić się, modelować sylwetkę, skóra szybciej się obkurcza, a obrzęki zmniejszają. Jest tak uszyta, aby pacjent mógł swobodnie się ruszać i np. korzystać z toalety. Trzeba ją nosić bez przerw 24 godziny po zabiegu, a potem jeszcze przez 2-6 tygodni. Niektórzy pacjenci z lżejszej wersji korzystają nawet pół roku.

Czas utrzymywania się ewentualnych obrzęków można skrócić, poddając się także masażom. Dzięki temu, iż pobudzają one do krążenia unieruchomioną chłonkę, zwiększony zostaje jej odpływ i natężenie obrzęku ulega zmniejszeniu. Inną rolą masażu po zabiegach liposukcji jest przyśpieszenie usuwania z organizmu szkodliwych substancji.

Lek. Jakub Sazanów-Lubelski: Na drugą dobę po zabiegu, rekomenduję rozpoczęcie serii drenażu limfatycznego (min. 10 zabiegów, wykonywanych co 2-3 dni) który pomoże w zniwelowaniu obrzęku, usprawni przepływ chłonki oraz przyspiesza procesy regeneracyjne - to bardzo ważny element mający wpływ na finalny efekt zabiegu.

Następnego dnia po odsysaniu tłuszczu z brzucha następuje zmiana opatrunków i pierwsza kontrola w klinice. Kolejne kontrole: po tygodniu, po trzech miesiącach. 

Jeśli drobne nacięcia do wkładania kaniuli były zszywane, szwy zdejmowane są po ok. 7 dniach. Gojenie blizn jest uzależnione od indywidualnych predyspozycji organizmu oraz zastosowania się do zaleceń lekarza.

Po zabiegu występować mogą:

  • nierówności skóry – zazwyczaj ustępują po trzech tygodniach, ale czasem po pół roku,
  • umiarkowany ból, pieczenie lub sztywność w miejscu odsysania tłuszczu – pomogą na te dolegliwości leki przeciwbólowe, które lekarz przepisze po zabiegu,
  • obrzęki, zaczerwienienia okolic przeprowadzenia zabiegu; zanikają po 7-10 dniach. Czasem jednak utrzymują się dłużej.

Ważne: Wynik usuwania tłuszczu oceniać można dopiero po 6-9 miesiącach. W tym czasie tkanki  obkurczają się, skóra wygładza.

Ruch po operacji jest bardzo ważny. Zapobiega powstawaniu zakrzepów krwi w żyłach. Większość pacjentów po zabiegu liposukcji wraca do normalnej aktywności zawodowej już w drugiej lub trzeciej dobie po opuszczeniu kliniki.

Przez 4-6 tygodni po liposukcji należy jednak unikać: 

  • intensywnego wysiłku fizycznego, 
  • basenów, 
  • ciepła, czyli opalania na słońcu i w solarium, sauny, koca elektrycznego itp.; łamanie zakazu grozi wystąpieniem ciemnych, trudnych do usunięcia plam na skórze. 

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytanie o liposukcję

  • Ile kosztuje liposukcja?

    Liposukcja – cena w zależności m.in. od miejsca odsysania tłuszczu, ilości, rodzaju znieczulenia – kosztuje od 1 490 zł do 24 000 zł.  Dane zaczerpnięto z 145 klinik oraz od 107 lekarzy. Sprawdź ceny, które oferują nasi partnerzy!

  • Co to jest liposukcja?

    Liposukcja polega na usuwaniu nadmiaru tłuszczu znajdującego się między skórą a mięśniami. Używa się do tego tzw. kaniuli, czyli cienkiej, tępo zakończonej metalowej rurki. Do usunięcia rozbitego wcześniej tłuszczu przez wprowadzoną pod skórę kaniulę wykorzystuje się podciśnienie. Wykonuje się odsysanie tłuszczu z brzucha, talii, wewnętrznej i zewnętrznej części ud, z bioder, ramion, pośladków, podbródka, policzków, pleców, męskich piersi, kolan...

  • Na czym polega liposukcja?

    Liposukcja polega na rozbiciu i usunięciu nadmiaru podskórnej tkanki tłuszczowej z określonych miejsc. Zabieg wykonuje się przy pomocy cienkiej, tępo zakończonej metalowej rurki, tzw. kaniuli. Kaniula wężem połączona jest z urządzeniem wytwarzającym podciśnienie i odsysającym tłuszcz. Kaniulę wprowadza się pod skórę przez niewielkie cięcia wykonane w miejscach mniej widocznych. Liposukcja koryguje kontury i kształty jednego lub kilku miejsc.

  • Liposukcja ultradźwiękowa – jak często?

    Nie ma oficjalnych danych, ja często można wykonywać liposukcję ultradźwiękową. Sugeruje się, by w początkowej serii wykonywano jedną na tydzień. Później – jedną na miesiąc.

  • Liposukcja kawitacyjna – jak często?

    Zaleca się wykonanie 5-10 zabiegów. Pierwsza seria (3-5) wykonywana jest co 5 dni. Następne – co 2-5 dni. Aby ułatwić i przyspieszyć procesy metaboliczne, warto stosować w trakcie zabiegów liposukcji kawitacyjnej dietę.

Odsysanie tłuszczu przed i po – zdjęcia

Chcesz zobaczyć jak wygląda ciało po liposukcji? Zdjęcia znajdujące się w poniższej galerii zostały wykonane u tych samych pacjentów przed i po procedurze.


Liposukcja - opinie pacjentów

Poniżej przeczytasz opinie pacjentów, którzy zdecydowali się na liposukcję. Wszystkie zamieszczone komentarze pochodzą od osób, które zapisały się na zabieg za pośrednictwem naszego portalu, dzięki czemu są one w 100% rzetelne i zweryfikowane.

Zniesmaczona
  
Katarzyna

Zabieg bolesny, pomimo zapewnień lekarza o bezbolesności. Brak jakiegokolwiek leku rozluźniającego w stylu "głupi Jaś" by rozładować napięcie i stres związany z zabiegiem. Zabieg przeprowadzony bez komplikacji.

Opinia o: Cleopatra Clinic, Ostrava (dr n. med. Taisir Zakout)
Z czystym sumieniem polecam WSZYSTKIM
  
Daga

Super, różnicę było widać od razu, praktycznie nie miałam siniaków i bólu, ale czekam na końcowy efekt.

Opinia o: Bieniek Clinic, Wrocław (dr hab. n. med. Andrzej Bieniek)
Szczęśliwa, że mam piękny brzuszek
  
Karolina

Miałam zrobioną Abdominoplastykę. Operacja wykonana prawidłowo bez żadnych powikłań po operacyjnych.

Opinia o: Centrum Medyczne Bieńkowski, Bydgoszcz (dr hab. n. med. Paweł Szychta)

Umów wizytę!

Jeśli Ty także zastanawiasz się nad liposukcją, nie wahaj się dłużej - skontaktuj się z nami. Nasz doradca bezpłatnie przedstawi Ci pełną ofertę spośród 79 klinik w Polsce wraz ze szczegółowymi cenami. Pomoże również w umówieniu wizyty konsultacyjnej u wybranego specjalisty na dogodny termin.

Zadzwoń do nas: 22 417 40 61 (telefon czynny pon - pt, w godz. 8:00 - 18:00)

Źródła: