Czym są nici liftingujące?

Nici rewitalizujące i liftingujące pozwalają na przeprowadzenie bezoperacyjnego liftingu twarzy lub wymodelowanie wybranych części ciała: piersi, pośladków, ramion czy wewnętrznej strony ud. Ich odpowiednie wprowadzenie pod skórę sprawia, że tkanki pozostają na swoich miejscach. Efekt? Zniwelowanie spowodowanego wiekiem opadania skóry. Co ważne, zabieg pobudza także skórę do regeneracji. Dzięki zwiększonej produkcji kolagenu, elastyny i naturalnego kwasu hialuronowego, staje się ona bardziej jędrna i elastyczna, przez co odzyskuje młodzieńczy wygląd.

Ważne: Większość nici jest wykonanych z materiałów wchłanialnych przez ludzki organizm, dlatego z czasem ulegają one całkowitemu rozpuszczeniu.

Nici stale zyskują na popularności, bo dają widoczne natychmiast efekty bez używania skalpela. Brak konieczności wykonania jakichkolwiek nacięć zwiększa także bezpieczeństwo zabiegu i nie pozostawia blizn. Procedurę można powtarzać. Co ważne, wszystkie rodzaje nici są niewidoczne i niewyczuwalne.

Rodzaje nici liftingujących

Istnieją różne rodzaje nici, jedną ich wspólną cechą są haczyki, których zadaniem jest podciągnięcie, lifting mechaniczny skóry. Haczyki mogą przybierać różne kształty, serc, stożków większych i mniejszych haczyków, różnie ułożonych na nici, Różnią się one od siebie m.in. substancją, z której zostały wykonane. Może to być polikaprolakton, kwas mlekowy czy polidioksanon. Poza tym wyróżniamy także, haczykowe oraz stożkowe.

Nici PDO

Jedne z najpopularniejszych nici kosmetycznych to nici PDO. Wykonane z polidioksonanu, w ciągu kilku miesięcy od zabiegu zaczynają się rozpuszczać i pobudzać skórę do regeneracji. Efekty to poprawa owalu twarzy, wygładzenie i rozświetlenie cery oraz zniwelowanie zmarszczek. Nici rozpuszczają się przez mniej niż rok, jednak efekty ich zastosowania utrzymują się nawet do 3 lat. Do rewitalizacji twarzy już od 30. roku życia poleca się nici First Lift. Poprawiają one gęstość skóry, dzięki czemu usuwają drobne zmarszczki i świetnie nadają się do cery cienkiej i delikatnej. Mocniejszy efekt liftingu twarzy zapewniają tak zwane nici haczykowe PDO - nici Barb 4D, których haczyki są rozłożone w czterech wymiarach. Ich budowa pozwala na natychmiastowe podciągnięcie tkanek, co zapewnia bardziej spektakularne efekty.

Złote nici

Zastosowanie złotych nici poprawia wygląd skóry twarzy szyi, dekoltu oraz podbródka, jednak z powodzeniem stosuje się je także do modelowania sylwetki. Złote nici mają działanie nie tylko rewitalizujące, ale i liftingujące, co jest zauważalne po 6 miesiącach po zabiegu - czasie, w którym inne nici mają już coraz mniejsze działanie. Na czym polega działanie złotych nici? Około miesiąc po ich wprowadzeniu w miejscu ich wszczepienia powstaje nowa sieć naczyń krwionośnych. Zapewnia to lepsze dotlenienie skóry oraz wzmożoną produkcję kolagenu, a w konsekwencji – lifting skóry, odżywienie i zwiększone napięcie cery. Złote nici niwelują także przebarwienia i wygładzają zmarszczki. To jedyne na rynku nici o tak długim działaniu.

Ważne: Złote nici nie rozpuszczają się, dlatego procedury ich wszczepienia nie można powtarzać częściej niż co 7 lat.

Nici Happy Lift

Wykonane z polikaprolaktonu nici Happy Lift stosuje się głównie w celu powstrzymania oraz zmniejszenia widoczności procesu starzenia się skóry, choć można wszczepić je także do korekcji drobnych zniekształceń powstałych w wyniku choroby bądź urazu. Nici nie tylko podtrzymują i unoszą tkanki, ale też zwiększają produkcję kolagenu dzięki mechanicznej stymulacji fibroblastów oraz uwalnianiu kwasu polimlekowego. Nici Happy Lift całkowicie się wchłaniają, dlatego zabieg można powtarzać co kilka lat.

