Test antygenowy na koronawirusa

Istnieją dwa rodzaje testów, dzięki którym można zdiagnozować obecność koronawirusa. Do pierwszej grupy zaliczamy tak zwane testy antygenowe, zwane także kasetkowymi. Ich główną zaletą jest możliwość szybkiego otrzymania wyników – te są dostępne już w kilkanaście minut po pobraniu wymazu z nosogardzieli. Testy antygenowe przeprowadza się bez użycia specjalistycznej aparatury laboratoryjnej i najlepiej sprawdzają się one w pierwszym etapie zakażenia. Badanie wykonane jeszcze przed wystąpieniem objawów zakażenia lub po siedmiu dniach od pojawienia się pierwszych symptomów, mogłoby dać wynik fałszywie ujemny, dlatego u pacjentów objawowych po uzyskaniu wyniku negatywnego warto zastosować dodatkową diagnostykę. Wynik dodatni jest natomiast równie wiarygodny, jak dodatni wynik testu RT-PCR.

Pamiętaj: Przebieg choroby COVID-19 może być bardzo różny, dlatego w przypadku pojawienia się jakichkolwiek objawów grypopodobnych warto zgłosić się do lekarza i poddać kwarantannie.

Test genetyczny RT-PCR w kierunku COVID-19

Test RT-PCR jest testem genetycznym. Obecnie uważa się go za najskuteczniejszą metodę wykorzystywaną w diagnostyce zakażenia koronawirusem. Podobnie jak w przypadku testu antygenowego, tu także próbkę pobiera się z nosa lub gardła. Pozyskany materiał podlega jednak specjalistycznym analizom w przystosowanych do tego celu laboratoriach. Właśnie dlatego na wynik czeka się z reguły od kilku do kilkudziesięciu godzin. Wiarygodność tego testu jest jednak dzięki temu wyższa niż badania antygenowego. Wysoka czułość sprawia, że wirusa można wykryć jeszcze przed wystąpieniem u pacjenta pierwszych objawów.

Warto wiedzieć: Badanie molekularne RT-PCR jest zalecane do diagnostyki COVID-19 przez Światową Organizację Zdrowia.

Testy na przeciwciała koronawirusa

Osoby, które nie są pewne co do tego, czy przeszły zakażenie koronawirusem bądź wiedzą, że przechorowały COVID-19 i chcą sprawdzić czy pozostają odporne na kolejną infekcję wywołaną przez SARS-CoV-2, mogą wykonać test na obecność przeciwciał, czyli białek wytwarzanych przez organizm w momencie zakażenia. Ich produkcja pomaga w walce z infekcją.

Ważne: Test na przeciwciała nie jest testem na obecność koronawirusa!


Materiałem do badania jest krew żylna. W internecie, a coraz częściej także w marketach, można znaleźć testy na przeciwciała do samodzielnego wykonania w domu. Warto jednak pamiętać, że najbardziej miarodajne są testy, które wykonuje przeszkolony personel medyczny.

Badania po przejściu COVID-19

Przebycie choroby COVID-19 może wiązać się z wystąpieniem pewnych powikłań. Niektóre rozwijają się szybko i objawowo, inne zaś mogą z początku nie dawać o sobie znać. Właśnie dlatego, niezależnie od samopoczucia osoby, która ma za sobą zakażenie koronawirusem, warto wykonać podstawowe badania mające na celu sprawdzenie ogólnego stanu zdrowia. Pozwolą one upewnić się, że w organizmie nie doszło do nieprawidłowych zmian, a w razie wykrycia ewentualnych powikłań leczenie zostanie szybciej wdrożone. Wychodząc naprzeciw potrzebom różnych pacjentów, wiele placówek medycznych wprowadziło do swoich ofert pakiety badań post-COVID-19. Co można w nich znaleźć?

Pakiety podstawowe składają się zwykle z:

 • konsultacji internistycznej
 • testu sprawdzającego ilość przeciwciał
 • badań laboratoryjnych, takich jak morfologia krwi z rozmazem, kreatynina, ALT, ASP, glukoza, D-dimery, witamina D3, APPT, PT (INR)
 • pomiaru ciśnienia tętniczego krwi
 • pomiar poziomu saturacji
 • EKG spoczynkowego
 • spirometrii

Pakiety specjalistyczne są często poszerzone o dodatkowe konsultacje specjalistyczne – pulmonologiczną i kardiologiczną. Poleca się je zwłaszcza pacjentom z przewlekłymi chorobami serca lub płuc, a także osobom, które po przebyciu COVID-19 skarżą się na szybką męczliwość, kołatania serca czy zaburzenia oddychania. Pakiety rozszerzone są przeznaczone dla osób, które przeszły zakażenie koronawirusem w sposób ciężki. U takich pacjentów zwiększa się zakres badań laboratoryjnych, ponadto zaleca się konsultację z neurologiem oraz psychologiem lub psychiatrą.

