Odbudowa zęba

Odbudowa zęba to zabieg, który należy przeprowadzić, gdy korona zęba ulegnie uszkodzeniu. Dojść do niego może wskutek urazu mechanicznego lub zaawansowanej próchnicy. Zęba można odbudować przy użyciu różnego rodzaju materiałów, m.in. kompozytu i włókna szklanego  …więcej »

Implanty zębowe

Implant zębowy to sztuczny korzeń wykonany z tytanu, który zastępuje korzeń naturalny. To na nim umieszcza się sztuczny ząb, czyli koronę. Implanty cechują się nie tylko doskonałą wytrzymałością, ale też świetnym wyglądem, ciężko bowiem odróżnić je od naturalnych zębów  …więcej »

Korony na implantach

Korony mocowane na implantach pozwalają uzupełnić ubytki w uzębieniu. Najlepsze (i jednocześnie najdroższe) są korony pełnoceramiczne, które cechują się dużą wytrzymałością i naturalnym wyglądem. Pacjenci mają do wyboru również m.in. korony porcelanowe  …więcej »

Usunięcie ósemki

Ekstrakcja ósemki, czyli tak zwanego zęba mądrości, bywa konieczna w przypadku planowanego leczenia ortodontycznego. Pozostałe wskazania do przeprowadzenia tego zabiegu to nieprawidłowy wzrost ósemki, stan zapalny otaczającego ją dziąsła oraz próchnica  …więcej »

Leczenie kanałowe

Leczenie endodontyczne, zwane też kanałowym, stosuje się w przypadku nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba. Proces polega na usunięciu chorobowo zmienionej miazgi z komory i kanałów zęba, zdezynfekowaniu ich oraz wypełnieniu specjalnym materiałem  …więcej »

Wybielanie zębów

Wybielanie zębów domowymi sposobami, bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, może skończyć się nadwrażliwością lub zniszczeniem szkliwa. Właśnie dlatego znacznie lepiej zdecydować się na profesjonalne, gabinetowe wybielanie zębów, np. lampą lub laserem  …więcej »

Aparat ortodontyczny

Aparat ortodontyczny pozwala przywrócić prawidłowe ustawienie zębów w łuku zębowym. Co ciekawe, stosuje się go nie tylko w przypadku "krzywych zębów", ale również przy problemach ze zgryzem. Pacjenci mają do wyboru wiele rodzajów aparatów, m.in. metalowe i porcelanowe  …więcej »

Leczenie zgrzytania zębami

Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami, to patologiczne tarcie zębami żuchwy o zęby szczęki. Ze względu na to, iż jest to zaburzenie wieloczynnikowe, często stosuje się kilka metod jego leczenia. Pomóc mogą tu zarówno stomatologowie, jak również fizjoterapeuci i lekarze medycyny estetycznej  …więcej »

Licówki zębowe

Licówki to cienkie płytki, które mocuje się na przednich powierzchniach zębów - w ten sposób można zmodyfikować ich kształt i ujednolicić koloryt. Zabieg ten zyskał w ostatnich latach na popularności dzięki stosującym go powszechnie gwiazdom filmowym i telewizyjnym  …więcej »

Korony zębowe

Korony zębowe wykorzystuje się w celu rekonstrukcji zębów, które zostały zniszczone w wyniku próchnicy lub ucierpiały w trakcie leczenia kanałowego. Stomatolodzy najczęściej stosują korony pełnoceramiczne oraz korony porcelanowe na podbudowie metalowej lub z tlenku cyrkonu  …więcej »

Protezy zębowe

Protezy zębowe wykorzystuje się w celu uzupełnienia brakującego uzębienia - zarówno kilku ubytków, jak i w sytuacji całkowitego bezzębia. Często wybieranym przez pacjentów rozwiązaniem są protezy ruchome, które są szeroko dostępne i tańsze niż np. implanty stomatologiczne  …więcej »

Stomatologia dziecięca

Mimo iż leczenie zajętych próchnicą zębów u dzieci przebiega podobnie jak u osób dorosłych, stomatolog powinien mieć na uwadze specyfikę tak zwanych mleczaków, a także niedojrzałych zębów stałych. Właśnie dlatego stomatologia dziecięca jest odrębną specjalizacją  …więcej »