Nici Silhouette-Soft™

Silhouette-Soft™ to najnowocześniejsze, w pełni wchłanialne nici, wykonane z kwasów: polimlekowego i glikolowego. Stosuje się je przede wszystkim w celu poprawienia wyglądu policzków i przywrócenia objętości skóry w okolicy jarzmowej. Sekretem ich działania są maleńkie, wchłanialne stożki, które zakotwiczają się głęboko w zwiotczałej tkance, napinając ją i podnosząc. Efekty zabiegu są widoczne natychmiast.

Metoda podania kwasu hialuronowego metodą liniową

Zabieg z wykorzystaniem kwasu hialuronowego (potocznie nazywany nićmi hialuronowymi) polega na wprowadzeniu pod skórę preparatu na bazie kwasu hialuronowego w sposób liniowy, w oparciu o wektory napięcia skóry. Pozwala to uzyskać efekt delikatnego liftingu: ujędrnić skórę i dodać jej młodzieńczej świeżości, a także wygładzić bruzdy i mniejsze zmarszczki. Technikę tę stosuje się przede wszystkim w celu modelowania konturu twarzy oraz poprawy wyglądu policzków, brody i podbródka. Nici hialuronowe zapewniają także natychmiastowy efekt nawilżenia skóry.

Nici liftingujące Aptos

Na polskim rynku dostępne są także całkowicie wchłanialne nici Aptos, zbudowane m.in. z kwasu polimlekowego, który stymuluje skórę do odnowy i spowalnia procesy starzenia. Ze względu na swój kształt i strukturę, tworzą one swego rodzaju podtrzymujący tkanki miękkie szkielet. Zastosowanie znajdują m.in. przy zmianie owalu twarzy, tak zwanym podwójnym podbródku oraz opadających kącikach ust.

Co można poprawić, korzystając z nici liftingujących?

Gładkie nici liftingujące to dobre rozwiązanie dla osób powyżej 30. roku życia, u których pojawiły się pierwsze oznaki starzenia, jak również u starszych pacjentów w celu rewitalizacji skóry. U osób w bardziej zaawansowanym wieku zwykle stosuje się zarówno nici haczykowe oraz stożkowe, jak i rewitalizujące, które zapewniają mocniejsze efekty dzięki dodatkowemu działaniu mechanicznemu. Najlepsze efekty liftingu dają metody łączone, polegające na zastosowaniu nici rozpuszczalnych gładkich, jak i liftingujących, których działanie przedłużą i wzmocnią złote nici.

Nici liftingujące niwelują m.in.:

  • opadające policzki (tak zwane chomiki)
  • opadającą brew
  • zmarszczki marionetki
  • kurze łapki
  • wiotka skóre policzków, szyi jak i ciała
  • wyraźny fałd nosowo-wargowy
  • podwójny podbródek
  • asymetrię oraz zmieniający się pod wpływem wieku owal twarzy

Możliwe jest także ujędrnienie i podniesienie biustu nićmi, uniesienie pośladków i obwisłych ramion, a także poprawa wyglądu ud wewnętrznych czy brzucha. Nici liftingujące stosuje się również na szyi i dekolcie.

Przeciwwskazania do zastosowania nici liftingujących

Mimo iż zabiegi z użyciem nici kosmetycznych są małoinwazyjne, istnieją pewne przeciwwskazania do ich przeprowadzenia. Są to przede wszystkim:

  • okres ciąży i karmienia piersią
  • aktywne stany zapalne skóry
  • skłonność do powstawania blizn przerostowych
  • choroby autoimmunologiczne
  • nowotwory
  • uczulenie na składniki, z których wykonane są nici

Nici rewitalizujące i liftingujące - jak przebiega zabieg?

Zabieg wszczepienia nici jest poprzedzony konsultacją specjalistyczną. W trakcie takiego spotkania lekarz wraz z pacjentem omawia jego oczekiwania oraz rozpoznaje ewentualne przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu. Sama procedura jest dość prosta. Po zastosowaniu miejscowego znieczulenia specjalista wprowadza w odpowiedni sposób nici, wykorzystując naturalnie linie napięcia twarzy. Robi to z zastosowaniem specjalnej, bardzo cienkiej igły lub kaniuli. Całość trwa od 30 minut do godziny.

Warto wiedzieć: Podczas jednego zabiegu można użyć kilka różnych rodzajów nici. Zabieg nie zmienia rysów twarzy, a efekty są widoczne, lecz naturalne.

Zalecenia pozabiegowe

Efekty zabiegu są widoczne od razu, a w zależności od zastosowanego rodzaju nici utrzymują się od roku do w wypadku złotych nici 7 lat.  Przez pierwsze kilka dni po procedurze mogą występować obrzęki lub opuchlizna, lekka bolesność czy drobne zasinienia. Powinny one jednak zniknąć po upływie tygodnia. Przez pierwsze 2-3 dni po wszczepieniu nici należy unikać słońca, sauny i wysiłku fizycznego.. W pierwszym tygodniu dobrze jest dodatkowo ograniczać ruchy mimiczne i spać na wznak. Konieczne jest natomiast stosowanie kremu z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, przynajmniej przez miesiąc po zabiegu.

FAQ, czyli najczęstsze pytania o lifting nićmi

  • Jak poprawić owal twarzy po 40.?

    Jedną z polecanych, małoinwazyjnych metod jest zastosowanie nici liftingujących czy złotych nici. Ich rodzaj jest dobierany w zależności od skali problemu, rodzaju skóry oraz oczekiwanych rezultatów. Te, są widoczne od razu i utrzymują się zwykle przez kilka lat.

  • Ile kosztuje lifting twarzy nićmi?

    Cena nici liftingujących, rewitalizujących czy złotych nici jest uzależniona przede wszystkim od rodzaju i ilości nici. zostanie zastosowana. Na koszt zabiegu wpływ ma także wielkość poddawanego mu obszaru. Wszystko to sprawia, że lifting nićmi najczęściej kosztuje od 500 do kilku tysięcy złotych.

  • Kiedy widać efekty wszczepienia nici?

    Efekty zabiegu są widoczne prawie od razu. W przypadku nici rewitalizujących (np. First Lift) nie jest on jednak aż tak spektakularny jak przy zastosowaniu nici liftingujących czy złotych nici.

  • Ile zabiegów nićmi trzeba wykonać?

    Zabiegu nie wykonuje się w seriach, a jednorazowo. Po kilku latach, gdy nici już całkowicie się wchłoną, można go jednak powtórzyć.

  • Czy po wszczepieniu nici liftingujących mogą pojawić się powikłania?

    Nici implantowane przez doświadczonego specjalistę nie powinny wywołać żadnych powikłań. Ważne jest jednak, aby przestrzegać zaleceń pozabiegowych. Właśnie dlatego w pierwszych dniach po procedurze należy maksymalnie ograniczyć mimikę i unikać wysiłku fizycznego.

Zabiegi nićmi liftingującymi - opinie pacjentów

Poniżej przeczytasz opinie pacjentów, którzy zdecydowali się na lifting nićmi. Wszystkie zamieszczone komentarze pochodzą od osób, które zapisały się na zabieg za pośrednictwem naszego portalu, dzięki czemu są one w 100% rzetelne i zweryfikowane.

Ciesze się, że znalazłam klinikę Gabinet Manufaktura Piękna
  
Krystyna

P. doktor wykonała zabieg profesjonalnie i bezboleśnie. Efekt widoczny był tuż po zabiegu, a z dnia na dzień moja twarz wygląda coraz lepiej. Bez żadnych komplikacji,opuchlizny. Z wielką przyjemnością mogę powiedzieć, że to nie jest moja ostania wizyta. Serdecznie dziękuję i polecam wszystkim.

Opinia o: Gabinet "Manufaktura Piękna", Wrocław (lek. Katarzyna Luch)

Źródła:

  • A. Kępa, G. Mercik, "Polidioksanowe nici liftingujące – nowość w medycynie estetycznej", Kosmetologia Estetyczna, 215-219, 2013
  • red. A. Przylipiak, "Podstawy medycyny estetycznej. Podręcznik dla studentów kosmetologii", Białystok, 2014, ISBN: 978-83-937785-4-6