Postępowanie krok po kroku

Osoby, które wciąż odczuwają skutki przechorowania COVID-19, w pierwszej kolejności mogą udać się do internisty. Pacjent z utrzymującym się kaszlem bądź dusznościami otrzyma skierowanie do pulmonologa, zaś jakiekolwiek objawy sercowo-naczyniowe (np. szybkie lub nieregularne bicie serca) powinny podlegać konsultacji z kardiologiem. Zdarza się, że ozdrowieńcy mają problemy z funkcjonowaniem układu pokarmowego – wówczas warto udać się do gastrologa. Pacjenci z objawami depresji, lęku czy stresu pourazowego także muszą zdecydować się na specjalistyczną pomoc (psychiatry lub/i psychologa). Jeśli po chorobie dokuczliwe są bóle głowy, dezorientacja, problemy ze snem lub koncentracją, warto skierować swe kroki do gabinetu neurologa. Na koniec dobrze jeszcze raz skonsultować się z internistą. Po zapoznaniu się z aktualnym stanem zdrowia pacjenta podejmie on decyzję dotyczącą szczepienia przeciw COVID-19.

Rehabilitacja po COVID-19

Do powikłań, które mogą pojawić się po przebyciu COVID-19 zaliczamy przede wszystkim zmiany pojawiające się w sercu i płucach. Bóle w klatce piersiowej, arytmia, szybsze męczenie się, nieustający kaszel czy duszności wysiłkowe to dolegliwości, które nie powinny być bagatelizowane. Pacjenci, którzy borykają się z powikłaniami po zakażeniu koronawirusem, mogą skorzystać z zabiegów, które pomogą im zregenerować organizm. Poniżej opisujemy te najpopularniejsze.

Rehabilitacja oddechowa

Osoby, u których po chorobie COVID-19 występują problemy z oddychaniem, powinny rozpocząć rehabilitację oddechową. Składa się ona z indywidualnie dobranych ćwiczeń oddechowych oraz nauki prawidłowego oddychania. Efektem takiej terapii jest usprawnienie pracy mięśni odpowiedzialnych za oddychanie oraz ogólna poprawa wydolności i sprawności psycho-fizycznej.

Ozonoterapia medyczna

U pacjentów covidowych można także zastosować dożylną ozonoterapię. Taki zabieg powoduje natychmiastowe zwiększenie utlenowania tkanek, a co za tym idzie – zmniejszenie nasilenia objawów niewydolności krążeniowo-oddechowej. Medyczny ozon pomaga walczyć z infekcją, a dzięki temu, że dociera on do ośrodkowego układu nerwowego, jest w stanie odwrócić uszkodzenia, które zaszły w mózgu wskutek powikłań po COVID-19.

Terapia komórkami macierzystymi

Wyjątkowe właściwości komórek macierzystych wykorzystuje się coraz szerzej w medycynie, nic więc dziwnego, że znalazły one zastosowanie także u pacjentów po COVID-19. Terapia pozwala zahamować procesy zapalne w tkance płucnej, które mogą doprowadzić do zwłóknienia płuc. Poprawia ona także stan pacjentów z arytmią serca. Komórki macierzyste pozyskuje się z tkanki tłuszczowej pacjenta, a następnie oczyszcza i je i opracowuje tak, aby móc podać je pacjentowi we wlewach dożylnych lub dooskrzelowych.

FAQ, czyli najczęstsze pytania o diagnostykę COVID-19

 • Jak szybko po przejściu COVID-19 należy wykonać badania?

  Stan zdrowia warto sprawdzić bezpośrednio po zakończeniu izolacji domowej. Z wykonaniem badań nie należy zwlekać – im szybciej zostaną wykonane, tym prędzej będzie można wdrożyć ewentualnie leczenie.

 • Jakie badania po COVID-19 wykonać?

  Osoby, które przed zachorowaniem na COVID-19 cieszyły się dobrym stanem zdrowia, mogą wykonać podstawowy pakiet badań krwi, EKG, pomiar ciśnienia i saturacji oraz spirometrię. Pacjenci z chorobami przewlekłymi powinni ponadto skonsultować się ze swoimi lekarzami prowadzącymi. Istnieje szansa, że zlecą oni wykonanie dodatkowych badań.

 • Ile kosztują badania post-COVID-19?

  Podstawowe badania to zwykle koszt rzędu od 190 zł za same badania laboratoryjne krwi do 580 zł wraz z EKG, spirometrią i konsultacją internistyczną. Rozszerzona diagnostyka wraz z konsultacjami lekarzy specjalistów może kosztować nawet ponad 1000 zł.

 • Mimo przejścia COVID-19 czuję się dobrze. Czy muszę wykonać badania?

  Na podstawowe badania krwi warto zdecydować się niezależnie od samopoczucia. Pewne powikłania mogą z początku nie dawać żadnych objawów, natomiast badania krwi je uwidocznią. Warto pamiętać także o tym, że morfologię powinno się wykonywać kontrolnie raz w roku.

 • Z jakimi specjalistami skonsultować się po przejściu COVID-19?

  Osoby bez chorób przewlekłych mogą skonsultować się tylko z internistą. Pacjenci z tak zwanymi schorzeniami współistniejącymi powinni udać się na kontrolne wizyty do lekarzy odpowiednich specjalizacji (np. kardiologii lub pulmonologii). W przypadkach ciężkiego przebiegu COVID-19 często konieczna okazuje się także konsultacja psychologiczna.

Filmy

Przedstawiamy poniżej filmy i webinary, na których lek. Magdalena Kunkiewicz (lekarz), lek. Stanisław Hapyn (lekarz chorób wewnętrznych), lek. Zbigniew Kowalczyk (chirurg ogólny), lek. Kalina Wiśniewska-Kiljan (reumatolog) - eksperci tematyki diagnostyka covid-19, dzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą na ten temat.

Źródła: