Odbudowa zęba

Odbudowa zęba to zabieg, który należy przeprowadzić, gdy korona zęba ulegnie uszkodzeniu. Dojść do niego może wskutek urazu mechanicznego lub zaawansowanej próchnicy. Zęba można odbudować przy użyciu różnego rodzaju materiałów, m.in. kompozytu i włókna szklanego  …więcej »

Implanty zębowe

Implant zębowy to sztuczny korzeń wykonany z tytanu, który zastępuje korzeń naturalny. To na nim umieszcza się sztuczny ząb, czyli koronę. Implanty cechują się nie tylko doskonałą wytrzymałością, ale też świetnym wyglądem, ciężko bowiem odróżnić je od naturalnych zębów  …więcej »

Korony na implantach

Korony mocowane na implantach pozwalają uzupełnić ubytki w uzębieniu. Najlepsze (i jednocześnie najdroższe) są korony pełnoceramiczne, które cechują się dużą wytrzymałością i naturalnym wyglądem. Pacjenci mają do wyboru również m.in. korony porcelanowe  …więcej »

Usunięcie ósemki

Ekstrakcja ósemki, czyli tak zwanego zęba mądrości, bywa konieczna w przypadku planowanego leczenia ortodontycznego. Pozostałe wskazania do przeprowadzenia tego zabiegu to nieprawidłowy wzrost ósemki, stan zapalny otaczającego ją dziąsła oraz próchnica  …więcej »

Leczenie kanałowe

Leczenie endodontyczne, zwane też kanałowym, stosuje się w przypadku nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba. Proces polega na usunięciu chorobowo zmienionej miazgi z komory i kanałów zęba, zdezynfekowaniu ich oraz wypełnieniu specjalnym materiałem  …więcej »

Wybielanie zębów

Wybielanie zębów domowymi sposobami, bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, może skończyć się nadwrażliwością lub zniszczeniem szkliwa. Właśnie dlatego znacznie lepiej zdecydować się na profesjonalne, gabinetowe wybielanie zębów, np. lampą lub laserem  …więcej »

Aparat ortodontyczny

Aparat ortodontyczny pozwala przywrócić prawidłowe ustawienie zębów w łuku zębowym. Co ciekawe, stosuje się go nie tylko w przypadku "krzywych zębów", ale również przy problemach ze zgryzem. Pacjenci mają do wyboru wiele rodzajów aparatów, m.in. metalowe i porcelanowe  …więcej »

Leczenie zgrzytania zębami

Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami, to patologiczne tarcie zębami żuchwy o zęby szczęki. Ze względu na to, iż jest to zaburzenie wieloczynnikowe, często stosuje się kilka metod jego leczenia. Pomóc mogą tu zarówno stomatologowie, jak również fizjoterapeuci i lekarze medycyny estetycznej  …więcej »

Licówki zębowe

Licówki to cienkie płytki, które mocuje się na przednich powierzchniach zębów - w ten sposób można zmodyfikować ich kształt i ujednolicić koloryt. Zabieg ten zyskał w ostatnich latach na popularności dzięki stosującym go powszechnie gwiazdom filmowym i telewizyjnym  …więcej »

Korony zębowe

Korony zębowe wykorzystuje się w celu rekonstrukcji zębów, które zostały zniszczone w wyniku próchnicy lub ucierpiały w trakcie leczenia kanałowego. Stomatolodzy najczęściej stosują korony pełnoceramiczne oraz korony porcelanowe na podbudowie metalowej lub z tlenku cyrkonu  …więcej »

Protezy zębowe

Protezy zębowe wykorzystuje się w celu uzupełnienia brakującego uzębienia - zarówno kilku ubytków, jak i w sytuacji całkowitego bezzębia. Często wybieranym przez pacjentów rozwiązaniem są protezy ruchome, które są szeroko dostępne i tańsze niż np. implanty stomatologiczne  …więcej »

Stomatologia dziecięca

Mimo iż leczenie zajętych próchnicą zębów u dzieci przebiega podobnie jak u osób dorosłych, stomatolog powinien mieć na uwadze specyfikę tak zwanych mleczaków, a także niedojrzałych zębów stałych. Właśnie dlatego stomatologia dziecięca jest odrębną specjalizacją  …więcej »

Stomatologia - pełen wachlarz usług

Polskie kliniki dorównują jakością zabiegów najlepszym zachodnim ośrodkom. Klinika Stomatologiczno-Medyczna Med-Oral (Rumia obok Gdyni) szczyci się opinią jednej z pierwszych z Polsce prywatnych placówek na europejskim poziomie. Istnieje od 1999 roku, a założyła ją dr n. med. Lidia Janda-Wasiluk. To największa klinika na Pomorzu, posiada 6 nowoczesnych gabinetów, 2 sale pooperacyjne i pracownię protetyczną z systemem CAD/CAM. Pacjenci ośrodka to zarówno Polacy, jak i zagraniczni turyści medyczni. Jej personel to profesjonaliści, którzy wciąż podnoszą kwalifikacje dzięki uczestnictwu w sympozjach naukowych. W klinice zajmują się leczeniem implantologicznym, protetycznym i stomatologią estetyczną. Zabiegi wykonuje, między innymi, lek. stom. Grzegorz Wasiluk.

Wyjątkowo dużo godnych polecenia klinik stomatologicznych mieści się w Krakowie. Należy do nich Dentimed Plus, ośrodek prowadzony przez lek. stom. Annę Nowak. To absolwentka Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 2007-2010 doskonaliła się w zawodzie w klinice City Dental w Sztokholmie. W swoim gabinecie wykonuje wszystkie usługi stomatologiczne – także wszczepianie implantów. Szczególnie interesuje ją protetyka odtwórcza i rekonstrukcja zwarcia.

Również klinika NeoDentis z Gdyni zajmuje się każdą dziedziną stomatologii. Zarówno lek. stom. Bożena Szatan, jak i współpracujący z nią lek. dent. Robert Kucharski wykonują zabiegi z zakresu periodontologii i leczenia kanałowego (endodoncji). Wszczepiają też implanty i przeprowadzają inne operacje chirurgiczne.

Renomowane gabinety stomatologiczne

Dr n. med. Agata Machowska (Agmadent, Kraków) ukończyła Collegium Medicum UJ. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego i autorką kilku publikacji naukowych. Do jej zawodowych zainteresowań należy medycyna estetyczna i periodontologia. Jej personel to członkowie Polskiego Towarzystwa Endodontycznego. Wśród nich jest lek. stom. Elżbieta Łukawska, zajmująca się trudnymi przypadkami endodoncji mikroskopowej, lek. stom. Ewa Mazur, której pasją jest protetyka i chirurgia, a także lek. stom. Iwona Młyńska, specjalistka stomatologii zachowawczej.

Kolejny krakowski gabinet to DentStar. Pracują w nim absolwenci Collegium Medicum UJ, nieustannie uczestniczący w kolejnych stażach i szkoleniach. Lek. stom. Małgorzata Chłond szczególnie upodobała sobie ortodoncję i stomatologię estetyczną, z kolei lek. stom. Kinga Janczukowicz zajmuje się stomatologią ogólną, a jej pasja to ortodoncja.

Również Wrocław może być dumny ze swoich stomatologów. Jedni z najlepszych pracują w Centrum Stomatologicznym Margo, posiadającym klimatyzowane gabinety i świetny sprzęt medyczny. Placówką kieruje chirurg stomatologiczny Małgorzata Kowalska, która wszystkie zabiegi wykonuje bezboleśnie. Jej ośrodek jest w pełni dostosowany do obsługi osób niepełnosprawnych. Atmosfera kliniki przyciąga cudzoziemców – zapotrzebowanie sprawiło, że każdy lekarz zna język angielski bądź niemiecki.

Kolejny wrocławski gabinet stomatologiczny prowadzi lek. stom. Elżbieta Majorkowska. Jej pacjenci mogą liczyć na pełen wachlarz usług z dziedziny stomatologii zachowawczej, protetyki i chirurgii stomatologicznej. Specjalistka zajmuje się też finansowanymi w ramach NFZ protezami.

Z kolei pacjenci leczący się w Toruniu często korzystają z pomocy stomatologów kliniki Denmed. Ośrodek istnieje od 1994 roku, a założyli go lek. stom. Halina i Mariusz Pankowscy. Początkowo mieścił się przy ulicy Świętopełka, później przeniesiono go w nowe miejsce (ul. Kościuszki) i zmodernizowano. Kierujący placówką lek. stom. Mariusz Pankowski przeprowadza operacje implantologiczne i zajmuje się protetyką, a jego żona, lek. stom. Halina Pankowska jest specjalistką endodoncji. Z kolei pracująca z nimi lek. stom. Anna Świniarska wykonuje zabiegi z zakresu ortodoncji.

Stomatologia w Polsce – rosnąca w siłę gałąź przemysłu i turystyki

W kraju przybywa znakomitych chirurgów i implantologów. Kliniki stają się coraz bardziej konkurencyjne, a jakość zabiegów jest znana również poza granicami Polski. Zatem zrozumiałe, że coraz więcej pacjentów ośrodków to cudzoziemcy, którzy wolą przyjechać tutaj, wyleczyć zęby profesjonalnie i taniej, a przy okazji zrobić sobie wycieczkę do jednego z naszych pięknych miast.

Współczesna stomatologia to nie tylko nieprzyjemne borowanie czy uzupełnianie ubytków. Coraz częściej dentysta jak i również wizyta w gabiniecie, czy w klinice stomatologicznej kojarzy się nie z bólem, strachem, ale z efektem estetycznym – w skrócie ze stomatologią estetyczną. Bogata gama usług leczniczych, profilaktycznych oraz estetycznych, szczególnie takich jak implanty, wybielanie zębów przyciąga uwagę coraz liczniejszej grupy pacjentów. Dokąd udać się po podjęciu decyzji o rozpoczęciu leczenia stomatologicznego w naszym kraju? Najlepiej zastanowić się nad tym, do którego miasta ma się stosunkowo najwygodniejszy dojazd. Sprawa wygląda bowiem tak, że kliniki i gabinety dentystyczne w Polsce prezentują najwyższy światowy poziom w wielu miastach, przede wszystkim w tych największych, jak Warszawa, Kraków czy Wrocław. Szacuje się, że w ramach turystyki medycznej każdego roku do Polski przybywa 200-300 tysięcy pacjentów.